- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
29 липня 2019 р.
за № 828/33799
Про затвердження Положення щодо застосування нарядів-допусків на виконання робіт підвищеної небезпеки в металургійній промисловості та залізорудних гірничо-збагачувальних комбінатах
Відповідно до статті
28 Закону України
"Про охорону праці" , пунктів 8, 10 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року
№ 423 (зі змінами),
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення щодо застосування нарядів-допусків на виконання робіт підвищеної небезпеки в металургійній промисловості та залізорудних гірничо-збагачувальних комбінатах, що додається.
2. Визнати таким, що не застосовується на території України, Положення про застосування нарядів-допусків при виконанні робіт підвищеної небезпеки на підприємствах та в організаціях Міністерства металургії СРСР, затверджене Міністерством металургії СРСР 20 червня 1990 року.
3. Директорату норм та стандартів гідної праці (Ю. Кузовой) забезпечити подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра О. Крентовську.
ПОГОДЖЕНО: Керівник Секретаріату Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні Перший заступник Голови Спільного представницького органу об’єднань профспілок Виконавчий Віце-президент Конфедерації роботодавців України В.о. директора виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України В.о. Голови Державної регуляторної служби України Голова Державної служби України з питань праці Голова Державної інспекції ядерного регулювання України Голова Державної служби України з надзвичайних ситуацій В.о. Міністра охорони здоров’я України |
Р. Іллічов О.О. Шубін О. Мірошниченко С. Нестеров В. Загородній Р.Т. Чернега Г. Плачков М. Чечоткін У. Супрун |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
соціальної політики України
04 липня 2019 року № 1045
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
29 липня 2019 р.
за № 828/33799
ПОЛОЖЕННЯ
щодо застосування нарядів-допусків на виконання робіт підвищеної небезпеки в металургійній промисловості та залізорудних гірничо-збагачувальних комбінатах
I. Загальна частина
1. Це Положення поширюється на роботи підвищеної небезпеки, які виконуються за нарядом-допуском на підприємствах і в організаціях у металургійній промисловості та на залізорудних гірничо-збагачувальних комбінатах (далі - підприємства).
2. У цьому Положенні терміни вживаються в таких значеннях:
акт-допуск на виконання робіт підвищеної небезпеки на території підприємства (цеху, виробничої дільниці) (додаток 1) (далі - акт-допуск) - документ, складений за встановленою формою, за яким передають об’єкт підряднику для виконання робіт на території замовника;
замовник - підприємство та/або структурний підрозділ підприємства, що залучає для виконання робіт підрядні організації або інші підрозділи підприємства;
наряд-допуск на виконання робіт підвищеної небезпеки (додаток 2) (далі - наряд-допуск) - складене на спеціальному бланку завдання на безпечне проведення робіт, що визначає їх зміст, місце, час початку і закінчення, необхідні заходи безпеки, склад виконавців робіт і осіб, що відповідають за безпечне виконання робіт;
підрядна організація - суб’єкт господарювання або фізична особа - підприємець, які виконують роботи або надають послуги відповідно до укладеного договору;
план виконання робіт (далі - ПВР) - проектно-технічна документація, що визначає порядок (послідовність) виконання робіт з дотриманням вимог охорони праці;
проект організації робіт (далі - ПОР) - проектно-технічна документація, що включає комплекс організаційних, технічних і санітарно-гігієнічних заходів щодо безпечного виконання робіт;
робота підвищеної небезпеки (далі - робота), що виконується за нарядом-допуском,- робота, що потребує проведення технічних та організаційних заходів щодо підготовки робочих місць, у тому числі й робота, яку не можна виконати одноосібно. До організаційних заходів щодо безпечного проведення робіт належать: призначення працівників, відповідальних за безпечне проведення робіт; видавання наряду-допуску; організація та підготовка робочих місць; допуск до робіт; нагляд під час виконання робіт; переведення на інше робоче місце; оформлення перерви у роботі та її закінчення;
технічні заходи щодо безпечного проведення робіт - заходи, які унеможливлюють помилкове або випадкове введення в дію обладнання (пуск двигуна або механізмів, подавання газоподібних та рідких речовин трубопроводами, подавання напруги тощо), а також самовільне пересування або рух обладнання;
технологічна карта (далі - ТК) - документ, що передбачає організацію і технологію проведення робіт з ремонту будівель, споруд, обладнання, а також їх частин, і розробку заходів щодо забезпечення вимог охорони праці під час виконання всіх видів ремонтних робіт.
3. У структурних підрозділах підприємства, з урахуванням специфіки виробництва, розробляється перелік робіт підвищеної небезпеки, для виконання яких потрібно оформлювати наряд-допуск. Перелік робіт підвищеної небезпеки погоджує служба охорони праці та затверджує керівник структурного підрозділу підприємства.
Перелік робіт підвищеної небезпеки розробляється на строк не більше ніж три роки з подальшим його переглядом.
4. Роботи повинна виконувати бригада у складі не менше двох працівників (разом із керівником робіт), а роботи, що виконуються всередині технологічного обладнання, апаратів (цистерни, бункери, резервуари, димові труби, колодязі, трубопроводи та повітроводи, посудини високого тиску, каналізаційні колектори, траншеї, тунелі або аналогічне обладнання),- бригада у складі не менше трьох працівників.
