1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ПИТАНЬ РЕГУЛЮВАННЯ ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
19.04.2007 № 695
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
19 липня 2007 р.
за № 829/14096
( Рішення втратило чинність на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку № 259 від 21.12.2022 )
Про затвердження Порядку виконання робіт з виявлення та усунення дії джерел радіозавад у смугах радіочастот загального користування
( Із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації № 120 від 03.03.2015 № 30 від 28.01.2020 )
Відповідно до статей 14, 15, 16 і 56 Закону України "Про радіочастотний ресурс України" Національна комісія з питань регулювання зв'язку України ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Порядок виконання робіт з виявлення та усунення дії джерел радіозавад у смугах радіочастот загального користування, що додається.
2. Управлінню радіочастот разом з Юридичним управлінням подати це рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

Голова

В. Звєрєв
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної комісії
з питань регулювання
зв'язку України
19.04.2007 № 695
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
19 липня 2007 р.
за № 829/14096
ПОРЯДОК
виконання робіт з виявлення та усунення дії джерел радіозавад у смугах радіочастот загального користування
1. Загальні положення
1.1. Цей Порядок розроблено відповідно до Закону України "Про радіочастотний ресурс України" (далі - Закон), Статуту, Конвенції та Регламенту радіозв'язку Міжнародного союзу електрозв'язку. Порядок визначає процедуру:
подання заявок на виявлення та усунення дії джерел радіозавад (далі - заявка);
розгляду заявок;
виявлення та усунення дії джерел радіозавад.
1.2. Дія цього Порядку поширюється на всіх загальних користувачів радіочастотного ресурсу України (далі - РЧР), а також на Державне підприємство "Український державний центр радіочастот" і його філії та Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації.
( Пункт 1.2 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації № 120 від 03.03.2015 )
1.3. Виявлення дії джерел радіозавад здійснюють Державне підприємство "Український державний центр радіочастот" (далі - УДЦР) та його філії (далі - Філії) за результатами технічного радіоконтролю параметрів випромінювання радіоелектронних засобів (далі - РЕЗ), випромінювальних пристроїв (далі - ВП), а також на підставі заявок загальних користувачів РЧР (далі - заявник).
1.4. Заходи щодо усунення дії джерел радіозавад здійснюють УДЦР/Філії та/або НКРЗІ.
( Пункт 1.4 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації № 120 від 03.03.2015 )
1.5. Список працівників УДЦР/Філій для виконання робіт з виявлення та усунення дії джерел радіозавад визначається наказом начальника УДЦР.
1.6. Посадові особи УДЦР та Філій при здійсненні заходів щодо виявлення та усунення дії джерел радіозавад мають право:
( Абзац перший пункту 1.6 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації № 120 від 03.03.2015 )
на допуск в установленому законодавством порядку на територію і в приміщення загальних користувачів РЧР, де розміщені РЕЗ та ВП, що зазнали шкідливого впливу дії радіозавад або є джерелами радіозавад;
проводити інструментальну оцінку (вимірювання) параметрів випромінювання РЕЗ і ВП, у тому числі шляхом безпосереднього підключення до них;
отримувати від користувачів РЧР, інших суб'єктів господарювання й фізичних осіб необхідні пояснення, матеріали та інформацію в частині дотримання правил експлуатації РЕЗ, ВП, а також користування РЧР;
( Абзац четвертий пункту 1.6 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації № 30 від 28.01.2020 )
складати протоколи обстеження джерела радіозавади та вимагати від власника РЕЗ - джерела радіозавади негайного проведення всіх необхідних заходів для усунення чи обмеження дії радіозавади;
направляти повідомлення щодо недопустимості експлуатації (використання) джерел радіозавад.
( Пункт 1.6 глави 1 доповнено новим абзацом згідно з Рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації № 30 від 28.01.2020 )
1.7. При виконанні робіт з виявлення та усунення дії джерел радіозавад працівники УДЦР/Філій повинні мати посвідчення за формою, наведеною в додатку 1.
