1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Розпорядження


НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРІ РИНКІВ ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
05.06.2014 № 1772
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
30 липня 2014 р.
за № 885/25662
( Розпорядження втратило чинність на підставі Постанови Національного банку № 185 від 25.12.2023 )
Про затвердження Порядку проведення внутрішнього аудиту (контролю) у фінансових установах
Відповідно до пунктів 1 та 21 частини першої статті 28 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та підпункту 29 пункту 4 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1070, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, ПОСТАНОВИЛА:
1. Затвердити Порядок проведення внутрішнього аудиту (контролю) у фінансових установах, що додається.
2. Департаменту методології, стандартів регулювання та нагляду за фінансовими установами забезпечити подання цього розпорядження до Міністерства юстиції України для державної реєстрації.
3. Сектору зв’язків з громадськістю та протоколу забезпечити оприлюднення цього розпорядження після його державної реєстрації.
4. Це розпорядження набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Фінансовим установам протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим розпорядженням привести свою діяльність у відповідність до вимог Порядку проведення внутрішнього аудиту (контролю) у фінансових установах, затвердженого цим розпорядженням.
6. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на члена Нацкомфінпослуг Полякова М.А.

Т.в.о. Голови Комісії

М. Поляков

ПОГОДЖЕНО:

Голова Державної служби України
з питань регуляторної політики
та розвитку підприємництва





М.Ю. Бродський
ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження Національної
комісії, що здійснює державне
регулювання у сфері ринків
фінансових послуг
05.06.2014 № 1772
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
30 липня 2014 р.
за № 885/25662
ПОРЯДОК
проведення внутрішнього аудиту (контролю) у фінансових установах
І. Загальні положення
1. Цей Порядок розроблений відповідно до вимог Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1070.
2. Цей Порядок встановлює особливості організації та проведення внутрішнього аудиту (контролю) у фінансових установах, крім недержавних пенсійних фондів, державне регулювання та нагляд за діяльністю яких здійснює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - фінансові установи).
II. Організаційна структура та вимоги до служби внутрішнього аудиту (контролю)
1. Служба внутрішнього аудиту (контролю) є структурним підрозділом або окремою посадовою особою, що проводить внутрішній аудит (контроль) фінансової установи.
У разі якщо юридична особа набуває статусу фінансової установи, така юридична особа протягом одного місяця з дати внесення відповідного запису про неї до Державного реєстру фінансових установ зобов’язана створити структурний підрозділ, що проводить внутрішній аудит (контроль) фінансової установи, або визначити окрему посадову особу, що проводить внутрішній аудит (контроль) фінансової установи.
Служба внутрішнього аудиту (контролю) підпорядковується наглядовій (спостережній) раді фінансової установи, а у разі, коли законодавством не вимагається обов’язкове утворення наглядової (спостережної) ради, - вищому органу управління фінансової установи та звітує перед ними.
Служба внутрішнього аудиту (контролю) організаційно не залежить від інших підрозділів фінансової установи (не підпорядковується таким підрозділам).
Діяльність служби внутрішнього аудиту (контролю) фінансової установи базується на принципах чесності, об’єктивності, конфіденційності, професійної компетентності.
2. Порядок діяльності служби внутрішнього аудиту (контролю), її статус, функціональні обов’язки та повноваження визначаються положенням про службу внутрішнього аудиту (контролю), яке розробляється фінансовою установою та затверджується рішенням наглядової (спостережної) ради, а у разі, коли законодавством не вимагається обов’язкове утворення наглядової (спостережної) ради, - вищим органом управління фінансової установи.
Положення про службу внутрішнього аудиту (контролю) фінансової установи має містити, зокрема:
цілі, завдання та функції служби внутрішнього аудиту (контролю);
вимоги до професійної підготовки та досвіду роботи посадових осіб служби внутрішнього аудиту (контролю);
права та обов’язки служби внутрішнього аудиту (контролю);
підзвітність служби внутрішнього аудиту (контролю);
особливості взаємодії служби внутрішнього аудиту (контролю) з іншими підрозділами та посадовими особами фінансової установи;
порядок оформлення результатів аудиту (контролю).
3. Вищий орган управління або наглядова (спостережна) рада фінансової установи утворює в її складі структурний підрозділ або визначає окрему посадову особу для проведення внутрішнього аудиту (контролю).
У разі якщо управління (адміністрування) поточною діяльністю фінансової установи здійснює відповідно до законодавства інша юридична особа, рішення про створення у складі цієї юридичної особи структурного підрозділу, що проводить внутрішній аудит (контроль), та призначення керівника цього структурного підрозділу або визначення окремої посадової особи, що проводить внутрішній аудит (контроль), приймається наглядовою (спостережною) радою юридичної особи, а у разі, коли законодавством не вимагається обов’язкове утворення наглядової (спостережної) ради, - вищим органом управління такої юридичної особи. У такому випадку служба внутрішнього аудиту (контролю) підпорядковується та звітує органу, що прийняв рішення, зазначене в цьому абзаці, та забезпечує проведення внутрішнього аудиту (контролю) щодо управління (адміністрування) поточною діяльністю фінансової установи.
Керівник та працівники структурного підрозділу або окрема посадова особа, що проводять внутрішній аудит (контроль) фінансової установи, не можуть бути контролерами фінансової установи та/або суміщувати свою діяльність з обов’язками іншого працівника цієї фінансової установи.
За рішенням наглядової (спостережної) ради фінансової установи, а у разі, коли законодавством не вимагається обов’язкове утворення наглядової (спостережної) ради, - вищого органу управління фінансової установи окремою посадовою особою, що проводять внутрішній аудит (контроль) фінансової установи, може визначатися особа, яка також працює за сумісництвом в іншій юридичній особі.
4. Внутрішній аудит (контроль) фінансової установи проводиться особами, які мають бездоганну ділову репутацію та досвід роботи не менше ніж два роки.
III. Цілі, завдання та функції служби внутрішнього аудиту (контролю)
1. Функції служби внутрішнього аудиту (контролю) визначені частиною другою статті 15-1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".
2. Цілями служби внутрішнього аудиту (контролю) є:
1) надання керівникові фінансової установи, наглядовій (спостережній) раді фінансової установи, а у разі, коли законодавством не вимагається обов’язкове утворення наглядової (спостережної) ради, - вищому органу управління фінансової установи незалежних, об’єктивних суджень, висновків і оцінок щодо:
достатності та ефективності систем управління фінансової установи;
відповідності діяльності фінансової установи вимогам законодавства України;
відповідності здійснюваної фінансовою установою діяльності вимогам внутрішніх документів фінансової установи;
ефективності процесів делегування повноважень між структурними підрозділами фінансової установи та розподілу обов’язків між ними;
ефективності використання наявних у фінансовій установі ресурсів;
ефективності використання та мінімізації ризиків від використання інформаційних систем і технологій;

................
Перейти до повного тексту