1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ ’Я
НАКАЗ
17.06.2022 № 1041
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
05 липня 2022 р.
за № 732/38068
Про внесення змін до Порядку розподілу анатомічних матеріалів та критеріїв встановлення пар донор-реципієнт та Положення про врегулювання діяльності трансплант-координаторів
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
Відповідно до частини першої статті 8 Закону України "Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині", пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року № 90), та з метою вдосконалення функціонування Єдиної державної інформаційної системи трансплантації органів та тканин і розвитку системи трансплантації в Україні, НАКАЗУЮ:
1. Внести зміни до Порядку розподілу анатомічних матеріалів та критеріїв встановлення пар донор-реципієнт, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 18 лютого 2021 року № 293, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16 квітня 2021 року за № 527/36149, виклавши його в новій редакції, що додається.
2. Затвердити Зміни до Положення про врегулювання діяльності трансплант-координаторів, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 липня 2021 року № 1500, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 21 вересня 2021 року за № 1238/36860, що додаються.
3. Директорату високотехнологічної медичної допомоги та інновацій (Стрілка В.Є.) забезпечити в установленому законодавством порядку подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
5. Цей наказ набирає чинності через 1 місяць з дня його офіційного опублікування.

Міністр

В. Ляшко

ПОГОДЖЕНО:

