1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
07.03.2025 м. Київ № 1606
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
21 березня 2025 р. за № 456/43862
Деякі питання визначення винагороди керівникам підприємств, установ та організацій, заснованих на державній власності, що належать до сфери управління Міністерства економіки України, головам та членам правління акціонерних товариств, 100 відсотків акцій у статутному капіталі яких перебувають у державній власності, функції з управління корпоративними правами щодо яких здійснює Міністерство економіки України
Відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2024 року № 1369 "Деякі питання Політики державної власності" та від 19 травня 1999 року № 859 "Про умови і розміри оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, та об'єднань державних підприємств", Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 459 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124),
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про визначення винагороди керівнику підприємства, установи та організації, заснованих на державній власності, що належать до сфери управління Міністерства економіки України, голові та членам правління акціонерного товариства, 100 відсотків акцій у статутному капіталі якого перебуває у державній власності, функції з управління корпоративними правами щодо якого здійснює Міністерство економіки України, що додається.
2. Винагорода виконуючого обов'язки керівника підприємства, установи та організації, заснованих на державній власності, що належать до сфери управління Міністерства економіки України, голови правління акціонерного товариства, 100 відсотків акцій у статутному капіталі якого перебуває у державній власності, функції з управління корпоративними правами щодо якого здійснює Міністерство економіки України, визначається відповідно до укладених із ними контрактів та цього наказу.
3. Установити, що:
1) премії, бонуси, стимулюючі виплати голові та членам правління акціонерних товариств, 100 відсотків акцій у статутному капіталі яких перебувають у державній власності, функції з управління корпоративними правами щодо яких здійснює Міністерство економіки України, на період воєнного стану не нараховуються;
2) інші заохочувальні виплати, що не відносяться до винагороди, допомога на оздоровлення керівникам підприємств, установ та організацій, заснованих на державній власності, що належать до сфери управління Міністерства економіки України, голові та членам правління акціонерних товариств, 100 відсотків акцій у статутному капіталі яких перебувають у державній власності, функції з управління корпоративними правами щодо яких здійснює Міністерство економіки України, не надаються.
4. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 17 липня 2017 року № 1024 "Про затвердження положень, що регулюють питання умов оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній власності, та об'єднань державних підприємств, що належать до сфери управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі України", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 04 жовтня 2017 року за № 1228/31096.
5. Департаменту з управління об'єктами державної власності забезпечити подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
6. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та діє до 31 грудня 2025 року.
7. Контроль за виконанням цього наказу покласти на державного секретаря Міністерства економіки України.
 

Виконувач обов'язків
Міністра економіки України

Тарас КАЧКА

ПОГОДЖЕНО:

 

Керівник Секретаріату
СПО роботодавців на
національному рівні

Руслан ІЛЛІЧОВ
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства економіки України
07 березня 2025 року № 1606
Положення
про визначення винагороди керівнику підприємства, установи та організації, заснованих на державній власності, що належать до сфери управління Міністерства економіки України, голові та членам правління акціонерного товариства, 100 відсотків акцій у статутному капіталі якого перебуває у державній власності, функції з управління корпоративними правами щодо якого здійснює Міністерство економіки України
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає механізм визначення винагороди керівнику підприємства, установи та організації, заснованих на державній власності, що належать до сфери управління Міністерства економіки України, голові та членам правління акціонерного товариства, 100 відсотків акцій у статутному капіталі якого перебуває у державній власності, функції з управління корпоративними правами щодо якого здійснює Міністерство економіки України (далі - суб'єкт господарювання, керівник суб'єкта господарювання).
Винагорода керівника суб'єкта господарювання є виплатою у грошовій формі за виконання керівником суб'єкта господарювання покладених на нього обов'язків, яка складається з: посадового окладу, премій за підсумками роботи за квартал/рік, щомісячної надбавки за стаж наукової діяльності (у разі виконання роботи, яка пов'язана з науковою, науково-технічною діяльністю), надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (у разі наявності), винагороди за сприяння процесу приватизації об'єкта (у разі наявності), доплати до посадового окладу за науковий ступінь кандидата або доктора наук (у разі наявності).
