- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
06 травня 2016 р.
за № 689/28819
Про затвердження Інструкції з ведення погосподарського обліку в сільських, селищних та міських радах
( Преамбула із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної служби статистики
№ 417 від 28.12.2022 )
1. Затвердити Інструкцію з ведення погосподарського обліку в сільських, селищних та міських радах (далі - Інструкція), що додається.
2. Департаменту статистики сільського господарства та навколишнього середовища (Прокопенко О.М.):
1) подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
2) здійснювати методологічне керівництво застосуванням Інструкції, затвердженої пунктом 1 цього наказу.
3. Керівникам територіальних органів Держстату в межах своїх повноважень провести роз’яснювальну роботу щодо застосування Інструкції, затвердженої пунктом 1 цього наказу.
5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
6. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
ПОГОДЖЕНО: Міністр аграрної політики та продовольства України Голова Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру |
О.М.Павленко М.П.Мартинюк |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державної служби
статистики України
11.04.2016 № 56
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
06 травня 2016 р.
за № 689/28819
ІНСТРУКЦІЯ
з ведення погосподарського обліку в сільських, селищних та міських радах
I. Загальні положення
1. Погосподарський облік, як вид первинного обліку, передбачений для накопичення і систематизації відомостей, які збирають сільські, селищні, міські ради територіальних громад (далі - місцеві ради) по кожному з розташованих на їхній території населених пунктів і які є необхідними для проведення державних статистичних спостережень.
2. Погосподарський облік ведуть з урахуванням норм чинного законодавства з питань захисту персональних даних. Цей облік не передбачає реєстраційних дій і не несе жодних правових наслідків для об'єктів, відносно яких він здійснюється.
3. У рамках погосподарського обліку місцеві ради ведуть облік особистих селянських господарств у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері статистики.
4. У цій Інструкції терміни та поняття використовуються в таких значеннях:
домоволодіння - житловий будинок з господарськими спорудами та будівлями, які розташовані на одній земельній ділянці;
домогосподарство (домашнє господарство) - сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне господарство, повністю або частково об'єднують свої кошти та витрачають їх. Ці особи можуть перебувати в родинних стосунках або стосунках свояцтва, не перебувати в будь-яких із цих стосунків або бути і в тих, і в інших стосунках. Домогосподарство може складатися з однієї особи;
землеволодіння - земельна ділянка, що перебуває у власності (користуванні) особи;
об'єкт погосподарського обліку - одиниця, щодо якої здійснюється накопичення та систематизація відомостей (домогосподарство, домоволодіння, землеволодіння);
особа, що відповідає за об'єкт погосподарського обліку, - повнолітня особа, яка має безпосереднє відношення до об'єкта погосподарського обліку і спроможна надати необхідну достовірну інформацію щодо нього, - член домогосподарства, власник або користувач домоволодіння, землеволодіння;
перезакладення документів погосподарського обліку - заведення нових книг погосподарського обліку після закінчення строку їх дії.
5. Погосподарський облік у місцевих радах ведуть по кожному населеному пункту окремо за такими формами первинної облікової документації:
форма № 1 "Облікова картка об'єкта погосподарського обліку" (далі - форма № 1) - передбачена для ведення погосподарського обліку в місцевих радах, по кожному сільському населеному пункту;
( Абзац другий пункту 5 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної служби статистики
№ 12 від 09.02.2024 )
форма № 3 "Список осіб, яким надані земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства із земель міських поселень" (далі - форма № 3) - передбачена для ведення обліку особистих селянських господарств у місцевих радах по кожному міському населеному пункту.
( Абзац третій пункту 5 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної служби статистики
№ 12 від 09.02.2024 )
6. Форми погосподарського обліку заповнюють один раз. Надалі інформацію, що занесена до них, оновлюють, уточнюють, доповнюють у порядку й у строки, встановлені цією Інструкцією.
7. Місцеві ради самостійно приймають рішення щодо виду та формату погосподарського обліку, а також щодо організації проведення робіт з перезакладення та ведення документів погосподарського обліку.
8. Основними інформаційними джерелами погосподарського обліку є:
будь-які документальні свідчення щодо об'єкта погосподарського обліку: паспорти, свідоцтва, земельно-кадастрова документація, правовстановлюючі документи, рішення органів виконавчої влади й органів самоврядування будь-якого рівня, письмові заяви громадян тощо;
усні повідомлення, заяви громадян;
наочна інформація, отримана під час суцільних обходів і перевірок.
