1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Інструкція


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного комітету
статистики України
24.06.2005 N 162
( z0731-05 )
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
12 липня 2005 р.
за N 732/11012
( Документ втратив чинність на підставі Наказу Державного комітету статистики N 296 від 27.08.2008 )
ІНСТРУКЦІЯ
щодо заповнення форми державного статистичного спостереження N 29-сг "Звіт про збір урожаю сільськогосподарських культур на 1 грудня 200____ року" ( v0412202-04 )
1. Загальні положення
1.1. Форму N 29-сг "Звіт про збір урожаю сільськогосподарських культур на 1 грудня 200__ року" подають юридичні особи, їх відокремлені підрозділи, які здійснюють сільськогосподарську діяльність, незалежно від підпорядкування, форм власності та господарювання, які мають посівну площу, сінокоси або багаторічні насадження, органу державної статистики за місцезнаходженням землі у терміни, визначені бланком.
1.1.1. Якщо земельні ділянки господарства, з яких збирався врожай, розміщені у різних адміністративних районах, то форма подається відповідним районним органам державної статистики за місцезнаходженням земельних ділянок.
1.1.2. У формі ураховуються фактичні розміри площ сільськогосподарських культур на землях, що перебувають у власності та користуванні господарства, включаючи взяті в оренду землі, що оформлені актами (договорами оренди) згідно з чинним законодавством. За зібрані площі на землях, що передані в оренду іншим землекористувачам, форму подає орендар, за умови, якщо передання земельних ділянок здійснене та оформлене згідно з чинним законодавством.
1.2. Заповнення форми проводиться на підставі первинних облікових документів та регістрів журнально-ордерної форми бухгалтерського обліку.
1.3. Показники форми щодо всіх площ сільськогосподарських культур (уточнена посівна площа, загальна площа збирання, зібрана площа) та багаторічних насаджень (посаджено у звітному році нових садів; усього насаджень, у тому числі у плодоносному віці; площа, на якій вирощено саджанці), стан меліорованих сільськогосподарських угідь заповнюються у гектарах з двома десятковими знаками після коми. Фактичний збір урожаю заповнюється у центнерах (у цілих числах). Вирощування посадкового матеріалу - у тисячах штук з одним десятковим знаком після коми.
1.4. Станом на 1 грудня збирання сільськогосподарських культур практично закінчене та визначене фактичне використання посівів. Тому необхідно перевірити правильність даних про розміри посівних площ і збір урожаю кожної культури за фактичним використанням. У разі, якщо у господарстві після звітного періоду буде проводитися збирання окремих сільськогосподарських культур, збір урожаю потрібно визначити і з незібраної площі, виходячи із середньої урожайності з врахуванням умов збирання урожаю у поточному році та господарського використання продукції.
1.5. При складанні форми необхідно обов'язково порівняти дані за кожною культурою з даними заключного обліку посівних площ за формою N 4-сг "Заключний звіт про підсумки сівби під урожай 200__ року" та даними оперативної форми N 7-сг "Звіт про хід збирання урожаю та проведення інших польових робіт" на останню звітну дату (у разі її подання).
1.6. Адресна частина форми заповнюється таким чином:
реквізит "Найменування організації - складача інформації" - указується повна назва підприємства (господарства), що подає форму (згідно з установчими документами);
реквізит "Поштова адреса" - указується фактична повна адреса підприємства, що подає форму;
сітка кодів - заповнюється підприємствами згідно з довідкою про включення підприємства до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ).
1.7. У рядках та графах форми, де показники відсутні, ставиться прочерк.
2.Заповнення бланка форми
Розділ I. "Сільськогосподарські культури"
2.1. У графі 1 "Уточнена посівна площа" указуються уточнені дані про посівні площі, відображені у формі N 4-сг "Заключний звіт про підсумки сівби під урожай 200__ року", з урахуванням фактичних посівів пізніх культур під урожай поточного року, проведених у господарстві після подання форми N 4-сг (наприклад, літніх посадок картоплі), а також з урахуванням господарського використання посівів (на зерно, сіно, зелений корм та ін.) та їх загибелі.
2.1.1. Дані про розміри загиблих площ у господарстві повинні бути підтверджені відповідними актами з підписами відповідальних осіб, що перевіряли і встановили факт загибелі, або висновками страхової організації, якщо посіви були застраховані.