2. Це Положення розроблено з метою встановлення єдиних підходів визначення винагороди керівнику суб'єкта господарювання з дотриманням принципів обґрунтованості та прозорості, ефективності, конкурентоспроможності та підзвітності.
3. Це Положення спрямоване на стимулювання результативності діяльності керівника суб'єкта господарювання з урахуванням результатів його фінансово-господарської діяльності.
II. Порядок визначення розміру посадового окладу
1. Для розрахунку розміру посадового окладу керівника суб'єкта господарювання використовуються дані останньої річної фінансової звітності, підтверджені аудиторським звітом, та дані статистичної звітності.
2. Розмір посадового окладу керівника суб'єкта господарювання визначається залежно від середньооблікової чисельності працівників в еквіваленті повної зайнятості за рік, вартості активів суб'єкта господарювання або чистого доходу від реалізації товарів (робіт, послуг) у кратності до мінімального посадового окладу (ставки) працівника основної професії.
Найменування основної професії працівника для певної галузі (сфери) діяльності суб'єкта господарювання визначається в Галузевій угоді або в Колективному договорі. Основною професією працівника є посада інженера без категорії / фахівця без категорії.
3. Розмір посадового окладу керівника суб'єкта господарювання розраховується шляхом множення мінімального посадового окладу (ставки) працівника основної професії на коефіцієнт кратності, що застосовується для визначення максимально допустимого розміру посадового окладу керівника суб'єкта господарювання, та зважений коефіцієнт відповідності.
4. Мінімальний посадовий оклад (ставка) працівника основної професії визначається в Галузевій угоді або в Колективному договорі, або в Положенні про оплату праці та в обов'язковому порядку в штатному розписі суб'єкта господарювання.
5. Коефіцієнт кратності, що застосовується для визначення максимально допустимого розміру посадового окладу керівника суб'єкта господарювання (далі - максимально допустимий коефіцієнт кратності), визначається шляхом перевірки відповідності фактичних значень показників середньооблікової чисельності працівників в еквіваленті повної зайнятості за рік, вартості активів суб'єкта господарювання та чистого доходу від реалізації товарів (робіт, послуг) до їх значень згідно з критеріями, визначеними в додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 19 травня 1999 року № 859 "Про умови і розміри оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, та об'єднань державних підприємств" (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 1034) (далі - критерії).
6. Зважений коефіцієнт відповідності визначається шляхом підсумовування питомої ваги співвідношення фактичних показників середньооблікової чисельності працівників у еквіваленті повної зайнятості за рік, вартості активів суб'єкта господарювання та чистого доходу від реалізації товарів (робіт, послуг) (далі - показники) до їх критерію, що відповідає рівню визначеного максимально допустимого коефіцієнта кратності.
Установлюється така питома вага показників:
вартість активів - 0,25;
чистий дохід від реалізації товарів (робіт, послуг) - 0,5;
середньооблікова чисельність працівників у еквіваленті повної зайнятості - 0,25.
7. Мінімально допустимий коефіцієнт кратності посадового окладу керівника суб'єкта господарювання до мінімального посадового окладу (ставки) працівника основної професії (далі - мінімально допустимий коефіцієнт кратності) розраховується шляхом множення найменшого з можливих максимально допустимих коефіцієнтів кратності на співвідношення відповідного йому фактичного показника до максимального значення такого показника у групі, що відповідає такому коефіцієнту кратності.
У разі наявності двох мінімально допустимих коефіцієнтів кратності вибирається більший з них. У разі належності всіх показників до одної групи критеріїв, мінімально допустимим коефіцієнтом кратності визначається максимально допустимий коефіцієнт кратності попередньої групи.
