- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 серпня 2022 р.
за № 924/38260
Про затвердження Порядку організації несення служби черговими змінами охорони і конвоювання підрозділів Військової служби правопорядку у Збройних Силах України та конвоювання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців
Відповідно до
статті 14 Кримінально-виконавчого кодексу України,
статті 4 Закону України "Про попереднє ув’язнення" та з метою визначення порядку організації несення служби черговими змінами охорони і конвоювання підрозділів Військової служби правопорядку у Збройних Силах України та конвоювання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок організації несення служби черговими змінами охорони і конвоювання підрозділів Військової служби правопорядку у Збройних Силах України та конвоювання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців, що додається.
2. Визнати таким, що втратив чинність,
наказ Міністерства оборони України від 22 січня 2018 року № 20 "Про затвердження Інструкції з організації несення служби черговими змінами охорони і конвоювання підрозділів Військової служби правопорядку у Збройних Силах України та конвоювання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 27 лютого 2018 року за № 241/31693.
3. Головнокомандувачу Збройних Сил України забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Міністр оборони України |
О. Резніков |
ПОГОДЖЕНО: Міністр інфраструктури України Міністр охорони здоров’я України Міністр внутрішніх справ України Командувач Національної гвардії України генерал-лейтенант Голова Державної прикордонної служби України генерал-майор Перший заступник Голови Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України Заступник Генерального прокурора Перший заступник Голови Служби безпеки України Голова Служби зовнішньої розвідки України Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Голова правління Акціонерного товариства "Укрзалізниця" |
О. Кубраков В. Ляшко Д. Монастирський Ю. Лебідь С. Дейнеко Д. Маковський М. Якубовський В. Малюк О. Литвиненко Л. Денісова О. Камишін |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
оборони України
05 липня 2022 року № 178
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 серпня 2022 р.
за № 924/38260
ПОРЯДОК
організації несення служби черговими змінами охорони і конвоювання підрозділів Військової служби правопорядку у Збройних Силах України та конвоювання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців
( У тексті Порядку слова "охорони здоров’я Збройних Сил України" замінено словами "охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України" згідно з Наказом Міністерства оборони
№ 256 від 24.04.2024, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства оборони
№ 320 від 16.05.2024 )
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає механізм організації та несення служби черговими змінами охорони і конвоювання підрозділів Військової служби правопорядку у Збройних Силах України (далі - Служба правопорядку) під час охорони засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців, а також військовозобов’язаних і резервістів під час проходження зборів (далі - військовослужбовці), які утримуються на гауптвахтах Служби правопорядку, у спеціальних палатах закладів охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України, у кімнатах для тимчасово затриманих військовослужбовців, а також організацію їх конвоювання до дисциплінарного батальйону, гауптвахт Служби правопорядку, прокуратур, закладів охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України, місць проведення слідчих дій та до суду.
2. У цьому Порядку наведені нижче терміни вживаються в таких значеннях:
військова частина Служби правопорядку - організаційна одиниця Служби правопорядку (спеціальний відділ, окремий батальйон, окрема рота тощо), що утримується на окремому штаті та підпорядковується начальнику органу управління Служби правопорядку;
огорожа - будівельна конструкція, яка встановлюється з метою визначення території об’єкта, що охороняється, і призначена для запобігання проникненню на об’єкт (обмеження доступу до нього);
( Пункт 2 розділу I доповнено абзацом третім згідно з Наказом Міністерства оборони
№ 256 від 24.04.2024 )
конвой - група озброєних військовослужбовців підрозділу Служби правопорядку, що виконують завдання з конвоювання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців;
конвоювання - супроводження засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців за межами гауптвахти, дисциплінарного батальйону та органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) під охороною конвою;
підрозділ Служби правопорядку в гарнізоні - окремий або тимчасово створений підрозділ (відділ, відділення, група, військова комендатура тощо), що підпорядковується начальнику органу управління Служби правопорядку та дислокується в окремому гарнізоні.
Терміни "підрозділ Служби правопорядку", "гауптвахта Служби правопорядку" (далі - гауптвахта), "заарештований військовослужбовець", "засуджений військовослужбовець", "затриманий військовослужбовець", "кімната для тимчасово затриманих військовослужбовців" (далі - КТЗ), "спеціальна палата закладу охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України" (далі - спеціальна палата), "узятий під варту військовослужбовець" вживаються у значеннях, наведених у
Порядку тримання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців, затвердженому наказом Міністерства оборони України від 03 листопада 2020 року № 394, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 12 січня 2021 року за № 38/35660 (далі - Порядок тримання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців).
3. Охорона засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців, які утримуються на гауптвахтах, у спеціальних палатах та КТЗ,- комплекс заходів, спрямованих на забезпечення встановленого порядку відбування покарання, ізоляції і охорони засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців, недопущення вчинення ними втеч та інших кримінальних правопорушень, запобігання проникненню на територію об’єкта, що охороняється, сторонніх осіб та предметів, заборонених для зберігання і використання.
II. Чергові зміни охорони і конвоювання
1. Організація та несення служби черговими змінами охорони і конвоювання
1. Для охорони осіб, яких утримують на гауптвахтах, у спеціальних палатах, КТЗ, та конвоювання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців від підрозділів Служби правопорядку призначаються чергові зміни охорони і конвоювання підрозділів Служби правопорядку (далі - чергова зміна охорони і конвоювання). Чергові зміни охорони і конвоювання є внутрішніми нарядами цих підрозділів.
3. Відповідальними за організацію та несення служби черговими змінами охорони і конвоювання, рівень підготовки особового складу та його здатність виконувати завдання за призначенням є відповідні начальники (командири) органів управління (військових частин) Служби правопорядку, підрозділів Служби правопорядку в гарнізоні.
4. До складу чергової зміни охорони і конвоювання призначаються начальник чергової зміни охорони і конвоювання, помічник начальника чергової зміни охорони і конвоювання, вартові за кількістю постів і змін, а до складу чергових змін охорони і конвоювання, які несуть службу на гауптвахтах, додатково призначаються вивідні за кількістю та категоріями засуджених, узятих під варту та заарештованих військовослужбовців, начальник конвою та конвойні.
За потреби до складу чергової зміни охорони і конвоювання також призначаються розвідні залежно від кількості постів, помічник начальника чергової зміни охорони і конвоювання з технічних засобів охорони або оператор технічних засобів охорони, водій спеціального автомобіля.
( Абзац другий пункту 4 глави 1 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони
№ 256 від 24.04.2024 )
5. Склад чергової зміни охорони і конвоювання розміщується в приміщенні чергової зміни охорони і конвоювання, обладнання якого викладено в додатку 1 до цього Порядку. Кількість приміщень чергової зміни охорони і конвоювання та їх обладнання визначаються рішенням начальника органу управління Служби правопорядку з урахуванням особливостей території і будівлі органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні), в якому вони розташовані.
Приміщення чергової зміни охорони і конвоювання розташовується як окремо, так і на спеціально відведеній для нього території в інших службових будівлях органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні). На вікнах будівлі приміщення чергової зміни охорони і конвоювання перевіряється наявність протигранатних сіток і грат.
( Пункт 5 глави 1 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства оборони
№ 256 від 24.04.2024 )
6. Чергові зміни охорони і конвоювання підпорядковуються начальнику органу управління (командиру військової частини) Служби правопорядку, оперативному черговому (черговому) органу управління (військової частини) Служби правопорядку, його помічникові за умови, коли помічник оперативного чергового (чергового) органу управління (військової частини) Служби правопорядку за військовим званням рівний з начальником чергової зміни або старший за нього.
Чергова зміна охорони і конвоювання в підрозділі Служби правопорядку в гарнізоні підпорядковується начальнику підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні та посадовій особі, відповідальній за організацію охорони.
7. Основними функціями чергової зміни охорони і конвоювання є:
охорона засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців, які утримуються на гауптвахтах, у спеціальних палатах та КТЗ;
охорона засуджених, заарештованих військовослужбовців під час виконання ними робіт на територіях гауптвахт;
охорона гауптвахт та здійснення пропускного режиму на їх територіях;
конвоювання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців;
охорона засуджених, заарештованих військовослужбовців під час виконання робіт поза межами з благоустрою гауптвахт (КТЗ), прибирання прилеглих до гауптвахт територій.
8. На випадок нападу, пожежі, стихійного лиха та відповідно до вимог, викладених у відповідних інструкціях, начальник чергової зміни охорони і конвоювання з числа змін вартових призначає резервні групи, які діють залежно від обставин.
