1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РІШЕННЯ
28.03.2023 № 366
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
23 травня 2023 р.
за № 860/39916
Про затвердження Змін до Стандарту № 4 "Корпоративне управління в професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків. Організація та функціонування системи внутрішнього контролю в професійних учасниках, які не належать до підприємств, що становлять суспільний інтерес та до системно важливих професійних учасників"
Відповідно до пункту 37-4 частини другої статті 7, пункту 13 частини першої статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків", статей 15-1, 21 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та частини шостої статті 76 Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку ВИРІШИЛА:
1. Пункт 2 рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 грудня 2021 року № 1291 "Про затвердження Стандарту № 4 "Корпоративне управління в професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків. Організація та функціонування системи внутрішнього контролю в професійних учасниках, які не належать до підприємств, що становлять суспільний інтерес та до системно важливих професійних учасників", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 28 лютого 2022 року за № 263/37599, викласти в такій редакції:
"2. Професійні учасники ринків капіталу та організованих товарних ринків, що функціонують у формі товариства з обмеженою відповідальністю або товариства з додатковою відповідальністю та в яких не створено наглядову раду або інший орган, відповідальний за здійснення нагляду, можуть на загальних зборах учасників прийняти рішення про тимчасове покладення виконання функцій органу, відповідального за здійснення нагляду, на загальні збори учасників в порядку та на строк, що передбачені у пункті 9 розділу XIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" .
2. Затвердити Зміни до Стандарту № 4 "Корпоративне управління в професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків. Організація та функціонування системи внутрішнього контролю в професійних учасниках, які не належать до підприємств, що становлять суспільний інтерес та до системно важливих професійних учасників", затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 грудня 2021 року № 1291, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 28 лютого 2022 року за № 263/37599, що додаються.
3. Департаменту методології корпоративного управління, корпоративних фінансів, фінансових інструментів на ринках капіталу та організованих товарних ринків (Пересунько Д.) забезпечити:
подання цього рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
оприлюднення цього рішення на офіційному вебсайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
4. Це рішення набирає чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Лібанова М.

Голова Комісії

Р. Магомедов
Протокол засідання Комісії
від 28.03.2023 № 53
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної комісії
з цінних паперів
та фондового ринку
28 березня 2023 року № 366
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
23 травня 2023 р.
за № 860/39916
ЗМІНИ
до Стандарту № 4 "Корпоративне управління в професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків. Організація та функціонування системи внутрішнього контролю в професійних учасниках, які не належать до підприємств, що становлять суспільний інтерес та до системно важливих професійних учасників", затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 грудня 2021 року № 1291, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 28 лютого 2022 року за № 263/37599
( Див. текст )
1. У розділі II:
1) у главі 1:
у заголовку слово "Організація " замінити словами "Загальні вимоги до організації ";
пункт 1 після слова "нагляду" доповнити словами ", функції якого може виконувати рада директорів (при застосуванні однорівневої структури управління в професійному учаснику) або наглядова рада (при застосуванні дворівневої структури управління в професійному учаснику)";
в абзаці четвертому пункту 2 після слова "Стандарту" доповнити словами та цифрами "при застосуванні дворівневої структури управління або вимогам, встановленим у главах 1, 2 (для невиконавчих директорів) та у главах 1, 3 (для виконавчих директорів) розділу IV цього Стандарту при застосуванні однорівневої структури управління";
у пункті 5:
в абзаці шостому слова "приймати рішення" виключити;
в абзаці сьомому слова "вартісний показник, встановлений у цьому пункті, застосовується в залежності від періоду, до якого" замінити словами "граничне вартісне значення показника, встановленого в цьому абзаці, застосовується в залежності від періоду, у якому";
абзац восьмий викласти в такій редакції:
"якщо професійний учасник здійснює діяльність з управління активами інституційних інвесторів, а балансова вартість активів, якими такий професійний учасник управляє, за даними останньої річної фінансової звітності професійного учасника, перевищує 1 250 000 000 гривень (граничне вартісне значення показника, встановленого в цьому абзаці, застосовується в залежності від періоду, у якому здійснюється застосування, з коефіцієнтами, встановленими у додатку 2 до цього Стандарту), а загальна чисельність персоналу становить більше 50 співробітників.";
абзац тринадцятий виключити;
абзац третій пункту 7 виключити;
в абзаці п’ятому пункту 8 після слова "входить" слово "більшість" замінити словами "не менше половини";
абзац чотирнадцятий пункту 9 виключити;
2) доповнити після глави 1 главами 2, 3 такого змісту:
"2. Особливості організації здійснення функцій ради директорів як органу, відповідального за здійснення нагляду
1. Однорівнева структура управління в професійному учаснику передбачає здійснення функцій органу, відповідального за здійснення нагляду, та функцій управління поточною діяльністю професійного учасника єдиним колегіальним виконавчим органом - радою директорів.
