- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Інструкція
ГОЛОВНА ДЕРЖАВНА ІНСПЕКЦІЯ З КАРАНТИНУ РОСЛИН УКРАЇНИ
І Н С Т Р У К Ц І Я
N 56 від 29.09.97 м.Київ |
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 жовтня 1997 р. за N 471/2275 |
Затверджено
наказом Головної державної інспекції
з карантину рослин України від
29 вересня 1997 р. N 56 ( z0470-97 )
Інструкція із виявлення, локалізації та ліквідації вогнищ опіку плодових
Ця Інструкція визначає порядок здійснення комплексу карантинних заходів із виявлення, локалізації і ліквідації вогнищ небезпечного карантинного захворювання - опіку плодових.
1. Терміни і визначення
Наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
1.1. Опік плодових - небезпечне карантинне захворювання плодових насаджень.
1.2. Локалізаційні заходи - це проведення комплексу карантинних заходів, які запобігають подальшому розповсюдженню опіку плодових.
1.3. Ліквідаційні заходи - це знищення карантинного захворювання - бактеріального опіку плодових культур - у вогнищах зараження з використанням радикальних механічних, біологічних та інших заходів.
1.4. Карантинне вогнище - це ізольована територія, на якій наявний карантинний об'єкт.
2. Загальні положення
2.1. Дана Інструкція розроблена відповідно до Закону України
"Про карантин рослин" і поширюється на всі установи, організації, підприємства, колективні господарства (далі - підприємства) незалежно від їх відомчого підпорядкування і форм власності, а також на окремих громадян, які займаються вирощуванням, заготівлею, переробкою, перевезенням, зберіганням та реалізацією підкарантинної рослинної продукції, встановлює порядок здійснення карантинних заходів, які спрямовані на запобігання розповсюдженню і на ліквідацію вогнищ опіку плодових.
2.2. Ця Інструкція обов'язкова для виконання головними державними інспекторами з карантину рослин, їх заступниками і державними інспекторами з карантину рослин (далі - державний інспектор з карантину рослин), які здійснюють державний контроль під час вжиття заходів з карантину рослин під час вирощування, заготівлі, вивезення, ввезення, перевезення, зберігання, переробки, реалізації та використання підкарантинної продукції підприємствами та громадянами.
3. Виявлення вогнищ опіку плодових
3.1. З метою виявлення карантинного захворювання - опіку плодових та вжиття своєчасних заходів із локалізації і ліквідації його вогнищ здійснюються обстеження плодових насаджень зерняткових і кісточкових, малини, а також декоративних культур, таких як глід, горобина, кизил, троянда, спірея, піроканта, странвезія та інших.
3.2. Обстеженню підлягають зони вздовж кордонів тих країн (районів), де розповсюджений опік плодових; господарства, в яких закладання саду здійснювали імпортним посадковим матеріалом; плодові розсадники, ботанічні сади; господарства товарного виробництва та присадибні ділянки, що розташовані на території цих господарств.
3.3. Обстеження території пунктів ввезення імпортної та вітчизняної підкарантинної продукції, яка надходить із зон особливого карантинного режиму, плодових розсадників, господарств, де закладання саду здійснено імпортним посадковим матеріалом, а також ботанічних садів проводять в три терміни: навесні - під час цвітіння, влітку - на початку липня та восени - у вересні. На іншій території країни обов'язкове обстеження проводиться навесні під час цвітіння плодових культур.
3.4. Суцільне обстеження плодових та декоративних культур провадиться силами і за рахунок господарств, які мають насадження плодових культур, під контролем Державних інспекцій з карантину рослин.
3.5. Контрольні обстеження організовують та здійснюють Державні інспекції з карантину рослин за рахунок держбюджету.
3.6. У весняний та літній періоди під час суцільного обстеження оглядають кожне дерево, восени - кожне 10-е дерево.
3.7. Денна норма на одного обстежувача - 3 га на великих масивах або 20 присадибних ділянок.