9. Під час виникнення надзвичайних обставин військовослужбовці чергових змін охорони і конвоювання залучаються до виконання таких завдань:
переслідування і затримання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців, які вчинили втечу або намагаються втекти з-під охорони;
відбиття нападу на гауптвахту, спеціальну палату, КТЗ, чатових, вивідних, конвойних, приміщень чергових змін охорони і конвоювання, зміну, що прямує до (з) постів;
припинення заворушень та виявлень групової непокори серед засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців;
припинення терористичних актів у місцях перебування засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців;
ліквідація пожеж, наслідків стихійного лиха, вибухів та аварій на гауптвахті, на об’єктах охорони чергової зміни охорони і конвоювання в закладі охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України та в будівлі органу управління (військової частини) Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні).
10. Інструктаж перед заступанням у наряд начальника чергової зміни з питань організації та несення служби здійснює начальник штабу органу управління Служби правопорядку (начальник підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні), про що робить запис у відповідній книзі інструктажу. Безпосередньо в день заступання в наряд інструктаж начальника чергової зміни з питань організації і несення служби та внутрішнього порядку і розпорядку дня на гауптвахті, порядку і умов тримання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців, порядку практичних дій у разі заворушень, спроб самогубства чи втечі засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців здійснює начальник гауптвахти (посадова особа, відповідальна за організацію охорони в підрозділі Служби правопорядку в гарнізоні).
Відмітка щодо проведення інструктажу заноситься до книги інструктажу начальників чергових змін, форму якої наведено в додатку 2 до Порядку тримання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців.
11. Документація начальника чергової зміни охорони і конвоювання на випадок оголошення тривоги містить: табель постів, схему розміщення постів, відповідну інструкцію начальника чергової зміни охорони і конвоювання, схему організації зв’язку, що зберігається в пакеті, який перебуває на інвентарному обліку, і запечатується печаткою для пакетів діловодства службовою особою відповідного штабу органу управління Служби правопорядку.
Також на випадок оголошення тривоги в начальника чергової зміни охорони і конвоювання повинен окремо зберігатися план посилення охорони об’єктів чергової зміни охорони і конвоювання черговим підрозділом із пояснювальною запискою, який застосовується в разі загрози або здійснення нападу на чергову зміну охорони і конвоювання чи об’єкти, які вона охороняє.
План посилення охорони об’єктів чергової зміни охорони і конвоювання містить:
схему військового містечка (місцевості) із зазначенням об’єктів, що охороняються, постів чергової зміни охорони і конвоювання та постів чергового підрозділу (підрозділу посилення охорони) органу управління (військової частини) Служби правопорядку, меж цих постів і заборонених зон, секторів стрільби, огороджень, маршрутів прямування змін і чергового підрозділу (підрозділу посилення охорони), місць розташування спостережних вишок, окопів, захисних стінок, вогневих споруд, технічних засобів охорони, засобів зв’язку, сигналізації та пожежогасіння, постів вартових собак, озброєння (боєприпасів до нього) та військової техніки чергового підрозділу (підрозділу посилення охорони), розрахунок сил і засобів чергового підрозділу (підрозділу посилення охорони) органу управління (військової частини) Служби правопорядку та бойовий розрахунок чергової зміни охорони і конвоювання.
До плану додається пояснювальна записка, в якій зазначається:
порядок застосування чергового підрозділу (підрозділу посилення охорони) органу управління (військової частини) Служби правопорядку з визначенням посадових осіб, які відповідають за виконання заходів плану, та їхніх обов’язків;
завдання чергового підрозділу (підрозділу посилення охорони) органу управління (військової частини) Служби правопорядку та порядок його виконання з урахуванням дій підрозділів за планом бойової та мобілізаційної готовності (за планом приведення (відмобілізування і приведення) у бойову готовність);
порядок організації управління, зв’язку та взаємодії між особовим складом чергової зміни охорони і конвоювання та черговим підрозділом (підрозділом посилення охорони) органу управління (військової частини).
План посилення охорони об’єктів чергової зміни охорони і конвоювання перебуває на інвентарному обліку та зберігається в папці в начальника чергової зміни охорони і конвоювання.
Пакет і папка зберігаються в замкненій шухляді стола або в сейфі начальника чергової зміни охорони і конвоювання.
Другий примірник зазначених документів зберігається в начальника штабу органу управління Служби правопорядку (начальника підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні).
План посилення охорони об’єктів чергової зміни охорони і конвоювання видається під підпис відповідним посадовим особам для проведення теоретичних занять з особовим складом чергової зміни охорони і конвоювання, проведення на місцевості спільних практичних занять з особовим складом, який залучається до несення служби у складі чергової зміни охорони і конвоювання та призначається в чергові підрозділи (підрозділи посилення охорони), з питань взаємодії та відбиття нападу на об’єкти, що охороняються.
Для посилення чергової зміни охорони і конвоювання, яка призначається в підрозділі Служби правопорядку в гарнізоні, за потреби рішенням начальника гарнізону черговий підрозділ призначається від військової частини гарнізону.
Для забезпечення зв’язку між начальником чергової зміни охорони і конвоювання та черговим підрозділом (підрозділом посилення охорони) в оперативного чергового органу управління Служби правопорядку, оперативного чергового (чергового) військової частини, від якої, згідно з рішенням начальника гарнізону, призначається черговий підрозділ, встановлюється заздалегідь налаштована радіостанція.
Бронежилети модульні та шоломи балістичні особового складу чергового підрозділу (підрозділу посилення охорони) органу управління (військової частини) Служби правопорядку наказом начальника органу управління (командира військової частини) Служби правопорядку зберігається у визначеному місці.
12. Спільні практичні заняття на місцевості з особовим складом, який залучається до несення служби у складі чергової зміни охорони і конвоювання та призначається в чергові підрозділи (підрозділи посилення охорони) органу управління Служби правопорядку, з питань взаємодії та відбиття нападу на об’єкти, що охороняються, проводяться особисто начальниками штабів органів управління Служби правопорядку один раз на два місяці.
Готовність чергових підрозділів до виконання завдань за призначенням перевіряється один раз на добу оперативним черговим органу управління Служби правопорядку.
( Главу 1 розділу II доповнено новим пунктом згідно з Наказом Міністерства оборони
№ 256 від 24.04.2024 )
13. Якщо біля та навколо приміщення чергової зміни охорони і конвоювання розташовані житлові й службові приміщення, заряджання та розряджання зброї проводяться у приміщенні чергової зміни охорони і конвоювання у спеціальному місці, обладнаному кулевловлювачем (випробування кулевловлювачів здійснюється призначеними начальником відповідного органу управління Служби правопорядку комісіями не менше одного разу на рік зі складанням акта у двох примірниках. Перший примірник акта зберігається у штабі органу управління Служби правопорядку, другий - у ящику із запасом бойових патронів чергової зміни охорони і конвоювання у приміщенні чергової зміни охорони і конвоювання).
У разі ожеледиці під час прямування на пости і назад зміна шикується на збільшених дистанціях, щоб унеможливити в разі втрати рівноваги одним з вартових поранення вартового, що йде попереду (позаду).
Під час несення служби на посту категорично забороняється спрямовувати зброю на людей, окрім випадків, що потребують її застосування.
З метою унеможливлення потрапляння до приміщення чергової зміни охорони і конвоювання сторонніх осіб приміщення чергової зміни охорони і конвоювання завжди повинно бути зачинене зсередини. Якщо особовий склад чергової зміни охорони і конвоювання виходить з приміщення чергової зміни охорони і конвоювання, то визначений військовослужбовець зі складу чергової зміни охорони і конвоювання зачиняє двері зсередини і відчиняє їх лише тим, хто має допуск до приміщення чергової зміни охорони і конвоювання.
( Главу 1 розділу II доповнено новим пунктом згідно з Наказом Міністерства оборони
№ 256 від 24.04.2024 )
14. Організація морально-психологічного та матеріального забезпечення служби черговими змінами охорони і конвоювання здійснюється відповідно до Інструкції з організації вартової служби у Збройних Силах України.
( Главу 1 розділу II доповнено новим пунктом згідно з Наказом Міністерства оборони
№ 256 від 24.04.2024 )
2. Особливості організації несення служби особовим складом чергових змін охорони і конвоювання
1. Служба чергових змін охорони і конвоювання організовується на підставі рішення начальника органу управління Служби правопорядку, яке відображається окремим розділом у наказі про організацію служби військ і бойового навчання.
У Центральному управлінні Служби правопорядку (по м. Києву і Київській обл.) та територіальних управліннях Служби правопорядку розробляється наказ про організацію службової діяльності.
У військовій частині Служби правопорядку вимоги рішення начальника органу управління Служби правопорядку про організацію служби черговою зміною охорони і конвоювання відображаються окремим розділом у наказі командира військової частини Служби правопорядку про організацію служби військ і бойового навчання.