Професійний учасник може застосовувати однорівневу структуру управління тільки за умови, що функції та повноваження ради директорів та її комітетів у статуті та/або інших внутрішніх документах професійного учасника відповідатимуть вимогам Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" до органу, відповідального за здійснення нагляду, та вимогам цього Стандарту.
2. До складу ради директорів обов’язково входять виконавчі директори та щонайменше один невиконавчий директор. Частина невиконавчих директорів можуть бути незалежними невиконавчими директорами.
3. Управління поточною діяльністю професійного учасника та забезпечення ефективного функціонування першої лінії захисту професійного учасника (згідно з моделлю трьох ліній) здійснюють виконавчі директори.
Функції організації та управління системою внутрішнього контролю за діяльністю виконавчих директорів і професійного учасника в цілому здійснюють невиконавчі директори шляхом забезпечення ефективного функціонування другої та третьої лінії захисту професійного учасника (згідно з моделлю трьох ліній). Невиконавчі директори реалізують свої функції шляхом участі у прийнятті рішень радою директорів або її комітетом. У випадку визначення невиконавчого директора відповідальною особою органу, відповідального за здійснення нагляду, на яку покладені обов’язки забезпечення функцій певного комітету, невиконавчий директор реалізує свої функції шляхом здійснення повноважень такої відповідальної особи. Невиконавчі директори не повинні мати неврегульованого конфлікту інтересів, пов’язаного із здійсненням ними інших обов’язків в професійному учаснику.
Функції органу, відповідального за здійснення нагляду, які потребують прийняття таким органом рішень, здійснюються радою директорів в цілому, як колегіальним органом.
4. Голова ради директорів обирається членами ради директорів з їх числа простою більшістю голосів від загального складу ради директорів, якщо інше не передбачено статутом професійного учасника.
Головний виконавчий директор обирається членами ради директорів з числа виконавчих директорів. Обрання головного виконавчого директора здійснюється простою більшістю голосів від загального складу ради директорів, якщо інше не передбачено статутом професійного учасника.
Обрання голови ради директорів та головного виконавчого директора - члена ради директорів обов’язково здійснюється на першому засіданні новообраного складу ради директорів. Головний виконавчий директор може бути обраний головою ради директорів, якщо інше не передбачено статутом професійного учасника.
Рада директорів має право обрати нового голову ради директорів та нового головного виконавчого директора в будь-який час, якщо інше не передбачено статутом професійного учасника.
Голова ради директорів організовує її роботу, скликає та проводить засідання ради директорів, головує на них, здійснює інші повноваження, передбачені статутом професійного учасника та положенням про раду директорів.
У разі неможливості виконання головою ради директорів своїх повноважень його повноваження здійснює один із членів ради директорів за її рішенням, якщо інше не передбачено статутом або положенням про раду директорів професійного учасника.
Розподіл повноважень між невиконавчими членами ради директорів здійснюється за рішенням ради директорів на її засіданні. Повноваження головного виконавчого директора та інших виконавчих директорів визначаються у статуті професійного учасника.
Права та обов’язки членів ради директорів мають бути чітко визначені у внутрішніх положеннях професійного учасника та у договорі (контракті), що укладається з кожним членом ради директорів.
Член ради директорів не може передавати свій голос іншим особам.
