1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
НАКАЗ
07.06.2021 № 2039/5
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
07 червня 2021 р.
за № 759/36381
Про затвердження Правил професійної етики нотаріусів України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 2765/5 від 02.08.2023 )
Відповідно до статей 2-1, 5 Закону України "Про нотаріат" НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Правила професійної етики нотаріусів України, що додаються.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства юстиції України від 04 жовтня 2013 року № 2104/5 "Про затвердження Правил професійної етики нотаріусів України", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 09 жовтня 2013 року за № 1730/24262.
3. Департаменту приватного права (Ференс О.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію відповідно до Указу Президента України від 03 жовтня 1992 року № 493 "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади".
4. Департаменту нотаріату та державної реєстрації (Кирилюк Д.), начальникам міжрегіональних управлінь юстиції Міністерства юстиції України забезпечити належне виконання цього наказу.
5. Цей наказ набирає чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра з питань державної реєстрації Оніщук О.

Міністр

Д. Малюська
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
юстиції України
07.06.2021 № 2039/5
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
07 червня 2021 р.
за № 759/36381
ПРАВИЛА
професійної етики нотаріусів України
I. Загальні положення
1. Ці Правила розроблено відповідно до статей 2-1, 5 Закону України "Про нотаріат" і визначають основні принципи та вимоги до професійної етики нотаріуса, морально-етичні стандарти поведінки, якими нотаріус повинен керуватися у відносинах з державними органами, фізичними та юридичними особами, іншими нотаріусами, Нотаріальною палатою України при здійсненні ним своїх професійних обов’язків.
2. Правила є обов’язковими для нотаріусів, а також поширюються на їх помічників, консультантів державних нотаріальних контор та нотаріальних архівів.
Порушення Правил тягне за собою відповідальність, визначену Законом України "Про нотаріат", Статутом Нотаріальної палати України та цими Правилами.
II. Основні принципи професійної етики нотаріусів
1. Принципи професійної етики нотаріуса - норма поведінки нотаріуса у суспільстві та у спілкуванні при здійсненні професійної діяльності, а також у відносинах з фізичними та юридичними особами, іншими нотаріусами, професійним об’єднанням нотаріусів, органами влади тощо.
2. Професійна етика нотаріуса України ґрунтується на принципах:
публічності;
незалежності та неупередженості;
законності;
доступності;
безпосередності;
нотаріальної таємниці та конфіденційності;
чесності;
сумлінності;
поваги до професії.
III. Вимоги до нотаріуса при здійсненні нотаріальної діяльності
1. Нотаріус повинен виконувати свої обов’язки згідно з принесеною присягою, захищати інтереси людини, суспільства і держави, дотримуватися вимог закону і завжди берегти чистоту високого звання нотаріуса.
2. Нотаріус має сприяти утвердженню в суспільстві верховенства права, довіри до закону і справедливості.
3. Нотаріус повинен діяти гідно і утримуватися від використання методів або прийняття поглядів, які можуть негативно вплинути на репутацію професії чи здатність нотаріуса обслуговувати суспільні інтереси.
4. Нотаріус як фахівець у галузі права повинен уникати у відносинах з Міністерством юстиції України, Нотаріальною палатою дій або бездіяльності, спрямованих на зловживання своїми процесуальними правами.
5. Нотаріус зобов’язаний забезпечити належний рівень своєї професійної компетентності шляхом постійного підвищення якості та доступності вчинюваних ним нотаріальних дій, інших послуг правового характеру, які входять до сфери його діяльності або виконання яких покладено на нього законом.
6. Нотаріус повинен постійно прагнути засвоювати сучасні знання для реалізації професії. Він завжди повинен бути поінформований про новації у сфері професійної діяльності і підтримувати необхідний рівень знань.
7. Нотаріус повинен бути самостійним у своїй професійній діяльності.
8. Нотаріус при здійсненні професійної діяльності повинен дотримуватися заповідей, заявлених на пленарному засіданні 89 Міжнародного конгресу Латинського Нотаріату в Мексиці в 1965 році.
IV. Публічність професійної діяльності
Нотаріус здійснює незалежну професійну діяльність в межах делегованих йому державою повноважень.
Публічність нотаріальної діяльності полягає у вчиненні нотаріусом нотаріальних дій та надання правової допомоги в межах делегованих йому державою повноважень.
Публічне визнання вчинених нотаріусом нотаріальних дій надає їм особливої доказової та виконавчої сили на майбутнє та не потребує додаткових доказів, крім визнання таких дій недійсними у судовому порядку.
V. Незалежність та неупередженість
1. Нотаріус зобов’язаний бути неупередженим при вчиненні нотаріальних дій.
Незалежність нотаріуса під час здійснення професійної діяльності передбачає його свободу від будь-якого стороннього впливу чи тиску, неправомірного втручання у його діяльність.
Нотаріус не має вчиняти дію, яка може поставити під загрозу незалежність, неупередженість, об’єктивність здійснення нотаріальної діяльності.
