1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ
НАКАЗ
12.06.2017 № 180
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 червня 2017 р.
за № 764/30632
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Офісу Генерального прокурора № 293 від 17.09.2021 )
Про затвердження Інструкції про порядок використання поліграфа в діяльності органів прокуратури України
Відповідно до статтей 9, 27 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII "Про прокуратуру", з метою покращення якості кадрової роботи, забезпечення об’єктивності при прийнятті кадрових рішень, попередження та виявлення корупційних, а також інших правопорушень
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про порядок використання поліграфа в діяльності органів прокуратури України, що додається.
2. Головній військовій прокуратурі Генеральної прокуратури України забезпечити подання наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України у встановленому порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням наказу покласти на першого заступника та заступників Генерального прокурора, заступника Генерального прокурора - Головного військового прокурора, керівників регіональних, місцевих та військових прокуратур.
Генеральний прокурор України Ю. Луценко
ПОГОДЖЕНО:
В.о. Міністра
охорони здоров'я України
Голова Спільного представницького органу
об'єднань профспілок


У. Супрун

Г. Осовий
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Генеральної
прокуратури України
12.06.2017 № 180
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 червня 2017 р.
за № 764/30632
ІНСТРУКЦІЯ
про порядок використання поліграфа в діяльності органів прокуратури України
I. Загальні положення
1. Ця Інструкція визначає основні принципи, завдання, умови, організацію проведення опитування осіб з використанням поліграфа в органах прокуратури України.
2. Інструкція не регулює використання поліграфа в діяльності органів прокуратури України під час виконання завдання кримінального провадження.
3. У цій Інструкції наведені нижче терміни вживаються у таких значеннях:
кадрові рішення - рішення про призначення на посаду прокурора (слідчого), в тому числі на адміністративну посаду, у Генеральній прокуратурі України, регіональних прокуратурах (військових прокуратурах регіонів) та військових прокуратурах гарнізонів, переведення прокурора (слідчого) на посаду до іншого органу прокуратури, про направлення військовослужбовців військових прокуратур для виконання службових обов’язків у місцевість з особливим правовим режимом, про порушення клопотання про відрядження військовослужбовців до Генеральної прокуратури України із залишенням на військовій службі для призначення на посади в органах військової прокуратури;
опитування з використанням поліграфа - організована спеціалістом поліграфа процедура психофізіологічного опитування із застосуванням науково обґрунтованого комплексу методів та прийомів для отримання, порівняння й інтерпретації фізіологічних реакцій суб’єкта опитування у відповідь на психологічні стимули;
особа, уповноважена надавати завдання на проведення опитування осіб із використанням поліграфа, - керівник органу прокуратури, його перші заступники і заступники, які діють у межах своїх повноважень, особа, уповноважена на проведення службового розслідування (перевірки), начальник Департаменту кадрової роботи та державної служби, начальник відділу роботи з кадрами Головної військової прокуратури, керівники кадрових підрозділів регіональних прокуратур (військових прокуратур регіонів);
спеціаліст поліграфа - працівник органів прокуратури, який має освітній ступінь "магістра" або "спеціаліста" і здобув післядипломну освіту за програмами підготовки спеціалістів поліграфа відповідно до вимог законодавства України щодо порядку здобуття післядипломної освіти, та функціональними обов’язками (посадовими інструкціями) якого передбачене проведення такого опитування;
суб’єкт опитування - прокурор, слідчий органів прокуратури, кандидат на посаду прокурора або слідчого органів прокуратури, які не мають фізичних або медичних протипоказань для проведення такого роду опитувань та надали у встановленому порядку добровільну згоду на проведення опитування з використанням поліграфа.
II. Мета, завдання, підстави та порядок залучення спеціаліста поліграфа
1. Метою проведення опитування з використанням поліграфа є отримання уточнюючої інформації для з’ясування ступеня її достовірності та повноти, отримання додаткових відомостей, які можуть використовуватися в службовій діяльності органів прокуратури у порядку та випадках, визначених законодавством.
2. Основними завданнями опитування з використанням поліграфа, що проводяться в органах прокуратури, є:
забезпечення прозорості, об’єктивності при прийнятті кадрових рішень;
підвищення ефективності проведення службових розслідувань (перевірок) в органах прокуратури.
3. Робота спеціаліста поліграфа здійснюється з додержанням Конституції України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Кодексу законів про працю України, Законів України "Про прокуратуру", "Про запобігання корупції", "Про інформацію", "Про захист персональних даних" та інших нормативно-правових актів.
4. Підставою для проведення опитування з використанням поліграфа є:
завдання на проведення опитування з використанням поліграфа (далі - завдання) (додаток 1), яке повинно містити викладення обставини, з приводу яких передбачається проведення опитування, мету проведення опитування з використанням поліграфа, тематику питань, що підлягають аналізу (оцінці) та з’ясуванню;
заява про надання добровільної згоди на участь у проведенні опитування з використанням поліграфа (додаток 2).
5. Завдання надається після отримання згоди суб’єкта опитування у разі прийняття кадрових рішень, проведення службового розслідування, а також на підставі рапорту працівника прокуратури про зняття безпідставних, на його думку, звинувачень або підозр.
6. З метою прийняття кадрових рішень завдання надається для отримання інформації про:
приховування чи викривлення анкетних даних, окремих фактів біографії;
вчинення суб’єктом опитування злочинних діянь;
зловживання алкоголем, вживання наркотичних та (або) психотропних речовин без призначення лікаря;
