1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
27.05.2015 № 240
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
15 червня 2015 р.
за № 706/27151
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства оборони № 201 від 14.07.2021 )
Про затвердження Положення про вищі військові навчальні заклади
Відповідно до Законів України "Про вищу освіту", "Про наукову і науково-технічну діяльність", Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153, та з метою вдосконалення нормативно-правової бази для підготовки військових фахівців у вищих військових навчальних закладах
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про вищі військові навчальні заклади, що додається.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства оборони України від 03 червня 2014 року № 350 "Про затвердження Положення про вищі військові навчальні заклади", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 23 червня 2014 року за № 671/25448.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Міністр оборони України
генерал-полковник

С.Т. Полторак
ПОГОДЖЕНО:

Перший заступник
Міністра освіти і науки України



І.Р. Совсун
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
оборони України
27.05.2015 № 240
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
15 червня 2015 р.
за № 706/27151
ПОЛОЖЕННЯ
про вищі військові навчальні заклади
І. Загальні положення
1.1. Це Положення визначає повноваження вищих військових навчальних закладів, їх структуру, склад учасників освітнього процесу, права та обов’язки особового складу.
1.2. Це Положення розроблено на підставі Законів України "Про вищу освіту" та "Про наукову і науково-технічну діяльність".
1.3. Вищий військовий навчальний заклад (далі - ВВНЗ) - вищий навчальний заклад державної форми власності, який здійснює на певних рівнях вищої освіти підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації військових фахівців для подальшої служби на посадах офіцерського (сержантського, старшинського) або начальницького складу з метою задоволення потреб Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, проводить наукову, науково-технічну, інноваційну та/або методичну діяльність.
1.4. ВВНЗ створюються, реорганізовуються та ліквідуються рішенням Кабінету Міністрів України за поданням Міністерства оборони України.
1.5. До ВВНЗ належать: військові університети, військові академії, військові інститути, військові коледжі.
1.6. ВВНЗ має:
свій Бойовий прапор;
печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням;
власну символіку.
1.7. ВВНЗ входять до структури Збройних Сил України, які перебувають у підпорядкуванні Міністерства оборони України. Підпорядкованість ВВНЗ службовим особам Міністерства оборони України та керівникам органів військового управління Збройних Сил України визначається наказом Міністерства оборони України.
1.8. ВВНЗ діє на підставі власного статуту, який затверджується наказом Міністерства оборони України.
1.9. Основними завданнями ВВНЗ, крім визначених у статті 26 Закону України "Про вищу освіту" ( 1556-18 ), є:
провадження освітньої діяльності, що забезпечує підготовку військових фахівців відповідного ступеня вищої освіти за обраними ними спеціальностями;
для університетів, академій, інститутів - провадження наукової діяльності в інтересах Збройних Сил України шляхом проведення наукових досліджень і забезпечення творчої діяльності учасників освітнього процесу, підготовки наукових кадрів вищої кваліфікації і використання отриманих результатів в освітньому процесі;
виконання державного замовлення на підготовку військових фахівців, міжнародних договорів про підготовку військових фахівців іноземних держав;
здійснення військової підготовки студентів вищих навчальних закладів та громадян України, які вже мають вищу освіту не нижче освітнього ступеня "бакалавр", за програмою підготовки офіцерів запасу;
здійснення підготовки цивільних осіб (студентів) за кошти фізичних (юридичних) осіб;
проведення військово-патріотичного виховання молоді.
1.10. ВВНЗ має право здійснювати освітню діяльність на підставі відповідної ліцензії та видавати випускникам документи про освіту державного зразка за акредитованою освітньою програмою.
1.11. ВВНЗ здійснює підготовку військових фахівців певних ступенів вищої освіти за переліком спеціальностей, що визначені Кабінетом Міністрів України, та спеціалізацій, що визначаються наказом Міністерства оборони України за пропозиціями ВВНЗ та погодженням з Міністерством освіти і науки України.
1.12. Державне замовлення на підготовку військових фахівців розподіляється між ВВНЗ щороку наказом Міністерства оборони України про прийом до ВВНЗ слухачів (курсантів, студентів) за різними формами навчання.
1.13. Підготовка військових фахівців для збройних сил іноземних держав здійснюється на підставі міжнародних договорів у галузі військової освіти та науки, що укладаються відповідно до законодавства України.
1.14. ВВНЗ, крім прав, передбачених Законом України "Про вищу освіту" ( 1556-18 ), має право відповідно до законодавства:
залучати на умовах сумісництва (погодинної оплати) видатних діячів освіти, науки і техніки України, провідних фахівців Збройних Сил України та інших військових формувань для проведення навчальної та наукової роботи;
створювати тимчасові творчі колективи для виконання договірних робіт з розробки науково-технічної продукції, у тому числі за участю військовослужбовців;
дозволяти науково-педагогічним (педагогічним) і науковим працівникам (військовослужбовцям і працівникам Збройних Сил України) здійснювати навчальну, наукову, науково-технічну, інноваційну та інші види творчої діяльності за сумісництвом у військових частинах, установах і організаціях Збройних Сил України, на підприємствах, що належать до сфери управління Міністерства оборони України та інших центральних органів виконавчої влади;
оплачувати відповідно до законодавства України діяльність вчених і фахівців (військовослужбовців і працівників Збройних Сил України) з проведення експертизи та консультацій щодо військово-наукових і науково-технічних розробок та проектів, що виконуються ВВНЗ;
здійснювати міжнародні зв’язки в галузі військової освіти та науки;
розробляти пропозиції щодо вдосконалення організаційно-штатної структури ВВНЗ.