5. Порядок утворення (визначення) та діяльності комітетів ради директорів професійного учасника, що виконує функції органу, відповідального за здійснення нагляду, та відповідальних осіб ради директорів професійного учасника, на яких покладені обов’язки забезпечення функцій певного комітету, регулюється вимогами пунктів 5-8 глави 1 та глав 4-7 цього розділу, при цьому кількість невиконавчих директорів у складі комітетів, до предмету відання яких належать питання комплаєнсу, управління ризиками, аудиту, повинна складати не менше половини від загального кількісного складу комітету, а головами зазначених комітетів та/або відповідальними особами, на яких покладені обов’язки забезпечення функцій комплаєнсу та/або функцій комітету з питань аудиту, можуть бути тільки невиконавчі директори (невиконавчий директор). Якщо кількість невиконавчих директорів у складі ради директорів є меншою ніж кількість виконавчих директорів, норми абзаців третього - шостого пункту 8 глави 1 цього розділу не застосовуються.
Рішення ради директорів професійного учасника та її комітетів приймаються простою більшістю голосів від кількості голосів, визначених законом та/або статутом / внутрішнім положенням про комітети (комітет), якщо для прийняття такого рішення статутом / внутрішнім положенням про комітети (комітет) професійного учасника не передбачено більшої кількості голосів або статутом не передбачено обов’язкової участі у голосуванні певних директорів, зокрема невиконавчих або незалежних.
На засіданні ради директорів або комітету кожний директор має один голос. У разі рівного розподілу голосів членів комітету, головою якого є невиконавчий директор, вирішальним є голос голови комітету.
6. Якщо кількість членів ради директорів, повноваження яких дійсні, становить менше половини її кількісного складу, обраного відповідно до закону загальними зборами, або у складі ради директорів не залишилося жодного невиконавчого директора, повноваження якого дійсні, рада директорів протягом трьох місяців має скликати позачергові загальні збори учасників (акціонерів) для обрання решти членів ради директорів, а в разі обрання членів ради директорів шляхом кумулятивного голосування - для обрання всього складу ради директорів.
7. Порядок формування та діяльності ради директорів професійного учасника має відповідати вимогам пунктів 1-4 та 9 глави 1 цього розділу. Вимоги, зазначені у пункті 9 глави 1 цього розділу, стосуються як виконавчих, так і невиконавчих членів ради директорів, а також представників, уповноважених такими особами на вчинення правочинів, пов’язаних з провадженням господарської діяльності професійного учасника.
8. В іншому порядок діяльності ради директорів професійного учасника в залежності від організаційно-правової форми регулюється вимогами Закону України "Про акціонерні товариства" та Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю".
3. Особливості організації здійснення функцій наглядової ради як органу, відповідального за здійснення нагляду
1. Дворівнева структура управління передбачає чіткий розподіл функцій з безпосереднього управління поточною (операційною) діяльністю професійного учасника, які здійснює виконавчий орган, та функцій контролю за роботою виконавчого органу та інших керівників товариства (у тому числі підрозділів контролю та внутрішнього аудиту), які здійснює наглядова рада.
2. До складу наглядової ради входять члени наглядової ради, частина з яких у встановлених законом та/або статутом випадках є незалежними директорами.
3. Управління поточною діяльністю професійного учасника та забезпечення ефективного функціонування першої лінії захисту професійного учасника (згідно з моделлю трьох ліній) здійснює колегіальний або одноосібний виконавчий орган.
Управління професійним учасником, а також контроль та регулювання діяльності його виконавчого органу здійснює наглядова рада, яка виконує всі функції органу, відповідального за здійснення нагляду, у тому числі забезпечує ефективне функціонування другої та третьої лінії захисту професійного учасника (згідно з моделлю трьох ліній). Члени наглядової ради реалізують свої функції шляхом участі у прийнятті рішень наглядовою радою або комітетом, а у випадках визначення члена наглядової ради відповідальною особою органу, відповідального за здійснення нагляду, на яку покладені обов’язки забезпечення функцій певного комітету,- шляхом здійснення повноважень такої відповідальної особи.
Функції органу, відповідального за здійснення нагляду, які потребують прийняття таким органом рішень, здійснюються наглядовою радою в цілому, як колегіальним органом.
4. Голова наглядової ради обирається членами наглядової ради з їх числа простою більшістю голосів від загального складу наглядової ради, якщо інше не передбачено статутом професійного учасника.
Обрання голови наглядової ради обов’язково здійснюється на першому засіданні новообраного складу наглядової ради, якщо інше не передбачено статутом акціонерного товариства.
Наглядова рада має право в будь-який час обрати нового голову наглядової ради.
Голова наглядової ради організовує її роботу, скликає та проводить засідання наглядової ради та головує на них, здійснює інші повноваження, передбачені статутом професійного учасника та положенням про наглядову раду.
