- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Рішення
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ ЗІ СТАНДАРТІВ ДЕРЖАВНОЇ МОВИ
РІШЕННЯ
13.05.2021 № 20
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
08 липня 2021 р.
за № 897/36519
Про затвердження Порядку перевірки рівня володіння державною мовою
( Короткий зміст із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії зі стандартів державної мови
№ 474 від 26.12.2023 )
( Преамбула із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії зі стандартів державної мови
№ 474 від 26.12.2023 )
1. Затвердити Порядок перевірки рівня володіння державною мовою, що додається.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії зі стандартів державної мови
№ 474 від 26.12.2023 )
2. Апаратові Національної комісії зі стандартів державної мови (Журба К.) забезпечити в установленому порядку подання цього рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Це рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на Голову Національної комісії зі стандартів державної мови Демську О.
ПОГОДЖЕНО: Т.в.о. Міністра освіти і науки України | А. Вітренко |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної
комісії зі стандартів
державної мови
від 13 травня 2021 року № 20
(у редакції рішення
Національної комісії
зі стандартів державної мови
від 26 грудня 2023 року
№ 474)
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
08 липня 2021 р.
за № 897/36519
ПОРЯДОК
перевірки рівня володіння державною мовою
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає механізм перевірки рівня володіння державною мовою, єдині вимоги до процедури проведення іспитів на рівень володіння державною мовою (далі - іспит) та критерії оцінювання виконаних завдань.
2. За результатами проходження процедури перевірки рівня володіння державною мовою Національна комісія зі стандартів державної мови ухвалює рішення про встановлення результатів складення іспиту, визначення рівня володіння державною мовою та видачу або відмову у видачі державного сертифіката про рівень володіння державною мовою (далі - державний сертифікат).
3. Відповідно до глобальної шкали Загальноєвропейських рекомендацій з мовної освіти визначаються такі рівні володіння державною мовою: початковий рівень першого ступеня, початковий рівень другого ступеня, середній рівень першого ступеня, середній рівень другого ступеня, рівень вільного володіння першого ступеня та рівень вільного володіння другого ступеня.
4. Структуру іспитової роботи, типологію та форму завдань визначає Національна комісія зі стандартів державної мови.
5. Завдання для іспиту затверджує Національна комісія зі стандартів державної мови.
До участі в розробці завдань Національна комісія зі стандартів державної мови має право залучати наукові та освітні установи, зокрема Інститут української мови Національної академії наук України.
Авторами та рецензентами завдань можуть бути працівники закладів освіти та наукових установ, зокрема Інституту української мови Національної академії наук, або фізичні особи - підприємці, які мають вищу освіту не нижче ступеня магістра за спеціальністю "Філологія" (спеціалізація "Українська мова та література"), "Середня освіта" (предметна спеціальність "Українська мова і література") та/або науковий ступінь не нижче доктора філософії (кандидата наук) за спеціальністю (спеціалізацією) "Українська мова", які пройшли підготовку з основ теорії і методики педагогічного тестування та/або з теорії та практики розроблення і рецензування тестових завдань.
Рецензенти не можуть рецензувати завдання, авторами яких вони є.
Національна комісія зі стандартів державної мови відшкодовує закладам освіти та науковим установам, зокрема Інституту української мови Національної академії наук, витрати за надання послуг з розроблення та/або рецензування завдань на підставі укладених договорів у розмірах, встановлених пунктом 10 Порядку проведення іспитів на рівень володіння державною мовою, затвердженого
постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2021 року № 409.
6. Особа, що проходила процедуру перевірки рівня володіння державною мовою, може робити це повторно необмежену кількість разів, але не частіше одного разу на чотири місяці.
II. Загальна характеристика завдань для іспиту
1. Об’єктами контролю під час перевірки рівня володіння державною мовою є розуміння почутого (аудіювання), розуміння прочитаного (читання), письмо, говоріння, а також уміння дотримуватися норм на різних рівнях мовної системи.
2. Зміст завдань для іспиту повинен відповідати
Класифікації рівнів володіння державною мовою, затвердженій рішенням Національної комісії зі стандартів державної мови від 24 червня 2021 року № 31, зареєстрованій у Міністерстві юстиції України 16 липня 2021 року за № 924/36546, та
Вимогам до рівнів володіння державною мовою, затвердженим рішенням Національної комісії зі стандартів державної мови від 24 червня 2021 року
№ 31, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16 липня 2021 року за № 925/36547.