2. У наказі начальника органу управління Служби правопорядку про організацію службової діяльності (про організацію служби військ і бойового навчання) визначаються:
склад чергових змін охорони і конвоювання, їхнє озброєння та забезпечення спеціальними засобами;
час, місце і порядок проведення занять із теоретичної та практичної підготовки особового складу чергової зміни охорони і конвоювання, керівники занять і начальники служб (позаштатні інструктори та фахівці), які залучаються до їх проведення;
чисельність чергового підрозділу, порядок його виклику та озброєння;
час і місце проведення медичного огляду особового складу чергової зміни охорони і конвоювання в день заступання;
порядок та періодичність проведення спільних практичних занять на місцевості з особовим складом, який залучається до несення служби у складі чергової зміни охорони і конвоювання та призначається в чергові підрозділи, з питань взаємодії та відбиття нападу на об’єкти, що охороняються;
час і місце підбиття підсумків з особовим складом чергової зміни охорони і конвоювання після зміни;
відповідальні за підтримання в належному стані об’єктів, що охороняються, та навчально-матеріальної бази підготовки і несення служби особовим складом чергової зміни охорони і конвоювання;
порядок підготовки особового складу чергової зміни охорони і конвоювання в умовах недостатньої кількості особового складу підрозділу Служби правопорядку і неможливості організації несення служби трьома змінами;
час і місце проведення розводу чергових змін охорони і конвоювання;
маршрут руху чергових змін охорони і конвоювання до місця проведення розводу та несення служби;
порядок забезпечення харчуванням особового складу чергових змін охорони і конвоювання;
порядок відпочинку особового складу чергових змін охорони і конвоювання;
посадові особи, відповідальні за організацію та несення служби черговими змінами охорони і конвоювання в підрозділах Служби правопорядку в гарнізонах.
У наказі також визначається порядок організації та несення служби черговими змінами охорони і конвоювання в безпосередньо підпорядкованих військових частинах та підрозділах Служби правопорядку в гарнізонах.
Додаток до наказу містить:
склад комісії щодо вивчення соціально-психологічних якостей та допуску військовослужбовців до несення служби у складі чергової зміни охорони і конвоювання;
список військовослужбовців, допущених до несення служби начальниками чергових змін охорони і конвоювання, помічниками начальників чергових змін охорони і конвоювання, розвідними, вивідними, конвойними та чатовими з охорони засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців.
( Абзац вісімнадцятий пункту 2 глави 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони
№ 256 від 24.04.2024 )
У разі дислокації підпорядкованої військової частини у зоні діяльності іншого органу управління Служби правопорядку, який здійснює охорону засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців на гауптвахті та в спеціальній палаті, у наказі начальника органу управління Служби правопорядку про організацію службової діяльності (про організацію служби військ і бойового навчання) питання організації несення служби черговою зміною охорони і конвоювання відображаються з урахуванням специфіки діяльності органу управління Служби правопорядку, у зоні діяльності якого дислокується ця військова частина.
( Пункт 2 глави 2 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства оборони
№ 256 від 24.04.2024 )
3. Перед початком нового навчального року витяг із наказу про організацію службової діяльності (про організацію служби військ і бойового навчання) штаб органу управління Служби правопорядку надає до підпорядкованих військових частин Служби правопорядку та підрозділів Служби правопорядку в гарнізоні, а також до органу управління Служби правопорядку, у зоні діяльності якого дислокується підпорядкована військова частина Служби правопорядку.
4. На основі рішення начальника органу управління Служби правопорядку начальник штабу та посадова особа органу управління Служби правопорядку, відповідальна за організацію охорони, відпрацьовують розклад чергової зміни охорони і конвоювання, відомість добового наряду (у разі призначення чергових змін охорони і конвоювання від військових частин (підрозділів) гарнізону), табель постів, схему розміщення постів, відповідні інструкції начальнику чергової зміни охорони і конвоювання, помічнику начальника чергової зміни охорони і конвоювання та помічнику начальника чергової зміни охорони і конвоювання технічних засобів охорони (оператору технічних засобів охорони), план посилення охорони об’єктів чергової зміни охорони і конвоювання черговим або спеціально призначеним підрозділом із пояснювальною запискою, які затверджує начальник органу управління Служби правопорядку.
5. Щороку штаб органу управління Служби правопорядку до підпорядкованих підрозділів надає такі документи:
до військових частин Служби правопорядку, які здійснюють охорону засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців на гауптвахті та у спеціальній палаті: табель постів, схему розміщення постів, відповідні інструкції начальнику чергової зміни охорони і конвоювання, помічнику начальника чергової зміни охорони і конвоювання та помічнику начальника чергової зміни охорони і конвоювання з технічних засобів охорони (оператору технічних засобів охорони),- витяг із плану посилення охорони об’єктів чергової зміни охорони і конвоювання черговим або спеціально призначеним підрозділом із пояснювальною запискою.
( Абзац другий пункту 5 глави 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони
№ 256 від 24.04.2024 )
У разі дислокації підпорядкованої військової частини у зоні діяльності іншого органу управління Служби правопорядку, який здійснює охорону засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців на гауптвахті та в спеціальній палаті, вказані вище документи надаються до цієї військової частини штабом органу управління Служби правопорядку, у зоні діяльності якого дислокується військова частина;
( Пункт 5 глави 2 розділу II доповнено абзацом третім згідно з Наказом Міністерства оборони
№ 256 від 24.04.2024 )
до підрозділів Служби правопорядку в гарнізоні: табель постів, схему розміщення постів, відповідні інструкції начальнику чергової зміни охорони і конвоювання та помічнику начальника чергової зміни охорони і конвоювання.
Крім того, до зазначених військових частин (підрозділів) Служби правопорядку (у разі призначення чергових змін охорони і конвоювання від військових частин (підрозділів) гарнізону)) щомісяця надаються витяги з відомості добового наряду.
6. З метою унеможливлення допуску до несення служби у складі чергових змін охорони і конвоювання військовослужбовців, яких віднесено до групи посиленої психологічної уваги та які за своїми морально-діловими та психологічними якостями не спроможні забезпечити якісне несення служби, спеціально призначені комісії проводять їх вивчення та добір.
Заборонено допускати до несення служби у складі чергової зміни охорони і конвоювання військовослужбовців, які не склали заліки зі знання вимог нормативно-правових актів, організаційно-розпорядчих наказів, відповідних обов’язків та інструкцій.
У разі якщо підпорядкована військова частина дислокується в зоні діяльності іншого органу управління Служби правопорядку, витяг із наказу про допуск військовослужбовців до несення служби в складі чергової зміни охорони і конвоювання та списки військовослужбовців, які не допускаються до несення служби в складі чергової зміни охорони і конвоювання, надаються штабом військової частини Служби правопорядку безпосередньому начальнику органу управління Служби правопорядку та начальнику органу управління Служби правопорядку, у зоні діяльності якого дислокується така військова частина.
( Пункт 6 глави 2 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства оборони
№ 256 від 24.04.2024 )
7. Офіцерів та військовослужбовців військової служби за контрактом призначають до несення служби у складі чергових змін охорони і конвоювання згідно з графіком нарядів, який щомісяця складається в штабі органу управління (військової частини) Служби правопорядку (підрозділі Служби правопорядку в гарнізоні) та затверджується відповідним начальником (командиром) органу управління (військової частини) Служби правопорядку, підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні.
8. Призначення особового складу для несення служби у складі чергових змін охорони і конвоювання здійснюється на підставі щоденного наказу начальника (командира) органу управління (військової частини) Служби правопорядку, який видається напередодні дня заступання в наряд. Витяг із наказу доводиться до підпорядкованих підрозділів Служби правопорядку в гарнізонах.
9. Щотижня в години, визначені розпорядком дня, з офіцерами та військовослужбовцями військової служби за контрактом, які залучаються до несення служби у складі чергових змін охорони і конвоювання, протягом 50 хвилин у класі (місці) для підготовки чергових змін охорони і конвоювання, який (яке) обладнується відповідно до додатка 2 до цього Порядку, проводяться теоретичні заняття з вивчення положень статутів,
Кримінального кодексу України в частині кримінальних правопорушень проти встановленого порядку несення військової служби (військові кримінальні правопорушення), табеля постів та відповідних інструкцій, особливих обов’язків чатових, конвойних, матеріальної частини стрілецької зброї та вимог безпеки під час поводження з нею, правил застосування спеціальних засобів та вимог безпеки під час поводження з ними.
На електрифікованому макеті об’єкта, що охороняється, відпрацьовуються порядок взаємодії між чатовими і резервною групою чергової зміни охорони і конвоювання, а також особовим складом чергової зміни охорони і конвоювання та черговим підрозділом у разі виникнення надзвичайних ситуацій (нападу на пост, пожежі, стихійного лиха, групової непокори та заворушень серед засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих, спроби втечі або скоєння втечі, спроби самогубства, а також у разі отримання інформації щодо підготовки втечі чи нападу на об’єкт, що охороняється, тощо). Заняття починаються з нагадування особовому складу про основні завдання чергової зміни охорони і конвоювання та особливості несення служби на даному етапі (враховуючи кількість та категорії осіб, що утримуються на гауптвахті (у спеціальній палаті або КТЗ), характер поведінки засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців тощо). Під час проведення теоретичних занять в обов’язковому порядку перевіряється рівень знання особовим складом функціональних обов’язків чергової зміни охорони і конвоювання.