1.15. ВВНЗ інспектуються (перевіряються) відповідно до планів діяльності Міністерства оборони України, Міністерства освіти і науки України, Генерального штабу Збройних Сил України, Державної інспекції навчальних закладів України, а також рішень службових осіб, яким підпорядковані ВВНЗ.
За відповідними рішеннями Міністра оборони України, його заступників, начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України або керівників інших органів військового управління Збройних Сил України, яким підпорядковані ВВНЗ, можуть проводитися перевірки з окремих питань, пов’язаних з виконанням навчальних планів і програм навчальних дисциплін, експлуатацією озброєння і військової техніки, дотриманням правил безпеки, матеріально-технічним забезпеченням, морально-психологічним станом особового складу і військовою дисципліною, індивідуальною підготовкою осіб офіцерського, сержантського, старшинського і рядового складу ВВНЗ, організації внутрішнього порядку та служби військ.
ІІ. Структура ВВНЗ
2.1. Організаційна структура та чисельність особового складу ВВНЗ визначаються штатами.
2.2. Порядок розроблення та затвердження штатів ВВНЗ визначається відповідним наказом Міністерства оборони України.
Типові нормативи для розроблення штату Національного університету оборони України імені Івана Черняховського визначаються відповідним наказом Міністерства оборони України, для інших ВВНЗ - відповідним наказом Міністерства оборони України та Міністерства освіти і науки України.
Штати розробляються та щороку коригуються відповідно до обсягів замовлення на підготовку військових фахівців.
2.3. Під час організації у ВВНЗ підготовки цивільних осіб (студентів) за контрактом за цивільними спеціальностями та за програмами підготовки офіцерів запасу за кошти фізичних (юридичних) осіб до штату ВВНЗ розробляється штатний розпис на утримання працівників Збройних Сил України за спеціальним фондом державного бюджету, порядок розроблення та затвердження якого встановлюється відповідним наказом Міністерства оборони України.
2.4. Структурними підрозділами ВВНЗ є:
управління ВВНЗ;
інститути, факультети, кафедри, наукові (науково-дослідні) центри, науково-дослідні відділи (лабораторії), бібліотеки, підрозділи слухачів (курсантів, студентів), підрозділи перепідготовки та підвищення кваліфікації офіцерських кадрів, державних службовців, працівників Збройних Сил України;
військові частини (підрозділи) забезпечення освітнього процесу.
Для організації підготовки цивільних осіб (студентів) за цивільними спеціальностями у ВВНЗ створюється окремий структурний підрозділ.
2.5. До складу ВВНЗ може входити філія як його відокремлений структурний підрозділ, який здійснює освітню, методичну, наукову, науково-технічну, інноваційну та виховну діяльність за окремими спеціальностями підготовки або ступенями вищої освіти.
2.6. До складу управління ВВНЗ входять:
командування (начальник (керівник) ВВНЗ та його заступники);
центри;
відділи, відділення, групи;
служби.
2.7. До складу ВВНЗ (крім коледжів) входять: наукові, навчально-наукові, науково-дослідні та науково-виробничі інститути.
В їх складі можуть створюватися навчально-науково-виробничі центри, що об’єднують: споріднені факультети, кафедри, коледжі, наукові, науково-дослідні інститути, наукові, науково-дослідні відділи (лабораторії), полігони, інші підрозділи.
2.8. Факультет є основним організаційним і навчально-науковим структурним підрозділом ВВНЗ, що об’єднує не менше як три кафедри та/або лабораторії, на базі якого здійснюється підготовка слухачів (курсантів, студентів) з однієї або з декількох споріднених спеціальностей (спеціалізацій).
До складу факультету входять: управління, кафедри, підрозділи (навчальні курси) слухачів (курсантів, студентів).
2.9. Кафедра є базовим структурним підрозділом ВВНЗ (його філій, інститутів, факультетів), що провадить освітню, методичну та наукову діяльність за певною спеціальністю (спеціалізацією) чи міжгалузевою групою спеціальностей (спеціалізацій), до складу якого входять не менше п’яти науково-педагогічних працівників, для яких кафедра є основним місцем роботи, і не менш як три з них мають науковий ступінь або вчене (почесне) звання.
