1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 234 від 21.06.2001


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
18 липня 2001 р.
за N 603/5794
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Національного банку N 232 від 04.04.2016 )
Про затвердження Положення про порядок підготовки та атестації фахівців з дилінгових операцій на валютних ринках
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку N 457 від 08.10.2010 N 209 від 24.06.2011 )
З метою забезпечення координації діяльності з підготовки та атестації фахівців, які здійснюють професійну діяльність з дилінгових операцій на валютних ринках, відповідно до пункту 19 статті 7 Закону України "Про Національний банк України" Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
( Преамбула із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 457 від 08.10.2010 )
1. Затвердити Положення про порядок підготовки та атестації фахівців з дилінгових операцій на валютних ринках (додається).
2. Визнати таким, що втратило чинність, Тимчасове положення про порядок навчання та атестації фахівців з дилінгових операцій на валютних ринках, затверджене постановою Правління Національного банку України від 24.12.98 N 542 і зареєстроване в Міністерстві юстиції України 02.03.99 за N 129/3422.
3. Зареєструвати постанову в установленому порядку в Міністерстві юстиції України та надіслати Асоціації українських банків, Українській міжбанківській валютній біржі, Міністерству освіти і науки України, а також територіальним управлінням та установам Національного банку України.
4. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Департамент персоналу (І.М.Іванюк) та Департамент валютного регулювання (С.О.Яременко).
5. Постанова набирає чинності через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
Голова В.С.Стельмах
Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
21.06.2001 N 234
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
18 липня 2001 р.
за N 603/5794
Положення
про порядок підготовки та атестації фахівців з дилінгових операцій на валютних ринках
Це Положення розроблене відповідно до пункту 19 статті 7 Закону України "Про Національний банк України" і має за мету забезпечити координацію діяльності з підготовки та атестації фахівців, які здійснюють професійну діяльність з дилінгових операцій на валютних ринках.
( Преамбула із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 457 від 08.10.2010 )
I. Порядок підготовки
1. Підготовка фахівців для роботи на валютному ринку здійснюється вищими навчальними закладами відповідно до вимог Типової програми підготовки фахівців з дилінгових операцій на валютних ринках (далі - Типова програма), що додається.
Типова програма, а також зміни до неї публікуються в засобах масової інформації.
2. Право на підготовку фахівців з дилінгових операцій на валютних ринках надається вищим навчальним закладам, акредитованим за III-IV рівнями, які здійснюють освітню діяльність з підготовки фахівців за галуззю знань "Економіка та підприємництво", спеціальністю "Банківська справа", освітньо-кваліфікаційним рівнем - спеціаліст (код 7.03050802) або магістр (код 8.03050802) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.08.2010 N 787 "Про затвердження переліку спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за освітньо-кваліфікаційними рівнями спеціаліста і магістра" та уклали договір з Національним банком України про таку підготовку відповідно до пункту 3 розділу I цього Положення на строк не більше ніж два роки.
( Пункт 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 209 від 24.06.2011 )
3. Для укладення договору про співробітництво з питань підготовки та атестації фахівців з дилінгових операцій на валютних ринках вищий навчальний заклад подає до Національного банку України такі документи:
а) інформацію про вищий навчальний заклад та його навчально-матеріальну базу, про викладацький склад, досвід підготовки фахівців тощо;
б) навчальну програму, складену відповідно до Типової програми;
в) перелік викладачів, які залучатимуться до виконання програми, із зазначенням наукового ступеня, вченого звання, посади та місця роботи;
г) копію ліцензії Міністерства освіти і науки України на здійснення освітньої діяльності.
Усі документи підписуються керівником вищого навчального закладу. За результатами розгляду Національний банк України приймає рішення про укладення договору чи відмову від його укладення.
4. Перелік вищих навчальних закладів, з якими укладені договори про співробітництво з питань підготовки та атестації фахівців з дилінгових операцій на валютних ринках, публікується в журналі "Вісник Національного банку України". Вищий навчальний заклад, з яким укладено договір, при рекламуванні своєї діяльності з підготовки за цією програмою зобов'язаний зазначити номер та дату договору про співробітництво з Національним банком України.
5. Для підготовки фахівців з дилінгових операцій на валютних ринках вищі навчальні заклади, які уклали договір з Національним банком України, повинні залучати висококваліфікованих викладачів з досвідом практичної роботи на валютному ринку чи з відповідною підготовкою в зарубіжних навчальних закладах.