У разі відповідності всіх показників найменшим критеріям мінімально допустимий коефіцієнт кратності визначається:
Зважений коефіцієнт кратності Мінімально допустимий коефіцієнт кратності
до 0,05 2
від 0,05 до 0,1 3
від 0,1 до 0,4 4
Якщо коефіцієнт кратності менший за мінімально допустимий коефіцієнт кратності, застосовується мінімально допустимий коефіцієнт кратності.
8. Розмір посадового окладу керівника суб'єкта господарювання збільшується в разі зростання коефіцієнта відповідності за результатами річної фінансової звітності, підтвердженої аудиторським звітом.
9. Розмір посадового окладу керівника суб'єкта господарювання не збільшується в разі:
погіршення фінансово-господарського стану суб'єкта господарювання порівняно з попереднім звітним роком за основними фінансовими показниками, передбаченими фінансовим планом суб'єкта господарювання (чистий дохід, чистий фінансовий результат, виплати на користь держави);
наявності простроченої заборгованості з виплати заробітної плати;
наявності заборгованості з платежів до державного, місцевого бюджетів.
10. Якщо діяльність суб'єкта господарювання за даними останньої річної фінансової звітності, підтвердженої аудиторським звітом, здійснюється зі збитком, розмір посадового окладу керівника суб'єкта господарювання розраховується із застосуванням знижувального коефіцієнта 0,5.
11. Розмір посадового окладу керівника суб'єкта господарювання переглядається щороку за результатами річної фінансової звітності, підтвердженої аудиторським звітом, але не частіше одного разу на рік.
12. Суб'єкт господарювання для визначення/збільшення/перегляду розміру посадового окладу керівника суб'єкта господарювання подає обґрунтування, довідку про розмір мінімального посадового окладу (ставки) основної професії працівника, визначеної в Галузевій угоді або в Колективному договорі, або в Положенні про оплату праці та штатному розписі, звіт про фінансові результати, довідку про середньооблікову чисельність працівників в еквіваленті повної зайнятості станом на 01 січня звітного року.
Зазначені в цьому пункті документи подаються в довільній формі за підписом керівника суб'єкта господарювання, головного бухгалтера, керівника кадрового підрозділу та представника профспілки (за наявності), крім звіту про фінансові результати, який подається за встановленою формою.
Відповідальність за достовірність інформації, що міститься в документах, зазначених в цьому пункті, несуть особи, які їх підписали.
13. Якщо за результатами перегляду розмір посадового окладу керівника суб'єкта господарювання більший/менший, ніж установлений у контракті, вносяться відповідні зміни до контракту щодо розміру посадового окладу керівника суб'єкта господарювання.
14. Розмір посадового окладу члена правління та першого заступника голови правління суб'єкта господарювання становить 75 і 80 відсотків від посадового окладу голови правління суб'єкта господарювання, визначеного згідно з цим Положенням, відповідно.
15. У разі утворення в поточному році суб'єкта господарювання посадовий оклад його керівнику встановлюється на рівні семи розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня відповідного року.
III. Порядок визначення розміру премії, умови преміювання
1. Розмір премії керівнику суб'єкта господарювання за квартал/рік визначається за виконання диференційованих показників преміювання керівників суб'єктів господарювання за підсумками роботи за квартал/рік згідно з додатком 1 до цього Положення, та розраховується на підставі даних квартальної бухгалтерської та статистичної звітності та річної фінансової звітності, підтвердженої аудиторським звітом.
2. Розмір премії керівника суб'єкта господарювання за підсумками роботи за квартал/рік розраховується за виконання фінансових і нефінансових диференційованих показників преміювання керівника суб'єкта господарювання за підсумками роботи за квартал/рік (далі - диференційовані показники), визначених у додатку до контракту з керівником суб'єкта господарювання.
3. Вагова частка одного диференційованого показника (як фінансового, так і нефінансового) не може перевищувати 30 відсотків максимального розміру премії керівника суб'єкта господарювання за підсумками роботи за рік.
Вагова частка нефінансових диференційованих показників не може перевищувати 15 відсотків за сукупністю для преміювання керівника суб'єкта господарювання за підсумками роботи за рік.