1.8. Користувачі РЧР, інші суб'єкти господарювання й фізичні особи, РЕЗ і ВП яких створюють радіозавади в смугах радіочастот загального користування (далі - власник джерела радіозавади), повинні здійснити всі необхідні для усунення чи обмеження дії радіозавад заходи відповідно до вимог УДЦР/Філії.
( Пункт 1.8 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації № 120 від 03.03.2015 )
1.9. Роботи з технічного радіоконтролю параметрів випромінювання та забезпечення електромагнітної сумісності (далі - ЕМС) РЕЗ, ВП виконують УДЦР/Філії за господарськими договорами на платній основі за рахунок користувачів РЧР. Вартість робіт з технічного радіоконтролю визначається тарифами на роботи (послуги) державного підприємства "Український державний центр радіочастот", пов'язаних з користуванням радіочастотним ресурсом України та вимірюванням параметрів телекомунікаційних мереж, затверджені рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, від 01 листопада 2016 року № 578 "Про затвердження Тарифів на роботи (послуги) державного підприємства "Український державний центр радіочастот", пов'язані з користуванням радіочастотним ресурсом України та вимірюванням параметрів телекомунікаційних мереж", зареєстровані в Міністерстві юстиції України 25 листопада 2016 року за № 1530/29660 (із змінами).
( Абзац перший пункту 1.9 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації № 30 від 28.01.2020 )
Виконання робіт із відпрацювання заявок спеціальних користувачів радіочастотного ресурсу на виявлення та усунення дії джерел радіозавад у смугах радіочастот загального користування здійснюється без укладання договорів із спеціальними користувачами та без оплати ними цих робіт.
1.10. УДЦР щокварталу надає до НКРЗІ звіт про виконання робіт з виявлення та усунення дії джерел радіозавад за формою, наведеною у додатку 2.
( Пункт 1.10 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації № 120 від 03.03.2015 )
2. Терміни та їх визначення
У цьому Положенні наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
джерело радіозавади - джерело електромагнітного випромінювання будь-якого походження, яке перешкоджає прийманню радіосигналів;
електромагнітна обстановка - сукупність електромагнітних випромінювань у певному просторі (місцевості), що створюються діючими РЕЗ, ВП, природними явищами тощо;
інструментальна оцінка параметрів випромінювання РЕЗ і ВП - визначення станцією радіоконтролю значень параметрів електромагнітних випромінювань, які створюються РЕЗ і ВП;
незаконно діючий РЕЗ, ВП (далі - НДП) - РЕЗ, ВП будь-якого призначення, що експлуатуються без передбачених законодавством дозвільних документів або з порушенням норм, що регулюють використання деяких типів РЕЗ або ВП на бездозвільній та безоплатній основі, та/або внесені до Переліку типів (видів) РЕЗ (ВП), заборонених до застосування та ввезення на територію України;
( Абзац п'ятий глави 2 в редакції Рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації № 30 від 28.01.2020 )
радіопеленгування - визначення азимуту на РЕЗ і ВП;
станція радіоконтролю - стаціонарний або мобільний об'єкт, що призначений для вирішення завдань технічного радіоконтролю та оснащений спеціалізованим радіотехнічним обладнанням;
технічний радіоконтроль - здійснення вимірювання та/або інструментальної оцінки параметрів випромінювання РЕЗ і ВП із застосуванням станцій радіоконтролю.
3. Порядок подання та розгляду заявок на виявлення та усунення дії джерел радіозавад
3.1. Заявник особисто, через уповноважений ним орган чи особу звертається до УДЦР/Філії відповідного адміністративно-територіального регіону, у якому розташовані РЕЗ (радіомережа), що зазнали впливу радіозавад. До листа, у письмовій формі або у електронній формі з накладанням кваліфікованого електронного підпису, додається заявка на виявлення та усунення дії джерел радіозавад, форму якої наведено в додатку 3 до Порядку.
( Абзац перший пункту 3.1 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації № 30 від 28.01.2020 )
У разі, якщо РЕЗ або радіомережа, що зазнали впливу радіозавад, розташовані в місті Києві або Київській області, заявка подається безпосередньо до УДЦР.
