1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 177 від 31.10.2000 Зареєстровано в Міністерстві
м.Київ юстиції України
21 листопада 2000 р.
за N 842/5063
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державної інспекції ядерного регулювання N 40 від 20.01.2023 )
Про затвердження Вимог до структури та змісту звіту з аналізу безпеки зняття з експлуатації атомних електростанцій і дослідницьких ядерних реакторів
Відповідно до Закону України "Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії" та з метою вдосконалення нормативної бази України щодо регулювання безпеки зняття з експлуатації атомних електростанцій і дослідницьких реакторів НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Вимоги до структури та змісту звіту з аналізу безпеки зняття з експлуатації атомних електростанцій і дослідницьких ядерних реакторів, що додаються.
2. Начальнику Управління регулювання безпеки поводження з радіоактивними відходами Департаменту ядерного регулювання Бикову В.О. забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Директору Державного науково-технічного центру ядерної та радіаційної безпеки Васильченку В.М. у п'ятиденний термін після державної реєстрації наказу забезпечити тиражування цього нормативного акта.
4. Начальнику Управління регулювання безпеки поводження з радіоактивними відходами Департаменту ядерного регулювання Бикову В.О. у десятиденний термін після державної реєстрації наказу забезпечити розсилку цього нормативного акта відповідно до реєстру розсилки.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра - начальника Департаменту ядерного регулювання Смишляєва О.Є.
Міністр І.О.Заєць
Затверджено
Наказ Міністерства екології
та природних ресурсів
України
31 жовтня 2000 р. N 177
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
21 листопада 2000 р.
за N 842/5063
Вимоги
до структури та змісту звіту з аналізу безпеки зняття з експлуатації атомних електростанцій і дослідницьких ядерних реакторів
1. Загальні положення
1.1. Документ "Вимоги до структури та змісту звіту з аналізу безпеки зняття з експлуатації атомних електростанцій і дослідницьких ядерних реакторів" розроблено відповідно до Закону України "Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії", нормативного акта "Загальні положення забезпечення безпеки при знятті з експлуатації атомних електростанцій і дослідницьких ядерних реакторів", затвердженого наказом Мінекобезпеки України від 09.01.98 N 2 та зареєстрованого в Мін'юсті України 23.01.98 за N 47/2487.
1.2. Цей документ установлює вимоги до структури та змісту звіту з аналізу безпеки (далі - ЗАБ), який подається експлуатуючою організацією до органу державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки України у складі пакета документів для отримання ліцензії на здійснення діяльності зі зняття з експлуатації блоків атомних електростанцій або дослідницьких ядерних реакторів (далі - установок), які не зазнали запроектних аварій, а також для одержання окремих письмових дозволів на здійснення визначених умовами ліцензії видів робіт чи операцій.
1.3. Метою ЗАБ є обгрунтування того, що під час зняття з експлуатації установки буде забезпечено рівень радіаційної безпеки персоналу, населення та довкілля, не нижчий, ніж передбачено нормами, правилами і стандартами з ядерної та радіаційної безпеки.
1.4. Відповідно до вимог "Загальних положень забезпечення безпеки при знятті з експлуатації атомних електростанцій і дослідницьких ядерних реакторів", ЗАБ складається для різних етапів зняття з експлуатації установки.
Інформація та результати аналізу, що наводяться в ЗАБ, послідовно уточнюються під час зняття з експлуатації установки з урахуванням змін, що сталися на установці. ЗАБ переглядається щонайменше раз у десять років.
1.5. У ЗАБ наводяться такі відомості про виконаний аналіз безпеки:
- вихідні дані та передумови, що прийняті для аналізу;
- використані методики, моделі, розрахункові програми;
- результати аналізу.
На основі результатів аналізу безпеки в ЗАБ наводяться відомості про визначені заходи для забезпечення радіаційного захисту з обгрунтуванням їх необхідності і достатності. До ЗАБ додаються плани, схеми, креслення, діаграми та ін., що ілюструють наведені відомості.
2. Структура звіту з аналізу безпеки
Звіт з аналізу безпеки складається з таких розділів:
2.1. Загальні відомості.
2.2. Майданчик установки та навколишня зона.
2.3. Установка та її стан.
2.3.1. Опис установки та її технічного стану.
2.3.2. Межі та умови нормальної експлуатації систем і елементів установки, які залишаються в експлуатації.
2.3.3. Радіаційний стан.
2.3.4. Радіоактивні матеріали.
2.3.5. Пожежонебезпечні та вибухонебезпечні матеріали.
2.4. Діяльність щодо зняття з експлуатації.
2.4.1. Опис запланованих робіт.
2.4.2. Межі і умови нормальної експлуатації обладнання, яке використовується для зняття установки з експлуатації та попередньої обробки радіоактивних відходів.
2.5. Забезпечення радіаційного захисту при знятті з експлуатації.
2.5.1. Радіаційний захист персоналу.
2.5.2. Радіаційний захист населення та довкілля.
2.5.3. Аналіз потенційних аварій.
2.6. Висновки.
3. Вимоги до змісту розділів звіту з аналізу безпеки
3.1. Загальні відомості
У цьому розділі надаються відомості про:
- загальну характеристику установки;
- цілі та задачі діяльності щодо зняття з експлуатації, яка буде реалізована на установці;
- методи, які були використані під час здійснення аналізу безпеки;
- перелік нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, які були використані під час здійснення аналізу безпеки.
