1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
КОМІТЕТ ПО НАГЛЯДУ ЗА ОХОРОНОЮ ПРАЦІ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 215 від 10.11.98
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
20 листопада 1998 р.
за N 740/3180
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державного комітету з нагляду за охороною праці N 64 від 25.04.2005 )
Про затвердження Порядку проведення експертного обстеження ліфтів
Відповідно до Указу Президента України від 09.03.98 N 182/98 "Про затвердження Положення про Комітет по нагляду за охороною праці України" і враховуючи рішення редакційної комісії, створеної наказом Комітету від 14.08.98 N 164, про підсумки розгляду остаточної редакції проекту Порядку проведення експертного обстеження ліфтів,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок проведення експертного обстеження ліфтів (далі - Порядок), що додається.
2. Управлінню по нагляду в металургійній промисловості, енергетиці, будівництві та котлонагляду до 30 листопада 1998 року визначити потреби підприємств, організацій у зазначеному Порядку, встановити контроль за його розповсюдженням.
3. Начальникам територіальних управлінь прийняти до виконання зазначений Порядок.
4. Начальнику управління по нагляду в металургійній промисловості, енергетиці, будівництві та котлонагляду (Андреєв С.А.) подати протягом двох тижнів після державної реєстрації Головному управлінню охорони праці Комітету відповідні матеріали для включення Порядку до Державного реєстру ДНАОП та до банку даних автоматизованого інформаційного фонду нормативних актів про охорону праці.
5. Головному управлінню охорони праці подати до редакції журналу "Охорона праці" замовлення на видання Порядку.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Комітету Іванченка В.І.
Голова Комітету С.П.Ткачук
Затверджено
Наказ Держнаглядохоронпраці
10.11.98 N 215
Порядок проведення експертного обстеження ліфтів
1. Загальні положення
1.1. Цей нормативний акт визначає порядок проведення експертного обстеження ліфтів, у яких закінчився призначений термін служби, а також тих, що в процесі експлуатації потребують обстеження.
1.2. Порядок поширюється на ліфти, які експлуатуються в житлових будинках, на підприємствах, в установах і організаціях України незалежно від форм власності і видів їх діяльності.
1.3. Порядок не поширюється на ліфти, які встановлені:
у шахтах гірничої промисловості;
на суднах та інших плаваючих спорудах;
на літаках та інших літальних апаратах.
1.4. Експертне обстеження є складовою частиною робіт, які спрямовані на забезпечення і підтримання належного рівня надійності ліфтів і їх безпечної експлуатації.
1.5. Експертне обстеження виконується з метою визначення технічного стану ліфта, встановлення можливості, доцільності, умов і терміну подальшої його безпечної експлуатації з урахуванням фактичного режиму роботи, а також установлення потреби проведення ремонту, модернізації, реконструкції або заміни ліфта.
1.6. Вимоги цього Порядку є обов'язковими для організацій, які виконують експертне обстеження ліфтів, власників ліфтів, організацій, які їх експлуатують і (або) виконують після обстеження ремонт, модернізацію або реконструкцію.
1.7. Експертне обстеження ліфтів виконують організації (далі - експертні організації), незалежно від форм власності і видів їх діяльності, які мають дозвіл Держнаглядохоронпраці на проведення зазначених видів діяльності, одержаний в установленому порядку.
Експертні організації повинні бути незалежні від власників ліфтів, організацій, які їх експлуатують і (або) виконують після обстеження ремонт, модернізацію, реконструкцію або заміну.
1.8. Фахівці, які виконують експертне обстеження ліфтів (далі - експерти), повинні пройти спеціальну підготовку, бути атестованими в порядку, встановленому Держнаглядохоронпраці, і мати кваліфікаційне посвідчення.
Фахівці, які виконують неруйнівний контроль механічного обладнання ліфта та зварних з'єднань, повинні пройти спеціальну підготовку, бути атестованими згідно з вимогами Правил атестації фахівців з неруйнівного контролю, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 06.05.97 N 118 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 02.09.97 за N 374/2178, і мати відповідні сертифікат і кваліфікаційне посвідчення.