Практичні заняття з особовим складом чергової зміни охорони і конвоювання проводяться в день заступання в добовий наряд на території містечка для проведення практичних занять.
До проведення цих занять залучаються офіцер (фахівець) служби ракетно-артилерійського озброєння, начальник фізичної підготовки і спорту (позаштатний інструктор з рукопашного бою) та служби пожежної безпеки (позаштатний командир пожежного підрозділу) або особи, які їх заміщають.
Для керівників занять на кожному навчальному місці в органі управління (військовій частині) Служби правопорядку (підрозділі Служби правопорядку в гарнізоні) розробляється план-конспект, який затверджує відповідний начальник (командир).
На заняттях відпрацьовуються:
порядок заряджання та розряджання зброї, вивчення її матеріальної частини та заходів безпеки під час поводження з нею, інші питання, що враховують особливості практичного несення служби;
вивчення матеріальної частини спеціальних засобів та заходів безпеки під час поводження з ними;
порядок зміни чатових, приймання та здавання поста;
порядок дій чатових на посту, застосування ними зброї та спеціальних засобів, відбиття нападу на приміщення чергової зміни охорони і конвоювання, об’єкти, що охороняються, та зміну, яка прямує на пости та з постів, у разі виникнення надзвичайних ситуацій на гауптвахті - стихійного лиха, групової непокори, порушення режиму тримання, заворушень серед засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців, у разі спроби втечі засудженого, узятого під варту, заарештованого та затриманого військовослужбовця або скоєння ним втечі, спроби самогубства, у разі отримання інформації щодо підготовки до втечі або нападу на чатового, захоплення заручників;
порядок проведення огляду камер та приміщень, де утримуються засуджені, узяті під варту, заарештовані та затримані військовослужбовці;
порядок проведення обшуку засудженого, узятого під варту, заарештованого або затриманого військовослужбовця;
дії та порядок застосування засобів пожежогасіння;
прийоми рукопашного бою;
дії вивідного (конвойного) у разі спроби втечі засудженого, узятого під варту, заарештованого або затриманого військовослужбовця, спроби нападу на конвой, під час явної симуляції засудженим, узятим під варту, заарештованим або затриманим військовослужбовцем різкого погіршення стану здоров’я, вчинення ним опору та відкритої відмови виконувати законні вимоги вивідного (конвойного);
порядок конвоювання під час перевезень залізничним транспортом, у спеціальному автомобілі, у пішому порядку;
порядок посадки та висадки засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців до/із спеціального автомобіля;
дії конвою у разі виникнення позаштатних ситуацій, у тому числі нападу на конвой і на автомобіль під час слідування, виходу його з ладу, дорожньо-транспортної пригоди.
Перед початком проведення практичних занять заступник начальника органу управління Служби правопорядку з морально-психологічного забезпечення (офіцер структур із морально-психологічного забезпечення) проводить обов’язкове тестування особового складу чергової зміни охорони і конвоювання із застосуванням методик, що використовуються у Збройних Силах України, індивідуальну бесіду з кожним військовослужбовцем, який входить до складу чергової зміни охорони і конвоювання, у командира підрозділу уточнює результати, які були отримані шляхом спостереження за три останні доби.
За результатами тестування робиться остаточний висновок про допуск кожного військовослужбовця до несення служби у складі чергової зміни охорони і конвоювання. Результати зберігаються в посадової особи, яка проводила тестування.
Теоретичні та практичні заняття з особовим складом чергової зміни охорони і конвоювання проводяться:
в органі управління Служби правопорядку (підрозділі Служби правопорядку в гарнізоні) - під керівництвом посадової особи, відповідальної за організацію охорони;
у військовій частині Служби правопорядку - під керівництвом командира роти, від якої призначено чергову зміну охорони і конвоювання;
з черговою зміною охорони і конвоювання, призначеною від військової частини,- начальником штабу військової частини або особою, яка його заміщає.
11. Облік занять здійснюється в журналі обліку занять, проведених з особовим складом чергової зміни охорони і конвоювання (додаток 3). Журнал зберігається в органі управління (військовій частині) Служби правопорядку (підрозділі Служби правопорядку в гарнізоні) протягом року після заведення нового та знищується в установленому порядку.
12. У передбачені розпорядком дня години під час підготовки чергової зміни охорони і конвоювання до несення служби проводяться:
підготовка зовнішнього вигляду, медичний огляд особового складу, отримання зброї та спеціальних засобів, пересування до місця проведення практичних занять;
практичні заняття на території містечка для проведення практичних занять з особовим складом чергової зміни охорони і конвоювання;
розвід особового складу чергової зміни охорони і конвоювання.
13. Навчально-матеріальна база для проведення практичних занять з особовим складом чергової зміни охорони і конвоювання призначена для здобуття та удосконалення ними необхідних навичок і має забезпечувати інтенсивні тренування для досягнення позитивного результату підготовки особового складу чергової зміни охорони і конвоювання.
14. На території містечка для проведення практичних занять з особовим складом чергової зміни охорони і конвоювання обладнуються навчальні місця, перелік яких наведено в додатку 4 до цього Порядку. Містечко для проведення практичних занять з особовим складом чергової зміни охорони і конвоювання обладнується в кожному органі управління Служби правопорядку (підрозділі Служби правопорядку в гарнізоні).
15. Не менше одного разу на півроку з усіма військовослужбовцями, які залучаються до несення служби у складі чергових змін охорони і конвоювання, проводяться заняття з вивчення вимог статутів Збройних Сил України,
Кримінального кодексу України в частині кримінальних правопорушень проти встановленого порядку несення військової служби (військові кримінальні правопорушення), норм міжнародного законодавства, зокрема
Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод,
Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання та факультативного протоколу до неї в частині заборони катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання по відношенню до утримуваних осіб, табеля постів, особливостей охорони об’єктів, відповідних інструкцій, матеріальної частини стрілецької зброї, заходів безпеки під час поводження з нею, правил застосування спеціальних засобів та вимог безпеки під час поводження з ними, після яких військовослужбовці здають заліки.
Особи офіцерського та сержантського (старшинського) складу, які прибули до органів управління (військових частин) Служби правопорядку (підрозділів Служби правопорядку в гарнізонах), призначаються начальниками чергової зміни охорони і конвоювання тільки після їх адаптації у військовому колективі (не раніше місячного строку з дня прибуття), проведення з ними занять із вивчення вимог статутів Збройних Сил України,
Кримінального кодексу України в частині кримінальних правопорушень проти встановленого порядку несення військової служби (військові кримінальні правопорушення), норм міжнародного законодавства, зокрема
Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод,
Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання та факультативного протоколу до неї в частині заборони катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання по відношенню до утримуваних осіб, інструкції начальника чергової зміни охорони і конвоювання, табеля постів та особливостей охорони постів і об’єктів, що охороняються. Їх медичне обстеження проводиться під час щорічного поглибленого медичного огляду. Призначення осіб офіцерського та сержантського (старшинського) складу помічниками начальника чергової зміни охорони і конвоювання з метою стажування не допускається.
( Главу 2 розділу II доповнено пунктом 15 згідно з Наказом Міністерства оборони
№ 256 від 24.04.2024 )
16. Практичні стрільби зі штатної зброї організовуються і проводяться з військовослужбовцями всіх категорій, які залучаються до несення служби у складі чергової зміни охорони і конвоювання, не менше ніж один раз на місяць.
Для органів управління (військових частин) Служби правопорядку (підрозділів Служби правопорядку в гарнізонах), де немає можливості проводити практичні стрільби, наказами начальників гарнізонів визначаються місця та час виконання цих стрільб в інших військових частинах, що дислокуються в гарнізоні. У разі відсутності таких місць у гарнізоні ці місця визначаються рішенням командувача оперативного командування в іншому гарнізоні на підставі клопотання відповідного начальника гарнізону.
( Главу 2 розділу II доповнено пунктом 16 згідно з Наказом Міністерства оборони
№ 256 від 24.04.2024 )
17. У разі відсутності на гауптвахті засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців чергова зміна охорони і конвоювання призначається та залучається до несення служби у складі, визначеному пунктом 4 глави 1 цього розділу, та з озброєнням, визначеним пунктом 1 глави 5 цього розділу, при цьому чатові, які безпосередньо здійснюють охорону засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців усередині гауптвахти, на пост не виставляються.
18. У разі відсутності затриманих та заарештованих військовослужбовців у КТЗ, а також у разі відсутності у спеціальних палатах засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців чергова зміна охорони і конвоювання призначається, але до несення служби не залучається. Чергова зміна охорони і конвоювання залучається до несення служби негайно з моменту доставлення (прибуття) до КТЗ військовослужбовця слідчим, прокурором, іншою уповноваженою особою або направлення засудженого, узятого під варту, заарештованого чи затриманого військовослужбовця для проходження стаціонарного лікування до спеціальної палати. Зазначені чергові зміни охорони і конвоювання призначаються щодоби, а виставляються за потреби за розпорядженням начальника органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні).