У разі неможливості виконання головою наглядової ради своїх повноважень його повноваження здійснює один із членів наглядової ради за її рішенням, якщо інше не передбачено статутом або положенням про наглядову раду професійного учасника.
Розподіл повноважень між членами наглядової ради здійснюється за рішенням наглядової ради на її засіданні.
Права та обов’язки членів наглядової ради мають бути чітко визначені у внутрішніх положеннях професійного учасника та у договорі (контракті), що укладається з кожним членом наглядової ради.
Член наглядової ради не може передавати свій голос іншим особам.
5. Порядок утворення (визначення) та діяльності комітетів наглядової ради професійного учасника, як органу, відповідального за здійснення нагляду, та відповідальних осіб наглядової ради професійного учасника, на яких покладені обов’язки забезпечення функцій певного комітету, регулюється вимогами пунктів 5-8 глави 1 та глав 4-7 цього розділу.
Один член наглядової ради професійного учасника не може очолювати більше одного комітету. Відповідальна особа органу, відповідального за здійснення нагляду, на яку покладені обов’язки забезпечення функцій певного комітету (далі - відповідальна особа) або забезпечення реалізації функції комплаєнсу, не може бути головою іншого комітету. Норми цього абзацу не поширюються на професійних учасників в формі приватного акціонерного товариства.
Рішення наглядової ради професійного учасника та її комітетів приймаються простою більшістю голосів від кількості голосів, визначених законом та/або статутом / внутрішнім положенням про комітети (комітет), якщо для прийняття такого рішення статутом / внутрішнім положенням про комітети (комітет) професійного учасника не передбачено більшої кількості голосів.
На засіданні наглядової ради або комітету кожний член наглядової ради або комітету має один голос. Статутом професійного учасника може передбачатися право вирішального голосу голови наглядової ради у разі рівного розподілу голосів членів наглядової ради під час прийняття рішень. Внутрішнім положенням професійного учасника про комітети (комітет) може передбачатися право вирішального голосу голови комітету у разі рівного розподілу голосів членів комітету при прийнятті рішень.
6. Якщо кількість членів наглядової ради, повноваження яких є чинними, становить менше половини її загального складу, визначеного відповідно до вимог закону, товариство протягом трьох місяців має скликати загальні збори для обрання решти членів наглядової ради, а в разі обрання членів наглядової ради шляхом кумулятивного голосування - для обрання повного складу наглядової ради акціонерного товариства.
7. Порядок формування та діяльності наглядової ради професійного учасника має відповідати вимогам пунктів 1-4 та 9 глави 1 цього розділу. Вимоги, зазначені у пункті 9 глави 1 цього розділу, стосуються також голови та членів колегіального виконавчого органу (особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу), а також представників, уповноважених такими особами на вчинення правочинів, пов’язаних з провадженням господарської діяльності професійного учасника.
8. Порядок діяльності наглядової ради професійного учасника, неврегульований цим Стандартом, в залежності від організаційно-правової форми регулюється вимогами Закону України "Про акціонерні товариства" та Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю".".
У зв’язку з цим глави 2-5 вважати главами 4-7 відповідно.