приховані мотиви призначення на посади в органах прокуратури;
наявність конфлікту інтересів;
розголошення суб’єктом опитування відомостей, що становлять державну таємницю, службову або конфіденційну інформацію;
співпрацю з іноземними спеціальними службами та/або не передбаченими законом воєнізованими або збройними формуваннями;
приховування інформації про стан здоров’я, якщо законодавством визначені вимоги щодо придатності за станом здоров’я до певного виду професійної діяльності.
7. З метою підвищення ефективності проведення службових розслідувань (перевірок) завдання може надаватись для отримання інформації про:
обставини, що становлять предмет службового розслідування (перевірки);
осіб, причетних до обставин, які є предметом службового розслідування (перевірки), у тому числі суб’єкта опитування;
правдивість відомостей, наданих суб’єктом опитування.
8. Завдання, яке надається на підставі рапорту працівника прокуратури про зняття безпідставних, на його думку, звинувачень або підозр, повинно мати на меті лише перевірку обставин, зазначених у такому рапорті.
9. Забороняється надавати завдання, проводити опитування з використанням поліграфа з метою одержання інформації, яка не зазначена у пунктах 6-8 цього розділу або яка містить охоронювану законом таємницю, зокрема лікарську, таємницю вчинення нотаріальних дій, комерційну таємницю, банківську таємницю, державну таємницю тощо.
10. Право надавати завдання мають:
щодо кандидата на адміністративну посаду, посаду прокурора або слідчого - керівник органу прокуратури, його перші заступники і заступники, якщо його призначення або погодження призначення належить до їх компетенції, начальник Департаменту кадрової роботи та державної служби, начальник відділу роботи з кадрами Головної військової прокуратури, керівники кадрових підрозділів регіональних прокуратур (військових прокуратур регіонів), якщо підготовка та вивчення документів щодо таких осіб належить до їх компетенції;
щодо прокурора, слідчого, який подав рапорт про зняття безпідставних, на його думку, звинувачень або підозр, - керівник органу прокуратури, його перші заступники і заступники, які діють у межах своїх повноважень;
щодо прокурора, слідчого органів прокуратури, якому відомі будь-які обставини, що стосуються предмета службового розслідування (перевірки), - особа, уповноважена на проведення службового розслідування (перевірки).
11. Завдання надається лише за наявності добровільної письмової згоди суб’єкта опитування на участь у проведенні опитування з використанням поліграфа. При підготовці завдання із суб’єктом опитування узгоджується мета проведення опитування з використанням поліграфа, тематика питань, які підлягають аналізу (оцінці) та з’ясуванню, що підтверджується особистим підписом суб’єкта опитування.
12. Опитування з використанням поліграфа не передбачає отримання незаперечних результатів щодо реагування особи на психологічні стимули (подразники). Висновки за результатами такого опитування мають виключно ймовірний та уточнюючий характер і повинні розглядатися в сукупності з іншою перевіреною інформацією.
13. Інформація, одержана в результаті опитування з використанням поліграфа, може бути взята до уваги при прийнятті кадрових питань, проведенні службового розслідування (перевірки) щодо працівника органу прокуратури.
14. Опитування осіб із використанням поліграфа проводиться за їх добровільної згоди, відповідно до отриманого завдання від керівника органу прокуратури, де обіймає посаду спеціаліст поліграфа, або його першого заступника і заступників, якщо організація роботи структурного підрозділу, до штатної чисельності якого входить спеціаліст поліграфа, згідно з розподілом обов’язків належить до їх компетенції.
15. Керівник органу прокуратури, який не має у своєму підпорядкуванні спеціаліста поліграфа, може порушити клопотання перед прокурором вищого рівня про надання завдання підпорядкованому йому спеціалісту поліграфа на опитування із використанням поліграфа.
16. Завдання підписується особою, уповноваженою надавати завдання на проведення опитування осіб із використанням поліграфа, та затверджується керівником органу прокуратури, у якому обіймає посаду спеціаліст поліграфа, або його заступниками, якщо організація роботи структурного підрозділу, до штатної чисельності якого входить спеціаліст поліграфа, згідно з розподілом обов’язків належить до їх компетенції.
17. Завдання не підлягає затвердженню, якщо воно надається керівником органу прокуратури, у якому обіймає посаду спеціаліст поліграфа, або його заступниками, які згідно з розподілом обов’язків відповідають за організацію роботи структурного підрозділу, до штатної чисельності якого входить спеціаліст поліграфа.
18. Інші особи, які не належать до осіб, уповноважених надавати завдання, та обіймають адміністративні посади, визначені частинами першої та другою статті 39 Закону України "Про прокуратуру", можуть порушувати клопотання з метою та у випадках, визначених цією Інструкцією, про проведення опитування з використанням поліграфа перед прокурором вищого рівня.
III. Основні принципи проведення опитування із використанням поліграфа
1. Процедура проведення опитування з використанням поліграфа передбачає дотримання загальнообов’язкових принципів добровільної згоди, правомірності, комплексності та всебічного забезпечення прав людини.
2. Згідно з принципом добровільної згоди спеціаліст поліграфа починає опитування суб’єкта опитування лише за умови отримання від нього письмової заяви про надання добровільної згоди на участь у проведенні опитування з використанням поліграфа та за відсутності в нього протипоказань, зазначених у пункті 5 розділу IV цієї Інструкції.
3. Принцип комплексності вимагає від спеціаліста поліграфа використання всіх наявних методичних можливостей для забезпечення повної та всебічної обґрунтованості висновків щодо суб’єкта опитування.
4. Принципи забезпечення прав і свобод людини, задекларовані статтями 8 - 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод , ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції", для спеціаліста поліграфа є провідними.

................
Перейти до повного тексту