3. Іспитова робота містить (але не винятково) такі форми завдань:
завдання з вибором однієї правильної відповіді: до кожного завдання наведено кілька варіантів відповідей, з яких лише один правильний;
завдання з вибором кількох правильних відповідей: до кожного завдання є кілька варіантів відповідей, з яких частина правильні;
завдання на встановлення відповідності: у завданнях запропоновано встановити логічні пари відповідно до умови (ключові слова до текстів, заголовки до текстів / частин текстів із наведених варіантів, запитання до відповідей тощо);
завдання на заповнення пропусків у словах, які передбачають вписування пропущених літер;
завдання на заповнення пропусків у тексті: у завданнях запропоновано доповнити абзаци / речення в тексті частинами речень, словосполученнями / словами із наведених варіантів;
завдання з альтернативними відповідями: у завданнях треба визначити правильність / неправильність тверджень відповідно до змісту прочитаного;
завдання відкритого типу: такі завдання передбачають створення висловлення в письмовій (написання тексту на визначену тему) та в усній (монологічне висловлювання) формах відповідно до запропонованої комунікативної ситуації.
4. Іспит для осіб, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків, складається з письмової та усної частин.
Письмова частина передбачає виконання тестових завдань та завдань відкритого типу, які перевіряють вміння дотримуватися мовних норм, здатність розуміти прочитане та/або почуте і писати текст на визначену тему відповідно до запропонованої комунікативної ситуації.
Перевірка та оцінювання виконаних тестових завдань письмової частини іспиту здійснюється автоматично, за результатами чого в інформаційно-комунікаційній системі "Іспитова система для визначення рівня володіння державною мовою" (далі - ІКС "Іспитова система") формується електронний протокол перевірки.
Перелік інформації, що міститься в електронному протоколі перевірки, та форму протоколу затверджує Національна комісія зі стандартів державної мови.
Перевірку та оцінювання завдання відкритого типу письмової частини іспиту (написаного тексту на визначену тему) кожного претендента здійснює один екзаменатор, який входить до складу іспитової комісії.
( Абзац п’ятий пункту 4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії зі стандартів державної мови
№ 128 від 30.04.2024 )
Склад іспитової комісії формує ІКС "Іспитова система" шляхом випадкового вибору однієї особи з переліку екзаменаторів Національної комісії зі стандартів державної мови, затвердженого рішенням Національної комісії зі стандартів державної мови від 28 липня 2021 року № 53.
( Абзац шостий пункту 4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії зі стандартів державної мови
№ 128 від 30.04.2024 )
За результатами перевірки та оцінювання завдання відкритого типу письмової частини іспиту (написаного тексту на визначену тему) претендента екзаменатор (член іспитової комісії) вносить інформацію до електронного протоколу перевірки, яку засвідчує власним кваліфікованим електронним підписом відповідно до вимог
Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
Перелік інформації, що міститься в електронному протоколі перевірки, та форму протоколу затверджує Національна комісія зі стандартів державної мови.
( Абзац де’ятий пункту 4 розділу II виключено на підставі Рішення Національної комісії зі стандартів державної мови
№ 128 від 30.04.2024 )
Усна частина іспиту (монологічне висловлювання) перевіряє вміння добирати мовні засоби відповідно до мети і завдань спілкування, формувати висловлювання та реалізовувати комунікативні наміри.
Перевірку та оцінювання усної частини іспиту (монологічного висловлювання) кожного претендента незалежно здійснюють два екзаменатори, які входять до складу іспитової комісії.
Склад іспитової комісії формує ІКС "Іспитова система" шляхом випадкового вибору двох осіб із переліку екзаменаторів Національної комісії зі стандартів державної мови, затвердженого рішенням Національної комісії зі стандартів державної мови від 28 липня 2021 року № 53.
За результатами перевірки та оцінювання усної частини іспиту (монологічного висловлювання) претендента екзаменатор (член іспитової комісії) вносить інформацію до електронного протоколу перевірки, яку засвідчує власним кваліфікованим електронним підписом відповідно до вимог
Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
Перелік інформації, що міститься в електронному протоколі перевірки, та форму протоколу затверджує Національна комісія зі стандартів державної мови.
На підставі узагальнення інформації з результатами перевірки та оцінювання усної частини іспиту (монологічного висловлювання) претендента, що міститься в електронних протоколах перевірки, засвідчених власними кваліфікованими електронними підписами екзаменаторів (членів іспитової комісії), ІКС "Іспитова система" формує електронний протокол перевірки усної частини іспиту (монологічного висловлювання) претендента із середнім значенням отриманих результатів.
На підставі узагальнення інформації з результатами перевірки та оцінювання письмової (тестових завдань та завдань відкритого типу) й усної (монологічного висловлювання) частин іспиту відповідальна особа вносить інформацію до підсумкового електронного протоколу перевірки, яку засвідчує власним кваліфікованим електронним підписом відповідно до вимог
Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
Перелік інформації, що міститься в підсумковому електронному протоколі перевірки, та форму протоколу затверджує Національна комісія зі стандартів державної мови.
За одну годину роботи кожен екзаменатор (член іспитової комісії) проводить перевірку та оцінювання шести завдань усної частини іспиту (монологічного висловлювання) або чотирьох завдань відкритого типу (написаного тексту на визначену тему) письмової частини іспиту.