3.2. У разі виникнення радіозавад РЕЗ спеціального призначення від РЕЗ загальних користувачів спеціальний користувач звертається до УДЦР з відповідною заявкою через спеціально вповноважений радіочастотний орган Генерального штабу Збройних Сил України.
У разі виникнення радіозавад РЕЗ спеціального призначення, які підлягають розгляду позачергово відповідно до пункту 3.6 цього Порядку, спеціальний користувач направляє заявку безпосередньо до УДЦР/Філії з наступним її поданням через Генеральний штаб Збройних Сил України.
3.3. До подання заявки заявник повинен забезпечити проведення перевірки працездатності приймального та антенно-фідерного обладнання, а також відповідності їхніх параметрів установленим нормам.
3.4. Облік заявок і результатів їхнього розгляду ведеться в журналі обліку заявок на виявлення та усунення дії джерел радіозавад за формою, наведеною в додатку 4. За рішенням УДЦР можливе ведення електронного обліку. Матеріали щодо обліку заявок та результатів їх розгляду зберігаються в УДЦР/Філіях протягом трьох років.
3.5. За результатами розгляду кожної заявки та проведених заходів щодо усунення дії джерел радіозавад УДЦР/Філії надає заявнику повідомлення у письмовій формі або у електронній формі з накладанням кваліфікованого електронного підпису.
Заявник, у разі необхідності, може звернутися до УДЦР з проханням щодо надання узагальненого звіту про результати розгляду своїх заявок.
( Пункт 3.5 глави 3 в редакції Рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації № 30 від 28.01.2020 )
3.6. УДЦР/Філії розглядає заявки в порядку їх надходження.
Позачергово розглядаються заявки від заявників, РЕЗ яких використовуються для забезпечення:
безпеки людського життя;
безпеки польотів у повітряному просторі України;
безпеки держави;
державної охорони, що здійснюється відповідно до Закону України "Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб";
громадської безпеки;
роботи об'єктів ядерної безпеки;
роботи аварійно-рятувальних служб;
урядового зв'язку.
3.7. Виявлення та усунення дії джерел радіозавад за заявками здійснюється в такі терміни:
1) при надходженні заявок, що розглядаються позачергово:
у випадках, що не потребують пошуку джерел радіозавад, - до 3 робочих днів;
у разі потреби пошуку джерел радіозавад - до 5 робочих днів;
2) при надходженні заявок, що розглядають в порядку їх надходження:
у випадках, що не потребують пошуку джерел радіозавад, - до 10 робочих днів;
у разі потреби пошуку джерел радіозавад - до 25 робочих днів.
3.8. Термін розгляду заявок обчислюється з дати їх реєстрації в УДЦР/Філії. У разі потреби отримання додаткової інформації, що стосується питань розгляду заявки, УДЦР/Філії направляє заявнику письмовий запит. У цьому випадку термін розгляду заявки подовжується на строк до отримання від заявника відповіді на цей запит.
3.9. У разі, коли роботи з усунення радіозавад не можуть бути виконані в повному обсязі у визначені терміни, строки виконання робіт можуть бути продовжені за рішенням заступника керівника УДЦР або начальника Філії на строк не більше 25 робочих днів. У строк до двох робочих днів після прийняття такого рішення УДЦР/Філії направляє заявнику письмове повідомлення.
( Пункт 3.9 глави 3 в редакції Рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації № 30 від 28.01.2020 )
3.10. Після початку розгляду заявки за рішенням заступника начальника УДЦР або начальника Філії роботи з виявлення та усунення дії джерел радіозавад можуть бути припинені, про що заявнику повідомляється письмово. Підставами для припинення робіт з виявлення та усунення дії джерел радіозавад є:
невідповідність характеристик приймального або антенно-фідерного обладнання заявника нормам;
невиконання заявником правил експлуатації власних РЕЗ;
ненадання заявником на запит УДЦР/Філії додаткової інформації для встановлення причин порушення якості радіоприйому;
небажання заявника надати допуск представникам УДЦР/Філії до місць (приміщень), де розміщені його РЕЗ;
радіозавада має настільки малий час дії, що не дозволяє здійснити її пошук;
письмове повідомлення заявника про припинення дії радіозавад (додаткова відповідь заявнику не направляється).
