- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ ТА З ПИТАНЬ
ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ІНТЕГРАЦІЇ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 228 від 31.07.2002 м.Київ | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20 серпня 2002 р. за N 681/6969 |
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Міністерства економіки
N 53 від 28.01.2010 )
Про затвердження Правил роздрібної торгівлі транспортними засобами і номерними агрегатами
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства
економіки та з питань європейської інтеграції
N 174 від 08.07.2003
Наказами Міністерства економіки
N 259 від 29.08.2005
N 21 від 25.01.2008 )
З метою впорядкування роздрібної торгівлі транспортними засобами і номерними агрегатами
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Правила роздрібної торгівлі транспортними засобами і номерними агрегатами, що додаються.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України від 18.12.95
N 168 "Про затвердження Правил торгівлі транспортними засобами і номерними агрегатами", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 29 грудня 1995 року за N 489/1025.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Державного секретаря Стеценка В.О.
Виконуючий обов'язки Міністра | В.Першин |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства економіки
та з питань європейської
інтеграції України
31.07.2002 р. N 228
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
20 серпня 2002 р.
за N 681/6969
Правила роздрібної торгівлі транспортними засобами і номерними агрегатами
( У тексті Правил слово "покупець" в усіх відмінках та числах замінено словом "споживач" у відповідних відмінках та числах згідно з Наказом Міністерства економіки
N 21 від 25.01.2008 )
1. Загальні положення
1.1. Ці Правила регламентують основні вимоги щодо організації роздрібної торгівлі автомобілями, автобусами, мотоциклами всіх типів, марок і моделей, причепами, напівпричепами та мотоколясками, іншими транспортними засобами (далі - транспортні засоби) вітчизняного та іноземного виробництва і номерними агрегатами до них (двигуни, шасі, кузови, рами) як новими, що не були в експлуатації та не були зареєстровані в органах ДАІ, так і такими, які були в експлуатації (комісійна торгівля), а також скупленими транспортними засобами і номерними агрегатами.
1.2. Правила поширюються на всіх суб'єктів господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю транспортними засобами і номерними агрегатами і зареєстровані в установленому порядку.
1.3. Роздрібна торгівля транспортними засобами і номерними агрегатами здійснюється суб'єктами господарювання через об'єкти роздрібної торгівлі з відповідними умовами для зберігання, передпродажної підготовки та сервісного обслуговування, продажу, які відповідають торгово-технологічним та протипожежним вимогам.
Біля входу на видному місці розміщується вивіска із зазначенням назви суб'єкта господарювання або уповноваженого ним органу та режиму роботи, який встановлюється суб'єктом господарювання самостійно, а у випадках, передбачених законодавством, за погодженням з органами місцевого самоврядування.
( Абзац другий пункту 1.3 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки
N 21 від 25.01.2008 )
1.4. Транспортні засоби, що ввозяться на територію України для продажу, підлягають митному оформленню в порядку, установленому законодавством.
Транспортні засоби і номерні агрегати, що ввозяться в Україну як нові, так і такі, що були в експлуатації, допускаються до продажу за наявності в документах, згідно з якими вони надійшли, реєстраційних номерів сертифіката відповідності чи свідоцтва про визнання відповідності та/або декларації про відповідність, якщо це встановлено технічним регламентом з підтвердження відповідності на відповідний товар.
( Абзац другий пункту 1.4 в редакції Наказу Міністерства економіки
N 259 від 29.08.2005 )
1.5. Продаж автотранспортних засобів і номерних агрегатів дозволяється особам, які досягли 18 років, мототранспортних засобів і номерних агрегатів - 16 років, за наявності паспорта або документа, що його замінює.
Продаж мототранспортних засобів і номерних агрегатів неповнолітнім особам здійснюється за наявності дозволу батьків чи піклувальника.
Юридичні особи можуть придбавати транспортні засоби та номерні агрегати за наявності доручення уповноваженої особи підприємства (організації, установи) та паспорта або документа, що його замінює.