19. Результати несення служби черговими змінами охорони і конвоювання відображаються окремим розділом в аналізі стану служби військ та в наказі начальника (командира) органу управління (військової частини) Служби правопорядку про стан служби військ за місяць, квартал, рік.
20. Аналізи стану служби військ та накази видаються з періодичністю:
у Центральному управлінні Служби правопорядку (по м. Києву і Київській обл.) та територіальних управліннях Служби правопорядку - щокварталу та в кінці року;
у зональному відділі (відділенні) та військовій частині Служби правопорядку - щомісяця та в кінці року.
21. У розділі аналізу стану служби військ відображаються:
встановлення реального стану справ у підрозділах Служби правопорядку;
результати перевірок несення служби черговими змінами охорони і конвоювання;
виявлення найбільш характерних недоліків в організації несення служби черговими змінами охорони і конвоювання та причин їх виникнення;
визначення заходів щодо усунення недоліків і подальшого поліпшення стану організації несення служби черговими змінами охорони і конвоювання;
визначення шляхів і способів наведення і підтримання в підрозділах охорони та патрульно-постової служби статутного порядку;
оцінка кожного підрозділу Служби правопорядку за результатами виконання поставлених завдань на поточний місяць (квартал, навчальний рік);
підрозділи Служби правопорядку, які досягли кращих результатів щодо організації несення служби черговими змінами охорони і конвоювання;
підрозділи Служби правопорядку, де організація несення служби черговими змінами охорони і конвоювання не відповідає вимогам законодавства;
пріоритетні завдання на наступний місяць (квартал, рік) щодо покращення стану організації несення служби черговими змінами охорони і конвоювання в органі управління (військовій частині) та підрозділах Служби правопорядку.
22. За результатами аналізу стану служби військ в органі управління (військовій частині) Служби правопорядку видаються відповідні накази. У наказі про стан служби військ на підставі розділу аналізу щодо стану організації несення служби черговими змінами охорони і конвоювання дається оцінка підрозділам Служби правопорядку за виконання завдань щодо покращення організації несення служби, указуються характерні порушення та основні причини недоліків, що мають місце в організаторській та практичній роботі підлеглих командирів (начальників) з питань організації несення служби черговими змінами охорони і конвоювання. Визначаються конкретні завдання, спрямовані на покращення стану несення служби черговими змінами охорони і конвоювання, строки їх виконання, виконавці та заходи щодо недопущення недоліків, які мали місце під час організації та несення служби черговими змінами охорони і конвоювання.
23. Витяг з аналізу стану служби військ та витяг із наказу про стан служби військ у частині несення служби черговою зміною охорони і конвоювання надається штабом органу управління Служби правопорядку до підпорядкованих військових частин, а також до органу управління Служби правопорядку, у зоні діяльності якого дислокується підпорядкована військова частина.
( Главу 2 розділу II доповнено новим пунктом згідно з Наказом Міністерства оборони
№ 256 від 24.04.2024 )
3. Об’єкти охорони, особливості їх обладнання та охорони
1. Об’єкт охорони (об’єкт, що охороняється черговою зміною охорони і конвоювання) - ділянка місцевості з розташованою на ній будівлею гауптвахти; приміщення в будівлі закладу охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України - спеціальна палата; приміщення органу управління (військової частини) Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) - КТЗ.
2. Кількість постів, межі постів, межі заборонених зон, порядок обладнання постів та особливості виконання чатовими завдання щодо їх охорони визначаються рішенням начальника органу управління Служби правопорядку з урахуванням особливостей території органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні), особливостей будівлі гауптвахти, розташування спеціальної палати та КТЗ.
4. Межею поста або забороненою зоною є:
на гауптвахтах, у будівлях, де розташовані спеціальні палати та КТЗ,- стіни, підлога, стеля, двері та вікна камер (коридору), медичної палати, КТЗ;
на відкритій місцевості - гранична (уявна) лінія, яку начальник чергової зміни охорони і конвоювання обов’язково вказує засудженим, узятим під варту, заарештованим та затриманим військовослужбовцям;
у спеціальному автомобілі - стіни (борти), підлога, дах автомобіля.
5. Охорона гауптвахти ззовні здійснюється чатовим методом стеження зі спостережної вишки або іншого місця, на якому він виконує свої обов’язки, та зобов’язана забезпечити загальний контроль за об’єктом, що охороняється (блокування виходу з гауптвахти та підступів до неї).
Спостережні вишки (стіни та дверці) обладнуються куленепробивними щитами, з дверцятами, що зачиняються зсередини, вікнами з протигранатною сіткою, прожекторами, кнопкою тривожної сигналізації та засобами зв’язку.
6. Охорона засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців усередині гауптвахти здійснюється чатовими шляхом патрулювання по внутрішньому коридору гауптвахти. Чатові пересуваються за маршрутами руху зі швидкістю, що забезпечує надійну охорону засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців, роблячи короткі зупинки для спостереження через оглядові віконця за діями та поведінкою засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців, які перебувають у камерах, для огляду технічних засобів охорони, а також для доповіді за допомогою засобів зв’язку начальнику чергової зміни охорони і конвоювання про хід несення служби.
Під час здійснення охорони ізольованого приміщення, обладнаного на гауптвахті, чатові несуть службу у визначеному начальником органу управління Служби правопорядку місці чи здійснюють патрулювання по внутрішньому коридору гауптвахти, забезпечують надійну охорону узятих під варту військовослужбовців, спостерігають за діями та поведінкою узятих під варту військовослужбовців, а також доповідають у визначений час за допомогою засобів зв’язку начальнику чергової зміни охорони і конвоювання про хід несення служби.
( Пункт 6 глави 3 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства оборони
№ 256 від 24.04.2024 )
7. У разі спрацювання сигналізаційної системи виклику, встановленої над камерами (ізольованим приміщенням), чатовий зобов’язаний за допомогою засобів зв’язку доповісти про це начальникові чергової зміни охорони і конвоювання або його помічникові.
Начальник чергової зміни охорони і конвоювання або його помічник, отримавши доповідь від чатового про спрацювання сигналізаційної системи виклику, зобов’язаний прибути на пост особисто чи негайно направити свого помічника та діяти залежно від обставин.
( Пункт 7 глави 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони
№ 256 від 24.04.2024 )
8. Охорона засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців, які утримуються в спеціальних палатах, а також затриманих, заарештованих військовослужбовців, які тримаються у КТЗ, здійснюється чатовим методом стеження (шляхом патрулювання по внутрішньому коридору).
9. У нічний час доби перевірка засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців здійснюється на спальних місцях візуально при нічному освітленні, без підняття засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців.
4. Використання системи відеоспостереження
1. З метою здійснення контролю особовим складом чергової зміни охорони і конвоювання за режимом тримання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців, попередження ними втеч та вчинення інших кримінальних правопорушень, а також порушень встановленого законодавством порядку відбування покарання на гауптвахтах (КТЗ) використовується система відеоспостереження.
Система відеоспостереження повинна відповідати вимогам законодавства у сфері захисту інформації.
Система відеоспостереження забезпечує дистанційне візуальне спостереження за поведінкою засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців, порядком несення служби особовим складом чергової зміни охорони і конвоювання.
Автоматичне робоче місце системи відеоспостереження будується на базі персонального комп’ютера, на який транслюється інформація від відеокамер. Автоматичне робоче місце встановлюється в приміщенні начальника чергової зміни охорони і конвоювання.
Запис відеоінформації, що надходить від відеокамер, здійснюється на жорсткий диск у цифровому форматі. Ємкість жорсткого диска має забезпечувати можливість зберігання відеоінформації від усіх підключених відеокамер не менше ніж 30 діб.
2. Для забезпечення захисту прав і законних інтересів засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців, фіксування фактів кримінальних та інших правопорушень, вчинених засудженими, узятими під варту, заарештованими та затриманими військовослужбовцями, підвищення відповідальності особового складу чергової зміни охорони і конвоювання та адміністрації гауптвахти під час виконання своїх службових обов’язків, фіксування випадків невиправданого або надмірного застосування до них заходів фізичного впливу, спеціальних засобів і вогнепальної зброї особовий склад чергової зміни охорони і конвоювання використовує портативні відеореєстратори.
Відеоінформація з портативних відеореєстраторів переноситься на окремий жорсткий диск, який перебуває на інвентарному обліку та зберігається в замкненій шухляді стола або в сейфі начальника чергової зміни охорони і конвоювання. Відеоінформація на жорсткому диску повинна зберігатися не менше ніж 30 діб. Заходи із зберігання, видачі, приймання та контролю за використанням портативних відеореєстраторів особовим складом чергової зміни охорони і конвоювання, а також зберігання та використання відеоінформації з них покладаються на посадових осіб, призначених наказом відповідного начальника органу управління Служби правопорядку, або осіб, які виконують їх обов’язки.
