1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 213 від 21.08.2000


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
15 листопада 2000 р.
за N 823/5044
( Наказ скасовано на підставі Розпорядження КМ N 1022-р від 18.12.2017 )
Про затвердження Правил безпеки під час проведення занять з допризовної підготовки в загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах і вищих навчальних закладах першого та другого рівнів акредитації
Відповідно до Положення про Міністерство праці та соціальної політики України, затвердженого Указом Президента України від 30 серпня 2000 року N 1035/2000, та Положення про Державний департамент з нагляду за охороною праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 червня 2000 року N 925,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Правила безпеки під час проведення занять з допризовної підготовки в загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах і вищих навчальних закладах першого та другого рівнів акредитації (далі - Правила), що додаються.
2. Наказ увести в дію з 25 листопада 2000 р.
3. Управлінню організації нагляду в АПК Держнаглядохоронпраці (Пономаренко В.І.):
3.1) ужити заходів щодо вивчення вимог Правил державними інспекторами, іншими посадовими особами Держнаглядохоронпраці, експертами експертно-технічних центрів, працівниками закладів, установ, організацій, підприємств Міністерства освіти і науки, органами управління освітою державної виконавчої влади;
3.2) разом з начальниками територіальних управлінь та інспекцій, державними інспекторами Держнаглядохоронпраці, працівниками системи Міністерства освіти і науки забезпечити систематичний контроль за дотриманням вимог цих Правил;
3.3) подати протягом тижня управлінню охорони праці (Мельничук Л.О.) відповідні матеріали для включення Правил до Державного реєстру ДНАОП та до банку даних автоматизованого інформаційного фонду нормативних актів про охорону праці.
4. З уведенням у дію цих Правил уважати такими, що не застосовується на території України, НАОП 9.2.30-1.09-89 "Заходи безпеки під час проведення занять з початкової військової підготовки в середніх загальноосвітніх школах і педагогічних училищах", затверджений Міністерством освіти СРСР у 1989 р.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Департаменту Семка О.П.
Міністр І.Сахань
Затверджено
Наказ Міністерства праці
та соціальної політики України
21 серпня 2000 р. N 213
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
15 листопада 2000 р.
за N 823/5044
Правила безпеки
під час проведення занять з допризовної підготовки в загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах і вищих навчальних закладах першого та другого рівнів акредитації
1. Галузь застосування
Правила безпеки під час проведення занять з допризовної підготовки в загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах і вищих навчальних закладах першого та другого рівнів акредитації (далі - Правила) поширюються на загальноосвітні, професійно-технічні навчальні заклади і вищі навчальні заклади першого та другого рівнів акредитації (далі - навчальні заклади), що належать до державної і комунальної власності.
Ці Правила встановлюють вимоги, що є обов'язковими для виконання керівниками навчальних закладів, начальниками оборонно-спортивних оздоровчих таборів (далі - ОСОТ), начальниками шкіл Товариства сприяння обороні України (далі - ТСОУ), викладачами допризовної підготовки (далі - викладач ДП).
Правила узгоджені з Міністерством освіти України, Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Міністерством охорони здоров'я України, ЦК профспілки працівників освіти і науки України.
З уведенням у дію цих Правил уважати таким, що не застосовується на території України, НАОП 9.2.30-1.09-89 "Заходи безпеки під час проведення занять з початкової військової підготовки в середніх загальноосвітніх школах і педагогічних училищах", затверджений Міністерством освіти СРСР у 1989 р.
2. Загальні положення
2.1. Відповідно до Закону України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу" допризовна підготовка є складовою частиною підготовки юнаків допризовного і призовного віку до строкової військової служби.
2.2. Допризовна підготовка включає прикладну фізичну, вогневу, медико-санітарну, психологічну підготовку та підготовку з цивільної оборони і проводиться викладачами допризовної підготовки в навчальних закладах: школах, гімназіях, ліцеях, а також у професійно-технічних навчальних закладах та вищих навчальних закладах першого та другого рівнів акредитації за програмами, що затверджує Міністерство освіти і науки України за погодженням з Міністерством оборони України.