Максимальна кількість членів бригади, яка виконує роботи, визначається згідно з обсягом та умовами виконання робіт з обов’язковим відображенням у ПОР, ПВР, ТК.
5. Без оформлення наряду-допуску на виконання робіт можуть виконуватись роботи зі щодобового обслуговування обладнання технологічним і ремонтним персоналом замовника, персоналом сервісних служб, які закріплені за структурними підрозділами замовника та не потребують проведення організаційних і технічних заходів щодо підготовки робочих місць, у тому числі й роботи, що можуть виконуватись одноосібно. Такі роботи виконуються за переліком робіт, який розробляється у структурних підрозділах замовника. Роботи з ліквідації аварій дозволяється виконувати без оформлення наряду-допуску тільки до моменту усунення прямої загрози життю людей і руйнування обладнання. Подальші роботи з ліквідації аварій та їх наслідків мають виконуватися за нарядами-допусками.
Замовник визначає процедуру взаємодії між своїми структурними підрозділами та підрядними організаціями під час виконання робіт актом з охорони праці, що діє у межах підприємства.
На підприємствах замовника із системою централізованого ремонту та повного сервісного обслуговування обладнання без оформлення наряду-допуску може виконувати роботи зі щодобового обслуговування обладнання персонал підрядної організації, з якою укладено договір на виконання таких робіт. Зазначені роботи виконуються на підставі ремонтно-технічної документації (ПОР, ПВР, ТК), узгодженої замовником та підрядною організацією.
6. Технічні заходи, зазначені в пункті 4 наряду-допуску, виконує структурний підрозділ замовника, а на підприємствах з системою централізованого ремонту і обслуговування обладнання - структурний підрозділ замовника і служба технічного забезпечення.
7. Закриті наряди-допуски та їх корінці зберігаються протягом одного місяця у структурному підрозділі, що їх видав.
Наряди-допуски на роботи, під час виконання яких сталися аварії і нещасні випадки, мають зберігатися в архіві підприємства з матеріалами розслідування нещасних випадків та аварій.
8. Виробничі дільниці, технологічні лінії або окреме обладнання, будівлі, споруди, а також ділянки, розташовані поза межами діючих структурних підрозділів, виділені для виконання на них робіт працівниками підрядної організації, можуть передаватись їй за актом-допуском. У такому разі видачу наряду-допуску відповідно до вимог цього Положення здійснює підрядна організація.
Якщо через ділянку, виділену для виконання робіт, проходять діючі струмопроводи, газопроводи, тепловодопроводи, розплавопроводи, кислотопроводи або інші діючі комунікації, а також працюють технологічні вантажопідіймальні крани, залізничний та автомобільний транспорт, об’єкт не може бути передано підрядній організації за актом-допуском.
9. Наряд-допуск реєструє допускач до робіт у журналі реєстрації нарядів-допусків (додаток 3). Акт-допуск реєструє особа, призначена керівником структурного підрозділу підприємства у журналі реєстрації актів-допусків (додаток 4). Журнали реєстрації нарядів-допусків та актів-допусків ведуться у тому підрозділі замовника, де видаються наряди-допуски та акти-допуски.
10. Записи до журналів реєстрації актів-допусків та нарядів-допусків ведуть розбірливим почерком без виправлень. Якщо під час оформлення запису було допущено помилку, такий запис перекреслюється і робиться інший.
Сторінки журналів реєстрації актів-допусків та нарядів-допусків має бути пронумеровано, прошнуровано та скріплено підписом керівника структурного підрозділу.
Строк зберігання журналів реєстрації актів-допусків та нарядів-допусків після останнього внесеного до них запису - три місяці.
Записи вносяться у день видачі наряду-допуску. Нумерація записів має бути наскрізною упродовж заповнення журналу з першого запису до останнього з метою виключення можливості внесення записів не відповідно до фактичної дати видачі наряду-допуску.
11. У структурних підрозділах підприємства складається список посадових осіб, яким надається право видачі нарядів-допусків та/або видачі актів-допусків, бути допускачем до робіт за нарядами-допусками та бути керівником робіт (далі - Список), який погоджує служба охорони праці та затверджує керівник підприємства.
До Списку включають посадових осіб, які відповідають за експлуатацію обладнання, будівлі, споруди, та посадових осіб служб технічного забезпечення на підприємствах із системою централізованого ремонту і обслуговування обладнання.
У підрядних організаціях призначаються посадові особи, відповідальні за проведення робіт.
Під час виконання робіт на одній ділянці цеху з використанням від однієї до трьох бригад в одну зміну допускається суміщення однією особою обов’язків працівника, який видає наряд-допуск, і допускача.
12. Це Положення не поширюється на роботи, під час виконання яких безпеку праці визначено іншими нормативно-правовими актами з охорони праці, що регламентують застосування нарядівдопусків.
За потреби допускається одночасна видача наряду-допуску, передбаченого цим Положенням.