2.1.2. Непересіяні площі загиблих весною озимих, на яких збереглися підсіяні багаторічні трави, у загальній посівній площі не враховуються, а обліковуються окремо у рядку 1443 "Крім того, підпокривні багаторічні трави."
2.1.3. Зріджені посіви загиблими не вважаються.
2.1.4. Непересіяні площі зернових культур, які загинули у літній період (навіть при використанні їх на випас, сіно, зелений корм і силос), з групи зернових не виключаються і не переводяться у групу кормових культур.
2.1.5. Якщо загиблі у літній період культури були пересіяні іншими культурами, то у формі N 29-сг обліковуються посівні площі тих культур, якими був проведений пересів, та збір урожаю цих культур.
2.1.6. Якщо на площі озимих культур, використаних на зелений корм або силос, у поточному році до закінчення весняної сівби були посіяні ярі культури, то їх посіви указуються у формі N 29-сг за відповідною ярою культурою як основні посіви і включаються у загальну посівну площу. Посіви озимих культур, які використані на зелений корм, силос або випас, будуть проміжними посівами і у загальну посівну площу не включаються.
2.1.7. Якщо зернові культури були посіяні на сіно, зелений корм і силос та були враховані за формою N 4-сг як однорічні трави або як посіви на силос, а фактично були зібрані на зерно, то у формі N 29-сг вони указуються у групі зернових культур (за відповідною культурою), а не у групі однорічних трав або посівів на силос.
Наприклад: У господарстві весною було посіяно 20 га гороху на силос. До звітного строку зібрали на силос тільки 5 га, а решту, 15 га, зібрали на зерно. У цьому разі у формі N 29-сг зібрані 5 га гороху на силос слід указати у рядку "силосні культури (без кукурудзи)", а решту, 15 га гороху слід указати у рядку "горох на зерно".
2.1.8. Якщо посіви кукурудзи, призначені для одержання зеленої маси, фактично були зібрані на зерно у повній стиглості, то у формі вони обліковуються у групі зернових культур у рядку 1117 "кукурудза на зерно у повній стиглості (вага цих качанів у перерахунку на сухе зерно)".
2.1.9. Посіви рису, проса та гречки призначаються лише на зерно і переведення їх у однорічні трави або силосні культури не дозволяється.
2.1.10. У разі пересіву загиблих посівів зернових культур іншою зерновою культурою та частковим відростанням попередньої культури, облік урожаю проводиться за тією культурою, яка має значну перевагу.
2.1.11. Посіви озимих та ярих культур, які загинули у літній період, якщо навіть вони були використані на кормові потреби, у однорічні трави не переводяться, а указуються за їх первісним призначенням.
2.2. Для цикорію (рядок 1229), лікарських культур (рядок 1230), маку олійного (рядок 1231), ефірно-олійних культур (рядки 1232 та 1234), інших технічних культур (рядок 1236), а також технічних культур загалом (рядок 1238) у формі вказується тільки уточнена посівна площа.
2.3. Після кожної групи культур указується підсумок посівної площі (рядки 1140, 1238, 1324, 1434, 1440).
2.3.1. У рядку 1140 "Всього зернових і зернобобових культур" указується посівна, зібрана площа та збір урожаю зернових і зернобобових культур загалом: пшениці (уключаючи тритікале), жита, ячменю, вівса, проса, рису, гречки, зернобобових культур, сорго, суміші колосових, а також овочевих сортів квасолі та бобів на насіння, гороху (зеленого горошку), які використані на зерно.
2.3.2. Із загальної посівної площі (рядок 1440) виділяються посіви попередніх культур на розораних луках та пасовищах у порядку їх корінного поліпшення (рядок 1441) та посіви у міжряддях садів (рядок 1442).
2.3.3.У рядок 1614 "Площа чистих парів (уключаючи сидеральні та кулісні, а також чорні пари)" включаються:
чисті пари, виорані восени минулого року під посів озимих культур у поточному році;
кулісні чисті пари, на яких були посіяні високостеблові культури з метою затримання зимою снігу на ланах та боротьби з ерозією ґрунту;
сидеральні пари, на яких було посіяно люпин та інші бобові культури на зелене добриво;
ранні пари, тобто чисті пари, обробка яких почалася весною у рік парування.
