1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
фінансів України
18.05.2012 № 568
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
6 червня 2012 р.
за № 903/21215
НАЦІОНАЛЬНЕ ПОЛОЖЕННЯ (СТАНДАРТ)
бухгалтерського обліку в державному секторі 135 "Витрати"
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства фінансів № 1135 від 23.12.2016 № 571 від 13.06.2017 № 567 від 27.10.2021 )
І. Загальні положення
1. Це Національне положення (стандарт) визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про витрати та її розкриття у фінансовій звітності.
2. Норми цього Національного положення (стандарту) застосовуються суб’єктами бухгалтерського обліку у державному секторі (далі - суб’єкти державного сектору).
3. Це Національне положення (стандарт) не поширюється на визнання і оцінку витрат, які визначаються в інших національних положеннях (стандартах) бухгалтерського обліку в державному секторі, зокрема пов’язані з:
договорами оренди;
продажем або змінами у вартості основних засобів і нематеріальних активів;
змінами вартості інших поточних активів;
змінами вартості біологічних активів, якщо вони оцінюються за справедливою вартістю;
будівельними контрактами.
4. Терміни, що використовуються у національних положеннях (стандартах) бухгалтерського обліку в державному секторі, мають таке значення:
елемент витрат - сукупність економічно однорідних витрат;
запозичення - позики, векселі, облігації, а також інші види короткострокових і довгострокових зобов’язань, на які нараховуються відсотки;
кваліфікаційний актив - актив, підготовка якого для використання за призначенням або для продажу обов’язково потребує суттєвого періоду часу;
( Пункт 4 розділу I доповнено новим абзацом четвертим згідно з Наказом Міністерства фінансів № 567 від 27.10.2021 )
нормальна потужність - очікуваний середній обсяг діяльності, що може бути досягнутий за умов звичайної діяльності суб’єкта державного сектору протягом кількох років або операційних циклів з урахуванням запланованого обслуговування виробництва;
об’єкт витрат - продукція, роботи, послуги або вид діяльності суб’єкта державного сектору, які потребують визначення пов’язаних з їх виробництвом (виконанням) витрат;
фінансові витрати - витрати на сплату відсотків та інші витрати, пов’язані із запозиченням коштів, понесені суб’єктом державного сектору.
ІІ. Класифікація витрат
1. Витрати суб’єктів державного сектору класифікуються в бухгалтерському обліку за такими групами: витрати за обмінними операціями, витрати за необмінними операціями.
2. Витрати за обмінними операціями включають такі елементи витрат:
оплата праці (заробітна плата, грошове забезпечення тощо);
( Абзац другий пункту 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 567 від 27.10.2021 )
відрахування на соціальні заходи (нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування);
( Абзац третій пункту 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 567 від 27.10.2021 )
матеріальні витрати (використання сировини та матеріалів, інших предметів, медикаментів та перев’язувальних матеріалів, продуктів харчування, палива та електроенергії тощо);
( Абзац четвертий пункту 2 розділу II в редакції Наказу Міністерства фінансів № 567 від 27.10.2021 )
амортизація;
фінансові витрати (витрати суб’єкта державного сектору, пов’язані із запозиченнями згідно із законодавством: відсотки за користування кредитами, премія, дисконт за цінними паперами, витрати на обслуговування боргу тощо);
інші витрати за обмінними операціями (курсові різниці, витрати, пов’язані з реалізацією активів, уцінка активів, втрати від зменшення корисності активів тощо).
( А бзац сьомий пункту 2 розділу ІІ і з змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 1135 від 23.12.2016 )
3. Витрати за необмінними операціями включають такі елементи витрат:
трансферти (субсидії, гранти, соціальні виплати тощо);
інші витрати за необмінними операціями (витрати, пов’язані з передачею активів, що передають суб’єкти державного сектору суб’єктам господарювання, фізичним особам та іншим суб’єктам державного сектору для виконання цільових заходів, неповернення депозитів тощо).
( Абзац третій пункту 3 розділу ІІ із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 571 від 13.06.2017 )
ІІІ. Визнання та оцінка витрат
1. Витрати визнаються за умови, що їх оцінка може бути достовірно визначена, у разі зменшення економічних вигід та/або потенціалу корисності, зокрема у вигляді вибуття активу або збільшення зобов’язання, які приводять до зменшення власного капіталу (за винятком зменшення капіталу за рахунок його вилучення або розподілення власником).
( Пункт 1 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 567 від 27.10.2021 )
2. Витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.
Витрати, які неможливо прямо пов’язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені одночасно із зменшенням активів або збільшенням зобов’язань.
Якщо актив забезпечує одержання економічних вигід протягом кількох звітних періодів, то витрати визнаються шляхом систематичного розподілу його вартості (наприклад, у вигляді амортизації) між відповідними звітними періодами.
Не визнаються витратами:
платежі за договорами комісії, агентськими договорами та іншими аналогічними договорами на користь комітента, принципала тощо;
попередня (авансова) оплата запасів, робіт, послуг тощо;
( Абзац шостий пункту 2 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 567 від 27.10.2021 )
витрати, які відображаються зменшенням власного капіталу відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі.
3. Витрати за обмінними операціями визнаються у такому порядку:
3.1. Витрати, пов’язані із виконанням суб’єктом державного сектору своїх повноважень, визначених законодавством, або передачею активу, послуг (робіт) на виконання передбачених законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) заходів, не пов’язаних із основною діяльністю, що покриваються за рахунок бюджетних асигнувань, визнаються одночасно із зменшенням активу або збільшенням зобов’язання.
( Підпункт 3.1 пункту 3 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 567 від 27.10.2021 )
3.2. Витрати, пов’язані з наданням послуг (виконанням робіт) з метою отримання власних надходжень від плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю та додатковою (господарською) діяльністю, визнаються одночасно з визнанням доходу або виходячи із умов договору та ступеня завершеності операції з надання послуг (виконання робіт) на дату балансу, якщо може бути достовірно оцінений результат цієї операції.
( Підпункт 3.2 пункту 3 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 567 від 27.10.2021 )
3.3. Фінансові витрати визнаються суб’єктами державного сектору витратами того звітного періоду, за який вони були нараховані (визнані зобов’язаннями), крім фінансових витрат, які включаються до собівартості кваліфікаційних активів відповідно до інших національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі.

................
Перейти до повного тексту