1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Інструкція


ГОЛОВНА ДЕРЖАВНА ІНСПЕКЦІЯ З КАРАНТИНУ РОСЛИН УКРАЇНИ
І Н С Т Р У К Ц І Я
N 56 від 29.09.97
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
14 жовтня 1997 р.
за N 473/2277
Затверджено
наказом Головної державної інспекції
з карантину рослин України від
29 вересня 1997 р. N 56 ( z0470-97 )
( Інструкція втратила чинність на підставі Наказу Міністерство аграрної політики N 237 від 02.06.2005 )
Інструкція із виявлення, локалізації та ліквідації вогнищ південного гельмінтоспоріозу кукурудзи
Ця Інструкція визначає порядок здійснення комплексу карантинних заходів із виявлення, локалізації і ліквідації вогнищ небезпечного карантинного захворювання - південного гельмінтоспоріозу кукурудзи.
1. Терміни і визначення
Наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
1.1. Південний гельмінтоспоріоз кукурудзи - небезпечне карантинне захворювання кукурудзи, сорго, теосінте. При штучному зараженні це захворювання виявлене на 30 видах нестійких до хвороби злаків, включно з пшеницею, ячменем та вівсом.
1.2. Локалізаційні заходи - це здійснення комплексу карантинних заходів, які запобігають подальшому розповсюдженню південного гельмінтоспоріозу кукурудзи із вогнища.
1.3. Ліквідаційні заходи - це знищення карантинного захворювання - південного гельмінтоспоріозу кукурудзи - у вогнищах зараження з використанням радикальних механічних, біологічних та інших заходів.
1.4. Карантинне вогнище - це ізольована територія, на якій присутній карантинний об'єкт.
2. Загальні положення
2.1. Дана Інструкція розроблена відповідно до Закону України "Про карантин рослин" і поширюється на всі установи, організації, підприємства, колективні господарства (далі - підприємства) незалежно від їх відомчого підпорядкування і форм власності, а також на окремих громадян, які займаються вирощуванням, заготівлею, переробкою, перевезенням, зберіганням та реалізацією підкарантинної рослинної продукції, і встановлює порядок здійснення карантинних заходів, що спрямовані на запобігання розповсюдженню і ліквідацію вогнищ південного гельмінтоспоріозу кукурудзи.
2.2. Ця Інструкція обов'язкова для виконання головними державними інспекторами з карантину рослин, їх заступниками і державними інспекторами з карантину рослин (далі - державний інспектор з карантину рослин), які здійснюють державний контроль під час проведення заходів з карантину рослин при вирощуванні, заготівлі, вивезенні, завезенні, перевезенні, зберіганні, переробці, реалізації та використанні підкарантинної продукції підприємствами та громадянами.
3. Виявлення вогнищ південного гельмінтоспоріозу кукурудзи
3.1. З метою виявлення вогнищ карантинного захворювання - південного гельмінтоспоріозу кукурудзи та здійснення своєчасних заходів з локалізації і ліквідації його вогнищ, здійснюються обстеження посівів (сходів) кукурудзи шляхом візуального огляду рослин, а також відбирання зразків качанів та насіння після збирання врожаю.
3.2. Обстеженню підлягають: посіви в насінницьких господарствах, виробничі посіви гібридів з техаським типом цитоплазми (далі - гібриди раси Т), імпортні посіви та посіви на селекційних станціях, сортовипробувальних ділянках, науково-дослідних установах. Також обстежуються території пунктів завезення імпортної та вітчизняної підкарантинної продукції, яка надходить із зон особливого карантинного режиму.
3.3. Контрольне вибіркове обстеження проводять в терміни: перше - в фазу сходів, друге - за 10-15 днів до збирання врожаю шляхом відбору зразків.
3.3.1. З метою визначення карантинного стану посівів кукурудзи господарства проводять щорічне обстеження за власний рахунок. Контрольні обстеження організовують та проводять Державні інспекції з карантину рослин за рахунок держбюджету.
3.4. Південний гельмінтоспоріоз уражує рослини кукурудзи на всіх фазах розвитку. На дорослих рослинах ознаки захворювання виявляються в утворенні сірувато-рудуватих або солом'яно-жовтих видовжених плям, обмежених жилками листка. Залежно від сприйнятливості сорту довжина плям може сягати 4 см, а ширина - 6 мм. При сильному пошкодженні плями зливаються, утворюючи ділянки відмерлої тканини. Поля кукурудзи, сильно ушкоджені гельмінтоспоріозом, мають вигляд обпалених. На качанах утворюється бархатистий сірувато-коричневий наліт. При розкриванні таких качанів помітні темніші від інших зернівки, між якими розростається сірувато-коричневий міцелій гриба.
