- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 188 від 25.05.98 м.Київ | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 7 серпня 1998 р. за N 500/2940 |
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства
освіти і науки
N 714 від 28.05.2020 )
Про нормативні документи з фізичного виховання
Відповідно до Законів України
"Про освіту",
"Про фізичну культуру і спорт", Державної програми розвитку фізичної культури і спорту в Україні, затвердженої Указом Президента України від 22.06.94 N 334/94, постанови Кабінету Міністрів України від 02.04.98 року
N 422 "Про заходи щодо реалізації у 1998-2000 роках Основних напрямів соціальної політики" та рішення колегії Міносвіти України від 23.04.97 (прот. N 7/6-18) "Про концепцію фізичного виховання в системі освіти України" та з метою поліпшення фізкультурно-оздоровчої і спортивно-масової роботи в дошкільних, середніх загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих закладах освіти
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити нормативні документи:
- Державні вимоги до системи фізичного виховання дітей, учнівської і студентської молоді (додається).
2. Керівникам закладів освіти організувати навчально-виховний процес і позанавчальну роботу з фізичного виховання відповідно до затверджених нормативних документів.
3. Начальникам відповідних структурних підрозділів Міністерства освіти України, міністерств і відомств, які мають в своєму підпорядкуванні заклади освіти, міністру освіти Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь освіти обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій забезпечити контроль за впровадженням положень нормативних документів у навчально-виховний процес та позанавчальну роботу в підвідомчих закладах освіти.
4. Інституту змісту і методів навчання (Доній В.М.) забезпечити тиражування, розсилку нормативних документів з фізичного виховання до установ і закладів освіти та надати їм методичну допомогу з питань організації процесу фізичного виховання дітей, учнівської та студентської молоді.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на першого заступника Міністра В.П.Андрущенка.
Затверджено
Наказ Міністерства освіти
України 25.05.98 N 188
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
7 серпня 1998 р.
за N 500/2940
Державні вимоги до системи фізичного виховання дітей, учнівської і студентської молоді
1. Загальні положення
1.1. Фізичне виховання відіграє важливу роль у формуванні молодого покоління, зміцненні і збереженні його здоров'я, підготовці до майбутньої професійної діяльності та захисту Батьківщини.
1.3. Метою Вимог є визначення ідеологічних, науково-методичних і організаційних основ фізичного виховання та створення оптимальних умов для його ефективного функціонування.
1.4. Вимоги виражають державну політику в галузі фізичного виховання в дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих закладах освіти, слугують основою для визначення головних напрямів удосконалення фізичного виховання молодого покоління.
1.5. Вимоги адресовані управлінським структурам, організаціям усіх рівнів, керівникам навчальних закладів, фахівцям з питань фізичного виховання дітей, учнівської і студентської молоді в системі освіти України. Вони є обов'язковими для дошкільних, середніх загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих закладів освіти всіх форм власності.
2. Основні складові Вимог
2.1. Теоретичні основи фізичного виховання
2.1.1. Фізичне виховання дітей і молоді України є важливим компонентом гуманітарного виховання, спрямоване на формування у них фізичного та морального здоров'я, удосконалення фізичної і психічної підготовки до ведення активного життя, професійної діяльності та захисту Батьківщини.
2.1.2. Система фізичного виховання дітей і молоді України базується на принципах індивідуального і особистісного підходу, пріоритету оздоровчої спрямованості, широкого застосування різноманітних засобів і форм фізичного вдосконалення.
2.1.3. Стратегічними цілями фізичного виховання дітей і молоді є формування у них фізичного, морального і психічного здоров'я, усвідомленої потреби у фізичному вдосконаленні, розвитку інтересу і звички до самостійних занять фізкультурою і спортом, набуття знань і вмінь здорового способу життя.
2.1.4. Фізичне виховання дітей і молоді реалізується через фізкультурну освіту, фізичну підготовку, спортивне тренування, самостійні заняття та участь у масових фізкультурно-оздоровчих і спортивних заходах.
2.2. Організаційно-педагогічні основи фізичного виховання
2.2.1. Організаційно-педагогічну основу фізичного виховання дітей, учнівської і студентської молоді в системі освіти України складають:
- предмет "Фізична культура" - в загальноосвітніх і професійно-технічних закладах освіти;
- навчальна дисципліна "Фізичне виховання" - у вищих закладах освіти.