Сума вагової частки диференційованих показників повинна дорівнювати 100 відсоткам.
У разі невиконання одного або декількох диференційованих показників, відсоток загальної вагової частки зменшується на максимальний відсоток вагової частки невиконаного показника.
Відсоток вагової частки застосовується до максимального розміру премії за підсумками роботи керівника суб'єкта господарювання за квартал/рік, визначеного у пунктах 4 та 5 цього розділу.
4. Максимальний розмір премії керівника суб'єкта господарювання за підсумками роботи за квартал становить півтора розміру посадового окладу керівника суб'єкта господарювання, який установлено в контракті, а на період воєнного стану - один розмір посадового окладу.
5. Максимальний розмір премії керівника суб'єкта господарювання за підсумками роботи за рік становить шість розмірів посадового окладу керівника суб'єкта господарювання, який установлено в контракті, а на період воєнного стану - три розміри посадового окладу.
6. Премія за підсумками роботи за квартал/рік керівнику суб'єкта господарювання нараховується за фактично відпрацьований час відповідно до табеля обліку робочого часу.
7. Розмір нарахованих за сукупністю премій керівнику суб'єкта господарювання не може перевищувати 25 відсотків чистого прибутку, отриманого суб'єктом господарювання у відповідному звітному періоді.
8. Премія керівнику суб'єкта господарювання за підсумками роботи за квартал не нараховується, якщо у звітному періоді відбулося:
1) погіршення якості роботи суб'єкта господарювання;
2) порушення трудової дисципліни у звітному періоді, в якому виявлено відповідне порушення;
3) невиконання умов контракту, зокрема:
досягнення рентабельності діяльності менше двох відсотків;
отримання чистого збитку, крім випадків, коли керівнику суб'єкта господарювання встановлено коефіцієнт ефективності у вигляді зниження рівня збитковості суб'єкта господарювання;
скарг з боку споживачів щодо якості наданих суб'єктом господарювання послуг, виконаних робіт та реалізованих товарів, підтверджених первинними документами;
настання нещасного випадку (травми), що спричинив(ла) середні або тяжкі тілесні ушкодження працівнику, або його смерть, що сталися з вини суб'єкта господарювання у процесі виконання працівником трудових обов'язків;
невиконання наказів Міністерства економіки України та доручень його керівництва щодо діяльності суб'єкта господарювання, отриманих на паперових носіях інформації або у вигляді електронного документа у формі листів, запитів, повідомлень тощо, а також порушення строків їх виконання без поважних причин;
незабезпечення виконання вимог законодавства, зокрема Цивільного кодексу, у сфері публічних закупівель, з питань охорони праці, протипожежної безпеки, дотримання режиму секретності тощо;
порушення фінансово-господарської діяльності у звітному періоді (не нараховується у звітному періоді, в якому виявлено відповідне порушення, або в наступних звітних періодах, якщо за звітний період, у якому виявлено відповідне порушення, нараховано премію);
наявність простроченої заборгованості суб'єкта господарювання з виплати заробітної плати (понад один день) у відповідному квартальному звітному періоді;
наявність простроченої заборгованості із сплати податків, зборів та інших обов'язкових платежів (понад один день) у відповідному квартальному звітному періоді;
розмір фонду оплати праці суб'єкта господарювання є недостатнім для нарахування та виплати без припинення нарахування і виплати додаткових виплат (премій, надбавок тощо) працівникам суб'єкта господарювання у поточному і наступних кварталах поточного календарного року і без зменшення розміру посадових окладів працівників суб'єкта господарювання;
видатки на виплату премії керівнику суб'єкта господарювання не заплановані у фінансовому плані.
9. У разі невиконання умов контракту, зокрема, невиконання передбаченого фінансовим планом суб'єкта господарювання показника чистого прибутку, премія керівнику суб'єкта господарювання за квартал зменшується на 50 відсотків.
