1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Інструкція


ГОЛОВНА ДЕРЖАВНА ІНСПЕКЦІЯ З КАРАНТИНУ РОСЛИН УКРАЇНИ
І Н С Т Р У К Ц І Я
N 56 від 29.09.97
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
14 жовтня 1997 р.
за N 474/2278
Затверджено
наказом Головної державної інспекції
з карантину рослин України від
29 вересня 1997 р. N 56 ( z0470-97 )
( Інструкція втратила чинність на підставі Наказу Міністерства аграрної політики N 116 від 28.03.2005 )
Інструкція із виявлення, локалізації та ліквідації вогнищ карантинних бур'янів
Ця Інструкція визначає порядок здійснення комплексу карантинних заходів із виявлення, локалізації і ліквідації вогнищ карантинних бур'янів.
1. Терміни і визначення
Наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
1.1. Карантинні бур'яни - види бур'янів, які засмічують сільськогосподарські угіддя, луки, пасовища, узбіччя доріг, зростають на всіх типах грунтів і завдають значної шкоди сільському господарству та небезпечні для домашніх тварин і здоров'я людини.
1.2. Локалізаційні заходи - це здійснення комплексу карантинних заходів, які запобігають подальшому поширенню карантинних бур'янів.
1.3. Ліквідаційні заходи - це знищення карантинних бур'янів у вогнищах з використанням радикальних механічних, біологічних та інших заходів.
1.4. Карантинне вогнище - це ізольована територія, на якій наявний карантинний об'єкт.
2. Загальні положення
2.1. Дана Інструкція розроблена відповідно до Закону України "Про карантин рослин" і поширюється на всі установи, організації, підприємства, насіннєві господарства, розсадники і науково-дослідні установи, ботанічні сади, колективні господарства (далі - підприємства) незалежно від їх відомчого підпорядкування і форм власності та громадян, які займаються вирощуванням, заготівлею, переробкою, перевезенням, зберіганням та реалізацією підкарантинної рослинної продукції, і встановлює порядок здійснення карантинних заходів, що спрямовані на запобігання розповсюдженню і ліквідацію вогнищ карантинних бур'янів.
2.2. Ця Інструкція обов'язкова для виконання головними державними інспекторами з карантину рослин, їх заступниками і державними інспекторами з карантину рослин (далі - державний інспектор з карантину рослин), які здійснюють державний контроль під час проведення заходів з карантину рослин при вирощуванні, заготівлі, вивезенні, ввезенні, перевезенні, зберіганні, переробці, реалізації та використанні підкарантинної продукції підприємствами та громадянами.
3. Виявлення вогнищ карантинних бур'янів
3.1. З метою виявлення вогнищ карантинних бур'янів та здійснення своєчасних заходів із локалізації та ліквідації їх вогнищ здійснюються обстеження земельних угідь з відбором зразків рослин.
3.2. Обстеженню підлягають: сільськогосподарські угіддя, насінницькі господарства, науково-дослідні та дослідні установи, ботанічні сади, населені пункти, фермерські господарства та присадибні ділянки, садозахисні лісосмуги та лісосмуги залізниць і шосейних доріг. Всі сільськогосподарські культури і насадження, висів і садіння яких проведена імпортним матеріалом. Також обстежуються території пунктів завезення імпортної та вітчизняної підкарантинної продукції, яка надходить із зон особливого карантинного режиму.
3.3. Обстеження проводиться в такі терміни:
- на необроблених землях, а також луках і пасовищах - з середини червня до середини липня,
- на посівах зернобобових, технічних, олійних культур - в період стеблування,
- на широкорядних посівах технічних і овочевих культур, в садах і виноградниках, парових полях - перед першою і другою міжрядною обробкою або культивацією пару,
- на посівах багаторічних трав - перед першою і другою косовицями.
3.4. Строки обстеження:
- два рази на рік в пунктах завезення і вивезення підкарантинної продукції;
- щорічно в зоні, вільній від карантинних бур'янів, всі сільськогосподарські культури та насадження, висів та садіння яких проведені насінням і посадковим матеріалом, завезеним з районів розповсюдження карантинних бур'янів;
- підприємства, колективні і фермерські господарства та громадяни, які займаються вирощуванням насіннєвого та посадкового матеріалу для вивозу за межі області та на експорт;
- один раз на два роки смуги відчуження шосейних доріг і залізниць, зрошувальні системи в районах, вільних від карантинних бур'янів;
- один раз на три роки - території господарств в районах масового поширення карантинних бур'янів.