2.3.4. У рядок 1614 "Площа чистих парів (уключаючи сидеральні та кулісні, а також чорні пари)" не включаються:
зайняті пари (крім сидеральних);
переорювання парів;
чорні пари, підняті восени минулого року, але фактично використані під посів ярих культур у поточному році;
площі, вперше виорані у поточному році на цілинних та перелогових землях.
2.4. У графі 2 "Загальна площа збирання" указується площа, з якої фактично зібрано урожай, уключаючи ту площу, на якій буде зібрано і оприбутковано урожай після 1 грудня.
2.4.1. При наявності у господарстві повторних (післяжнивних), проміжних, міжрядних (ущільнених) посівів у графах 5, 6 і 7 "Крім того" указуються зібрані площі та валові збори у розрізі культур відповідно до методології обліку основних посівів.
2.5. У графі 3 "Фактичний збір урожаю" указується вся кількість продукції, яка одержана із зібраної площі, уключаючи дорахунки відповідно до пункту 1.4.
Зернові культури
2.6. Фактичний збір урожаю зернових культур і соняшнику вказується у початково оприбуткованій вазі (графи 3 і 6) та у вазі після доробки (за відрахуванням невикористаних відходів та усушки при доробці у господарстві, але уключаючи корисні зернові відходи у натурі у перерахунку на повноцінне зерно) - графи 4 і 7.
2.7. У складі зернобобових культур обліковується окремими показниками збір урожаю гороху, квасолі, сочевиці, кормових бобів, вики та викових сумішей (з перевагою вики), люпину та інших зернобобових на зерно.
2.8. Збір урожаю кукурудзи на зерно обліковується тільки у стадії повної стиглості та указується у формі такими показниками:
фізична вага качанів (рядок 1116);
вага цих качанів у перерахунку на сухе зерно (рядок 1117).
2.8.1. Перерахунок качанів кукурудзи повної стиглості на зерно провадиться за фактичним виходом зерна із качанів, який визначається хлібоприймальними підприємствами шляхом обмолоту середньодобових зразків з урахуванням базисної вологості зерна у качанах (14%). У зв'язку з цим зерно кукурудзи, яке у качанах надійшло на хлібоприймальні підприємства, елеватори, комбікормові заводи, інші підприємства, що займаються прийманням на зберігання та переробкою зернових культур, обліковується за заліковою вагою зерна, яка визначена цими підприємствами.
2.8.2. Качани кукурудзи повної стиглості, які залишені у господарстві, перераховуються на зерно за середнім процентом фактичного виходу зерна з качанів, встановленим для господарства лабораторією хлібоприймального пункту чи іншого переробного підприємства. Середній процент визначається за даними реєстрів складських квитанцій на прийняте зерно таким чином:
за всіма реєстрами підсумовується залікова вага зерна кукурудзи, а для кукурудзи в качанах - фізична вага качанів і фактична вага зерна.
Середній процент виходу зерна обчислюється за формулою:
залікова вага зерна кукурудзи
------------------------------------- х 100,
фізична вага качанів
де залікова вага зерна кукурудзи дорівнює фізичній вазі плюс (мінус) натуральна надбавка (знижка) на ступінь вологості та засміченості.
Наприклад. У господарстві за даними реєстрів складських квитанцій на кукурудзу, яка надійшла на хлібоприймальні підприємства, одержані такі показники:
залікова вага - 7296 кг, фізична вага качанів - 10000 кг.
Процент виходу зерна з качанів з урахуванням надбавки або знижки на ступінь вологості та засміченості буде дорівнювати 73% (7296 х 100 /10000).
За цим процентом визначається фізична вага зерна кукурудзи, яке залишене у господарстві. При цьому з фізичної ваги зерна кукурудзи, яке залишене у господарстві, провадиться знижка на підвищену (вище за базисну) вологість зерна у качанах, встановлену аналізом насіннєвої лабораторії. За кожний процент підвищеної вологості зерна у качанах вище базисної (14%) провадиться зниження ваги зерна у розмірі одного процента.