3.8. Тип ураження - некрози. Квітки раптово в'януть і чорніють, але залишаються на деревах, на корі виділяється ексудат у вигляді краплин молочно-білого кольору, який на повітрі буріє, кора розтріскується. Уражені пагони згинаються у вигляді гачка, що є характерною ознакою опіку плодових. Листя на груші та айві при ураженні набувають переважно темно-коричневого кольору, а на яблуні та глоді - іржасто-коричневого. Плоди, уражені навесні, стають червоно-коричневими, зморщуються і залишаються на гілках. Плоди груші уражуються частіше ніж плоди яблуні.
3.9. Огляд дерев здійснюють по рядах, окремо по сортах. Для зразка відбирають гілки, зрізи кори з добре вираженими ознаками захворювання розміром біля 20-30 см, на яких добре помітна межа між здоровою і ураженою частинами рослини.
3.10. Зібрані зразки позначають етикеткою (додаток 1) і відсилають до зональних карантинних лабораторій для проведення всебічного бактеріологічного аналізу і визначення збудника хвороби.
3.11. Після обстеження в кожному господарстві обстежувач складає акт, в якому вказується площа посівів, назва господарства або населеного пункту, обстежувана площа та інше. Акт складається за формою згідно з додатком 2 та підписується керівником господарства або представником органу місцевого самоврядування та інспектором з карантину рослин і обстежувачем.
4. Запровадження особливого карантинного режиму
4.1. Запровадження особливого карантинного режиму здійснюється відповідно до порядку, визначеного статтею
8 Закону України
"Про карантин рослин".
4.2. Розробка відповідних карантинних заходів залежить від правильного визначення карантинного об'єкта, який виявлений при обстеженні та огляді підкарантинної рослинної продукції.
4.3. У разі встановлення карантинною експертизою наявності карантинного об'єкта - опіку плодових, державний інспектор з карантину рослин негайно повідомляє головну і обласну державні інспекції з карантину рослин та відповідний виконавчий орган місцевого самоврядування або місцеву державну адміністрацію.
4.4. У разі виявлення ізольованого вогнища державний інспектор з карантину рослин вживає необхідних заходів до проведення додаткових обстежень з метою уточнення зараженості плодових площ, що межують з вогнищем опіку.
4.5. У разі виявлення карантинних об'єктів державний інспектор з карантину рослин протягом 24 годин розробляє та подає до відповідного виконавчого органу місцевого самоврядування, місцевої державної адміністрації або Кабінету Міністрів України подання про запровадження особливого карантинного режиму.
4.6. У поданні про запровадження особливого карантинного режиму обов'язково повинні зазначатись: обставини, що спричинили запровадження особливого карантинного режиму; межі території, на якій запроваджується особливий карантинний режим; час, з якого запроваджується особливий карантинний режим, а також перелік карантинних обмежень та комплекс карантинних заходів щодо локалізації і ліквідації вогнища опіку плодових.
5. Локалізація та ліквідація вогнищ опіку плодових
5.1. На території з особливим карантинним режимом здійснюється комплекс карантинних заходів, спрямованих на знищення вогнищ опіку плодових та запобігання подальшому розповсюдженню хвороби.
5.2. Згідно із Законом України "Про карантин рослин" підприємства та громадяни, на території яких виявлені вогнища опіку плодових, зобов'язані здійснювати карантинні заходи щодо локалізації і ліквідації вогнищ хвороби за власний рахунок.
5.3. В окресленні "вогнище опіку плодових" йдеться про всю площу насаджень, на якій виявлено хоча б одне дерево, уражене хворобою.
5.4. Підкарантинні матеріали, які вивозяться із зон особливого карантинного режиму, повинні супроводжуватись фітосанітарним сертифікатом, який видається державним органом з карантину рослин.
5.5. Адміністрація залізниць, аеропортів, річкових та морських портів, автогосподарств, поштових відділів зв'язку повинна приймати для перевезень підкарантинну продукцію тільки після пред'явлення відправником карантинного сертифіката згідно із статтею
11 Закону України
"Про карантин рослин".
................Перейти до повного тексту