При продажу транспортних засобів і номерних агрегатів працівники суб'єкта господарювання зобов'язані надати споживачу необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про товар, яка повинна містити:
найменування та адресу виробника (імпортера, продавця) і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача, а також проводить ремонт і технічне обслуговування;
назву нормативних документів, вимогам яких повинні відповідати вітчизняні транспортні засоби і номерні агрегати;
перелік основних технічних характеристик транспортних засобів і номерних агрегатів;
дату виготовлення;
гарантійні зобов'язання виробника;
термін служби транспортного засобу і номерного агрегату, відомості про необхідні дії споживача після його закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій;
правила та умови ефективного та безпечного використання транспортних засобів і номерних агрегатів;
процент зносу (при комісійній торгівлі та скупці);
сертифікацію транспортних засобів і номерних агрегатів.
Інформація про ціну транспортного засобу і номерного агрегату в грошовій одиниці України надається суб'єктом господарювання за допомогою ярлика цін (цінника), який підписується особою, відповідальною за формування, установлення або застосування цін, і скріплюється печаткою (штампом) суб'єкта господарювання із зазначенням дати підписання чи іншим способом.
1.6. Суб'єкт господарювання для продажу транспортних засобів повинен мати довідки-рахунки, а підприємство-виробник - акти приймання-передачі транспортних засобів, які є підставою для реєстрації транспортних засобів в органах ДАІ, та номерні знаки "Транзит", що відповідають державному стандарту, для перегону транспортних засобів до місця призначення. У супровідних документах робиться відмітка "Перегін" і вказуються реєстраційні номери.
Бланки довідок-рахунків, актів приймання-передачі транспортних засобів підприємств-виробників та номерні знаки "Транзит" є документами суворої звітності.
Забезпечення суб'єкта господарювання бланками довідок-рахунків, актів приймання-передачі транспортних засобів підприємств-виробників і номерними знаками "Транзит" проводиться ГУДАІ МВС України в установленому законодавством порядку.
1.7. Суб'єкт господарювання на транспортні засоби, що продані споживачу і доставляються ним своїм ходом до місця реєстрації, видає знаки "Транзит", про що робиться відмітка в довідці-рахунку або акті приймання-передачі транспортного засобу підприємства-виробника.
Перегін транспортних засобів без номерних знаків "Транзит" забороняється. У разі перегону транспортних засобів для продажу від одного суб'єкта господарювання до іншого або від одного підрозділу (філії) суб'єкта господарювання до іншого в супровідних документах робиться запис: "Перегін, транзитний номер".
При продажу транспортних засобів суб'єкт господарювання повинен видати споживачу нові номерні знаки "Транзит". Номерні знаки попереднього власника вилучаються та знищуються в установленому порядку на підставі акта за участю працівників реєстраційних підрозділів органів ДАІ.
1.8. Суб'єкт господарювання зобов'язаний вести журнал обліку надходжень і реалізації транспортних засобів та номерних агрегатів, виданих довідок-рахунків та виданих (знищених) номерних знаків "Транзит". Матеріали, що були підставою для видачі довідок-рахунків, підшиваються до справи, скріплюються печаткою суб'єкта господарювання і зберігаються протягом п'яти років. Журнал зберігається як документ суворої звітності протягом десяти років.
Журнал повинен бути прошнурованим, сторінки пронумерованими. Кінці шнура на останній сторінці журналу фіксуються та скріплюються печаткою ГУДАІ МВС України. Довідки-рахунки записуються в журналі в порядку зростання номерів.
1.9. Довідка-рахунок заповнюється друкарським способом або кульковою ручкою від руки одним почерком. У відповідній графі проставляється назва суб'єкта господарювання та дата реалізації транспортних засобів. Довідка-рахунок підписується керівником (заступником керівника), головним бухгалтером, касиром і скріплюється круглою печаткою. Забороняється ставити печатку на незаповнені бланки.
У разі коли продаж транспортних засобів і номерних агрегатів відбувається через філію суб'єкта господарювання або підприємство, з яким суб'єкт господарювання уклав відповідний договір, - уповноваженого дилера, які поставлені на облік в ГУДАІ МВС України, видача довідок-рахунків здійснюється за підписом керівника (заступника керівника), головного бухгалтера, касира філії або уповноваженого дилера та скріплюється круглою печаткою. У цьому випадку вимоги споживача, у разі придбання ним транспортних засобів і номерних агрегатів неналежної якості, виконуються філією або уповноваженим дилером, які виписали довідку-рахунок.