4. Порядок виконання робіт з виявлення та усунення дії джерел радіозавад
4.1. У разі виявлення при проведенні робіт з технічного радіоконтролю дії джерел радіозавад на роботу РЕЗ загальних користувачів РЧР, які уклали з УДЦР та/або Філією відповідний договір, УДЦР/Філії не пізніше одного робочого дня з дати виявлення повідомляє про це користувача РЧР та НКРЗІ і організовує виконання робіт відповідно до вимог цього Порядку.
( Пункт 4.1 глави 4 із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації № 120 від 03.03.2015, № 30 від 28.01.2020 )
4.2. Після отримання заявки або направлення користувачу РЧР та НКРЗІ повідомлення про виявлення дії джерела радіозавади у разі потреби для встановлення причин виникнення радіозавади представники УДЦР/Філій в робочому порядку погоджують з представниками заявника обсяг і порядок проведення робіт з дослідження характеру впливу радіозавад на роботу РЕЗ заявника.
( Пункт 4.2 глави 4 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації № 120 від 03.03.2015 )
4.3. При проведенні робіт з виявлення джерел радіозавад УДЦР/Філії застосовує стаціонарні та мобільні станції радіоконтролю, здійснюють вимірювання та/або інструментальну оцінку параметрів випромінювання РЕЗ і ВП, радіопеленгування та ідентифікацію ймовірних джерел радіозавад. У разі потреби може здійснюватися вимірювання або інструментальна оцінка параметрів РЕЗ, що зазнають впливу радіозавад.
4.4. За результатами роботи станцій технічного радіоконтролю складається протокол інструментальної оцінки параметрів випромінювання РЕЗ і ВП за формою, наведеною в додатку 5, який використовується для проведення подальших заходів щодо усунення дії джерел радіозавад.
4.5. Завершення робіт з виявлення та усунення дії джерел радіозавад оформлюється протоколом виконання робіт з виявлення джерел радіозавад за формою, наведеною в додатку 6.
4.6. Якщо під час проведення робіт установлено, що власник джерела радіозавади має визначені законодавством дозвільні документи на свої РЕЗ або ВП, представниками УДЦР/Філій за результатами проведених робіт складається в двох примірниках протокол обстеження джерела радіозавади за формою, наведеною в додатку 7.
Один примірник протоколу надається власнику джерела радіозавади з метою негайного приведення ним усіх необхідних заходів у строк не пізніше ніж через п'ять робочих днів, про що зазначається в протоколі для усунення або обмеження радіозавади.
( Абзац другий пункту 4.6 глави 4 в редакції Рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації № 30 від 28.01.2020 )
4.7. У разі, якщо користувач РЧР не виконав у встановлений УДЦР/Філією термін вимоги щодо усунення дії джерел радіозавад, УДЦР/Філія протягом трьох робочих днів направляє до НКРЗІ звернення щодо застосування до порушника (власника РЕЗ-джерела радіозавади) заходів, передбачених законодавством.
Ненаправлення УДЦР у встановлений строк до НКРЗІ звернення є підтвердженням усунення дії джерел радіозавад.
( Пункт 4.7 глави 4 доповнено новим абзацом згідно з Рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації № 120 від 03.03.2015 )
УДЦР відповідає за ненаправлення або направлення з порушенням встановленого терміну, звернення до НКРЗІ, за наявності підстав для його направлення.
( Пункт 4.7 глави 4 доповнено новим абзацом згідно з Рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації № 120 від 03.03.2015; в редакції Рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації № 30 від 28.01.2020 ) ( Пункт 4.7 глави 4 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації № 120 від 03.03.2015 ) ( Пункт 4.8 глави 4 виключено на підставі Рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації № 120 від 03.03.2015 ) ( Пункт 4.9 глави 4 виключено на підставі Рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації № 120 від 03.03.2015 )
4.8. УДЦР/Філії здійснюють технічний радіоконтроль усунення дії виявлених джерел радіозавад.

................
Перейти до повного тексту