9. Суцільні обходи об'єктів погосподарського обліку й опитування населення проводять кожного року в період з 01 до 18 січня.
10. До опитування залучають особу, що відповідає за об'єкт погосподарського обліку, або за її відсутності - повнолітню особу, яка має безпосереднє відношення до об'єкта і спроможна надати достовірну інформацію про нього.
11. У місцевій раді призначають уповноважену особу (осіб) органу місцевого самоврядування (старосту або іншу уповноважену особу (осіб)), яка (які) відповідає(ють) за ведення погосподарського обліку в кожному населеному пункті (далі - уповноважена особа).
12. Перед початком обходу, щоб не пропустити окремі житлові будинки та дрібні населені пункти, перевіряють список усіх сільських населених пунктів, які розташовані на території місцевої ради. При цьому звертають увагу на те, щоб до списків були включені всі дрібні населені пункти та окремо розташовані житлові будинки: будинки для персоналу лісового господарства, залізничні станції, роз'їзди тощо. Крім того, до списку включають будинки, віднесені до відомчого житлового фонду, будинки і гуртожитки підприємств, установ, організацій, їх підсобних господарств.
( Пункт 12 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної служби статистики
№ 12 від 09.02.2024, з урахуванням змін, внесених Наказом Державної служби статистики
№ 50 від 01.03.2024 )
13. Форми погосподарського обліку заповнюють відповідно до положень цієї Інструкції.
Усі записи робляться чітко, внесені зміни й уточнення обґрунтовують, завіряють підписом особи, що відповідає за об'єкт погосподарського обліку, та уповноваженої особи, що здійснювала запис, а там, де це передбачено, - також підписом члена особистого селянського господарства. Поряд зі своїм підписом уповноважена особа проставляє свої прізвище та ініціали.
15. Зберігання документів погосподарського обліку провадять відповідно до чинного законодавства.
II. Об'єкти погосподарського обліку
1. Об'єктами погосподарського обліку (далі - об'єкт ПГО) є:
домогосподарство з реєстрацією місця проживання на території населеного пункту разом із нерухомістю, якою воно володіє або користується, - перший тип об'єкта (код - 1);
домогосподарство з реєстрацією місця перебування на території населеного пункту разом із нерухомістю, якою воно володіє або користується, - другий тип об'єкта (код - 2);
домоволодіння, місце проживання власника (власників) якого зареєстровано в іншому населеному пункті, включаючи земельні ділянки, що належать цій особі (особам) у межах місцевої ради, - третій тип об'єкта (код - 3);
землеволодіння, місце проживання власника (власників) якого зареєстровано в іншому населеному пункті, - четвертий тип об'єкта (код - 4). Землеволодіння, як об'єкт ПГО, не має розташованого на ньому житлового будинку, але на ньому можуть знаходитися окремі господарські споруди;
закинутий об'єкт - домоволодіння або землеволодіння, яким тривалий час ніхто не користується і яке має ознаки занепаду, руйнування, а також домоволодіння або землеволодіння, чий єдиний власник, господар помер, а спадкоємці (правонаступники) ще не визначені, - п'ятий тип об'єкта (код - 5).
2. Номер об'єкта погосподарського обліку (далі - номер ПГО) - унікальний номер, який присвоюють кожному об'єкту погосподарського обліку один раз при його включенні до погосподарського обліку та який зберігається за ним допоки об'єкт не буде виключено з обліку.
Номер ПГО складається із семи цифр, перші дві з яких є порядковим номером населеного пункту в межах місцевої ради, наступні чотири цифри є порядковим номером об'єкта ПГО в межах населеного пункту, остання - кодом типу об'єкта.
Для уникнення дублювання порядкових номерів населені пункти в межах місцевої ради нумерують, розташувавши їх за алфавітним порядком. Об'єкти ПГО у населеному пункті групують за вулицями і здійснюють їх наскрізну нумерацію в межах населеного пункту за територіальним принципом у порядку зростання номерів будинків незалежно від типу об'єкта.
За будь-яких змін, що відбуваються з об'єктом ПГО протягом його перебування на обліку, в його номері може змінюватися тільки остання цифра - код типу об'єкта. Порядковий номер об'єкта ПГО у межах місцевої ради (перші шість цифр його номера) не змінюється.
Порядкові номери об'єктів ПГО, що вивільняються через виключення об'єктів з погосподарського обліку, надалі не використовують.