У разі продажу транспортних засобів і номерних агрегатів через філію суб'єкта господарювання або уповноваженого дилера крім довідки-рахунка або акта приймання-передачі транспортного засобу підприємства-виробника споживачу повинно бути видано також акт приймання-передачі транспортного засобу між суб'єктом господарювання та філією або уповноваженим дилером, які виписали довідку-рахунок. Зазначений порядок поширюється виключно на продаж транспортних засобів, що не були в експлуатації та не були зареєстровані в органах ДАІ.
При передачі підприємством-виробником (яке здійснює діяльність відповідно до Закону України
"Про стимулювання виробництва автомобілів в Україні" та операції якого з продажу автомобілів, автобусів і комплектуючих виробів до них оподатковуються податком на додану вартість за нульовою ставкою) споживачу проданих транспортних засобів і номерних агрегатів власного виробництва через філію або уповноваженого дилера, які поставлені на облік в ГУДАІ МВС України, всі графи в акті приймання-передачі транспортного засобу підприємства-виробника заповнюються виробником, крім граф "Організація-одержувач (фізична особа)", "Представник організації (фізична особа)" і "Дата видачі", які заповнюються працівником філії або уповноваженого дилера.
( Пункт 1.9 доповнено абзацом четвертим згідно з Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції
N 174 від 08.07.2003 )
На зворотному боці акта робиться запис: "Видача транспортного засобу (номерного агрегата) проведена підприємством (найменування, адреса) за ціною (сума словами)", який засвідчується підписами керівника підприємства (філії або уповноваженого дилера) і головного бухгалтера та скріплюється круглою печаткою.
( Пункт 1.9 доповнено абзацом п'ятим згідно з Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції
N 174 від 08.07.2003 )
Усі реквізити транспортних засобів записуються розбірливо, повністю і без помилок.
У разі допущення при заповненні реквізиту довідки-рахунка або акта приймання-передачі транспортного засобу підприємства-виробника помилки реквізит закреслюється, а на зворотному боці робиться запис: "Виправленому ... вірити", який завіряється згідно з вищезазначеним порядком.
У разі коли номери агрегатів мають більше семи знаків, у відповідній графі проставляються останні сім знаків номера, уключаючи літеру, а повні дані дублюються на зворотному боці довідки-рахунка або акта приймання-передачі транспортного засобу підприємства-виробника, підписуються керівником і скріплюються круглою печаткою.
1.10. На один транспортний засіб або агрегат (навіть якщо він без номера заводу-виробника) видається тільки одна довідка-рахунок або акт приймання-передачі транспортного засобу підприємства-виробника. У разі реалізації транспортного засобу або агрегата за дорученням довідка-рахунок або акт приймання-передачі транспортного засобу підприємства-виробника видається на ім'я юридичної або фізичної особи, від імені якої діє представник.
1.11. У разі втрати споживачем довідки-рахунка або акта приймання-передачі транспортного засобу підприємства-виробника суб'єкт господарювання на підставі заяви власника транспортного засобу видає нову довідку-рахунок або акт приймання-передачі транспортного засобу підприємства-виробника, на якій робить запис: "Дублікат", зазначає серію, номер і дату раніше виданої довідки-рахунка або акта приймання-передачі транспортного засобу підприємства-виробника. Дублікат підписується керівником та бухгалтером і скріплюється печаткою суб'єкта господарювання.
Суб'єкт господарювання в десятиденний строк доводить до відома ГУДАІ МВС України про втрачену споживачем довідку-рахунок або акт приймання-передачі транспортного засобу підприємства-виробника.
1.12. У разі втрати суб'єктом господарювання бланків довідок-рахунків або актів приймання-передачі транспортного засобу підприємств-виробників останній зобов'язаний негайно сповістити про це територіальний орган внутрішніх справ і орган, від якого ці бланки були одержані. У заяві зазначається, за яких обставин втрачено бланки, їх кількість, серії та номери.
1.13. Суб'єкт господарювання може надавати споживачу додаткові платні послуги щодо технічного обслуговування, зберігання, заправлення транспортних засобів пальним, маслами чи мастилами, транспортування до місця призначення тощо, а також здійснювати продаж супутніх товарів (інструментів, чохлів та ін.).