Фахівці, які виконують електричні випробування та вимірювання, повинні пройти навчання і перевірку знань Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 09.01.98 N 4 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 10.02.98 за N 93/2533, мати посвідчення і відповідну до роботи, яку виконують, кваліфікаційну групу з електробезпеки.
1.9. Експертне обстеження ліфтів має здійснюватись за методиками, затвердженими Держнаглядохоронпраці.
2. Терміни та визначення
Експертне
обстеження
Комплекс робіт з технічного діагностування ліфта
з метою визначення технічного стану ліфта,
встановлення можливості, доцільності, умов і
терміну подальшої його безпечної експлуатації
Експертний
висновок
Документ, що містить результати проведення
експертного обстеження і висновки щодо подальшої
експлуатації ліфта
Експертна
організація
Організація, яка одержала дозвіл в установленому
порядку на право проведення робіт
Елемент Будь-яка частина деталі або складальної одиниці
ліфта, яка може бути об'єктом обстеження
Модернізація Комплекс робіт з поліпшення
техніко-експлуатаційних характеристик та
продовження строку експлуатації ліфта шляхом
заміни окремих складових частин на більш сучасні
безпосередньо на місці експлуатації без зміни
вантажопідйомності, швидкості та кінематичної
схеми ліфта, які не викликають збільшення або
перерозподілу навантажень на елементи ліфта
Реконструкція Зміна конструкції ліфта, що вимагає коригування
паспорта ліфта (зміна кінематичної схеми,
збільшення вантажопідйомності або номінальної
швидкості, зміна системи управління), а також
зміна конструкції однієї або декількох складових
частин обладнання, які спричиняють збільшення
або перерозподіл навантажень на елементи ліфта,
виконані після введення ліфта в експлуатацію
3. Об'єкти і періодичність проведення експертного обстеження
3.1. Експертному обстеженню підлягають ліфти:
1) після закінчення призначеного терміну служби;
2) які підлягають реконструкції або модернізації;
3) які отримали пошкодження внаслідок аварії, пожежі тощо;
4) які мають пошкодження або знос (механічний чи корозійний) складальних одиниць, деталей або їх елементів, що перевищують допустимі значення;
5) які отримали під час випробувань або при експлуатації залишкові деформації і тріщини в складальних одиницях або деталях;
6) за бажанням власника.
3.2. За призначений термін служби ліфта береться строк, указаний в паспорті або в експлуатаційній документації виробника ліфта. За відсутності в зазначених документах таких даних, згідно з вимогами ГОСТ 22011-95, за призначений береться термін служби ліфта 25 календарних років.
3.3. Призначений термін служби ліфта обчислюється від дати виготовлення ліфта.
3.4. Строк повторного експертного обстеження встановлюється експертною організацією в залежності від технічного стану ліфта.
3.5. Кількість повторних експертних обстежень не обмежується і визначається фактичним технічним станом та економічною доцільністю його відновлення (ремонту).
3.6. Експертне обстеження, як правило, повинно суміщатися з проведенням повного або періодичного технічного огляду, при цьому призначений термін служби ліфта може коригуватися до 6 місяців за погодження територіального управління Держнаглядохоронпраці.
4. Порядок експертного обстеження
4.1. Експертна організація вступає у відносини з власником ліфта у відповідності з чинним законодавством України.
4.2. Обстеженню підлягають ліфти в працездатному стані. Дозволяється проведення обстеження ліфта у непрацездатному стані з наступним закінченням обстеження після приведення ліфта до працездатного стану, шляхом здійснення ремонту, реконструкції або модернізації.
Перед передачею ліфта на обстеження власник повинен очистити його від забруднення, відлущених іржі та лакофарбового покриття.
4.3. Передача ліфта на обстеження здійснюється за актом, складеним власником ліфта та експертною організацією (додаток 1).
4.4. На період обстеження власник виводить ліфт з експлуатації. Експлуатація ліфта під час обстеження, ремонту, реконструкції та модернізації забороняється, і відповідає за це власник ліфта.