У зв’язку з цим посилання на глави 2-5 розділу II замінити посиланням на глави 4-7 розділу II відповідно;
3) у главі 4:
у пункті 3:
абзац перший після слова "можуть" доповнити словами "у встановленому в професійному учаснику порядку";
доповнити пункт новим абзацом такого змісту:
"Зазначені у доповідях відомості щодо діяльності комітету повинні містити інформацію про персональний склад комітету, кількість проведених засідань комітету та основну діяльність комітету.";
4) у главі 5:
підпункти 3, 4 пункту 2 викласти в такій редакції:
"3) оцінка незалежності суб’єктів аудиторської діяльності, які надають послуги з обов’язкового аудиту;
4) надання органу, відповідальному за здійснення нагляду, рекомендацій щодо встановлення та застосування офіційного визначення політики, видів послуг, які не підлягають аудиту та які виключені або допустимі після перевірки комітетом або допустимі без рекомендації комітету;";
пункт 6 доповнити новим абзацом такого змісту:
"Зазначені у доповідях відомості щодо діяльності комітету повинні містити інформацію про персональний склад комітету (визначення відповідальної особи), кількість проведених засідань комітету та основну діяльність комітету (відповідальної особи). Звіт комітету з питань аудиту (відповідальної особи) повинен також містити оцінку незалежності суб’єктів аудиторської діяльності, які надають послуги з обов’язкового аудиту.";
5) у главі 6:
у пункті 1:
підпункт 2 після слів "у виконавчому органі" доповнити словами "(за однорівневої структури управління - виконавчих директорів)", після слів "органу, відповідального за здійснення нагляду" доповнити словами "(за однорівневої структури управління - невиконавчих директорів)";
підпункт 3 після слів "виконавчого органу" доповнити словами "(за однорівневої структури управління - виконавчих директорів)";
підпункт 4 після слів "виконавчого органу" доповнити словами "(за однорівневої структури управління - виконавчих директорів)";
підпункти 5 та 6 викласти в такій редакції:
"5) розроблення плану наступництва для посад голови та членів органу, відповідального за здійснення нагляду (за однорівневої структури управління - голови ради директорів та невиконавчих директорів), внесення у разі, якщо це передбачено внутрішніми документами професійного учасника, пропозицій акціонерам (учасникам) щодо кандидатур на посади членів органу, відповідального за здійснення нагляду (за однорівневої структури управління - голови ради директорів та невиконавчих директорів);
6) розроблення плану наступництва для посад виконавчого органу (за однорівневої структури управління - виконавчих директорів) професійного учасника, забезпечення наявності належного плану наступництва інших осіб, які здійснюють управлінські функції в професійному учаснику;";
у підпункті 8 слова "Кодексу корпоративного управління професійного учасника або" виключити;
абзац дванадцятий пункту викласти в такій редакції:
"Питання, передбачені підпунктом 8 цього пункту, передаються до предмета відання комітету з питань етики (у разі його створення). До предмета відання такого комітету можуть бути віднесені також інші питання, визначені органом, відповідальним за здійснення нагляду.";
у пункті 3:
в абзаці першому слова "виконавчого органу" виключити;
в абзаці другому слова "органу, відповідального за здійснення нагляду," замінити словами "наглядової ради або ради директорів";
у пункті 4 друге речення виключити;
пункт 5 доповнити новим абзацом такого змісту:
"Зазначені у доповідях відомості щодо діяльності комітету повинні містити інформацію про персональний склад комітету (визначення відповідальної особи), кількість проведених засідань комітету та основну діяльність комітету (відповідальної особи).";
6) у главі 7:
у пункті 1:
підпункт 2 після слів "органу, відповідального за здійснення нагляду" доповнити словами "(за однорівневої структури управління - невиконавчих директорів)";
підпункт 3 після слів "виконавчого органу" доповнити словами "(за однорівневої структури управління - виконавчих директорів)";
підпункт 4 після слів "виконавчого органу" доповнити словами "(за однорівневої структури управління - виконавчому директору)";
підпункт 5 після слів "виконавчого органу" доповнити словами "(за однорівневої структури управління - виконавчих директорів)";
підпункт 6 після слів "членів виконавчого органу" доповнити словами "(за однорівневої структури управління - виконавчих директорів)", після слів "членами виконавчого органу" доповнити словами "(за однорівневої структури управління - виконавчими директорами)", слово "товариства" замінити словами "професійного учасника";
у підпункті 7 слова "виконавчому органу" виключити";
підпункт 8 після слів "виконавчим органом" доповнити словами "(за однорівневої структури управління - виконавчими директорами)";
пункт 5 доповнити новим абзацом такого змісту:
"Зазначені у доповідях відомості щодо діяльності комітету повинні містити інформацію про персональний склад комітету (визначення відповідальної особи), кількість проведених засідань комітету та основну діяльність комітету (відповідальної особи).".
2. У розділі III:
1) у главі 1:
у пункті 2:
абзац четвертий викласти в такій редакції:
"наглядової ради за дворівневої структури управління або невиконавчих директорів (невиконавчого директора) ради директорів за однорівневої структури управління;";
абзац шостий викласти в такій редакції:
"виконавчого органу за дворівневої структури управління або виконавчих директорів (виконавчого директора) ради директорів за однорівневої структури управління;";
абзац десятий після слів "цього органу" доповнити словами "(виконавчих директорів при застосуванні однорівневої структури управління)";
у пункті 3:

................
Перейти до повного тексту