3.5. Обстеження на виявлення всіх видів карантинних бур'янів проводиться маршрутним методом шляхом проходження обстежувача по двох діагоналях і чотирьох сторонах обстежуючої ділянки. Особливо уважно обстежують сторони, які межують з дорогами.
3.6. Денна норма на одного обстежувача: на посівах злакових - 60-100 га, просапних - 90-100 га посівах сої, травах - 50-70 га, на парових полях і необроблених землях - 100-150 га, в садах і виноградниках - 30-40 га.
3.7. Догляд насіння, зернонасіннєвих пунктів, переробних підприємств та місць зберігання насіннєвого матеріалу здійснюється з відбором зразків згідно з ДСТУ - 3355-96.
3.8. Під час обстеження земельних угідь гербаризують всі невизначені рослини та насіння.
3.9. Зібрані зразки позначають етикеткою (додаток 1) і відсилають до зональних карантинних лабораторій для уточнення видової належності бур'яну.
3.10. Після обстеження в кожному господарстві обстежувач складає акт, в якому вказуються: площа посівів, назва господарства або населеного пункту, обстежувана площа, характер засміченості (рівномірне, вогнищами), площа засміченості (якщо вона є). Акт складається за формою згідно з додатком 2 та підписується представником господарства, представником виконавчого органу місцевого самоврядування, інспектором з карантину рослин та обстежувачем.
3.10.1. Акт складається в трьох екземплярах: один залишається в господарстві, другий - передається до районної адміністрації, третій - інспектору з карантину рослин.
4. Запровадження особливого карантинного режиму
4.1. Запровадження особливого карантинного режиму здійснюється відповідно до порядку, визначеного статтею 8 Закону України "Про карантин рослин".
4.2. Розробка відповідних карантинних заходів залежить від правильного визначення виду карантинного бур'яну, що виявлений під час обстеження і огляду підкарантинної рослинної продукції.
4.3. У разі встановлення карантинною експертизою наявності карантинного бур'яну державний інспектор з карантину рослин негайно повідомляє головну і обласну державні інспекції з карантину рослин та відповідний виконавчий орган місцевого самоврядування або місцеву державну адміністрацію.
4.4. Після виявлення ізольованого вогнища державний інспектор з карантину рослин разом зі спеціалістом господарства організовує здійснення необхідних заходів щодо проведення додаткових обстежень з метою уточнення площ, засмічених карантинним бур'яном.
4.5. Додаткові обстеження сільськогосподарських угідь проводяться методом шеренги на відстані: в суцільних посівах - 3-5 м; в просапних посівах трав, на оброблених землях - 7-10 м.
4.6. Державний інспектор з карантину рослин протягом 24 годин розробляє та подає до відповідного виконавчого органу місцевого самоврядування, державної адміністрації або Кабінету Міністрів України подання про запровадження особливого карантинного режиму.
4.7. У поданні про запровадження особливого карантинного режиму обов'язково повинні зазначатись: обставини, що спричинили запровадження особливого карантинного режиму; межі території, на якій запроваджується особливий карантинний режим; час, з якого запроваджується особливий карантинний режим, а також перелік карантинних обмежень та комплекс карантинних заходів щодо локалізації і ліквідації карантинних бур'янів.
5. Локалізація та ліквідація вогнищ карантинних бур'янів
5.1. На території з особливим карантинним режимом здійснюється комплекс карантинних заходів, спрямованих на знищення вогнищ карантинних бур'янів та запобігання подальшому їх розповсюдженню.
5.2. Згідно із Законом України "Про карантин рослин" підприємства та громадяни, на території яких виявлені вогнища карантинних бур'янів, зобов'язані здійснювати карантинні заходи щодо локалізації і ліквідації вогнищ карантинних бур'янів за власний рахунок.

................
Перейти до повного тексту