1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
ТЕХНІЧНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ТА СПОЖИВЧОЇ ПОЛІТИКИ
Н А К А З
31.12.2003 N 282
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 квітня 2004 р.
за N 491/9090
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики N 98 від 05.03.2009 )
Про затвердження Технічного регламенту з підтвердження відповідності щодо безпеки іграшок
На виконання вимог Закону України "Про підтвердження відповідності", згідно з положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2003 року N 2022 "Про делегування Державному комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики повноважень на затвердження нормативно-правових актів", для забезпечення належної безпеки для життя та здоров'я громадян, у тому числі дітей,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Технічний регламент з підтвердження відповідності щодо безпеки іграшок (додається).
2. Визначити Державне підприємство "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" (Мухаровський М.Я.) відповідальним за розробку і перегляд національних стандартів, що сприймаються як доказ відповідності вимогам Технічного регламенту з підтвердження відповідності щодо безпеки іграшок.
3. Управлінню стандартизації та якості (Нелепов А.А.) забезпечити щороку внесення до Плану державної стандартизації робіт з розробки і перегляду національних стандартів, що сприймаються як доказ відповідності вимогам Технічного регламенту з підтвердження відповідності щодо безпеки іграшок.
4. Державному підприємству "Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості" (Жарков Ю.В.) забезпечити публікацію в "Бюлетені інформаційних матеріалів зі стандартизації, метрології та сертифікації" переліку уповноважених органів з підтвердження відповідності та національних стандартів, що сприймаються як доказ відповідності вимогам Технічного регламенту з підтвердження відповідності щодо безпеки іграшок.
5. Департаменту стандартизації та міжнародного співробітництва (Онопрієнко В.В.):
- у п'ятиденний термін з дня затвердження цього наказу забезпечити його подання на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
- у місячний термін з дня затвердження цього наказу забезпечити розроблення плану поетапного впровадження Технічного регламенту з підтвердження відповідності щодо безпеки іграшок.
6. Відповідальність за виконання цього наказу покласти на заступника Голови Черепкова С.Т.
7. Контроль за виконанням цього наказу покласти на управління організаційно-аналітичного забезпечення діяльності Голови (Сіроткіна С.М.).
Голова
ПОГОДЖЕНО:
Міністерство промислової політики України
Заступник Міністра В.В.Зубарєв
Міністерство охорони здоров'я України
Перший заступник Міністра О.В.Лапушенко
Державний комітет України
з питань регуляторної політики та
підприємництва
В.о. Голови К.Ващенко
Л.Школьник








ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного комітету
України з питань технічного
регулювання та споживчої
політики
31.12.2003 N 282
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 квітня 2004 р.
за N 491/9090
ТЕХНІЧНИЙ РЕГЛАМЕНТ
з підтвердження відповідності щодо безпеки іграшок
1. Загальні положення
1.1. Цей регламент розроблено відповідно до Директиви Ради Європейських Співтовариств від 3 травня 1988 року щодо зближення законів держав-членів стосовно безпеки іграшок (88/378/ЕЕС).
У цьому Регламенті основні терміни використовуються у значеннях, наведених у Законах України "Про захист прав споживачів", "Про стандартизацію", "Про підтвердження відповідності" та "Про акредитацію органів з оцінки відповідності".
Модулі оцінки відповідності, що наводяться у цьому Регламенті, відповідають вимогам Технічного регламенту модулів оцінки відповідності та вимогам щодо маркування національним знаком відповідності, які застосовуються в технічних регламентах з підтвердження відповідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 жовтня 2003 року N 1585.
У Регламенті під поняттям "іграшка" розуміють продукцію (ігровий матеріал), призначену чи очевидно розраховану для гри з нею дітей віком до 18 років, крім продукції, що наведена в додатку 1 Регламенту.
Дія Регламенту поширюється на виробників, уповноважених ними осіб - резидентів України або осіб, що відповідають за введення іграшок в обіг (у разі якщо виробник чи уповноважена ним особа не проводить діяльності на території України), центральні органи виконавчої влади, на які покладено функції технічного регулювання та нагляду за безпекою іграшок (далі - органи виконавчої влади), а також на уповноважені органи із сертифікації іграшок (далі - уповноважені органи). Додаткові вимоги, яким повинні відповідати уповноважені органи, наведені в додатку 2 Регламенту. Показники безпеки іграшок та їх регламентація щодо безпечного для здоров'я споживачів використання визначаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я (далі - центральний орган виконавчої влади у сфері охорони здоров'я) під час проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи.
