1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 523 від 24.07.96
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
27 вересня 1996 р.
за N 556/1581
Про затвердження Положення про порядок придбання, видачі, обліку, зберігання та застосування вогнепальної зброї, боєприпасів до неї, спеціальних засобів індивідуального захисту працівниками судів і правоохоронних органів, а також особами, які беруть участь у кримінальному судочинстві
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 615 від 26.06.2002 )
Відповідно до Законів України "Про державний захист працівників суду у правоохоронних органів" та "Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві",
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про порядок придбання, видачі, обліку, зберігання та застосування вогнепальної зброї, боєприпасів до неї, спеціальних засобів індивідуального захисту працівниками судів і правоохоронних органів, а також особами, які беруть участь у кримінальному судочинстві (додається).
2. Начальникам ГУВ та МТЗ, Господарчого управління, ГУАСМ, Штабу, ГУК МВС України, головних управлінь в Автономній Республіці Крим, м. Києві та Київській області, управлінь МВС України в областях, м. Севастополі:
( Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС N 615 від 26.06.2002 )
2.1. Забезпечити вивчення та неухильне виконання зазначеного Положення.
2.2. Організувати спеціальні курси підготовки працівників судів і правооохоронних органів та осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, стосовно яких прийнято рішення про видачу вогнепальної зброї та спеціальних засобів щодо вивчення вимог відповідних законодавчих та нормативних актів з питань застосування зброї та спецзасобів, їх матеріальної частини, а також проведення з такими особами практичних стрільб та прийняття від них заліків.
3. При виділенні цільових коштів Головному управлінню військового та матеріально-технічного забезпечення (Кучеру А.П.) та Господарчому управлінню (Подзігуну В.А.) МВС України забезпечити ГУМВС України в Автономній Республіці Крим, м.Києві та Київській області, УМВС України в областях та м.Севастополі необхідною кількістю вогнепальної зброї, боєприпасів до неї, спеціальних засобів індивідуального захисту, кобур та інших пристосувань для їх носіння, а також бланками службової документації, передбаченими цим Положенням.
( Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС N 615 від 26.06.2002 )
4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника міністра внутрішніх справ генерал-лейтенанта міліції Терещука О.В., Головне управління військового та матеріально-технічного забезпечення (Кучера А.П.), Господарче управління (Подзігуна В.А.), ГУАСМ (Білоконя М.В.) та Штаб МВС України (Зубчука В.А.).
Наказ оголосити керівному складу органів та підрозділів внутрішніх справ України.
В.о.Міністра генерал-майор Ю.О.Вандін
Затверджено
Наказом МВС України
від 24 липня 1996 р.
N 523
Положення
про порядок придбання, видачі, обліку, зберігання та застосування вогнепальної зброї, боєприпасів до неї, спеціальних засобів індивідуального захисту працівниками судів і правоохоронних органів, а також особами, які беруть участь у кримінальному судочинстві
1. Загальні положення
1.1. Це Положення розроблене відповідно до Законів України "Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів" та "Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві" і поширюється на працівників суду і правоохоронних органів, їх близьких родичів, а також на осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві.
1.2. Положення визначає порядок придбання, видачі, обліку, зберігання та застосування вогнепальної зброї, боєприпасів до неї та спеціальних засобів індивідуального захисту, що видаються органами внутрішніх справ особам, відносно яких здійснюються заходи безпеки.
1.3. В залежності від ступеня загрози життю чи здоров'ю, працівнику суду чи правоохоронного органу та їх близьким родичам, згідно з Законом України "Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів", можуть видаватися вогнепальна зброя, а також спеціальні засоби індивідуального захисту. У тимчасове користування кожній такій особі може видаватися один пістолет, боєкомплект патронів до нього та кобура для їх носіння або один газовий пістолет (револьвер) та комплект патронів до нього, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії.
Особам, які беруть участь у кримінальному судочинстві, згідно з Законом України "Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві" видаються тільки спеціальні засоби індивідуального захисту. Кожній такій особі може видаватися один газовий пістолет (револьвер) та комплект патронів до нього, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії.
Для прийняття такого рішення на підставі заяви особи, яка потребує захисту, та відповідної перевірки такої заяви компетентним органом виноситься мотивована постанова із зазначенням конкретних заходів щодо забезпечення безпеки таких осіб та строків їх здійснення.