2.3. Відповідно до Положення про організацію охорони праці та порядок розслідування нещасних випадків у навчально-виховних закладах, затвердженого наказом Міносвіти України від 30.11.93 N 429, зареєстрованого в Мін'юсті 03.12.93 за N 178, до занять з допризовної підготовки допускаються учні (студенти), які пройшли медичний огляд і не мають протипоказань щодо стану здоров'я.
2.4. На посаду викладача ДП призначаються офіцери запасу, які мають вищу військову або педагогічну освіту, спроможні за віком і станом здоров'я проводити заняття, а також випускники вищих педагогічних навчальних закладів, які закінчили їх за спеціальністю викладача допризовної підготовки і фізичного виховання.
Навчання з використанням вогнепальної зброї проводять викладачі ДП, які мають дозвіл органу внутрішніх справ відповідно до Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів (далі - Інструкція), затвердженої наказом МВС України від 21.08.98 N 622, зареєстрованої в Мін'юсті України 07.10.98 за N 637/3077 (зміни затверджені наказом МВС України від 13.04.99 N 292, зареєстровані в Мін'юсті України 11.05.99 за N 297/3590).
2.5. Ураховуючи особливості курсу допризовної підготовки, у першу чергу його практичну спрямованість, на заняттях використовують учбову зброю, техніку, боєприпаси, технічні засоби навчання.
2.6. Відповідно до Інструкції вогнепальну зброю і бойові припаси для навчальних цілей (учбових стрільб) закладам видають Міністерство оборони України, військовий округ (оперативне командування), військкомати і комітети ТСОУ за наявності дозволу органів внутрішніх справ згідно з нормами, установленими Міністерством оборони України за погодженням з МВС України.
2.7. На заняттях зі зброєю необхідно перевіряти її справність, переконатись у відсутності гострих задирок, заклинень та інших причин травматизму учнів (студентів).
2.8. Військова форма викладачів ДП під час проведення занять обов'язкова.
2.9. Безпека учнів під час проведення занять з допризовної підготовки гарантується дотриманням вимог статутів Збройних Сил України, Курсу стрільб із стрілецької зброї, бойових машин та танків сухопутних військ (КССО, БМ, ТСВ-84), затверджених наказом Головкома сухопутних військ від 10.12.83 N 081 (далі - Курс стрільб), настанов.
3. Вимоги до місць проведення занять з допризовної підготовки
3.1. Вимоги до кабінету допризовної підготовки
3.1.1. Заняття з допризовної підготовки повинні проводитись в спеціально обладнаних кабінетах (далі - кабінет ДП).
3.1.2. Приміщення кабінету ДП, розміщення в ньому обладнання повинні відповідати вимогам ДБН В 2.2.3-97 "Будинки та споруди навчальних закладів", затвердженими Держкоммістобудування від 27.06.96 N 117, СНиП II-4-79 "Естественное и искусственное освещение", СНиП 2.01.01-85* "Противопожарные нормы".
3.1.3. Кабінет ДП має бути площею не менш як 2,4 кв.м на одного учня (студента), а висотою - не менш як 3,3 м згідно з вимогами ДБН В 2.2.3-97 "Будинки та споруди навчальних закладів".
3.1.4. Кабінет ДП обладнується двомісними учнівськими столами відповідно до ГОСТ 11015-93 "Столы ученические. Типы и функциональные размеры" та стільцями на кожного учня відповідно до ГОСТ 11016-93 "Стулья ученические. Типы и функциональные размеры", столом для викладача ДП і класною дошкою.
3.1.5. Учнівські столи доцільно розташовувати в три ряди, крайні не ближче 60 см від стіни, щоб учні (студенти) мали змогу за викликом приймати положення "струнко", виконувати повороти на місці, стройовим кроком виходити до дошки та виконувати інші стройові прийоми.
3.1.6. Параметри мікроклімату в кабінеті ДП повинні відповідати вимогам ДСанПіН 5.5.2.008-98 "Державні санітарні правила і норми устаткування, утримання загальноосвітніх навчально-виховних закладів та організації навчально-виховного процесу", затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 30.12.98 N 8.
3.1.7. Згідно зі СНиП II-4-79 "Естественное и искусственное освещение" світловий потік повинен падати зліва від учнів; найменша загальна штучна освітленість горизонтальних поверхонь на рівні 0,8 м від підлоги має бути не нижча за 150 лк при лампах розжарювання і 300 лк за умови люмінесцентних ламп із світло-жовтим спектром випромінювання.