1.14. Розрахунки за продані транспортні засоби, номерні агрегати та супутні товари можуть здійснюватися готівкою та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) відповідно до законодавства. Споживачу в обов'язковому порядку видається розрахунковий документ установленої форми на повну суму проведеної операції, який засвідчує факт оплати за певний транспортний засіб чи номерний агрегат.
( Абзац перший пункту 1.14 глави 1 в редакції Наказу Міністерства економіки
N 21 від 25.01.2008 )
Гроші за продані комісійні транспортні засоби та номерні агрегати виплачуються комітенту готівкою або у безготівковому порядку не пізніше ніж через три дні після їх продажу, не враховуючи дня продажу, вихідних і святкових днів, при пред'явленні виданого комісіонером акта технічного стану та оцінки транспортного засобу і номерного агрегату, паспорта або документа, що його замінює.
Гроші за продані транспортні засоби, прийняті на комісію від юридичних осіб, перераховуються на їх рахунки в банках.
1.15. Бухгалтерський облік ведеться, а фінансова звітність подається суб'єктом господарювання відповідно до законодавства.
1.16. Суб'єкти господарювання повинні забезпечити наявність на видному та доступному місці куточка споживача, в якому розміщується інформація про найменування власника або уповноваженого ним органу, книга відгуків та пропозицій, адреси і номери телефонів органів, що забезпечують захист прав споживачів.
( Пункт 1.16 глави 1 в редакції Наказу Міністерства економіки
N 21 від 25.01.2008 )
1.17. Суб'єкти господарювання (філії, уповноважені дилери) зобов'язані не порушувати прав споживачів, визначених Законом України
"Про захист прав споживачів", знати і виконувати ці Правила, Порядок провадження торговельної діяльності та правила торговельного обслуговування населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006
N 833, та інші нормативно-правові акти, що регламентують торговельну діяльність. За їх порушення суб'єкти господарювання та їх працівники несуть відповідальність згідно з законодавством.
( Пункт 1.17 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки
N 21 від 25.01.2008 )
2. Торгівля новими транспортними засобами і номерними агрегатами
2.1. Суб'єкти господарювання зобов'язані приймати до продажу нові транспортні засоби і номерні агрегати, які відповідають вимогам нормативних документів.
Забороняється продаж нових транспортних засобів і номерних агрегатів з дефектами, котрі загрожують безпеці дорожнього руху, або які за технічним станом не відповідають нормативам і стандартам, чинним в Україні, а також які не пройшли передпродажної підготовки, без документів з позначенням реєстраційних номерів сертифіката відповідності чи свідоцтва про визнання відповідності та/або декларації про відповідність, якщо це встановлено технічним регламентом з підтвердження відповідності на відповідний товар.
( Абзац другий пункту 2.1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економіки
N 259 від 29.08.2005 )
2.2. Передпродажна підготовка транспортних засобів проводиться кваліфікованими фахівцями суб'єкта господарювання згідно з вимогами нормативно-технічної документації.
Суб'єкт господарювання у сервісній книжці обов'язково робить позначку про проведення передпродажної підготовки транспортних засобів, у якій обов'язково зазначаються: дата проведення передпродажної підготовки, інформація про терміни проведення сервісного обслуговування, перелік сервісних центрів та їх адреси, прізвище, ім'я, по батькові відповідальної особи, підпис, скріплений печаткою суб'єкта господарювання.
2.3. На продані транспортні засоби споживачу видається сервісна книжка, інструкція про порядок експлуатації, розрахунковий документ, який засвідчує факт продажу, довідка-рахунок або акт приймання-передачі транспортного засобу підприємства-виробника, які є підставою для реєстрації транспортного засобу в органах ДАІ, а у разі продажу транспортних засобів і номерних агрегатів через філію суб'єкта господарювання або уповноваженого дилера - акт приймання-передачі транспортного засобу між суб'єктом господарювання та філією або уповноваженим дилером.
На проданий номерний агрегат споживачу видається технічна документація (опис), розрахунковий документ, що засвідчує факт купівлі, а також довідка-рахунок або акт приймання-передачі транспортного засобу підприємства-виробника.