2. Нотаріус зобов’язаний уникати будь-якого незаконного впливу на його професійну діяльність, протистояти тиску, бути принциповим у виконанні своїх професійних обов’язків та відстоюванні професійних прав, їх ефективному використанні в інтересах учасників правовідносин.
3. Нотаріус зобов’язаний не допускати у своїй професійній діяльності компромісів, які негативно можуть вплинути на його професійний імідж.
4. Нотаріус повинен уникати впливу на сторони та їх дискримінації.
5. Нотаріус не повинен допускати можливості впливу особистих інтересів, інтересів заінтересованих осіб на виконання ним своїх професійних обов’язків.
6. Нотаріус зобов’язаний запобігати виникненню конфлікту інтересів, а в разі його виникнення вжити заходів врегулювання.
VI. Законність
У своїй діяльності нотаріус зобов’язаний дотримуватися чинного законодавства України, сприяти утвердженню та практичній реалізації принципів верховенства права та законності, застосовувати всі свої знання і професійну майстерність для належної охорони і захисту прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.
VII. Доступність
1. Нотаріус повинен продемонструвати розумну доступність за зверненням заінтересованих осіб та повідомити особу, яка звернулася, у разі неможливості надати відповідь на звернення протягом розумного строку.
2. Нотаріус повинен в повному обсязі надати особі, яка звернулася, пояснення, необхідні для розуміння та оцінки наданих ним професійних послуг.
3. Нотаріус повинен надати інформацію про розмір всіх платежів, пов’язаних із вчиненою нотаріальною дією, на запит особи.
4. Нотаріус має інформувати особу, яка звернулася до нього, про вартість своїх послуг. Розмір плати визначається за умови встановлення повного переліку необхідних документів та дій. У разі якщо нотаріус передбачає перевищення вартості своїх послуг він зобов’язаний повідомити про це особу.
5. Нотаріус зобов’язаний забезпечити доступність інформації про діяльність нотаріату у межах і порядку, встановлених законами України.
VIII. Безпосередність
Безпосередність здійснення нотаріальної діяльності передбачає виключно особисте спілкування з особою, яка звернулася за консультацією та/або наданням правової допомоги, та власноручне підписання вчиненої нотаріусом нотаріальної дії з використанням лише власної гербової печатки.
Передача повноважень, які належать виключно до компетенції нотаріуса, є порушенням правил професійної етики та тягне за собою відповідальність, передбачену цими Правилами.
IX. Нотаріальна таємниця та конфіденційність
1. Розголошення відомостей, що становлять нотаріальну таємницю, заборонено, окрім випадків, установлених Законом України "Про нотаріат".
2. Нотаріус повинен уникати розмов стосовно особи, яка до нього звернулася за наданням консультації та/або правової допомоги, а також вчиненої відносно неї нотаріальної дії.
3. Нотаріус не повинен використовувати конфіденційну інформацію у спосіб, що може зашкодити особі, яка до нього звернулася, або для отримання прямої чи непрямої вигоди для себе чи іншої особи.
4. Нотаріус повинен попереджати сторони договору про недопущення використання та розголошення конфіденційної інформації третім особам.
5. Нотаріусу заборонено надавати третім особам доступ до особистого ключа та пароль для використання його кваліфікованого електронного підпису або інший аналогічний засіб його ідентифікації.
Особистий ключ кваліфікованого електронного підпису необхідно зберігати в таємниці.
6. Нотаріус зобов’язаний забезпечити дотримання конфіденційності та нотаріальної таємниці його помічниками (консультантами державної нотаріальної контори, архіву), іншими працівниками.
7. Нотаріус зобов’язаний забезпечити такі умови зберігання документів, що знаходяться в його розпорядженні і містять відомості, що становлять нотаріальну таємницю, які унеможливлюють доступ до них сторонніх осіб без його відома.
8. Дія принципу конфіденційності не обмежена в часі.
X. Чесність
1. Нотаріус повинен дотримуватися найсуворіших правил справедливості, об’єктивності та чесності.
2. Нотаріус не повинен хибно представляти власну компетенцію або ефективність професійних послуг.
3. Нотаріус інформує особу, яка звернулася до нього, про перелік необхідних документів для вчинення нотаріальної дії з метою забезпечення її законності та достовірності.
4. Нотаріус не повинен використовувати для власних цілей грошові суми, цінні папери чи документи, прийняті ним на зберігання, вилучені під час вжиття заходів щодо охорони спадкового майна померлих осіб. Зокрема, він не повинен інвестувати їх на свій розсуд.
5. Нотаріус у своїй діяльності не повинен вдаватися до омани, погроз, шантажу, підкупу, використовувати складне матеріальне чи особисте становище осіб для досягнення своїх професійних чи особистих цілей.
XI. Сумлінність
1. Нотаріус має постійно працювати над вдосконаленням своїх знань і підвищенням свого професійного рівня.
2. Нотаріус зобов’язаний надавати правову допомогу фізичним та юридичним особам компетентно і добросовісно, що передбачає знання відповідних норм права, наявність необхідного досвіду їх застосування.
3. Нотаріус повинен забезпечувати необхідний рівень компетентності своїх помічників (консультантів державної нотаріальної контори, архіву), працівників.
4. При виконанні нотаріусом своїх професійних обов’язків не допускається:
безпідставне порушення встановленого режиму роботи, вимог до приміщення і технічного оснащення робочого місця нотаріуса (нотаріальної контори);

................
Перейти до повного тексту