1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
06.07.2006 N 252
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
26 липня 2006 р.
за N 869/12743
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Національного банку N 422 від 23.10.2013 )
Про затвердження Змін до Правил визначення платіжності та обміну банкнот і монет Національного банку України
Відповідно до статей 33, 34 та 38 Закону України "Про Національний банк України" та з метою удосконалення проведення операцій з визначення платіжності та обміну банкнот і монет Національного банку України та впорядкування відповідних взаємовідносин між фізичними, юридичними особами та банками України Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Зміни до Правил визначення платіжності та обміну банкнот і монет Національного банку України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 17.11.2004 N 547, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 06.12.2004 за N 1549/10148, зі змінами (далі - Правила), що додаються.
2. Департаменту готівково-грошового обігу (Н.В.Дорофєєва) не пізніше наступного дня після одержання зареєстрованої в Міністерстві юстиції України постанови довести її зміст до відома Операційного, територіальних управлінь, Центрального сховища Національного банку України та банків України для використання в роботі.
3. Територіальним управлінням і банкам України:
не пізніше наступного дня після одержання постанови довести її зміст до відома юридичних осіб, яких вони обслуговують, для ознайомлення;
розмістити Правила із змінами в місцях, доступних для населення.
4. Постанова набирає чинності через 30 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на виконавчого директора з питань готівково-грошового обігу О.М.Толстого та директора Департаменту готівково-грошового обігу Н.В.Дорофєєву.
Голова В.С.Стельмах
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
06.07.2006 N 252
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
26 липня 2006 р.
за N 869/12743
ЗМІНИ
до Правил визначення платіжності та обміну банкнот і монет Національного банку України ( z1549-04 )
1. У главі 1:
1.1. Абзац шостий пункту 1.2 викласти в такій редакції:
"вилучення з обігу банкнот (монет) - банківська операція, під час якої банкноти (монети) переводяться до категорії неплатіжних або приймаються на дослідження експертами системи Національного банку з метою винесення висновку щодо платіжності".
1.2. Пункт 1.2 доповнити новим абзацом такого змісту:
"сумнівні банкноти (монети) - це банкноти (монети), які викликають сумнів щодо їх відповідності встановленим Національним банком ознакам справжності та платіжності".
2. У главі 2:
2.1. Пункт 2.3 доповнити новим абзацом такого змісту:
"Під час приймання таких банкнот і монет банки зобов'язані їх перевіряти на відповідність цим ознакам".
2.2. Абзац другий пункту 2.4 викласти в такій редакції:
"потертості, часткова втрата фарби на зображеннях, розпушення паперу, втрату папером жорсткості".
2.3. Пункт 2.5 викласти в такій редакції:
"2.5. Значно зношені банкноти - це банкноти, які мають одну або більше з наведених нижче суттєвих ознак зношення або пошкодження (незалежно від наявності ознак зношення, зазначених у пункті 2.4 цих Правил):
банкноти з утраченими частинами, якщо разом з отворами (дірками) збереглася ціла частина банкноти, площа якої не менше ніж 55% її початкової площі;
банкноти, розірвані та розрізані на дві або більше частин, уключаючи склеєні, якщо не менше ніж 55% загальної площі частин, що залишилися, безумовно належать одній банкноті;
банкноти, що складені (склеєні) з половин двох різних банкнот одного номіналу і дизайну, розірваних (розрізаних) навпіл, загальною площею не менше ніж 92% початкової площі банкноти;
банкноти, пошкоджені вогнем, водою, різними рідинами або хімікатами тощо, які спричинили деструкцію та обвуглення паперу на окремих ділянках або по всій площі банкноти, якщо разом з пошкодженими ділянками збереглося не менше ніж 55% її початкової площі.
Якщо частку пошкодженої банкноти, що збереглася, візуально оцінити важко, рекомендується застосовувати процедуру, наведену в додатку 1.
Банки мають приймати без обмеження від юридичних і фізичних осіб для обміну на придатні до обігу банкноти, а також для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви, для готівкових платежів тощо пошкоджені банкноти без ознак підроблення, які:
зберегли цілу частину площею не менше ніж 55% своєї початкової площі;
розірвані (розрізані) на дві частини, на яких збереглись обидва однакові номери та серія, і загальна площа цих частин є не меншою, ніж 55% початкової площі банкноти.
Усі інші пошкоджені банкноти, які складені з двох або більше частин, банки мають вилучати як сумнівні щодо платіжності та в установленому порядку надсилати для проведення досліджень до відповідних територіальних управлінь Національного банку. За результатами цих досліджень експерт Національного банку оформляє відповідний акт, на підставі якого банкноти (монети) можуть бути визнані платіжними, неплатіжними чи підробленими.
Не приймаються банками та іншими юридичними особами лише банкноти, пошкоджені вогнем, водою, різними рідинами або хімікатами тощо, площа яких під час приймання та оброблення може стати меншою, ніж 55% початкової площі банкноти. З метою обміну таких банкнот фізичні та юридичні особи мають звертатися безпосередньо до територіальних управлінь Національного банку, які зобов'язані прийняти рішення про обмін банкнот у присутності пред'явника або прийняти їх на дослідження за його заявою, форма якої наведена в додатку 2.
Якщо пошкодження двох або більшої кількості банкнот призвело до їх склеювання (спікання), пред'явнику не рекомендується самостійно порушувати цілісності групи склеєних банкнот".

................
Перейти до повного тексту