Портативний відеореєстратор застосовується особовим складом чергової зміни охорони і конвоювання під час:
проведення перевірок наявності засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців, у тому числі тих, які перебувають за межами гауптвахти, приймання їжі засудженими та заарештованими військовослужбовцями у їдальні;
виведення засуджених, заарештованих на роботу та повернення з роботи на гауптвахту, а також під час проведення прогулянок засуджених, узятих під варту та заарештованих військовослужбовців;
перевірки засуджених, яким надано тривале побачення;
прийняття новоприбулих засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців на гауптвахту (КТЗ);
проведення особистих обшуків засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців без роздягання та огляду їх речей, оглядів осіб, які прибули на побачення, їхніх речей та одягу, транспортних засобів, а також об’єктів гауптвахти (КТЗ);
застосування до засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців заходів фізичного впливу, спеціальних засобів та вогнепальної зброї.
3. Доступ особового складу чергової зміни охорони і конвоювання та адміністрації гауптвахти до роботи з відеоінформацією, яка надходить від відеокамер (відеореєстраторів), реалізується за допомогою програмних засобів обмеження доступу та апаратних засобів обмеження доступу (паролі тощо), захищених від несанкціонованого втручання в канали передачі цієї інформації. Право доступу до роботи з відеоінформацією, яка надходить від відеокамер (відеореєстраторів), мають посадові особи, призначені начальником відповідного органу управління Служби правопорядку.
4. Забороняється використання відеокамер та портативних відеореєстраторів:
у кімнатах для вмивання та туалетах, душових кімнатах (місце, обладнане душовою кабіною);
у кімнатах для медичного працівника (місце, обладнане для проведення медичного огляду), у яких проводяться медичні обстеження (огляди) засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців, а також особистий обшук із роздяганням;
у кімнатах для проведення тривалих побачень;
у кімнатах, де проводиться годування дітей до трьох років.
5. Інформація про застосування на гауптвахті (КТЗ) системи відеоспостереження доводиться до відома засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців під час прибуття до гауптвахти (КТЗ), про що такі особи ставлять особистий підпис у книзі доведення до засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців інформації про застосування на гауптвахті (КТЗ) системи відеоспостереження (додаток 5). Крім того, інформація про застосування системи відеоспостереження розміщується з лівої (правої) сторони входу до гауптвахти (КТЗ) шляхом встановлення попереджувального знака: "Увага! Працює система відеоспостереження" (додаток 6).
7. Інформація, що фіксується на відеокамерах (відеореєстраторах), може надаватись третім особам:
на підставі ухвали слідчого судді, суду;
на офіційні запити органів прокуратури, а також органів досудового розслідування в межах провадження у справах про кримінальне чи адміністративне правопорушення.
8. Відеокамери (відеореєстратори), що використовуються на об’єктах гауптвахт (КТЗ), мають відповідати державним стандартам та бути сертифікованими в Україні.
Забороняється використання відеокамер (відеореєстраторів), що не пройшли сертифікацію та можуть становити небезпеку для життя і здоров’я особового складу чергової зміни охорони і конвоювання, відвідувачів гауптвахти (КТЗ) та засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців.
5. Особливості озброєння та забезпечення спеціальними засобами особового складу чергових змін охорони і конвоювання
1. Особовий склад чергової зміни охорони і конвоювання, віднаряджений для несення служби на гауптвахті, має бути у вартовій формі одягу, озброєний справною, приведеною до нормального бою стрілецькою зброєю (автоматами з багнетами) та спеціальними засобами (гумовими кийками, браслетами металевими). Начальник чергової зміни охорони і конвоювання озброюється штатною зброєю.
2. Особовий склад чергової зміни охорони і конвоювання, який здійснює охорону засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців у КТЗ або у спеціальній палаті, має бути у вартовій формі одягу та забезпечуватися спеціальними засобами (гумовими кийками, браслетами металевими). Начальник чергової зміни охорони і конвоювання озброюється своєю штатною зброєю.
Вогнепальну зброю особовий склад чергової зміни охорони і конвоювання отримує у виняткових випадках, за розпорядженням начальника органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні).
3. Вогнепальна зброя (крім пістолетів) особового складу чергової зміни охорони і конвоювання, який здійснює охорону засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців зберігається в ставниці зі зброєю в загальній кімнаті чергової зміни охорони і конвоювання. Спеціальні засоби під час несення служби постійно знаходяться в особового складу чергової зміни охорони і конвоювання.
4. Чатові, які виконують завдання щодо охорони та оборони гауптвахти, постійно несуть службу в бронежилетах модульних та шоломах бойових балістичних та озброюються вогнепальною зброєю, спеціальними засобами.
5. Особовий склад чергової зміни охорони і конвоювання, який здійснює охорону засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців на гауптвахті або в спеціальній палаті, виконує службові обов’язки зі спеціальними засобами, без вогнепальної зброї:
помічник начальника чергової зміни охорони і конвоювання - під час виставлення чатових на пости або їх зміни в закладі охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України;
чатові - під час несення служби всередині гауптвахти;
чатові - під час охорони засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців, які утримуються в спеціальній палаті;
вивідні - під час охорони засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців у разі здійснення їх супроводження в межах гауптвахти;
вивідні - під час охорони засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців у разі супроводження їх у межах спеціальної палати та територією закладу охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України;
особовий склад чергової зміни охорони і конвоювання - під час приймання (здавання), обшуку засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців;
особовий склад чергової зміни охорони і конвоювання - під час огляду спеціальних автомобілів і приміщень гауптвахти.
6. Під час несення служби особовому складу чергової зміни охорони і конвоювання забороняється користуватися особистими засобами мобільного зв’язку, портативними електронними пристроями, призначеними для відображення (відтворення) текстової, графічної, звукової інформації, що представлена в електронному вигляді.
7. Резервні групи, які створюються з числа змін вартових, у разі сигналу тривоги прибувають на місце події, озброєні вогнепальною зброєю та спеціальними засобами, і діють згідно з бойовим розрахунком чергової зміни охорони і конвоювання.
8. Особовий склад чергової зміни охорони і конвоювання, який здійснює охорону засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців, забезпечується боєприпасами з розрахунку: на кожний автомат і пістолет - по два споряджені магазини.
9. Боєприпаси особовому складу чергової зміни охорони і конвоювання, крім осіб, які мають на озброєнні пістолети, видаються начальником чергової зміни охорони і конвоювання на території містечка для проведення практичних занять чергової зміни охорони і конвоювання після проведення практичного заняття.
10. Особовий склад чергової зміни охорони і конвоювання отримує спеціальні засоби в кімнаті для зберігання зброї (спеціальних засобів) органу управління (військової частини) Служби правопорядку (військової частини Збройних Сил України, в якій зберігається зброя підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні), про що ставить підпис у відповідній книзі видачі спеціальних засобів особовому складу чергової зміни охорони і конвоювання.
11. Запас набоїв для чергової зміни охорони і конвоювання, яка здійснює охорону засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців, створюється відповідно до
Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України і зберігається в металевому ящику в приміщенні чергової зміни охорони і конвоювання. Ключі від ящика, запечатаного сургучевою печаткою начальника органу управління Служби правопорядку, та зразок зліпка з печатки зберігаються у сейфі (шухляді стола, яка замикається) начальника чергової зміни охорони і конвоювання.
У такому самому ящику зберігаються індивідуальні перев’язувальні пакети для всього особового складу чергової зміни охорони і конвоювання.
З метою унеможливлення потрапляння до приміщення чергової зміни охорони і конвоювання сторонніх осіб приміщення чергової зміни охорони і конвоювання завжди повинно бути зачинено зсередини. Якщо особовий склад чергової зміни охорони і конвоювання виходить із приміщення чергової зміни охорони і конвоювання, то визначений військовослужбовець зі складу чергової зміни охорони і конвоювання зачиняє двері зсередини і відчиняє їх лише тим, хто має допуск до приміщення чергової зміни охорони і конвоювання.
12. Особовий склад чергової зміни охорони і конвоювання перевіряється на забезпечення бронежилетами модульними, шоломами бойовими балістичними, оптичними приладами, приладами спеціального спостереження, які зберігаються в спеціально обладнаних шафах. Шафа встановлюється в загальній кімнаті або коридорі та запечатується печаткою начальника чергової зміни охорони і конвоювання.