При продажу транспортних засобів, що були ввезені з-за кордону, разом з довідкою-рахунком споживачу видається оригінал або копія вантажної митної декларації, які скріплюються гербовою печаткою митниці.
Дозволяється видача довідки-рахунка, скріпленої гербовою печаткою митниці, без оригіналу або копії вантажної митної декларації. У цьому разі у довідці-рахунку обов'язково робиться запис: "У митному відношенні оформлено. Вантажна митна декларація (ВМД) "___" ____________ 200_ р. N _____, імпортер ____________________________", який скріплюється гербовою печаткою митниці.
2.4. Гарантія виробника на нові транспортні засоби і номерні агрегати діє протягом терміну, установленого нормативно-технічною документацією. Гарантійний термін обчислюється з дня продажу споживачу транспортного засобу або номерного агрегату. Гарантійні зобов'язання можуть виконуватися згідно з договором (у разі його наявності) виробником, імпортером, продавцем.
2.5. У разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку недоліків у транспортному засобі або в номерному агрегаті споживач в порядку та у строки, встановлені законодавством, має право вимагати:
а) пропорційного зменшення ціни;
б) безоплатного усунення недоліків в розумний строк;
в) відшкодування витрат на усунення недоліків.
Споживач має право пред'явити одну з цих вимог, а в разі її невиконання заявити іншу вимогу.
У разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку істотних недоліків у транспортному засобі або в номерному агрегаті, які виникли з вини виробника (продавця), або фальсифікації транспортного засобу чи номерного агрегата, підтверджених за необхідності висновком експертизи, споживач у порядку та в строки, що встановлені законодавством, і на підставі обов'язкових для сторін правил чи договору має право за своїм вибором вимагати від суб'єкта господарювання або виробника:
а) розірвання договору та повернення сплаченої грошової суми за транспортний засіб чи номерний агрегат;
б) заміни транспортного засобу чи номерного агрегата на такі ж або на аналогічні з числа наявних у суб'єкта господарювання (виробника).
( Пункт 2.5 глави 2 в редакції Наказу Міністерства економіки
N 21 від 25.01.2008 )
2.6. Безоплатне усунення недоліків, виявлених у транспортних засобах і номерних агрегатах в період гарантійного терміну, проводиться протягом 14 днів або за згодою сторін в інший термін.
2.7. При виконанні гарантійних ремонтів гарантійний термін збільшується на час перебування транспортних засобів і номерних агрегатів у ремонті.
Зазначений час обчислюється від дня, коли споживач звернувся з письмовою вимогою про усунення недоліків.
При усуненні недоліків шляхом заміни комплектувального виробу або складової частини транспортного засобу чи номерного агрегату, на які встановлено гарантійні терміни, гарантійний термін на новий комплектувальний виріб і складову частину обчислюється від дня видачі споживачу транспортного засобу чи номерного агрегату після ремонту.
2.8. Суб'єктом господарювання (виробником, продавцем або підприємством, що виконує їх функції) заміна транспортних засобів і номерних агрегатів з недоліками проводиться негайно, а в разі необхідності додаткової перевірки якості - протягом 14 днів або за домовленістю сторін.
У разі відсутності транспортних засобів чи номерних агрегатів для заміни вимога споживача задовольняється у двомісячний термін із часу подання відповідної заяви.
При неможливості задовольнити вимогу споживача про заміну в установлений термін він має право за своїм вибором пред'явити суб'єкту господарювання (продавцю або виробнику) інші вимоги, передбачені Законом України
"Про захист прав споживачів".
При обміні транспортних засобів і номерних агрегатів гарантійний термін обчислюється від дня обміну.
2.9. Під час заміни транспортних засобів чи номерних агрегатів з недоліками на аналогічні належної якості, ціна на які змінилася, перерахунок вартості не проводиться.
Під час заміни транспортних засобів чи номерних агрегатів з істотними недоліками на такі ж іншої моделі належної якості перерахунок вартості в разі підвищення ціни здійснюється виходячи з його вартості на час обміну, а в разі зниження ціни - виходячи з вартості на час купівлі.
( Абзац другий пункту 2.9 глави 2 в редакції Наказу Міністерства економіки
N 21 від 25.01.2008 )
................Перейти до повного тексту