2.10. Наукові (науково-дослідні) центри, науково-дослідні відділи (лабораторії) створюються для проведення наукових досліджень актуальних проблем, пов’язаних з розвитком воєнної теорії та практики, розробленням та вдосконаленням зразків озброєння і військової техніки в інтересах розвитку і застосування видів (родів військ) Збройних Сил України, удосконаленням системи військової освіти, підвищенням ефективності освітнього процесу та якості підготовки військових фахівців.
Крім того, на науково-дослідні відділи (лабораторії) покладаються підготовка наукових кадрів, а також окремі завдання, пов’язані з підготовкою слухачів (курсантів, студентів).
2.11. ВВНЗ зобов’язаний мати у своєму складі бібліотеку, бібліотечний фонд якої має відповідати стандартам освітньої діяльності.
2.12. Підрозділами слухачів (курсантів, студентів) є: батальйон (дивізіон), курс, рота (батарея, ескадрилья), взвод, навчальна (льотна) група, навчальне відділення.
У підрозділах організовується і проводиться навчальна та методична робота з навчальних дисциплін, професійної (професійно-орієнтованої) та практичної підготовки (у льотних підрозділах - льотне навчання) і виховна робота зі слухачами (курсантами, студентами).
У разі підготовки студентів за цивільними спеціальностями створюються окремі навчальні підрозділи.
2.13. Підрозділи перепідготовки та підвищення кваліфікації створюються для здійснення підвищення кваліфікації офіцерських кадрів, державних службовців, працівників Збройних Сил України перед їх призначенням на вищі посади та для підвищення професійного рівня.
2.14. Військові частини (підрозділи) забезпечення освітнього процесу створюються для забезпечення навчання та життєдіяльності особового складу ВВНЗ.
ІІІ. Управління ВВНЗ
3.1. Безпосереднє управління діяльністю ВВНЗ здійснює його начальник (керівник) (далі - начальник), який діє на засадах єдиноначальності, керується цим Положенням, статутом ВВНЗ і на якого покладаються функції практичної реалізації завдань ВВНЗ:
1) начальник ВВНЗ є прямим начальником для всього особового складу ВВНЗ і є відповідальним перед державою та Міністерством оборони України за дотримання законодавства України та договірних зобов’язань, бойову та мобілізаційну готовність ВВНЗ, виконання покладених на ВВНЗ завдань, стан навчально-виховної, методичної, наукової, науково-технічної і інноваційної діяльності, індивідуальну підготовку, морально-психологічний стан особового складу, військову і трудову дисципліну, стан збереження та зміцнення здоров’я особового складу, належну експлуатацію та збереження озброєння і військової техніки, фінансово-господарську діяльність, стан будівель, споруд та іншого майна, що передано ВВНЗ для використання, а також за організацію забезпечення охорони державної таємниці та захисту інформації з обмеженим доступом;
2) начальник ВВНЗ, крім обов’язків, передбачених Законом України "Про вищу освіту" ( 1556-18 ), зобов’язаний:
підтримувати постійну бойову і мобілізаційну готовність ВВНЗ;
забезпечувати виконання державного замовлення на підготовку військових фахівців у чисельності та за спеціальностями (спеціалізаціями), що визначаються наказом Міністерства оборони України;
організовувати розроблення та затвердження правил прийому до ВВНЗ;
організовувати проведення фахових вступних випробувань громадян, які виявили бажання навчатися у ВВНЗ;
організовувати роботу з військово-професійної орієнтації та професійного психологічного відбору вступників до ВВНЗ, безпосередньо керувати комплектуванням перших і наступних курсів слухачів (курсантів), подавати пропозиції щодо розподілу випускників ВВНЗ з урахуванням їхнього рейтингу;
організовувати навчальну, методичну, виховну роботу, наукову, науково-технічну та інноваційну діяльність у ВВНЗ;
керувати розробленням навчальних планів, програм навчальних дисциплін, забезпечувати повне і якісне їх виконання;
вживати заходів щодо постійного вдосконалення освітнього процесу, втілення передових методів навчання і виховання слухачів (курсантів), забезпечувати викладання навчальних дисциплін на високому науковому і методичному рівні;
особисто проводити навчальні заняття зі слухачами (курсантами), а також організовувати та проводити заняття з індивідуальної підготовки з офіцерським складом;
керувати вихованням особового складу, вживати заходів щодо запобігання порушенням і злочинам, зміцнення військової та трудової дисципліни, створення в підрозділах ВВНЗ здорового морально-психологічного клімату;
забезпечувати умови для підвищення професійного рівня підготовки особового складу ВВНЗ;
керувати роботою з добору, розстановки та ротації науково-педагогічних (педагогічних) і наукових працівників ВВНЗ;
підтримувати зв’язки з військовими частинами, іншими ВВНЗ, установами і організаціями Збройних Сил України та підприємствами, що належать до сфери управління Міністерства оборони України та інших центральних органів виконавчої влади, з усіх питань діяльності ВВНЗ;
організовувати військову підготовку громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу, укладати з ними відповідні контракти на військову підготовку, брати участь в атестації їх на присвоєння військового звання офіцера запасу;

................
Перейти до повного тексту