13. Наказом начальника органу управління Служби правопорядку на особовий склад чергової зміни охорони і конвоювання створюється запас спеціальних засобів із розрахунку по одному електрошоковому пристрою на начальника чергової зміни охорони і конвоювання та його помічника і зберігається в металевому ящику в приміщенні чергової зміни охорони і конвоювання. Зазначені спеціальні засоби замикаються та опечатується печаткою начальника чергової зміни охорони і конвоювання у приміщенні чергової зміни. Ключі від ящика зі спеціальними засобами знаходяться в начальника чергової зміни охорони і конвоювання.
Порядок видачі особовому складу чергової зміни охорони і конвоювання запасу спеціальних засобів, які постійно зберігаються в приміщенні чергової зміни охорони і конвоювання, визначається в інструкції начальника чергової зміни охорони і конвоювання.
6. Застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів та вогнепальної зброї особовим складом чергової зміни охорони і конвоювання
1. Заходи фізичного впливу, спеціальні засоби та вогнепальну зброю особовий склад чергової зміни охорони і конвоювання застосовує під час виконання завдань з охорони засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців у виняткових випадках, передбачених законодавством.
2. Необхідність застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів або вогнепальної зброї, вид, час початку та інтенсивність їх застосування особовий склад чергової зміни охорони і конвоювання визначає самостійно, з урахуванням обставин, що склалися, характеру правопорушення. Перед застосуванням заходів фізичного впливу, спеціальних засобів або вогнепальної зброї особовий склад чергової зміни охорони і конвоювання та конвою обов’язково зобов’язаний попередити про намір їх застосування.
3. Без попередження фізичну силу, спеціальні засоби та вогнепальну зброю особовий склад чергової зміни охорони і конвоювання може застосовувати у разі відбиття нападу на об’єкти охорони Служби правопорядку, чатових, вивідних, конвойних, приміщення чергової зміни охорони і конвоювання, зміну, що прямує до постів (з постів), а також у разі захоплення заручників.
4. Застосування фізичної сили, спеціальних засобів та вогнепальної зброї не має перевищувати міру, необхідну для виконання покладених на осіб чергової зміни охорони і конвоювання обов’язків. У разі заподіяння шкоди здоров’ю засудженого, узятого під варту, заарештованого або затриманого військовослужбовця особовий склад чергової зміни охорони і конвоювання забезпечує в найкоротший строк надання необхідної медичної допомоги потерпілому та вживає всіх заходів щодо доставлення його до закладу охорони здоров’я.
5. Про застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів або вогнепальної зброї особа, що їх застосувала, негайно доповідає начальнику чергової зміни охорони і конвоювання, який у свою чергу негайно доповідає оперативному черговому (черговому) органу управління (військової частини) Служби правопорядку (посадовій особі, відповідальній за організацію охорони) та складає рапорт про застосування до засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців заходів фізичного впливу, вогнепальної зброї та спеціальних засобів (додаток 7).
Оперативний черговий органу управління Служби правопорядку (посадова особа підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) після отримання інформації від начальника чергової зміни охорони і конвоювання негайно повідомляє начальника органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні).
Начальник органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) про поранення або смерть, що сталися внаслідок застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів, а також про всі випадки застосування вогнепальної зброї негайно доповідає безпосередньому начальнику Служби правопорядку, а також у письмовій формі повідомляє відповідного прокурора.
7. Організація проведення інструкторсько-методичних занять, оглядів-конкурсів та змагань із питань організації та несення служби черговими змінами охорони і конвоювання
1. Інструкторсько-методичні заняття з питань організації та несення служби черговими змінами охорони і конвоювання проводяться під керівництвом:
начальника Центрального управління Служби правопорядку (по м. Києву і Київській обл.) - військового коменданта (місто Київ), начальників територіальних управлінь Служби правопорядку - з офіцерами управління, начальниками зональних відділів (відділень) Служби правопорядку, командирами підпорядкованих підрозділів (військових частин) Служби правопорядку та їх заступниками, начальниками підпорядкованих підрозділів Служби правопорядку в гарнізонах - один раз протягом року;
начальників зональних відділів (відділень) та командирів військових частин Служби правопорядку - з офіцерами управління, командирами підпорядкованих підрозділів Служби правопорядку та їх заступниками, начальниками підрозділів Служби правопорядку в гарнізонах - один раз протягом року;
посадових осіб, відповідальних за організацію охорони,- з офіцерами підрозділів Служби правопорядку, військовослужбовцями військової служби за контрактом із числа сержантського (старшинського) та рядового складу, які залучаються до несення служби у складі чергових змін охорони і конвоювання та їх підготовки,- один раз на півроку.
2. Інструкторсько-методичні заняття проводяться на базі органів управління (військових частин) Служби правопорядку, які за підсумками року мають негативні показники за предметами фахової підготовки та порушення в організації несення служби черговими змінами охорони і конвоювання.
Звітні документи з проведення занять зберігаються в штабі органу управління Служби правопорядку.
3. Огляди-конкурси на кращу організацію і стан несення служби черговими змінами охорони та конвоювання проводять комісії зі складанням актів за їх результатами під керівництвом начальника Центрального управління Служби правопорядку (по м. Києву і Київській обл.) - військового коменданта (місто Київ), начальників територіальних управлінь Служби правопорядку - один раз на 2 роки.
Проведення змагань на кращий підрозділ із несення служби в черговій зміні охорони та конвоювання в органах управління Служби правопорядку організовується один раз протягом року. Під час проведення змагань оцінюється знання військовослужбовцями вимог статутів Збройних Сил України, обов’язків згідно з табелем постів, відповідних інструкцій, матеріальної частини стрілецької зброї, вимог безпеки під час поводження з нею, виконання ними практичних стрільб, прийомів рукопашного бою, правил застосування (використання) фізичної сили, спеціальних засобів, вміння діяти в різних ситуаціях залежно від обставин.
Змагання проводяться під час виконання заходів, запланованих в органі управління Служби правопорядку на рік.
8. Перевірка чергових змін охорони і конвоювання
1. Перевірку несення служби особовим складом чергових змін охорони і конвоювання здійснюють:
посадові особи Головного управління Служби правопорядку - під час виконання заходів повсякденної діяльності, спланованих у Головному управлінні Служби правопорядку та за дорученням начальника Головного управління Служби правопорядку;
посадові особи органів управління Служби правопорядку - під час роботи в підпорядкованих органах управління (військових частинах, відділах) та підрозділах Служби правопорядку в гарнізоні;
начальники органів управління та командири військових частин Служби правопорядку - не менше ніж один раз на тиждень;
заступники начальників органів управління та командирів військових частин Служби правопорядку - не менше ніж один раз на тиждень;
начальники підрозділів Служби правопорядку в гарнізоні та їх заступники, посадові особи, відповідальні за організацію охорони,- не менше ніж двічі на тиждень;
командири підрозділів Служби правопорядку, від яких призначено чергову зміну охорони і конвоювання,- не менше ніж двічі на добу.
2. Перевірку несення служби особовим складом чергових змін охорони і конвоювання посадові особи органу управління (військової частини) Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) здійснюють за графіком.
Графік складають на місяць із розрахунку здійснення перевірки кожної зміни у штабі органу управління Служби правопорядку (підрозділі Служби правопорядку в гарнізоні), підписує начальник штабу органу управління Служби правопорядку (посадова особа підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні, відповідальна за організацію охорони), затверджує відповідний начальник органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні).
Затверджений графік перевірки штабом органу управління Служби правопорядку щомісяця надається до підпорядкованих військових частин Служби правопорядку.
Зберігаються графіки перевірки в штабі органу управління Служби правопорядку (підрозділі Служби правопорядку в гарнізоні) протягом року.
3. Перевірка чергових змін охорони та конвоювання здійснюється відповідно до вимог Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України, про що робиться відповідний запис у постовій відомості.
4. Перелік, зразки та порядок ведення документації чергових змін охорони і конвоювання на гауптвахті, у спеціальній палаті та у КТЗ аналогічні переліку, зразкам та порядку ведення документації гарнізонної (внутрішньої) варти.
5. У разі виявлення під час проведення перевірки недоліків у несенні служби особовим складом чергової зміни охорони та конвоювання особа, яка здійснює перевірку, зобов’язана на місці вжити заходів щодо їх усунення. За неможливості їх усунення на місці необхідно вжити заходів щодо відсторонення особового складу від несення служби та його заміни, яка здійснюється відповідно до вимог Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України.
6. Начальники (командири) органів управління (військових частин) Служби правопорядку, підрозділів Служби правопорядку в гарнізоні здійснюють щоденний контроль за своєчасною перевіркою несення служби кожною черговою зміною охорони і конвоювання та один раз на тиждень контролюють здійснення своїми заступниками перевірок несення служби черговими змінами охорони конвоювання.
III. Конвоювання
1. Організація конвоювання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців
1. Супроводження засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців за межами гауптвахти (КТЗ), спеціальної палати, дисциплінарного батальйону та органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні) здійснюється під охороною конвою.
2. Особовий склад конвою виконує завдання конвоювання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців відповідно до вимог наказу начальника (командира) органу управління (дисциплінарного батальйону) Служби правопорядку.