Вони вводяться як обов'язкові в дошкільних, середніх загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих закладах освіти всіх типів і форм власності в обсязі, що визначається державними стандартами освіти. Їх зміст визначається навчальними програмами, що грунтуються на принципах прогностичної педагогіки й враховують вікові, анатомо-фізіологічні та функціональні особливості дітей і молоді.
2.2.2. Фізичне виховання забезпечується відповідними дидактичними комплексами, сучасними науковими досягненнями, спеціальним методичним обслуговуванням, державною системою тестів для перевірки ефективності фізичного виховання, педагогічними кадрами, матеріально-технічною, правовою і нормативною базою та бюджетним фінансуванням.
2.2.3. Основними засобами фізичного виховання дітей і молоді є фізичні вправи, оздоровчі сили природи та гігієнічні фактори. При цьому забороняється використовувати засоби, що завдають шкоди фізичному і психічному здоров'ю дітей, учнів та студентів.
2.2.4. Основною організаційною формою фізичного виховання в усіх типах навчальних закладів є урок (заняття).
2.2.5. Заняття (урок) проводиться фахівцем фізичного виховання згідно з навчальним планом і програмами.
2.2.6. Крім уроків (занять) широко використовуються різноманітні позаурочні форми: фізкультурно-оздоровчі заняття в режимі дня, заняття у фізкультурних гуртках і спортивних секціях, групах загальної фізичної підготовки (ЗФП), групах лікувальної фізичної культури (ЛФК), спортивних школах, клубах за інтересами, спортивних класах, спортивних відділеннях вищих закладів, регіональних спортивних клубах, самостійні заняття фізичними вправами, виконання домашніх завдань з фізичної культури (фізичного виховання) та інше.
2.3. Нормативне забезпечення
2.3.1. Фізичне виховання дітей, учнівської і студентської молоді в дошкільних установах, загальноосвітніх школах, професійно-технічних і вищих закладах освіти регламентується і забезпечується системою державних нормативних показників, які є критеріями його ефективності і якості.
2.3.2. Для всіх типів дошкільних установ і навчальних закладів визначається:
- рекомендований обсяг рухового режиму;
- мінімальна кількість обов'язкових навчальних занять (в академічних годинах) на тиждень протягом усього періоду навчання;
- нормативи фізичної підготовленості;
- норми матеріально-технічного і фінансового забезпечення з розрахунку на одного вихованця дошкільної установи, учня, студента (курсанта);
- санітарно-гігієнічні норми проведення занять.
2.3.3. Кількість навчальних годин на тиждень з фізичного виховання (фізичної культури) для дошкільного виховання, загальної середньої, професійно-технічної і вищої освіти визначається затвердженими Державними стандартами освіти.
Нормативні показники затверджуються Кабінетом Міністрів України.
2.3.4. Крім нормативних показників, у процесі фізичного виховання і спортивного вдосконалення широко використовується система відомчих стандартів, які спрямовані на підвищення якості навчальних, позаурочних і позааудиторних занять фізкультурою і спортом (стандарти навчальної документації, проведення практичних занять, обслуговування спортивних змагань тощо).
2.3.5. Рівень фізичної підготовленості дітей і молоді визначається державною системою тестів. Вони повинні відповідати міжнародним стандартам, бути науково обгрунтованими, організаційно і методично простими та доступними для вихователів дошкільних закладів, учителів фізичної культури, викладачів фізичного виховання навчальних закладів. Забезпечувати оперативне оцінювання фізичної підготовленості дітей і молоді.
2.4. Наукове забезпечення
2.4.1. Наукове забезпечення є органічною частиною системи фізичного виховання дітей і молоді, базовим елементом її удосконалення та підвищення професійної підготовленості фахівців. Розвиток системи фізичного виховання потребує фундаментальних, теоретичних та прикладних досліджень і передбачає:
розробку концепції подальшого розвитку науки в галузі фізичної культури і спорту, впровадження нових форм організації і управління науковою діяльністю у сфері фізичного виховання;
................Перейти до повного тексту