6. Обов'язковим елементом підготовки дилерів повинно бути їх стажування в дилінговому центрі одного з комерційних банків (на валютній біржі) за їх згодою протягом часу, передбаченого Типовою програмою.
7. Договір про співробітництво з Національним банком України з питань підготовки та атестації фахівців з дилінгових операцій на валютних ринках поширюється тільки на базовий вищий навчальний заклад. Для організації підготовки фахівців у філіях цього закладу кожна з них повинна подати до Національного банку України через свій головний офіс документи, зазначені в пункті 3 розділу I цього Положення, й укласти окремий договір про співробітництво.
Посилання на договір з Національним банком України (його номер та дату) вищий навчальний заклад повинен давати в кваліфікаційному посвідченні, що вручається фахівцям, які успішно склали кваліфікаційний іспит. Якщо слухач не склав кваліфікаційного іспиту, то вищий навчальний заклад видає довідку про те, що він прослухав цю програму.
8. Вищі навчальні заклади, які уклали договір з Національним банком України про підготовку та атестацію фахівців з дилінгових операцій на валютних ринках, можуть організовувати їх навчання екстерном, забезпечуючи таких слухачів навчальними програмами та літературою. На таку форму навчання приймаються фахівці зі стажем практичної роботи дилера на валютному ринку не менше ніж один рік. Вони проходять атестацію у відповідному вищому навчальному закладі на підставах, викладених у розділі II цього Положення.
Підготовка та атестація фахівців з дилінгових операцій на валютних ринках здійснюється на договірних засадах між замовником і вищим навчальним закладом.
II. Атестація фахівців
1. Атестація фахівців з дилінгових операцій на валютних ринках проводиться з метою підтвердження готовності виконання ними на високому професійному рівні своїх обов'язків та здійснюється після завершення за відповідними програмами підготовки фахівців з дилінгових операцій на валютних ринках.
2. Для атестації фахівців у вищих навчальних закладах створюються постійно діючі атестаційні комісії, які проводять кваліфікаційні іспити зі слухачами стаціонарних курсів, а також з фахівцями, що навчалися екстерном чи виявили бажання пройти атестацію взагалі без навчання у вищезазначених закладах, проте мають досвід практичної роботи валютного дилера не менше ніж один рік.
3. Склад атестаційної комісії формується з викладачів вищого навчального закладу і затверджується керівником відповідного вищого навчального закладу після погодження з Національним банком України чи з його територіальним управлінням. До складу комісії обов'язково включаються представники Національного банку України чи його територіального управління, а також можуть включатися представники валютної біржі та організацій, створених професійними учасниками валютного ринку.
4. Вищі навчальні заклади, на базі яких працюють атестаційні комісії, повинні публікувати в засобах масової інформації відомості про графік, порядок та місце роботи комісії.
5. До атестації допускаються особи, які відповідають таким вимогам:
а) не були засуджені за господарські та посадові злочини чи позбавлені права займати певні посади;
б) мають дипломи про вищу освіту у вищих навчальних закладах України III-IV рівнів акредитації (або аналогічні дипломи про освіту в закордонних навчальних закладах) чи є студентами випускних курсів цих закладів на освітньо-кваліфікаційних рівнях спеціаліста та магістра;
в) мають довідку, яка підтверджує, що особа навчалася за відповідною програмою (стаціонарно чи екстерном). Якщо особа має стаж практичної роботи валютного дилера не менше ніж один рік, то вона може допускатись до кваліфікаційного іспиту без попереднього навчання і наявності відповідного свідоцтва про навчання. У цьому разі така особа повинна мати копію документа, що підтверджує стаж роботи валютного дилера.
Особи, які виявили бажання скласти кваліфікаційний іспит, подають до атестаційної комісії такі документи:
заяву про участь у кваліфікаційному іспиті;
копію документів про відповідний рівень освіти, передбачений підпунктами "б" та "в" цього пункту.
6. Кваліфікаційні вимоги, які пред'являє атестаційна комісія до фахівців, повинні бути єдиними для всіх вищих навчальних закладів і комісій, що забезпечується повною відповідністю змісту іспиту вимогам Типової програми.
Кваліфікаційний іспит проводиться шляхом тестування, а в разі потреби кваліфікаційна комісія може проводити додаткову співбесіду з фахівцями.

................
Перейти до повного тексту