III. Включення об'єкта до погосподарського обліку
1. До погосподарського обліку включають об'єкти, які відповідають визначенню, наведеному в пункті 1 розділу ІІ цієї Інструкції.
2. Об'єкт першого типу - домогосподарство з реєстрацією місця проживання на території населеного пункту - включають до погосподарського обліку за фактом реєстрації місця проживання його членів (або хоча б одного з його членів) на території населеного пункту.
3. Об'єкт другого типу - домогосподарство з реєстрацією місця перебування на території населеного пункту - включають до погосподарського обліку за фактом реєстрації місця перебування його членів на території населеного пункту.
4. Нове домогосподарство, яке утворилося з числа осіб, що мають реєстрацію місця проживання/перебування на території населеного пункту, або внаслідок об'єднання чи роз'єднання (розділення) існуючих домогосподарств із реєстрацією місця проживання/перебування на території населеного пункту, стає об'єктом ПГО і його включають до погосподарського обліку за письмовою чи усною заявою голови такого домогосподарства з моменту здійснення ним повідомлення.
5. Домогосподарство, члени якого прибули на територію населеного пункту після перезакладення документів погосподарського обліку і зареєстрували своє місце проживання/перебування в ньому, включають до погосподарського обліку за письмовою чи усною заявою голови такого домогосподарства з моменту здійснення ним повідомлення.
6. Об'єкт третього типу - домоволодіння, місце проживання власника (власників) якого (яких) зареєстровано в іншому населеному пункті, - включають до погосподарського обліку за фактом його існування на території населеного пункту на момент проведення суцільного обходу й опитування населення під час перезакладення документів погосподарського обліку, а також за фактом набуття прав на частину нерухомого майна об'єкта ПГО цього населеного пункту в період після перезакладення документів погосподарського обліку.
7. Об'єкт четвертого типу - землеволодіння, місце проживання власника (власників) якого (яких) зареєстровано в іншому населеному пункті, - включають до погосподарського обліку за фактом його існування на території населеного пункту на момент проведення суцільного обходу і опитування населення під час перезакладення документів погосподарського обліку, а також за фактом надання громадянам, не зареєстрованим на території місцевої ради, земельних ділянок відповідно до норм чинного законодавства або за фактом набуття прав на земельну ділянку об'єкта ПГО цієї місцевої ради в період після перезакладення документів погосподарського обліку.
8. Об'єкт п'ятого типу - закинутий об'єкт - уключають до погосподарського обліку за фактом його існування на території населеного пункту на момент проведення суцільного обходу й опитування населення під час перезакладення й уточнення документів погосподарського обліку або за фактом появи такого об'єкта в період після перезакладення документів погосподарського обліку.
IV. Виключення об'єкта з погосподарського обліку
1. Виключення об'єкта з погосподарського обліку здійснюють у випадку його ліквідації або якщо об'єкт перестає відповідати одному з визначень, наведених у пункті 1 розділу ІІ цієї Інструкції.
2. Ліквідація об'єкта ПГО відбувається в разі:
виїзду в повному складі та зняття з реєстрації місця проживання/перебування членів домогосподарства, яке не має на території населеного пункту нерухомого майна, що їм належить;
смерті останнього члена домогосподарства, яке має реєстрацію місця проживання/перебування і не має на території населеного пункту нерухомого майна, що йому належить;
виїзду в повному складі та зняття з реєстрації місця проживання/перебування членів домогосподарства, правонаступником нерухомого майна якого на території населеного пункту стають члени домогосподарства з реєстрацією місця проживання/перебування на території цього населеного пункту;
об'єднання об'єктів ПГО з реєстрацією місця проживання на території населеного пункту;
прийняття в спадщину безхазяйного об'єкта членом (членами) домогосподарства з реєстрацією місця проживання/перебування на території населеного пункту;
придбання домоволодіння або землеволодіння домогосподарством із реєстрацією місця проживання/перебування на території населеного пункту;
розділення нерухомого майна об'єкта ПГО при його спадкуванні чи продажу;
рішення органу місцевого самоврядування про ліквідацію закинутого об'єкта або його передачу в користування громадянам, які зареєстрували своє місце проживання/перебування на території населеного пункту.
3. Об'єкт перестає відповідати одному з визначень, наведених у пункті 1 розділу ІІ цієї Інструкції, у разі виїзду у повному складі та зняття з реєстрації місця проживання/перебування домогосподарства, правонаступником нерухомого майна якого на території населеного пункту стає юридична особа (підприємство, організація, церква тощо).
................Перейти до повного тексту