У необхідних випадках, особам, відносно яких здійснюються заходи безпеки, можуть видаватись бронежелети.
Видача вогнепальної зброї та спеціальних засобів працівникам правоохоронних органів, яким, у зв'язку з їх професійною діяльністю, чинним законодавством вже надано право користуватися вогнепальною зброєю, здійснюється у порядку, встановленому наказом МВС України від 21.08.98 N 622 "Про затвердження Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.10.98 за N 637/3077, із змінами та доповненнями)".
( Абзац п'ятий пункту 1.3 із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС N 615 від 26.06.2002 )
1.4. Згідно з вимогами спільного наказу Міністерства фінансів, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки і Державного комітету у справах охорони державного кордону України від 11 січня 1996 р. N 5/25/21/33/20 "Про затвердження Порядку фінансування безпеки осіб, взятих під державний захист" фінансування заходів, які повинні здійснюватися з метою забезпечення безпеки працівників суду і правоохоронних органів, а також осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, здійснюється органом, що прийняв рішення про застосування таких заходів безпеки.
2. Придбання, зберігання, облік та видача вогнепальної зброї, боєприпасів до неї, спеціальних засобів індивідуального захисту працівникам судів і правоохоронних органів, а також особам, які беруть участь у кримінальному судочинстві
2.1. Придбання органами внутрішніх справ вогнепальної зброї, боєприпасів до неї, спеціальних засобів індивідуального захисту здійснюється централізовано через Головне управління військового і матеріально-технічного забезпечення МВС України за заявками Господарчого управління МВС України, управлінь матеріально-технічного і тилового забезпечення та господарчих управлінь, відділів ГУМВС України в Автономній Республіці Крим, м.Києві і Київській області, УМВС в областях і м.Севастополі після перерахування до МВС, ГУМВС та УМВС відповідних коштів на придбання зброї та боєприпасів до неї, спецзасобів індивідуального захисту та пристосувань для їх носіння органом, що прийняв рішення щодо здійснення заходів безпеки.
( Пункт 2.1 із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС N 615 від 26.06.2002 )
2.2. Видача зброї, боєприпасів до неї, а також засобів індивідуального захисту працівникам судів і правоохоронних органів, а також особам, які беруть участь у кримінальному судочинстві, здійснюється працівниками служб озброєння управлінь матеріально-технічного і тилового забезпечення, господарчих управлінь, відділів ГУМВС, УМВС за накладною Ф N 26, затвердженою наказом МВС України N 233 від 15 квітня 1995 р. "Про затвердження Настанови по службі озброєння в органах внутрішніх справ та вищих навчальних закладах МВС України".
Зброя та спецзасоби видаються на підставі мотивованої постанови компетентного органу про здійснення заходів безпеки відносно осіб, які потребують відповідного захисту, медичної довідки про стан їх здоров'я та після проведення з ними спеціальних занять згідно з учбовим та тематичним планами (додаток N 1 до цього Положення) з вивчення вимог відповідних законодавчих і нормативних актів, а також наявності умов для зберігання зброї за місцем проживання таких осіб, за результатами обстеження яких складається акт (додаток N 2 до цього Положення). Для проведення практичних стрільб та здачі заліків з них передбачається 120 патронів на один пістолет на рік.
2.3. Вогнепальна зброя, боєприпаси та спеціальні засоби, що видані у тимчасове користування працівникам судів і правоохоронних органів, а також особам, які беруть участь у кримінальному судочинстві, повинні зберігатися в металевих сейфах або ящиках, прикріплених до стіни чи підлоги, за місцем постійного проживання таких осіб. До зброї не повинні мати доступ сторонні особи. Передача іншим особам вказаної зброї, боєприпасів та спеціальних засобів забороняється. За відсутності потреби в зберіганні вогнепальної зброї вона підлягає здачі до чергової частини органу внутрішніх справ, що видав зброю. У разі відсутності умов для надійного зберігання такої зброї та боєприпасів до неї за місцем тимчасового перебування працівника суду і правоохоронних органів, а також особи, яка бере участь у кримінальному судочинстві, зброя підлягає здачі до чергової частини органу внутрішніх справ за місцем проживання або тимчасового перебування таких осіб, про що робиться відповідний запис у книзі видачі озброєння та спеціальних засобів (Ф N 5, затвердженій наказом МВС України N 233 від 15 квітня 1995 р.) органу внутрішніх справ, до якого здано зброю, боєприпаси та спеціальні засоби на тимчасове зберігання.