5. Іспит для осіб, які мають намір набути громадянство України, іноземців та осіб без громадянства, які мають намір підтвердити свій рівень володіння українською мовою, складається з письмової ("Слухання", "Читання", "Письмо") та усної ("Говоріння") частин.
"Слухання" перевіряє вміння розуміти основний зміст і вибрати необхідну інформацію з почутого.
"Читання" перевіряє вміння виокремлювати ключову інформацію, узагальнювати зміст прочитаного, робити висновки, а також розрізняти значення лексичних одиниць у текстах та правильно використовувати форми слів.
"Письмо" перевіряє вміння спілкуватися у письмовій формі відповідно до комунікативної ситуації.
"Говоріння" перевіряє вміння добирати мовні засоби відповідно до мети і завдань спілкування, формувати висловлювання та реалізовувати різні комунікативні наміри.
Письмова частина іспиту передбачає виконання тестових завдань ("Слухання", "Читання") та завдань відкритого типу (написання текстів на визначену тему) ("Письмо").
Перевірка та оцінювання виконаних кожним із претендентів тестових завдань письмової частини іспиту ("Слухання", "Читання") здійснюється автоматично, за результатами чого в ІКС "Іспитова система" формуються електронні протоколи перевірки.
Перелік інформації, що міститься в електронних протоколах перевірки, та форму протоколів затверджує Національна комісія зі стандартів державної мови.
Перевірку та оцінювання завдань відкритого типу (написання текстів на визначені теми) письмової частини іспиту здійснюють два екзаменатори (члени іспитової комісії), яких шляхом випадкового вибору обирає ІКС "Іспитова система" із переліку екзаменаторів Національної комісії зі стандартів державної мови, затвердженого рішенням Національної комісії зі стандартів державної мови від 28 липня 2021 року № 53. Кожен з екзаменаторів (член іспитової комісії) здійснює перевірку та оцінювання одного з написаних текстів одного із претендентів.
За одну годину роботи кожен екзаменатор (член іспитової комісії) проводить перевірку та оцінювання чотирьох окремих написаних текстів.
За результатами перевірки та оцінювання одного завдання відкритого типу (написаного тексту на визначену тему) письмової частини іспиту претендента екзаменатор (член іспитової комісії) вносить інформацію до електронного протоколу перевірки, який засвідчує власним кваліфікованим електронним підписом відповідно до
Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
Перелік інформації, що міститься в електронному протоколі перевірки, та форму протоколу затверджує Національна комісія зі стандартів державної мови.
На підставі узагальнення інформації з результатами перевірки та оцінювання завдань відкритого типу (написаних текстів на визначені теми) письмової частини іспиту претендента, що міститься в електронних протоколах перевірки, засвідчених власними кваліфікованими електронними підписами екзаменаторів (членів іспитової комісії), ІКС "Іспитова система" формує електронний протокол перевірки завдань відкритого типу письмової частини іспиту претендента із узагальненим значенням отриманих результатів.
( Абзац тринадцятий пункту 5 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії зі стандартів державної мови
№ 128 від 30.04.2024 )
Усна частина іспиту ("Говоріння") передбачає виконання трьох завдань відкритого типу (монологічне висловлювання, опис побаченого, відповіді на запитання).
Перевірку та оцінювання виконаних завдань відкритого типу усної частини іспиту одного претендента здійснює три екзаменатори (члени іспитової комісії), яких шляхом випадкового вибору обирає ІКС "Іспитова система" із переліку екзаменаторів Національної комісії зі стандартів державної мови, затвердженого рішенням Національної комісії зі стандартів державної мови від 28 липня 2021 року № 53. Кожен з екзаменаторів (член іспитової комісії) здійснює перевірку та оцінювання одного із завдань одного претендента.
За одну годину роботи кожен екзаменатор (член іспитової комісії) проводить перевірку та оцінювання шести завдань відкритого типу усної частини іспиту.
За результатами перевірки та оцінювання завдання відкритого типу усної частини іспиту претендента екзаменатор (член іспитової комісії) вносить інформацію до електронного протоколу перевірки, який засвідчує власним кваліфікованим електронним підписом відповідно до
Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
Перелік інформації, що міститься в електронних протоколах перевірки, та форму протоколу затверджує Національна комісія зі стандартів державної мови.
На підставі узагальнення інформації з результатами перевірки та оцінювання завдань відкритого типу усної частини іспиту ("Говоріння") претендента, що міститься в електронних протоколах перевірки, засвідчених власними кваліфікованими електронними підписами екзаменаторів (членів іспитової комісії), ІКС "Іспитова система" формує електронний протокол перевірки завдань відкритого типу усної частини іспиту претендента із узагальненим значенням отриманих результатів.
( Абзац дев’ятнадцятий пункту 5 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії зі стандартів державної мови
№ 128 від 30.04.2024 )
................Перейти до повного тексту