При цьому наводяться відомості про наявність Програми зняття з експлуатації, Програми радіаційного захисту, Програми поводження з радіоактивними відходами та звіту про проведену роботу на етапі припинення експлуатації установки або попередніх етапах зняття з експлуатації, розроблених відповідно до Загальних положень забезпечення безпеки при знятті з експлуатації атомних електростанцій і дослідницьких ядерних реакторів.
3.2. Майданчик установки та навколишня зона
У цьому розділі наводяться відомості про майданчик установки та навколишню зону. До відомостей про майданчик установки та навколишню зону відносяться:
- природні характеристики (кліматичні, метеорологічні, гідрологічні, гідрогеологічні, геоморфологічні, геологічні, сейсмічні);
- географічні і демографічні характеристики;
- характеристика впливу на установку, що розглядається, об'єктів атомної електростанції, що експлуатуються або знімаються з експлуатації;
- техногенні характеристики (можливість впливу промислових та транспортних підприємств, у тому числі хімічних та нафтопереробних заводів, складів, шахт, кар'єрів, транспортних шляхів та споруд, нафто- та газопроводів, підземних газосховищ, гідротехнічних споруд, військових об'єктів тощо).
3.3. Установка та її стан
У цьому розділі надаються відомості про зміни стану установки під час зняття з експлуатації.
3.3.1. У підрозділі "Опис установки та її технічного стану" наводиться опис установки загалом, а також відомості про її системи та елементи: про призначення, склад, основні параметри, технічний стан, в тому числі про їх деградацію, відповідність проектним значенням параметрів і характеристик систем і елементів, що залишаються в роботі.
Подаються відомості про забезпечення пожежної безпеки.
3.3.2. У підрозділі "Межі та умови нормальної експлуатації систем і елементів установки, які залишаються в роботі" наводяться відомості про межі та умови нормальної експлуатації систем і елементів установки, які залишаються в роботі на запланованому етапі зняття з експлуатації.
3.3.3. У підрозділі "Радіаційний стан" наводяться відомості про радіаційний стан майданчика установки, будівель, споруд, приміщень та основного обладнання установки.
Слід надати інформацію про потужність експозиційної дози, забруднення поверхонь (те, що знімається та не знімається) альфа- і бета-випромінюючими радіонуклідами, концентрації радіонуклідів у повітрі, викидах і скидах радіоактивних речовин у навколишнє середовище.
3.3.4. У підрозділі "Радіоактивні матеріали" наводяться відомості про радіоактивні матеріали, що знаходяться в установці та на її майданчику.
Надається інформація про місцезнаходження цих матеріалів, їх кількість, геометричні характеристики, агрегатний стан, основні фізико-хімічні властивості, радіонуклідний склад, активність радіонуклідів, розподіл радіонуклідів за об'ємом матеріалу. Визначається, які матеріали є радіоактивними відходами (далі - РАВ), а які підлягають подальшому використанню.
3.3.5. У підрозділі "Пожежонебезпечні та вибухонебезпечні матеріали" наводяться відомості про пожежонебезпечні і вибухонебезпечні матеріали, що знаходяться на установці та її майданчику.
Надається інформація про місцезнаходження цих матеріалів, їх кількість, геометричні характеристики, агрегатний стан, основні фізико-хімічні властивості, а також визначається, що підлягає утилізації, а що - подальшому використанню.
3.4. Діяльність щодо зняття з експлуатації.
3.4.1. У підрозділі "Опис запланованих робіт" наводяться відомості про діяльність щодо зняття з експлуатації:
- зведений графік виконання робіт на установці;
- оцінки кількості і характеристики РАВ, які будуть утворюватись при виконанні на установці робіт, а також перелік заходів щодо попередньої обробки РАВ.
Для кожної роботи із зняття з експлуатації, включаючи заходи щодо попередньої обробки РАВ, наводяться відомості як про саму роботу, так і про умови її виконання, в тому числі про:
- чисельність персоналу, що планується залучити до роботи;
- очікувану колективну дозу.
Наводяться плани, схеми, креслення, діаграми та інша графічна інформація, що ілюструє відомості про будівлі, споруди, приміщення, системи й елементи, що використовуються.
3.4.2. У підрозділі "Межі і умови нормальної експлуатації обладнання, що використовується для зняття установки з експлуатації та попередньої обробки радіоактивних відходів" надаються відомості про межі та умови нормальної експлуатації обладнання, що використовується для зняття установки з експлуатації, включаючи обладнання для попередньої обробки РАВ. Необхідно показати, що експлуатація цього обладнання, при дотриманні меж та умов його нормального функціонування, не призводить до виникнення вихідних подій, які можуть призвести до аварій.
3.5. Забезпечення радіаційного захисту при знятті з експлуатації
3.5.1. У підрозділі "Радіаційний захист персоналу" надаються відомості про забезпечення радіаційного захисту персоналу в умовах нормальної експлуатації систем і елементів установки, а також обладнання, яке використовується для виконання робіт. Демонструється відповідність заходів щодо забезпечення радіаційної безпеки персоналу нормам, положенням та вимогам чинних нормативно-правових актів та нормативно-технічних документів з безпеки.

................
Перейти до повного тексту