4.5. Допуск до ліфта експертів здійснюється особою, відповідальною за організацію робіт і проведення експертного обстеження.
4.6. Експертне обстеження ліфтів складається з таких етапів:
вивчення експлуатаційної і технічної документації та аналіз умов експлуатації;
перевірка технічного стану металевих конструкцій;
перевірка технічного стану механізмів;
перевірка технічного стану електричного обладнання і вимикачів безпеки;
проведення електровимірювальних робіт;
проведення випробування ліфта;
оформлення результатів обстеження.
4.7. Якщо експертна організація не виявила під час обстеження дефектів, пошкоджень і відмов, які впливають на безпечну експлуатацію ліфта, або не виявила відступів від вимог нормативних документів, то складається і передається власнику експертний висновок.
4.8. При виявленні під час обстеження відступів від вимог нормативних документів, а також дефектів, пошкоджень і відмов, які впливають на безпечну експлуатацію ліфта і загрожують безпеці експертів, для усунення яких потрібен ремонт, реконструкція чи модернізація, то обстеження припиняється. Експертна організація складає та передає власнику відомість дефектів, пошкоджень і відмов для виконання відповідних робіт.
4.9. Після виконання ремонту, реконструкції чи модернізації власник сповіщає експертну організацію про закінчення робіт і потребу завершення обстеження. Експерти перевіряють повноту і якість виконання рекомендацій, викладених у відомості дефектів, пошкоджень і відмов, і при позитивному результаті перевірки продовжують обстеження.
4.10. Обстеження завершується проведенням електровимірювальних робіт і випробуванням ліфта, внаслідок чого експертна організація складає і передає власнику експертний висновок.
4.11. Обсяг випробування ліфта на відповідність вимогам Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів (далі - ПББЕЛ), затверджених Держгіртехнаглядом України 17.06.92, та інших діючих нормативних документів визначається методикою експертного обстеження.
4.12. Експертна організація здійснює відповідний запис у паспорті ліфта про результати обстеження і строк повторного експертного обстеження або виведення ліфта з експлуатації.
4.13. Уведення ліфта в експлуатацію здійснюється згідно з порядком, установленим ПББЕЛ.
5. Оформлення результатів обстеження
5.1. Після закінчення обстеження складається експертний висновок, який повинен містити такі дані:
загальні відомості про ліфт;
відомості про експертну організацію;
нормативну документацію щодо проведення експертного обстеження;
паспортні дані ліфта;
відповідність фактичних умов експлуатації ліфта паспортним даним;
результати експертного обстеження;
висновки із зазначенням строку повторного експертного обстеження ліфта;
рекомендації щодо експлуатації ліфта.
Рекомендована форма експертного висновку наведена в додатку 2.
5.2. До експертного висновку додаються такі документи:
відомість дефектів, пошкоджень і відмов;
звіт про проведення випробування;
протокол неруйнівного контролю обладнання ліфта;
протоколи електричних вимірювань.
5.3. Експертний висновок після підписання його експертами затверджується керівником експертної організації.
5.4. Експертний висновок з додатками складається у двох примірниках, один з яких передається власнику і зберігається у паспорті ліфта, а другий зберігається в експертній організації.
6. Відповідальність
6.1. Відповідальність за своєчасне проведення експертного обстеження, підготовку і передачу ліфта експертній організації для проведення робіт при експертному обстеженні покладається на власника ліфта.
6.2. Відповідальність за безпечне проведення експертного обстеження ліфта покладається на експертну організацію.
7. Вимоги безпеки
7.1. При проведенні експертного обстеження слід додержуватись вимог безпеки, викладених у "Правилах устройства электроустановок. Шестое издание, переработанное и дополненное /Москва, Энергоатомиздат, 1985", затверджених Міненерго СРСР 04.07.84, "Правилах технической эксплуатации электроустановок потребителей /Москва, Энергоатомиздат, 1989", затверджених Міненерго СРСР 21.12.84, Правилах безпечної експлуатації електроустановок споживачів, цьому Порядку і у відповідних нормативних актах про охорону праці.

................
Перейти до повного тексту