3.1.8. Експлуатація електрообладнання кабінету ДП повинна відповідати вимогам ДНАОП 0.00-1.21-98 "Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів", затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 09.01.98 N 4, зареєстрованого в Мін'юсті 10.02.98 за N 93/2533.
3.1.9. У кабінеті ДП слід мати протипожежні засоби та в разі потреби користуватися ними згідно з НАПБ В.01.050-98/920 "Правила пожежної безпеки для закладів, установ і організацій системи освіти України", затвердженим наказом Міносвіти України й ГУДПО МВС України від 30.09.98 N 348/70, зареєстрованим в Мін'юсті 17.12.98 за N 800/3240.
3.1.10. У кабінеті ДП необхідно мати аптечку з набором медикаментів і приладдя відповідно до додатка.
3.2. Вимоги до місць проведення занять з вогневої підготовки (тирів і стрільбищ)
3.2.1. Навчальне місце для виконання вправ із стрільби обладнується в тирах навчальних закладів.
3.2.2. Улаштування навчального тиру та його розміри встановлюються завданням на проектування у відповідності з навчальними вимогами згідно з ДБН 2.2.3-97 "Будинки та споруди навчальних закладів".
3.2.3. Улаштування навчальних тирів передбачається на ділянках або в будівлях загальноосвітніх навчальних закладів відповідно до ДСанПіН 5.5.2.008-98 "Державні санітарні правила і норми устаткування, утримання загальноосвітніх навчально-виховних закладів та організації навчально-виховного процесу".
3.2.4. Дозволяється розміщувати навчальні тири в підземних поверхах відповідно до ДБН 2.2.3-97 "Будинки та споруди навчальних закладів". У цьому разі необхідно передбачити не менше двох евакуаційних виходів безпосередньо назовні та вихід на перший поверх через окремі сходи (не зв'язані з загальними).
3.2.5. У зоні ведення вогню визначаються вихідне положення і вогневий рубіж, виділені добре видимими лініями і покажчиками. На вогневому рубежі повинні бути підстилки для стрільців і упори (мішечки або валики з піском чи тирсою) для стрільби лежачи.
3.2.6. У приміщенні для занять зі стрільби обладнуються навчальні місця, розміщуються щити з описом заходів безпеки, умов виконання підготовчих вправ стрільб з малокаліберної гвинтівки.
3.2.7. Навчання учнів (студентів) навичок стрільби з вогнепальної зброї бойовими патронами проводять відповідно до Курсу стрільб на стрільбищах і в тирах військових частин, військово-навчальних закладів. Там, де відсутні військові частини, стрільба проводиться на стрільбищах або в тирах, які належать організаціям ТСОУ, ОСОТ та спортивним організаціям. Відповідальність за організацію і проведення стрільб покладається на райвійськкомати.
3.2.8. У кожному тирі й на стрільбищі повинна бути аптечка або санітарна сумка для надання першої медичної допомоги.
3.3. Вимоги до місця для вивчення стройових прийомів
3.3.1. Навчальне місце для вивчення стройових прийомів (спеціальний майданчик) обладнується в межах території навчального закладу або ОСОТ і має бути рівним, з асфальтованим чи бетонним покриттям, на якому наноситься білою фарбою докладна розмітка.
3.3.2. Під час проведення занять узимку майданчик слід очищати від снігу та криги, а в разі потреби - посипати піском.
3.4. Вимоги до місць проведення занять з прикладної фізичної підготовки
3.4.1. Розташування спортивної бази та розміщення її спортивних приладів і обладнання проводиться відповідно до Правил безпеки під час проведення занять з фізичної культури і спорту в загальноосвітніх навчальних закладах, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 27.12.99 N 249.
3.4.2. Під час проведення занять з фізичної культури і спорту як на уроках, так і в позаурочний час учні (студенти) користуються спеціальним спортивним одягом (спортивний костюм) та спортивним взуттям, що визначаються правилами проведення змагань з окремих видів спорту. Проводити заняття без спортивного взуття не дозволяється.

................
Перейти до повного тексту