1.2. Уведення іграшок в обіг на території України, як імпортованих так і вітчизняного виробництва, продаж і безкоштовне розповсюдження (далі - уведення в обіг) дозволяється тільки в разі встановлення їх безпеки для життя та здоров'я споживачів за умови використання за призначенням з урахуванням звичайної поведінки дітей, які, як правило, не виявляють такої обережності, як дорослі споживачі.
Будь-яке рішення, що приймається на виконання Регламенту, і таке, що стосується обмеження введення іграшок в обіг, повинно супроводжуватися обґрунтуванням його причин та доводитися до відома зацікавлених сторін з одночасним повідомленням про заходи захисту, передбачені законодавством України, та про граничні терміни їх здійснення.
2. Основні вимоги до безпеки іграшок
2.1. Згідно з вимогами пункту 1.2 Регламенту споживачі в разі використання іграшок за призначенням і в передбачений спосіб з урахуванням звичайної поведінки дітей повинні бути захищені від небезпеки для життя та здоров'я і небезпеки фізичної травми. Є два види небезпеки фізичної травми:
пов'язаної з конструюванням, виготовленням та складанням іграшки;
такої, що не може бути повністю усунута шляхом зміни конструкції та складу без зміни функції або позбавлення іграшки її важливих властивостей (невід'ємна).
Небезпека, якою супроводжується користування іграшкою, повинна бути такою, щоб діти чи особи, які їх доглядають, мали змогу усувати цю небезпеку. У разі використання іграшок, призначених для дітей віком до трьох років, особи, які їх доглядають, повинні мати змогу усувати зазначену небезпеку.
2.2. На упаковці та (або) етикетках, в інструкціях з експлуатації іграшок повинні зазначатися:
мінімальний вік дитини, для якої призначена іграшка, та (у разі потреби) інформація про обов'язковий нагляд з боку дорослих під час користування іграшкою;
чітка інформація для дітей та осіб, які їх доглядають, про небезпеку, пов'язану з експлуатацією іграшки, способи її усунення.
Небезпека, пов'язана з фізичними та механічними властивостями
2.3. Іграшки, їх деталі та з'єднання (кріплення) повинні мати необхідну механічну міцність, а в разі потреби - стійкість до навантаження під час користування ними з тим, щоб не спричинити небезпеку одержання фізичної травми.
2.4. Конструкція іграшок та їх доступні кромки, кінці, виступи, проводи, дроти та засоби кріплення повинні бути такими, щоб під час користування ними унеможливити небезпеку одержання фізичної травми.
2.5. Конструкція іграшок та їх рухомі частини повинні бути такими, щоб унеможливити небезпеку одержання фізичної травми під час пересування цих частин.
2.6. Іграшки, у тому числі їх складові частини та будь-які відокремлювані деталі, призначені для дітей віком до трьох років, повинні мати розміри, які унеможливлюють їх ковтання та (або) вдихання.
2.7. Іграшки та їхні складові частини й упаковка з використанням полімерної плівки тощо не повинні становити небезпеку стискання чи задушення.
2.8. Конструкція іграшок, призначених для гри на мілководді та підтримання дітей на воді, повинна бути такою, щоб з урахуванням їх рекомендованого застосування небезпека втрати іграшкою плавучості, а дитиною - можливості триматися на воді була виключена.
2.9. Конструкція іграшок з можливим доступом усередину, навіть за наявності вентиляції, повинна передбачати можливість виходу з іграшки без сторонньої допомоги.
2.10. Іграшки, які дають змогу вільно пересуватися або призначені для їзди з вільним обертанням коліс, повинні мати легкокероване гальмо або гальмову систему, що зменшує кінетичну енергію їх руху, для запобігання нещасним випадкам.
2.11. Форма і склад куль та інших іграшок або їх складових частин, що розвивають кінетичну енергію під час запуску або використання, повинні виключати небезпеку одержання фізичної травми дитиною або третіми особами.