10. Премія керівнику суб'єкта господарювання за підсумками роботи за рік не нараховується в разі:
1) погіршення якості роботи суб'єкта господарювання;
2) порушення трудової дисципліни у звітному періоді, в якому виявлено відповідне порушення;
3) невиконання умов контракту, зокрема:
досягнення рентабельності діяльності менше двох відсотків;
незабезпечення прибутковості діяльності суб'єкта господарювання, крім випадків, коли керівнику суб'єкта господарювання встановлено коефіцієнт ефективності у вигляді зниження рівня збитковості суб'єкта господарювання;
невиконання наказів Міністерства економіки України та доручень його керівництва щодо діяльності суб'єкта господарювання, отриманих на паперових носіях інформації або у вигляді електронного документа у формі листів, запитів, повідомлень тощо, а також порушення строків їх виконання без поважних причин;
незабезпечення виконання вимог законодавства, зокрема Цивільного кодексу, у сфері публічних закупівель, з питань охорони праці, протипожежної безпеки, дотримання режиму секретності тощо;
настання нещасного випадку (травми), що спричинив(ла) його смерть, яка сталася з вини суб'єкта господарювання у процесі виконання працівником трудових обов'язків;
наявність узгоджених штрафних санкцій до суб'єкта господарювання з боку контролюючих органів за період перебування на посаді;
порушення фінансово-господарської діяльності у звітному періоді, в якому виявлено відповідне порушення;
наявність простроченої заборгованості суб'єкта господарювання з виплати заробітної плати (понад один день) у відповідному річному звітному періоді;
наявність простроченої заборгованості із сплати податків, зборів та інших обов'язкових платежів (понад один день) у відповідному річному звітному періоді;
розмір фонду оплати праці суб'єкта господарювання є недостатнім для нарахування та виплати премії без припинення нарахування і виплати додаткових виплат працівникам суб'єкта господарювання і без зменшення розміру посадових окладів працівників суб'єкта господарювання;
видатки на виплату премії керівнику суб'єкта господарювання не заплановані у фінансовому плані.
11. Премія керівнику суб'єкта господарювання за підсумками роботи за квартал/рік не нараховується:
у разі незатвердження (непогодження) у встановленому законодавством порядку річного фінансового плану;
за квартал/рік, у якому відбулося припинення з керівником суб'єкта господарювання трудових відносин.
Обмеження, зазначені в абзаці другому цього пункту, діють на період до затвердження (погодження) у встановленому порядку річного фінансового плану суб'єкта господарювання. У такому випадку премія керівнику суб'єкта господарювання за підсумками роботи за квартал/рік нараховується з дати затвердження фінансового плану.
У разі, якщо трудові відносини з керівником суб'єкта господарювання завершилися в останній день календарного року, такому керівнику може бути нарахована річна премія за погодженням з уповноваженим органом управління.
Умови абзацу третього цього пункту не застосовуються, якщо особа до її призначення керівником суб'єкта господарювання, виконувала обов'язки керівника суб'єкта господарювання відповідно до укладеного з нею контракту.
IV. Порядок преміювання
1. Преміювання керівника суб'єкта господарювання здійснюється в межах фонду оплати праці, передбаченого у фінансовому плані для керівника суб'єкта господарювання.
2. Преміювання за квартал/рік керівника суб'єкта господарювання здійснюється за погодженням з Міністерством економіки України, крім суб'єктів господарювання, в яких утворено наглядову раду.
Преміювання за квартал/рік керівника суб'єкта господарювання, в якому утворено наглядову раду, здійснюється за погодженням з наглядовою радою за поданням комітету з питань призначень і визначення винагороди посадовим особам суб'єкта господарювання.
3. Керівник суб'єкта господарювання за результатами відповідних звітних періодів у терміни, передбачені для подання фінансової звітності, надає Міністерству економіки України звіт про виконання диференційованих показників преміювання за квартал/рік згідно з додатком 2 до цього Положення разом з пояснювальною запискою до нього.

................
Перейти до повного тексту