13. Це Положення містить основні вимоги безпеки під час організації застосування нарядів-допусків та не обмежує право роботодавця встановлювати додаткові вимоги.
Додаткові вимоги, які передбачаються безпосередньо на місці проведення робіт, оформлюються актом з охорони праці, що діє на підприємстві, та не мають суперечити цьому Положенню.
II. Особи, відповідальні за безпечне проведення робіт, і їх обов’язки
1. Відповідальними за організацію і безпечне проведення робіт є:
працівник, який видає наряд-допуск;
допускач до роботи;
керівник робіт;
виконавці робіт (члени бригади).
2. Під час виконання ремонтних робіт у зоні діючих агрегатів із рідким металом працівник, який видає наряд-допуск, повинен призначити з числа технологічного персоналу цеху посадову особу, відповідальну за своєчасне виведення ремонтного персоналу в безпечне місце під час перевезення, заливки, продувки, випуску рідкого металу та подальший допуск ремонтного персоналу до виконання робіт. Посада, прізвище, підпис відповідальної особи заноситься до підпункту 4.13 пункту 4 наряду-допуску.
3. Працівник, який видає наряд-допуск:
встановлює потребу і можливість безпечного виконання роботи;
визначає достатність і правильність зазначених у наряді-допуску заходів безпеки, їх відповідність характеру і місцю виконання робіт;
призначає допускача(ів) до роботи, керівників робіт відповідно до списків, затверджених в установленому порядку;
ознайомлює допускача(ів) до роботи, керівників робіт із заходами безпеки, зазначених у нарядідопуску;
призначає посадову особу, відповідальну за своєчасне виведення ремонтного персоналу в безпечне місце під час перевезення, заливки, продувки, випуску рідкого металу та подальший допуск ремонтного персоналу до виконання робіт;
здійснює контроль за виконанням заходів безпеки, зазначених у наряді-допуску.
4. Працівник, який видає наряд-допуск, забезпечує:
достатність і правильність зазначених у наряді заходів безпеки, їх відповідність характеру і місцю виконання робіт;
призначення допускача(ів) до роботи, керівників робіт відповідно до списків, затверджених в установленому порядку;
призначення посадової особи, відповідальної за своєчасне виведення ремонтного персоналу в безпечне місце під час перевезення, заливки, продувки, випуску рідкого металу та подальший допуск ремонтного персоналу до виконання робіт;
здійснення контролю за виконанням заходів безпеки, зазначених у наряді-допуску.
5. Допускач до роботи за нарядом-допуском перед допуском до виконання робіт, а також перед продовженням наряду-допуску зобов’язаний виконати та перевірити виконання заходів безпеки, зазначених у наряді-допуску, в тому числі:
виділення зони ведення робіт, зазначеної в наряді-допуску, огородженнями, знаками безпеки, сигнальними пристроями;
відключення об’єкта від парових, водяних, газових, електричних джерел живлення і встановлення заземлень; встановлення заглушок на всіх видах трубопроводів (комунікацій), очистку обладнання від пилу, бруду, виконання інших підготовчих робіт, зазначених у наряді-допуску;
проінструктувати керівника робіт і виконавців робіт про особливості роботи на діючому об’єкті, безпосередньо на робочому місці, довести до їх відома наявні небезпеки та ризики, пов’язані з наявністю у безпосередній близькості замкнутих просторів, струмопровідних частин, що знаходяться під напругою, залізничних колій;
ознайомити керівника робіт і виконавців робіт з маршрутами безпечного переміщення до місця роботи і шляхів евакуації.
Кількість нарядів-допусків, що оформлюються одночасно на одного допускача, визначає працівник, який видав наряд-допуск, з огляду на фізичну здатність виконання допускачем своїх обов’язків, та не має бути більше ніж три.
6. Допускач до роботи за нарядом-допуском забезпечує:
правильність допуску до роботи та повноту інструктажу керівника робіт і виконавців робіт;
підготовку робочих місць, повноту і виконання вжитих заходів безпеки, необхідних для виконання роботи, та відповідність їх характеру і місцю проведення роботи;
попередження осіб, які обслуговують діюче обладнання, про виконання робіт підвищеної небезпеки.
7. Допускачем до роботи може бути:
посадова особа замовника - у випадках, коли роботи проводяться на території замовника;
посадова особа підрядника, яка виконує роботи на об’єкті, прийнятому за актом-допуском.
8. Під час виконання робіт у кілька змін на весь час дії наряду-допуску призначається кілька керівників робіт відповідно до кількості змін та графіка виходів. У разі заміни керівника робіт або допускача до роботи прізвища новопризначених керівника робіт і допускача до роботи має бути внесено до відповідних граф наряду-допуску.
Керівник робіт під час приймання зміни зобов’язаний прийняти від змінника роботу разом з нарядом-допуском і особисто перевірити умови безпеки, а також зробити запис у наряді-допуску про продовження робіт і без дозволу допускача роботи не розпочинати.
9. У разі якщо з будь-яких причин допускач приймає рішення не допускати керівника робіт до виконання робіт, він зобов’язаний негайно повідомити про це працівника, який видав наряд-допуск.
................Перейти до повного тексту