2.12. Конструкція іграшок з нагрівними елементами повинна бути такою, щоб:
максимальна температура будь-якої доступної поверхні не викликала опіків при дотику до неї;
під час використання іграшки, у разі появи (виділення) рідини, пару та газу, вони не спричиняли опіків та/або фізичної травми, а концентрація хімічних сполук не перевищувала максимально допустимої, визначеної для кожної речовини чи сполуки центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я;
рідина та газ у середині іграшок не досягали температури і тиску, коли їх вихід міг би спричинити опік, обшпарювання чи інші фізичні травми.
2.13. В іграшках з ударним капсулем (імпульсний шум під час гри при одиноких пострілах) рівень звуку повинен бути не більше 95 децибел (дБА), а рівні звуку, що створюються іграшкою, не повинні перевищувати нормативи, що встановлені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я.
2.14. Маса іграшок не повинна перевищувати діючих гігієнічних норм, визначених центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я.
2.15. Іграшка не повинна змінювати колір (відмивання барвників), форму, масу при гігієнічному догляді за нею (миття, прання тощо), зокрема, матеріали для декоративного та захисного покриття іграшки повинні бути стійкими до слини, поту, а також до вологої обробки із застосуванням нейтрального мила (господарчого, дитячого тощо).
2.16. Конструкція, вага, розміри іграшок повинні відповідати морфофункціональним особливостям дітей тих вікових груп, для яких вони призначені.
Небезпека, пов'язана із займистістю
2.17. Іграшки не повинні містити в собі небезпечного займистого елемента, що становить небезпеку для дитини, а виготовлятися з матеріалів тільки таких типів:
вони не горять під дією полум'я чи іскри або іншого потенційного джерела вогню;
вони є важкозаймистими (полум'я загасає одразу після усунення його причини);
у разі займання вони горять повільно, а полум'я поширюється з незначною швидкістю;
незалежно від хімічного складу вони оброблені таким чином, щоб уповільнити процес горіння. Такі матеріали не повинні спричиняти небезпеку загоряння інших матеріалів, що використовуються для виготовлення іграшки.
2.18. Іграшки, які з важливих для їх функціонування причин містять небезпечні речовини чи сполуки, визначені в документах центрального органу виконавчої влади у сфері охорони здоров'я, зокрема матеріали та пристосування для складання моделей, формування пластмас чи кераміки, емалювання, фотографування тощо, не повинні взагалі містити речовин чи сполук, здатних набувати властивості займистості внаслідок втрати незаймистих летких компонентів або продуктів їх перетворень.
2.19. Іграшки не повинні бути вибухонебезпечними або містити елементи чи речовини, здатні вибухати під час користування ними. Ця вимога не поширюється на ударні капсулі (пістони), що спеціально призначені для іграшок.
2.20. Іграшки не повинні містити речовини та сполуки, які:
можуть вибухати внаслідок хімічної реакції чи нагрівання або змішування з окислювальними речовинами;
містять леткі складові, що займаються в повітрі і здатні утворювати займисту чи вибухонебезпечну пару (повітряну суміш).
Небезпека, пов'язана з хімічними властивостями
2.21. Хімічний склад іграшки або її складової частини при випадковому ковтанні, вдиханні чи доторканні до шкіри, слизових, у тому числі очей, не повинен негативно впливати на організм людини.
2.22. При користуванні іграшками до організму дитини та в навколишнє середовище не повинні надходити хімічні сполуки в кількостях, що перевищують нормативи, установлені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я.
2.23. Іграшки не повинні містити небезпечні речовини чи сполуки, визначені в документах центрального органу виконавчої влади у сфері охорони здоров'я, у кількості, здатній завдати шкоди здоров'ю дітей.
У разі якщо обмежена кількість небезпечних речовин чи сполук є необхідною для функціонування певних іграшок (матеріали та пристосування для складання моделей, формування пластмаси чи кераміки, емалювання, фотографування тощо), концентрація їх не повинна перевищувати максимально допустимої, визначеної для кожної речовини чи сполуки центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я. Маркування цих іграшок повинно здійснюватися з додержанням вимог пункту 2.34 Регламенту.