Наприклад. Залишено у господарстві 1000 центнерів качанів кукурудзи повної стиглості. Фактичний вихід зерна з качанів, які надійшли на переробні підприємства (без знижки на підвищену вологість), становить, як розраховано вище, 73%. Вологість зерна у качанах кукурудзи, яке залишене в господарстві, за даними насіннєвої лабораторії становить 17%, тобто вище базисної на 3%. Перерахунок кількості качанів зерна провадиться таким чином:
1000 х 73
---------- = 730 центнерів (фізичний вихід зерна);
100
730 х 3
--------- = 22 центнери (3% знижка на підвищену
100 вологість зерна в качанах).
Фізична вага качанів кукурудзи, які залишилися у господарстві, буде дорівнювати 1000 ц, а у перерахунку на сухе зерно - 708 ц (730 - 22), або 70800 кг.
Усього у господарстві було одержано кукурудзи у перерахунку на сухе зерно у розмірі 78096 кг (7296 кг + 70800 кг).
2.8.3. Якщо у господарстві качани кукурудзи повної стиглості підвищеної вологості (до 40%) без проміжного зберігання подрібнюються і закладаються у траншеї для кормових потреб, то за актами приймання вони перераховуються на сухе зерно з урахуванням базисної вологості (14%).
2.8.4. Перерахунок качанів кукурудзи молочно-воскової, воскової стиглості на сухе зерно не провадиться і ці качани обліковуються разом зі стеблами у рядку 1406, де качани та стебла записуються загальним підсумком. Із цієї кількості у формі виділяється продукція зеленої маси кукурудзи на силос (рядок 1407) та на зелений корм і сінаж (рядок 1408). Фактичний збір зеленої маси, стебел і качанів кукурудзи визначається шляхом зважування цієї маси.
2.8.5. Урожай кукурудзи з площ, які використані на випас худоби, у формі не враховується.
2.8.6. Площа та збір качанів цукрової кукурудзи у молочній і молочно-восковій стиглості для консервування або використання у свіжому вигляді на продовольчі потреби враховуються у числі інших овочевих культур (рядок 1314).
2.9. Посіви сорго на зерно (рядок 1135), солома якого використовується на віники, включаються у групу зернових культур.
2.9.1. Посіви сорго на віники, збирання яких проводиться у стадії молочно-воскової стиглості, враховуються в інших технічних культурах (рядок 1236).
Технічні культури
2.10. Для бавовнику (рядок 1201), у тому числі тонковолокнистих сортів (рядок 1202), указується посівна і зібрана площа, а також одержана з цих площ чиста продукція (графи 4 і 7).
2.11. Для льону і конопель у формі указуються:
за льоном-довгунцем - збір насіння (рядок 1203), соломка (рядок 1204) та волокно (рядок 1205);
за південними коноплями - у Дніпропетровській області - збір насіння (рядок 1209) та стебел (рядок 1210);
в усіх інших коноплесіючих районах продукція указується за обома видами конопель (середньоросійським і південним) разом - насіння (рядок 1206), соломка (рядок 1207), волокно (рядок 1208).
2.11.1. Для конопель, які зібрані на "зеленець", зібрана площа і збір продукції указується тільки у рядках "соломка і волокно", а у Дніпропетровській області - у рядку "коноплі південні - стебла".
2.11.2. Для волокна льону-довгунця і конопель зібраною площею (графа 2) вважається вибрана площа незалежно від того, повністю проведена з цієї площі обробка соломки чи ні.
2.11.3. Для льону-довгунцю та середньоросійських конопель поряд із збором волокна указується також фактичний збір соломки із всієї площі.
2.11.4. Перерахунок продукції льону у волокно провадиться таким чином:
Наприклад. У господарстві до звітного строку зібрана (вибрана) площа льону-довгунцю складає 120 га. З цієї площі оприбутковано і продано переробним підприємствам: соломкою - 600 ц, трестою - 1200 ц, волокном - 80 ц. Крім того, до звітного строку у господарстві є в наявності 100 ц трести. За даними льонозаводу середній вихід льону-волокна у господарстві становить: з трести - 25%, з соломки - 19%. У цьому разі загальний збір урожаю льону-довгунцю у перерахунку на волокно з площі 120 га буде складати:
600х19 + 1200x25 + 80 + 100х25 = 114 + 300 + 80 + 25 = 519 ц,
------ ------ ------
100 100 100
або 4,3 ц з кожного гектара (519 : 120).
Таким же чином провадиться і перерахунок продукції конопель у волокно. У вагу соломки і волокна середньоросійських конопель включаються відповідно плоскінь і матірка разом. У продукцію льону-волокна і волокна конопель включається довге волокно, куделя і клоччя.