Зберігання вказаної вогнепальної зброї в органах внутрішніх справ здійснюється у порядку, передбаченому для зберігання табельної зброї органів і підрозділів МВС України.
У всіх випадках перевезення чи носіння вказаних предметів, їх користувачі повинні мати дозволи органів внутрішніх справ на право їх зберігання і носіння.
2.4. Про втрату чи крадіжку вогнепальної зброї та спеціальних засобів індивідуального захисту особа, якій вони були видані, негайно письмово повідомляє керівництво органу внутрішніх справ за місцем скоєння події та орган внутрішніх справ, що видав зброю і спеціальні засоби. Порушення кримінальних справ та проведення службових розслідувань у таких випадках здійснюється у відповідності з чинним законодавством України.
2.5. У випадку втрати чи псування вогнепальної зброї, боєприпасів до неї, спеціальних засобів індивідуального захисту, кобур для їх носіння працівники судів і правоохоронних органів, а також особи, які беруть участь у кримінальному судочинстві, відшкодовують їх вартість у десятикратному розмірі. Продаж, застава чи передача іншим особам вогнепальної зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту, виданих в особисте користування особі, відносно якої здійснюються заходи безпеки, забороняється і тягне за собою відповідальність, передбачену чинним законодавством України.
2.6. ГУМВС, УМВС узагальнені відомості про видачу, а також випадки втрати чи крадіжки виданих у тимчасове користування працівникам судів і правоохоронних органів, а також особам, які беруть участь у кримінальному судочинстві вогнепальної зброї або спеціальних засобів індивідуального захисту, непридатність їх до подальшого користування доповідають до ГУВ і МТЗ МВС України щоквартально до 5 числа, наступного за звітним періодом місяця.
2.7. У разі прийняття органом, що виніс мотивовану постанову про застосування заходів безпеки, рішення про їх скасування, вогнепальна зброя та спеціальні засоби індивідуального захисту у десятиденний термін повертаються особами, яким вони були видані, до органу внутрішніх справ, що їх видав.
3. Облік вогнепальної зброї та спеціальних засобів індивідуального захисту, що видані у тимчасове користування працівникам судів і правоохоронних органів, а також особам, які беруть участь у кримінальному судочинстві
3.1. Облік вогнепальної зброї та спеціальних засобів індивідуального захисту, виданих у тимчасове користування працівникам судів і правоохоронних органів, а також особам, які беруть участь у кримінальному судочинстві, здійснюється у службах озброєння управлінь матеріально-технічного і тилового забезпечення, господарчих управлінь, відділів ГУМВС, УМВС та органах внутрішніх справ у книзі обліку Ф п.1 (окремою графою) та картках обліку Ф п.9, затверджених наказом МВС України N 233 від 15 квітня 1995 р. На таку зброю та спецзасоби у службі дозвільної системи заводиться також окрема облікова справа, яка повинна містити матеріали, що стали підставою для видачі вказаних предметів, контролю за станом їх зберігання, скасування заходів безпеки та повернення зброї і спецзасобів до органу внутрішніх справ.
3.2. На право зберігання і носіння вогнепальної зброї та спеціальних засобів індивідуального захисту, виданих особам, відносно яких здійснюються заходи безпеки працівниками служби дозвільної системи органів внутрішніх справ видаються спеціальні дозволи (додаток N 3 до цього Положення). Облік таких дозволів здійснюється у книзі обліку (додаток N 4 до цього Положення).
3.3. Облікові справи на вказані вогнепальну зброю і спеціальні засоби індивідуального захисту та журнал обліку таких предметів і картотека зберігаються у порядку, встановленому для документів службового користування.
4. Порядок застосування вогнепальної зброї та спеціальних засобів індивідуального захисту працівниками судів і правоохоронних органів, а також особами, які беруть участь у кримінальному судочинстві
4.1. Відповідно до Постанови Верховної Ради України "Про порядок введення в дію Закону України "Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів" (пункт 4) працівники суду і правоохоронних органів мають право застосовувати спеціальні засоби і зброю в порядку, встановленому для працівників міліції Законом України "Про міліцію".

................
Перейти до повного тексту