3. Конвой підпорядковується начальнику (командиру) органу управління (дисциплінарного батальйону) Служби правопорядку, підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні, від якого він віднаряджений.
4. Конвоювання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців здійснюється:
під час перевезень залізничним транспортом (з виділенням окремих купе у купейному вагоні пасажирського поїзда, переважно зі сторони неробочого тамбура купейного вагона);
спеціальним автомобілем, який виділяється від органу управління (дисциплінарного батальйону) Служби правопорядку;
пішим порядком.
2. Порядок призначення конвою, його склад та озброєння
1. Конвой призначається наказом начальника (командира) органу управління (дисциплінарного батальйону) Служби правопорядку від підрозділу Служби правопорядку, у зоні діяльності якого розташована військова частина, де проходить військову службу засуджений, узятий під варту, заарештований або затриманий військовослужбовець.
Для конвоювання військовослужбовців, затриманих уповноваженими особами за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, до суду, який розташований у місті, де розміщується підрозділ Служби правопорядку в гарнізоні, з метою обрання ним запобіжного заходу, конвой за рішенням начальника органу управління Служби правопорядку може призначатися безпосередньо від підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні.
У разі затримання військовослужбовця за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення та з метою подальшого його доставлення до органу досудового розслідування, розташованого поза зоною діяльності органу управління Служби правопорядку, конвой призначається безпосередньо від органу управління Служби правопорядку, у зоні діяльності якого затримано військовослужбовця.
2. Конвой призначається з розрахунку:
на одного засудженого, узятого під варту, заарештованого та затриманого військовослужбовця: начальник конвою - із числа офіцерського (сержантського (старшинського)) складу, два конвойних - із числа військовослужбовців рядового, сержантського і старшинського складу;
на двох засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців: начальник конвою - із числа офіцерського (сержантського (старшинського)) складу, три конвойних - із числа військовослужбовців рядового, сержантського і старшинського складу;
під час конвоювання від трьох до п’яти засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців чисельність конвою збільшується на одного конвойного.
3. Для конвоювання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців із числа військовослужбовців офіцерського складу призначається офіцерський конвой, а для конвоювання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців із числа військовослужбовців сержантського і старшинського складу - із числа військовослужбовців сержантського і старшинського складу; для конвоювання засуджених, узятих під варту та затриманих військовослужбовців-жінок - конвойні з числа військовослужбовців-жінок.
4. Під час конвоювання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців начальник конвою озброюється своєю штатною зброєю, а конвойні - спеціальними засобами.
Начальник конвою забезпечується боєприпасами з розрахунку:
на кожний пістолет - два споряджені магазини;
на кожний автомат - два магазини по 30 патронів у кожному.
Конвойні забезпечуються спеціальними засобами з розрахунку:
кийок гумовий "КГ-73Н" - на кожного конвойного;
браслети металеві "БРМ-92"- на кожного конвойного.
За наказом начальника (командира) органу управління (дисциплінарного батальйону) Служби правопорядку особовий склад конвою додатково може забезпечуватися електрошоковими пристроями "ІР-4", балончиком з препаратом сльозоточивої дії "Терен-4М".
Видача (приймання), зберігання зброї, боєприпасів та спеціальних засобів здійснюється відповідно до законодавства.
3. Обов’язки особового складу конвою
1. Начальник конвою зобов’язаний:
знати завдання конвою, інструкцію начальника конвою та обов’язки конвойних;
вимагати від особового складу конвою знання і неухильного виконання своїх обов’язків;
особисто приймати засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців за іменним списком, про що робити запис у книзі передачі засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців (додаток 8) та отримувати документи на них;
забезпечувати збереження і справність зброї, боєприпасів, спеціальних засобів, спеціального автомобіля, матеріальних засобів, засобів пожежогасіння та іншого майна згідно з описом, а також правильне їх використання;
стежити за здійсненням конвойними повного обшуку засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців;
суворо дотримуватися визначених цим Порядком норм і порядку посадки та висадки засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців до/із спеціального автомобіля;
перевіряти стан купе купейного вагона пасажирського поїзда, кузова спеціального автомобіля, звертати при цьому увагу на цілісність стін, стелі, підлоги і вікон, а також стан ґрат у спеціальному автомобілі;
складати та проводити бойовий розподіл особового складу конвою на випадок виникнення надзвичайних обставин і ставити завдання конвойним, виходячи з обставин, які склалися, та відповідно до вказівок, викладених в інструкції;
забезпечувати з моменту приймання і до передачі засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців повну їх ізоляцію від сторонніх осіб, розміщення їх у спеціальному автомобілі, недопущення вчинення ними кримінальних та інших правопорушень, суворе і неухильне виконання порядку конвоювання;
давати дозвіл на допуск до приміщень, де перебуває особовий склад конвою та засуджені, узяті під варту, заарештовані та затримані військовослужбовці, лише особам, які мають на це право, а також службовому персоналу поїзда (начальник поїзда, старший стюард, провідник, стюард, поїзний електромеханік) у зв’язку зі службовою необхідністю;
стежити за тим, щоб конвойні у взаємовідносинах із засудженими, узятими під варту, заарештованими та затриманими військовослужбовцями не принижували їх честь і гідність, зверталися до них за військовим званням;
вести записи в постовій відомості про зміну конвойних, перевірку та застосування зброї і спеціальних засобів;
забезпечувати неухильне додержання засудженими, узятими під варту, заарештованими та затриманими військовослужбовцями військової дисципліни та правопорядку;
організовувати своєчасне приймання їжі особовим складом конвою та засудженими, узятими під варту, заарештованими та затриманими військовослужбовцями;
не передавати нікому ключів від браслетів металевих;
доповідати начальнику (командиру) органу управління (дисциплінарного батальйону) Служби правопорядку, підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні про порушення правил перевезення, надзвичайні події та затримання в дорозі, поломку спеціального автомобіля;
забезпечувати вжиття заходів щодо підтримання військової дисципліни та правопорядку серед особового складу конвою;
суворо стежити за дотриманням заходів безпеки особовим складом конвою на шляху слідування;
передавати в установленому порядку засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців посадовим особам гауптвахти, дисциплінарного батальйону, слідчому, прокурору або іншій уповноваженій службовій особі після прибуття (повернення)до пункту призначення.
2. Начальнику конвою заборонено:
відлучатися з місця виконання обов’язків, крім випадків зміни конвойних, перевірки виконання обов’язків конвойними або за їх викликом;
передавати ключі від камер, дверей спеціального автомобіля іншим особам (крім випадків передачі ключів конвойному біля камер під час посадки та висадки засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців до/із спеціального автомобіля);
допускати перебування сторонніх осіб у купе вагона, кузові спеціального автомобіля, де перебувають особовий склад конвою і засуджені, узяті під варту, заарештовані та затримані військовослужбовці;
безпідставно застосовувати браслети металеві під час конвоювання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців;
тримати засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців у браслетах металевих під час справляння ними природних потреб;
передавати зброю, боєприпаси будь-яким особам;
спілкуватися із сторонніми особами і приймати від них будь-які предмети та речі;
використовувати не за призначенням спеціальний автомобіль.
3. Конвойний зобов’язаний:
знати кількість засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців, які перебувають під його охороною;
пильно охороняти засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців та не допустити їх втечі, спроби самогубства;
не відволікатися нічим, не залишати спеціальні засоби й нікому не передавати їх;
стежити за тим, щоб засуджені, узяті під варту, заарештовані та затримані військовослужбовці не порушували визначених для них правил поведінки;
не дозволяти засудженим, узятим під варту, заарештованим та затриманим військовослужбовцям розмовляти із сторонніми особами, читати, писати, псувати обладнання;
охороняти за наказом начальника конвою засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців під час проведення ранкового, вечірнього туалету, справляння природних потреб;
не допускати під час зупинок спеціального автомобіля до місць перебування конвою, засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців нікого без дозволу начальника конвою.
4. Конвойному заборонено:
відволікатися від виконання службових обов’язків;
вступати в розмову із засудженими, узятими під варту, заарештованими та затриманими військовослужбовцями, будь-що брати від них або передавати їм;
мати будь-які не викликані інтересами служби відносини із засудженими, узятими під варту, заарештованими та затриманими військовослужбовцями й іншими особами, користуватися їх послугами;
перебувати без спеціальних засобів під час виконання службових обов’язків;
відповідати на запитання будь-кого, крім начальника конвою та осіб, які прибули з ним для перевірки.
5. Під час здійснення конвоювання спеціальним автомобілем особовий склад конвою відпочиває по черзі, яку встановлює начальник конвою.
6. Водій спеціального автомобіля забезпечує постійну готовність спеціального автомобіля для перевезення особового складу конвою, засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців. Він підпорядковується начальнику конвою.
................Перейти до повного тексту