Перший заступник
Міністра цифрової трансформації України

Керівник Секретаріату
Уповноваженого Верховної Ради України
з прав людини




О. Вискуб



Н. Федорович
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
охорони здоров’я України
17 червня 2022 року № 1041
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
05 липня 2022 р.
за № 732/38068
ЗМІНИ
до Положення про врегулювання діяльності трансплант-координаторів
( Див. текст )
1. Доповнити пункт 3 Розділу І після абзацу третього абзацом четвертим такого змісту:
( Абзац перший пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
"оновлення статусу - обов’язкове оновлення статусу екстреності трансплантації реципієнта або балу за шкалою MELD/PELD, яке проводиться трансплант-координатором в ЄДІСТ на основі рішення консиліуму лікарів;".
У зв’язку з цим абзаци четвертий, пятий вважати відповідно абзацами п’ятим, шостим.
2. Доповнити це Положення після розділу V розділом VI такого змісту:
( Абзац перший пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
"VI. Статус екстреності (за медичними показаннями).
Шкали MELD/PELD
1. Статус екстреності трансплантації (за медичними показаннями, далі - статус екстреності), встановлюються для кожного органу окремо або шкали MELD/PELD, які встановлюються за висновком консиліуму лікарів центру трансплантації на підставі інструментальних та лабораторних методів обстеження.
Статус екстреності для серця встановлюється за рішенням консиліуму лікарів від І до VI, у разі включення реципієнта до листа очікування.
Статус екстреності для нирки встановлюється за рішенням консиліуму лікарів від І до III, у разі включення реципієнта до листа очікування.
Статус екстреності для легень встановлюється за рішенням консиліуму лікарів від І до III, у разі включення реципієнта до листа очікування.
Статус екстреності І для печінки встановлюється за рішенням консиліуму лікарів, всім іншим реципієнтам розраховується бал за шкалою MELD/PELD трансплант-координатором центру трансплантації при включенні реципієнта до листа очікування.
2. Встановлений статус екстреності або бал за шкалою MELD/PELD, а також вся медична документація реципієнта, яка була використана для встановлення статусу екстреності або бал за шкалою MELD/PELD заноситься трансплант-координатором в ЄДІСТ.
3. Статус екстреності І підтверджується трансплант-координатором УЦТК, за умови наявності в ЄДІСТ висновку консиліуму лікарів, який встановив статус екстреності І та медичної документації, яка була використана для встановлення статусу екстреності І.
1. Вимоги до статусу екстреності серця
1. Вимоги до статусу екстреності І для реципієнтів в листі очікування на трансплантацію серця:
1) реципієнти на вено-артеріальній екстракорпоральній мембранній оксигенації з такими показниками:
систолічний артеріальний тиск менше 90 мм рт. ст.;
серцевий індекс менше 1,8 л/хв/м-2, якщо реципієнт не знаходиться на підтримуючій терапії інотропами або менше 2,0 л/хв/м-2, якщо застосовується принаймні один інотропний препарат;
легеневий капілярний тиск більше 15 мм рт. ст.;
2) реципієнти з хірургічно імплантованим, не ендоваскулярним бівентрикулярним підтримуючим пристроєм, які потребують постійного стаціонарного нагляду;
3) реципієнти з імплантованим механічним пристроєм для підтримки кровообігу, які мають загрозливу для життя шлуночкову аритмію.
Реципієнту не показано альтернативне лікування, таке як абляція, і в анамнезі є три або більше епізодів фібриляції шлуночків або шлуночкової тахікардії з інтервалом щонайменше година впродовж попередніх 14 днів, що виникли на фоні нормальних рівнів магнію і калію в сироватці крові та потребували електричної кардіоверсії, при безперервній внутрішньовенній антиаритмічній терапії.
( Абзац вісімнадцятий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
2. Вимоги до статусу екстреності II для реципієнтів в листі очікування на трансплантацію серця:
1) реципієнти з хірургічно імплантованим, не ендоваскулярним пристроєм підтримки роботи лівого шлуночка, що потребують постійного стаціонарного нагляду;
( Абзац двадцятий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
2) реципієнти з повним штучним серцем, бівентрикулярним допоміжним пристроєм, допоміжним пристроєм правого шлуночка або допоміжним шлуночковим пристроєм єдиного шлуночка;
3) реципієнти з нефункціональним механічним пристроєм підтримки кровообігу, а саме:
несправність щонайменше одного з компонентів механічного пристрою підтримки кровообігу;
несправність не може бути усунута без заміни всього пристрою;
на час встановлення статусу екстреності порушення викликає неадекватну механічну підтримку циркуляції або є неминучий ризик зупинки пристрою;
4) реципієнти з черезшкірним ендоваскулярним механічним пристроєм підтримки кровообігу;
5) реципієнти з внутрішньоаортальною балонною контрапульсацією до 14 днів;
6) реципієнти з рецидивуючою або стійкою шлуночковою тахікардією або фібриляцією шлуночків, якому неможливо провести інші (альтернативні) види лікування (включаючи абляцію), та які мають рецидивуючу або стійку шлуночкову тахікардію або фібриляцію шлуночків з принаймні трьома епізодами, розділеними щонайменше однією годиною впродовж 14 днів. Зазначені епізоди стійкої шлуночкової тахікардії або фібриляції шлуночків повинні включати принаймні одне з такого:
виникли при встановленні нормальних рівнів сироваткового магнію і калію;
є необхідність електричної кардіоверсії попри прийом внутрішньовенної антиаритмічної терапії.
3. Вимоги до статусу екстреності III для реципієнтів в листі очікування на трансплантацію серця:
1) реципієнти з хірургічно імплантованим пристроєм підтримки роботи лівого шлуночка, які перебувають на стаціонарному лікуванні частіше одного разу на 30 днів;
2) реципієнти, які отримують комбіновану інотропну підтримку або підтримку одним інотропом у високій дозі та потребують інвазивного гемодинамічного моніторингу;
3) реципієнти з пристроями механічної підтримки кровообігу з ускладненнями (інфекція, гемоліз, кровотеча, аортальна недостатність, тромбоз, правошлуночкова недостатність);
4) реципієнти, які знаходяться на вено-артеріальній екстракорпоральній мембранній оксигенації 7 днів та більше;