2.11.5. Для насіння льону-довгунцю та конопель (рядки 1203, 1206 та 1209) у графі 2 указується площа, з якої фактично проведено обмолот, а у графі 3 - вага намолоченого і очищеного насіння з цієї площі.
Уточнена посівна площа льону-довгунцю на насіння (рядок 1203), соломки (рядок 1204) і волокна (рядок 1205), а для конопель - соломки (рядок 1207) і волокна (рядок 1208) у графі 1 буде однаковою, проте зібрана площа (графа 2) може бути різною, в залежності від її фактичного використання.
2.12. Посівна площа цукрових буряків і їх урожай, в залежності від використання, указуються у рядку 1213 "цукрові буряки (фабричні)" або у рядку 1402 "цукрові буряки на годівлю худоби". При заповненні форми необхідно звернути особливу увагу на правильність даних про посівні площі і збір урожаю цукрових буряків за їх фактичним використанням.
2.12.1. У рядку 1213 "цукрові буряки (фабричні)" указується збір цукрових буряків з посівів, корені з яких викопані для продажу (здачі) на цукрові та інші заводи для промислової переробки.
У разі надходження на переробні підприємства цукрових буряків з посівів, визначених раніше на годівлю худоби, збір продукції та відповідна цій частині урожаю площа у формі указується у рядку 1213 "цукрові буряки (фабричні)".
2.12.2. Продукція цукрових буряків ураховується у фізичній вазі після очищення коренів від землі, гички і домішок і указується у графах 4 і 7. Валовий збір цукрових буряків (фабричних) слід порівняти з даними про їх продаж переробним підприємствам (уключаючи надходження давальницької сировини).
2.12.3. У рядку 1214 "Цукрові буряки (маточні)" указуються маточні цукрові буряки: у графі 1 - площа, на якій весною було проведено посів цукрових буряків насінням для одержання у звітному році маточних коренів; у графі 2 - площа, на якій викопані корені маточних буряків; у графі 3 - вага викопаних коренів, закладених на зимове зберігання.
2.12.4. Корені маточних цукрових буряків (брак), що надійшли на цукрові заводи, у валовий збір цукрових буряків (фабричних) не включаються.
2.12.5. Якщо на заводи було здано брак маточних цукрових буряків, то дані про продаж цукрових буряків (фабричних), уключаючи давальницьку сировину, можуть бути більшими від їх виробництва.
2.12.6. Якщо частина коренів маточних цукрових буряків залишається на полі під зиму на висадки-насінники, то їх валовий збір повинен бути визначений розрахунковим шляхом та урахований у формі, а навесні ця площа повинна бути показана у формі N 4-сг у рядку 218 як висаджена навесні.
2.13. У рядку 1215 "Висадки-насінники цукрових буряків" у графі 1 указується площа, на якій навесні були посаджені маточні корені для одержання у звітному році насіння цукрових буряків; у графі 2 - площа, з якої висадки цукрових буряків зрізані та обмолочені; у графі 3 - вага намолоченого і очищеного насіння.
2.14. Для тютюну і махорки (рядки 1216 і 1217) продукція указується у заліковій вазі, причому враховується вся оприбуткована продукція із урожаю звітного року, незалежно від її використання (продаж переробним підприємствам, використано у господарстві тощо).
Для тютюну враховуються всі ломки (як основні, так і додаткові).
2.15. Для льону-кудряшу (рядок 1219), рицини (рядок 1220), сої (рядок 1221), гірчиці (рядок 1222), рижію (рядок 1223), ріпаку озимого та ярого (рядки 1224 і 1225) і арахісу (рядок 1228) у формі указується вага намолоченого і очищеного насіння.
2.16. Для коріандру (рядок 1233) указується уточнена посівна площа, загальна площа збирання та фактичний збір урожаю. Валовий збір зерна коріандру обліковується у вазі після доробки і вказується у графі 4.
Картопля та овоче-баштанні культури
2.17. Для картоплі (рядок 1301) ураховується увесь збір картоплі - великої, дрібної, уключаючи картоплю, яка видана у рахунок оплати праці за її збирання, а також картоплі, одержаної при переорюванні і боронуванні картопляного поля після основного збирання.

................
Перейти до повного тексту