1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


СЛУЖБА БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
Центральне управління
НАКАЗ
01.03.2012 № 79
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
22 березня 2012 р.
за № 436/20749
Про затвердження Інструкції про порядок організації та проведення професійно-психологічного відбору кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах Служби безпеки України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 136 від 02.04.2024 )
Відповідно до статей 10, 19, 22 Закону України "Про Службу безпеки України", статті 20 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу", з метою впорядкування процесу відбору кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах Служби безпеки України і військових навчальних підрозділах Служби безпеки України закладів вищої освіти НАКАЗУЮ:
( Преамбула із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 136 від 02.04.2024 )
1. Затвердити Інструкцію про порядок організації та проведення професійно-психологічного відбору кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах Служби безпеки України, що додається.
2. Начальнику Управління роботи з особовим складом забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. З цим наказом ознайомити особовий склад Служби безпеки України.

Голова Служби
генерал-лейтенант


І. Калінін
ПОГОДЖЕНО:

Перший заступник Міністра освіти і науки,
молоді та спорту України


Є. Суліма
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Центрального управління
Служби безпеки України
01.03.2012 № 79
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
22 березня 2012 р.
за № 436/20749
ІНСТРУКЦІЯ
про порядок організації та проведення професійно-психологічного відбору кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах Служби безпеки України
( У тексті Інструкції слово "ВНЗ" замінено словом "ЗВО" згідно з Наказом Служби безпеки № 136 від 02.04.2024, з урахуванням змін, внесених Наказом Служби безпеки № 166 від 17.04.2024 )
I. Загальні положення
1.1. Ця Інструкція визначає порядок організації та проведення професійно-психологічного відбору кандидатів на навчання та військову службу за контрактом (далі - військова служба) курсантами вищих військових навчальних закладів Служби безпеки України (далі - ВВНЗ) і військових навчальних підрозділів Служби безпеки України закладів вищої освіти (далі - ВНП ЗВО).
( Пункт 1.1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 136 від 02.04.2024 )
1.2. У цій Інструкції наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
адаптація - пристосування організму та психіки особи до вимог та особливостей навчання та військової служби курсантом ВВНЗ або ВНП ЗВО;
відбіркова комісія - комісія, яка створюється наказом ректора ВВНЗ або начальника ВНП ЗВО для визначення відповідності кандидатів на навчання вимогам проходження військової служби в Службі безпеки України;
вступник - кандидат на навчання та військову службу курсантом ВВНЗ або ВНП ЗВО, документи якого зареєстровані для участі в конкурсному відборі;
девіантні форми поведінки - форми особистої поведінки вступника, які суперечать загальноприйнятим моральним або правовим (дисциплінарним) нормам. Ці форми можуть проявлятись у вигляді протиправних діянь, порушень дисциплінарних вимог, аморальних, асоціальних вчинків, зловживання психоактивними речовинами;
конкурсний відбір - процедура відбору вступників на навчання до ВВНЗ або ВНП ЗВО за рейтинговим списком вступників;
мотивація - спрямованість потреб і прагнень вступника до навчання у ВВНЗ або ВНП ЗВО та проходження військової служби у Службі безпеки України;
пояснювальна записка до тестування - опис проведення тестування та оцінювання результатів тестових завдань;
приймальна комісія ЗВО (далі - приймальна комісія) - робочий орган ЗВО, що утворюється для проведення прийому вступників на навчання;
професійно-психологічний відбір (далі - ППВ) - комплекс заходів, спрямованих на виявлення серед вступників осіб із ознаками девіантних форм поведінки, утрудненою або уповільненою адаптацією, несформованою мотивацією та низьким рівнем юридичної обізнаності;
тестове завдання - упорядкована сукупність тестових питань закритої або відкритої форми відповіді та які надають можливість виявити і оцінити наявність певної особливості вступника для визначення його придатності до навчання та військової служби курсантом ВВНЗ або ВНП ЗВО;
юридична обізнаність - обсяг правових знань та навичок у їх застосуванні, необхідних для реалізації громадянами своїх прав і свобод, а також виконання обов’язків під час проходження військової служби у Службі безпеки України.
1.3. ППВ проводиться у ВВНЗ та ВНП ЗВО комісією з професійно-психологічного відбору (далі - Комісія), яка створюється наказом ректора ВВНЗ або начальника ВНП ЗВО.
1.4. Під час проведення ППВ здійснюються виявлення і оцінювання психологічних особливостей, якостей вступника, сформованості його мотивації, рівня юридичної обізнаності та прийняття на їх підставі рішення про придатність вступника до навчання та військової служби курсантом ВВНЗ або ВНП ЗВО.
1.5. ППВ проводиться на основі загальноприйнятих психолого-педагогічних методів та методик шляхом письмового виконання вступниками тестових завдань, а також проходження співбесіди.
1.5.1. Перелік психологічних методик, які рекомендовані для проведення професійно-психологічного відбору вступників, наведено у додатку 1.
1.5.2. Перелік тем для визначення рівня юридичної обізнаності вступників наведено у додатку 2.
1.5.3. Результати виконання кожного тестового завдання оцінюються за 100-бальною шкалою.
1.6. Придатність вступника до навчання та військової служби курсантом ВВНЗ або ВНП ЗВО оцінюється так: "пройшов професійно-психологічний відбір" або "не пройшов професійно-психологічний відбір".