5) реципієнти з внутрішньоаортальною балонною контрапульсацією через 14 днів.
4. Вимоги до статусу екстреності IV для реципієнтів в листі очікування на трансплантацію серця:
1) реципієнти з гемодинамічно стабільним хірургічно імплантованим пристроєм підтримки роботи лівого шлуночка, яких госпіталізують в стаціонар не частіше одного разу на 30 днів;
2) реципієнти, які отримують інотропну підтримку без інвазивного гемодинамічного моніторингу;
3) реципієнти з вродженими вадами серця, які не підлягають хірургічній корекції (за рішенням консиліуму лікарів);
4) реципієнти з ішемічною хворобою серця та рефрактерною стенокардією, яким не може бути виконана реваскуляризація міокарда за рішенням консиліуму лікарів;
( Абзац сорок перший пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
5) реципієнти з амілоїдозом або гіпертрофічною чи рестриктивною кардіоміопатією, які не є кандидатами на альтернативні методи лікування за рішенням консиліуму лікарів;
6) реципієнти, які потребують ретрансплантації серця.
5. Вимоги до статусу екстреності V для реципієнтів в листі очікування на трансплантацію серця:
реципієнти, які знаходяться в листі очікування принаймні ще одного органа.
6. Вимоги до статусу екстреності VI для реципієнтів в листі очікування на трансплантацію серця:
всі інші реципієнти, яким показана трансплантація серця і вони не підпадають під статус екстреності I-V.
7. Статус екстреності для реципієнтів серця повинен бути оновлений за рішенням консиліуму лікарів, але не пізніше ніж на:
7-й день для статусу екстреності I;
7-й день для статусу екстреності II;
14-й день для статусу екстреності III;
30-й день для статусу екстреності IV;
90-й день для статусу екстреності V;
365-й день для статусу екстреності VI.
8. У разі невчасного оновлення та/або ненадання підтверджуючих документів до ЄДІСТ щодо статусу екстреності трансплантації серця, реципієнт не бере участі у встановленні пари донор-реципієнт.
2. Вимоги до статусу екстреності печінки
1. Реципієнтам печінки за рішенням консиліуму лікарів призначається наступний статус екстреності, бал за шкалою MELD/PELD або спеціальні винятки до шкали MELD/PELD:
1) статус екстреності І;
2) розрахований бал за шкалою MELD;
3) розрахований бал за шкалою PELD;
4) спеціальні винятки до шкали MELD/PELD, наведені у пункті 9 цього підрозділу.
2. При однакових балах MELD та PELD пріоритет надається шкалі PELD.
3. Статус екстреності І для реципієнтів печінки встановлюється у разі якщо реципієнт має ймовірну тривалість життя без трансплантації печінки менш як 7 днів і має принаймні одну з таких умов:
1) фульмінантна печінкова недостатність без попередньо існуючого захворювання печінки і реципієнт знаходиться у відділенні інтенсивної терапії, що визначається як початок печінкової енцефалопатії впродовж 56 днів з моменту перших ознак або симптомів захворювання печінки і має принаймні один з наступних критеріїв:
залежність від дихального апарата;
необхідність діалізу, безперервної вено-венозної гемофільтрації або безперервного вено-венозного гемодіалізу;
( Абзац шістдесят шостий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
2) ангепатичний період;
3) первинна нефункціональність трансплантованої цільної печінки впродовж 7 днів після трансплантації з аспартатамінотрансферазою (АСТ) більше або дорівнює 3000 МО/л і принаймні виконується одна з таких умов:
міжнародне нормалізоване відношення (далі - МНВ) більше або дорівнює 2,5;
рН артеріальної крові менше або дорівнює 7,30;
рН венозної крові менше або дорівнює 7,25;
лактат більше або дорівнює 4 ммоль/л.;
4) первинна нефункціональність впродовж 7 днів після трансплантованого сегмента печінки від померлого або живого донора та підтверджується принаймні одним з таких критеріїв:
МНВ більше або дорівнює 2,5;
рН артеріальної крові менше або дорівнює 7,30;
рН венозної крові менше або дорівнює 7,25;
лактат більше або дорівнює 4 ммоль/л.;
5) тромбоз печінкової артерії протягом 7 днів після трансплантації, з АСТ більше або дорівнює 3000 МО/л та відповідає одному з таких показників:
МНВ більше або дорівнює 2,5;
рН артеріальної крові менше або дорівнює 7,30;
рН венозної крові менше або дорівнює 7,25;
лактат більше або дорівнює 4 ммоль/л..
Реципієнтам з тромбозом печінкової артерії впродовж 14 днів після трансплантації печінки, що не відповідають вищезазначеним критеріям, встановлюється бал 40 за шкалою MELD;
6) гостра декомпенсована хвороба Вілсона.
4. Якщо реципієнт не підпадає під вимоги статусу екстреності І, його пріоритетність визначається за шкалою MELD (оцінка термінальної стадії захворювання печінки для реципієнтів, які досягли 12-річного віку) або PELD (оцінка термінальної стадії захворювання печінки для реципієнтів, які не досягли 12-річного віку).
5. Максимальне MELD значення дорівнює 40.
6. Розрахунок балу MELD проводять всім реципієнтам, які досягли 12-річного віку, за формулою:
0.957 x logе (креатинін мг/дл) + 0.378 x logе (загальний білірубін мг/дл) + 1.120 x logе (МНВ) + 0.643,
де logе - натуральний логарифм (ln),
0.957, 0.378, 0.643 - сталі величини,
креатинін мг/дл,
білірубін мг/дл, МНВ
- лабораторні значення.
Лабораторні значення менші за 1,0 встановлюються на 1,0 при розрахунку MELD реципієнта.
Отримане значення за формулою розрахунку балу MELD, наведеного у цьому пункті, після розрахунку округляється до десятих десяткового дробу, а потім множиться на 10.
Реципієнтам встановлюється лабораторне значення креатиніну 4,0 мг/дл., у таких випадках:
( Абзац дев’яносто четвертий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
реципієнти з креатиніном більше 4,0 мг/дл;
реципієнти, які отримали два або більше лікування діалізом впродовж попередніх 7 днів;
реципієнти, які отримали 24-годинний безперервний вено-венозний гемодіаліз впродовж попередніх 7 днів.
7. Розрахунок балу PELD проводять всім реципієнтам, віком від 2 до 12 років, за формулою:
0,687 x logе (альбумін г/дл) + 0,480 x logе (загальний білірубін мг/дл) + 1,857 x logе (МНВ),
де logе - натуральний логарифм (ln),
0,687, 0,480, 1,857 - сталі величини,
альбумін г/дл,
загальний білірубін мг/дл, МНВ
- лабораторні значення.

................
Перейти до повного тексту