3.5. Обстеження здійснюють по одній східчастій діагоналі. Обстежувач оглядає і відбирає всі підозрілі рослини, а в місцях зупинок детально оглядає 10 рослин, що становить одну пробу. На площі 10 га оглядають 100 рослин. Якщо площа перевищує 10 га, із кожного наступного гектара береться додатково по 8 зразків.
У разі надходження або зберігання кукурудзи в качанах, від кожних 15 тонн відбирають не менше ніж 30 качанів.
3.6. Денна норма на одного обстежувача при суцільному обстеженні - від 3 до 5 га, а при обстеженні виробничих посівів - 25-30 га.
3.7. У разі обстеження посівів кукурудзи в період сходів, під час збирання врожаю, на кукурудзокалібрувальних і кукурудзопереробних підприємствах, які займаються заготівлею та реалізацією насіння, протягом жовтня - лютого державний інспектор з карантину рослин здійснює загальний огляд рослин, качанів та насіння кукурудзи.
3.8. Після виявлення підозрілих рослин відбирають взірці згідно з ДСТУ, вкладають їх в паперові пакети. Зібрані взірці з характерними ознаками ураження позначають етикеткою (додаток 1) і відсилають до зональних карантинних лабораторій для уточнення видової належності збудника хвороби.
3.9. Після обстеження в кожному господарстві обстежувач складає акт, в якому вказується площа посівів, назва господарства або населеного пункту, обстежувана площа та інше. Акт складається за формою згідно із додатком 2 та підписується представником господарства, представником виконавчого органу місцевого самоврядування, інспектором з карантину рослин, обстежувачем.
4. Запровадження особливого карантинного режиму
4.1. Запровадження особливого карантинного режиму здійснюється відповідно до порядку, визначеного статтею 8 Закону України "Про карантин рослин".
4.2. Розробка відповідних карантинних заходів залежить від правильного визначення карантинного об'єкта, який виявлений при обстеженні і огляді підкарантинної рослинної продукції.
4.3. У разі встановлення карантинною експертизою наявності карантинного об'єкта - південного гельмінтоспоріозу кукурудзи, державний інспектор з карантину рослин негайно повідомляє головну і обласну державні інспекції з карантину рослин та відповідний виконавчий орган місцевого самоврядування або місцеву державну адміністрацію.
4.4. Після виявлення ізольованого вогнища державний інспектор з карантину рослин разом зі спеціалістом господарства організовує здійснення необхідних додаткових обстежень з метою уточнення зараженості межуючих з вогнищем південного гельмінтоспоріозу площ.
4.5. Державний інспектор з карантину рослин протягом 24 годин розробляє та подає до відповідного органу місцевого самоврядування, державної адміністрації або Кабінету Міністрів України подання про запровадження особливого карантинного режиму.
4.6. У поданні про запровадження особливого карантинного режиму обов'язково повинні зазначатись: обставини, що спричинили запровадження особливого карантинного режиму; межі території, на якій запроваджується особливий карантинний режим; час, з якого запроваджується особливий карантинний режим, а також перелік карантинних обмежень та комплекс карантинних заходів щодо локалізації і ліквідації гельмінтоспоріозу кукурудзи.
5. Локалізація та ліквідація вогнищ південного гельмінтоспоріозу кукурудзи
5.1. На території з особливим карантинним режимом здійснюється комплекс карантинних заходів, спрямованих на знищення вогнищ південного гельмінтоспоріозу кукурудзи та запобігання подальшому розповсюдженню цієї хвороби.
5.2. Згідно із Законом України "Про карантин рослин" підприємства, господарства, установи та громадяни, на території яких виявлені вогнища південного гельмінтоспоріозу кукурудзи, зобов'язані здійснювати карантинні заходи щодо локалізації і ліквідації вогнищ хвороби за власний рахунок.
5.3. Вогнищем південного гельмінтоспоріозу кукурудзи вважається незалежно від розмірів зараженої площі, та територія, на земельних угіддях якої виявлено хворобу.
5.4. Підкарантинні матеріали, які вивозяться із зон особливого карантинного режиму, повинні супроводжуватись сертифікатом, який видається державним органом з карантину рослин.

................
Перейти до повного тексту