Небезпека, пов'язана з електричними властивостями та напруженістю електричного поля
2.24. Живлення електричних іграшок не повинно здійснюватися від джерел з номінальною напругою, що перевищує 24 В, і в жодну частину іграшки не повинно подаватися більше 24 В.
Частини іграшок, що підключаються до джерела живлення, здатного спричинити електричний удар, повинні мати проводи чи інші провідники, через які електричний струм подається на такі частини, надійно ізольовані і механічно захищені з метою уникнення небезпеки такого удару.
2.25. Конструкція іграшок повинна бути такою, щоб максимальна температура на доступній поверхні не могла спричинити опік.
2.26. Напруженість електричного поля, напруженість статичного поля, індукція магнітного поля на матеріалах, які використані в іграшці, повинні відповідати вимогам, визначеним центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я.
Небезпека, пов'язана з недотриманням санітарно-гігієнічних вимог
2.27. Матеріали для виготовлення іграшок повинні відповідати гігієнічним вимогам до іграшок, які визначаються центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я, що сприятиме запобіганню негативного впливу їх на здоров'я дітей.
Перелік матеріалів і сировини, що дозволяється використовувати при виробництві іграшок, установлюється центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я.
Небезпека, пов'язана з радіоактивністю
2.28. Матеріали для виробництва іграшок та іграшки не повинні містити радіонуклідів штучного походження. Уміст природних радіоактивних речовин не повинен перевищувати рівнів, установлених центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я.
Вимоги до маркування іграшок
2.29. На іграшку та (або) її етикетку (упаковку) наноситься національний знак відповідності та ідентифікаційний номер уповноваженого органу згідно з державним реєстром таких органів.
2.30. Маркування на іграшці та (або) її етикетці чи упаковці повинно легко читатися, бути чітким, зрозумілим і не змиватися. Для іграшок незначного розміру та іграшок, що складаються з дрібних деталей, допускається маркування на упаковках, супровідній документації або етикетках.
Маркування повинно містити:
товарний знак та (або) назву виробника чи уповноваженої ним особи - резидента України, чи особи, що відповідає за введення іграшок в обіг (у разі якщо виробник чи уповноважена ним особа не провадять діяльності на території України);
адресу виробника та (або) уповноваженої ним особи - резидента України, чи особи, що відповідає за введення іграшок в обіг (у разі якщо виробник чи уповноважена ним особа не провадять діяльності на території України).
Маркування та оформлення супровідної документації здійснюються державною мовою.
Забороняється нанесення на іграшки, етикетки та упаковку знаків чи написів, подібних до національного знака відповідності.
Інформація може бути стислою за умови, що це дає змогу ідентифікувати виробника чи уповноважену ним особу - резидента України, чи особу, що відповідає за введення іграшок в обіг (у разі якщо виробник чи уповноважена ним особа не провадять діяльності на території України).
На іграшках повинна міститися попереджувальна інформація про небезпеку, пов'язану з їх експлуатацією, та способи її уникнення.
2.31. На упаковці іграшок, які можуть виявитися небезпечними для дітей віком до трьох років, повинно бути застереження "Для дітей старше трьох років" або "Обережно! Не допускається для дітей віком до трьох років" із стислим роз'ясненням небезпеки.
2.32. В інструкціях з експлуатації похилих жолобів, гойдалок, кілець, трапецій, канатів та інших іграшок, що кріпляться до поперечок, звертається увага на:
необхідність регулярних перевірок засобів кріплення та додержання вимог інструкції з попередженням, що в разі недодержання цих вимог користування іграшкою може призвести до падіння чи перевертання;
додержання порядку складання іграшки із застереженням, які частини становлять небезпеку в разі неправильного складання.
2.33. На упаковках функціональних іграшок, які являють собою масштабні копії пристроїв чи установок, що призначені для дорослих, повинно бути таке застереження: "Увага! Користуватися під безпосереднім наглядом дорослих".
До таких іграшок додаються інструкції з експлуатації, інформація про необхідні запобіжні заходи, застереження про небезпеку, пов'язану з недодержанням цих заходів, та необхідність зберігання іграшки в місцях, не доступних для дітей віком до трьох років.

................
Перейти до повного тексту