1.7. Для забезпечення єдиних вимог до проведення ППВ ректор ВВНЗ і начальник ВНП ЗВО організовують спільну розробку тестових завдань, пояснювальних записок до тестування вступників та затверджують їх не пізніше ніж за два місяці до початку конкурсного відбору.
ІІ. Організація та проведення ППВ
2.1. ППВ проводиться у строки, що встановлюються щорічними правилами прийому до ВВНЗ та ЗВО.
2.2. Комісія створюється у кількості не менше п’яти осіб. До складу Комісії входять голова та члени (науково-педагогічний склад ВВНЗ, ВНП ЗВО, психологи Управління роботи з особовим складом Служби безпеки України (далі - УРОС), підрозділів кадрового забезпечення регіональних органів Служби безпеки України, ВВНЗ чи ВНП ЗВО).
Одна й та сама особа може бути включена до складу Комісії в одному й тому самому ВВНЗ чи ВНП ЗВО не більше трьох років поспіль.
До складу Комісії не дозволяється включати осіб, близькі родичі яких вступають до ВВНЗ або ВНП ЗВО у поточному році.
Члени Комісії з числа психологів повинні мати вищу освіту за освітнім ступенем не нижче магістра за спеціальністю "Психологія", стаж служби за напрямом психологічного забезпечення оперативно-службової діяльності не менше двох років. Їх кандидатури погоджуються з УРОС. У разі невідповідності вказаним вимогам, УРОС вносить пропозиції щодо включення до складу Комісії інших психологів.
Після погодження кандидатур психологів склад Комісії затверджується ректором ВВНЗ або начальником ВНП ЗВО не пізніше ніж за два місяці до початку конкурсного відбору.
( Пункт 2.2 розділу II в редакції Наказу Служби безпеки № 136 від 02.04.2024, з урахуванням змін, внесених Наказом Служби безпеки № 166 від 17.04.2024 )
2.3. Голова Комісії забезпечує організацію ППВ та відповідає за обґрунтованість висновків за результатами ППВ.
Члени Комісії відповідають за якість опрацювання результатів тестових завдань, проведення співбесіди, збереження конфіденційності інформації щодо їх змісту.
2.4. До проведення ППВ Комісія забезпечує тиражування затверджених бланків тестових завдань, пояснювальних записок до тестування у необхідній кількості.
Підготовка та тиражування тестових завдань здійснюються в умовах суворої конфіденційності. Розголошення в будь-якій формі конфіденційної інформації про зміст тестових завдань до завершення їх виконання вступниками заборонено.
2.5. Розклад проведення ППВ із зазначенням дати, часу та місця проведення (аудиторії) розробляється Комісією і затверджується головою приймальної комісії ВВНЗ або відбіркової комісії ВНП ЗВО не пізніше ніж за 10 днів до початку конкурсного відбору.
2.6. В аудиторії забезпечуються належні умови для виконання тестових завдань і проведення співбесід.
Розміщення вступників повинно виключати можливість їх сумісної роботи над виконанням тестових завдань. Під час проведення ППВ, перебування в аудиторіях осіб, які не тестуються або не є членами Комісії, забороняється.
2.7. Групові консультації з вступниками з питань умов, порядку і правил ППВ проводяться Комісією у день реєстрації документів таких вступників, але не пізніше ніж за день до проведення ППВ.
2.8. Для виконання тестових завдань встановлюються такі норми часу (в астрономічних годинах):
початок тестування - з 8 до 10 години ранку;
загальна тривалість тестування - не більше чотирьох годин з
15-хвилинними перервами після кожних 90 хвилин.
2.9. Тестування проводиться в групах чисельністю до 50 осіб.
2.10. Тестування проводиться у присутності не менше трьох членів Комісії.
2.11. У день тестування перед його початком вступника запитують про стан самопочуття, здоров’я та відсутність інших обставин, що перешкоджають його участі у ППВ, про що він письмово інформує зазразком, наведеним у додатку 3.
Вступники, які скаржаться на стан самопочуття, здоров’я або вказали на інші обставини, що перешкоджають їх участі у ППВ, у цей день від участі у заходах з ППВ звільняються. За рішенням голови приймальної комісії ВВНЗ або відбіркової комісії ВНП ЗВО вступнику призначається інший день для проходження ППВ у строки проведення конкурсного відбору.
Вступник, який скаржиться на стан самопочуття або здоров’я, направляється до медичного пункту ВВНЗ або ВНП ЗВО.
2.12. Після підтвердження своєї участі у заходах з ППВ вступник отримує бланки тестових завдань зі штампом ВВНЗ або ВНП ЗВО, про що робиться запис у відомості проведення тестування.
2.13. Перед початком роботи з кожним тестовим завданням член Комісії повідомляє вступників про час, відведений на його виконання, та проводить з ними інструктаж про порядок виконання тестового завдання. У процесі тестування член Комісії подає відповідні команди про початок та завершення виконання кожного тестового завдання.
2.14. Після завершення тестування вступники здають заповнені бланки тестових завдань, а члени Комісії перевіряють правильність оформлення їх титульних аркушів, про що робиться запис у відомості проведення тестування.
Вступники, які не встигли за відведений час виконати тестові завдання у повному обсязі, здають їх незакінченими.
2.15. Отримані бланки тестових завдань члени Комісії передають відповідальному секретарю приймальної комісії ВВНЗ або відбіркової комісії ВНП ЗВО для шифрування.
2.16. Для шифрування заповнених бланків тестових завдань відповідальним секретарем приймальної комісії ВВНЗ або відбіркової комісії ВНП ЗВО на кожному аркуші такого бланка, а також у відомостях з оцінювання тестування проставляється цифровий або інший умовний шифр.
Після шифрування титульні аркуші бланків тестових завдань зберігаються у відповідального секретаря приймальної комісії ВВНЗ або відбіркової комісії ВНП ЗВО до закінчення перевірки виконаних вступниками тестових завдань.

................
Перейти до повного тексту