1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО ПРИРОДНОГО
СЕРЕДОВИЩА ТА ЯДЕРНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 9 від 16.01.98
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
3 липня 1998 р.
за N 419/2859
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища N 527 від 30.12.2004 )
Про затвердження Положення про ліцензування підготовки персоналу АЕС України (НД 306.209-97)
На виконання ст.27, 28 і 29 Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" і згідно з дорученням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 1997 р. N 26430/16 та для підвищення безпеки експлуатації ядерних установок
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про ліцензування підготовки персоналу АЕС України (НД 306.209-97), що додається.
2. Надати чинності НД 306.209-97 через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України без обмеження терміну дії.
3. Держатомінспекції Мінекобезпеки України (А.Дем'яненко) у 5-денний термін подати НД 306.209-97 на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Директору ДНТЦ ЯРБ Мінекобезпеки України В.Васильченку у місячний термін після державної реєстрації здійснити тиражування і розповсюдження нормативного документа.
5. Держатомінспекції (А.Дем'яненко) у тримісячний термін після державної реєстрації розробити заходи щодо впровадження системи ліцензування підготовки персоналу ядерних установок.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Першого заступника Міністра О.Смишляєва.
Міністр Ю.Костенко
Затверджено
Наказ Міністерства охорони
навколишнього природного
середовища та ядерної
безпеки України
16.01.98 N 9
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
3 липня 1998 р.
за N 419/2859
Положення про ліцензування підготовки персоналу АЕС України
Це Положення про ліцензування підготовки персоналу АЕС України (далі - Положення про ліцензування) розроблено відповідно до вимог Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" та Положення про Головну державну інспекцію з нагляду за ядерною безпекою Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України (далі - Держатомінспекція), яка діє на підставі Положення про Головну державну інспекцію з нагляду за ядерною безпекою Мінекобезпеки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1995 р. N 751.
Положення про ліцензування поширюється на порядок ліцензування підготовки персоналу АЕС України, визначає обов'язкові для виконання всіма учасниками ліцензійного процесу порядок, процедури та загальні принципи побудови і функціонування системи ліцензування підготовки персоналу АЕС, перелік посад якого визначений постановою Кабінету Міністрів України від 22 травня 1996 р. N 551 (далі - визначені посади персоналу).
1. Основні положення
1.1. Положення про ліцензування визначає сукупність вимог та процедур, реалізує дозвільний принцип і дає змогу оцінити здатність учасників ліцензійного процесу здійснювати цей процес, регламентує контрольні процедури ліцензування, а також порядок обліку та зберігання документації, пов'язаної з ліцензійним процесом.
1.2. Вимоги до ліцензіата, навчально-тренувальних підрозділів експлуатуючої організації встановлюються НД "Ліцензійні вимоги до підготовки персоналу АЕС України" (далі - Ліцензійні вимоги).
1.3. Ліцензія є дійсною тільки для підготовки тих визначених посад персоналу АЕС України, які в ній вказані.
1.4. Права, що випливають з ліцензії, не можуть бути передані або поширені на інших юридичних осіб.
2. Учасники ліцензійного процесу та їх основні функції
2.1. Міністерство енергетики України реалізує державну політику зайнятості, здійснює добір і розстановку керівних кадрів, створює та координує систему підготовки кадрів для забезпечення підприємств висококваліфікованими працівниками, координує відповідно до ст.21 Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" діяльність навчальних закладів з підготовки спеціалістів у галузі ядерної енергетики.
2.2. Експлуатуюча організація (Ліцензіат) несе відповідальність за безпеку ядерної установки, визначає структуру її експлуатації, розробляє та реалізує систему професійної підготовки та підтримання кваліфікації персоналу АЕС (у тому числі ліцензованого), повинна мати належні умови для підготовки та підтримання кваліфікації визначених посад персоналу АЕС.
2.3. Адміністрація ядерного регулювання Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України здійснює нормування (розробку правил, норм, стандартів з ядерної та радіаційної безпеки), у тому числі в галузі державного регулювання підготовки персоналу АЕС.
2.4. Головна державна інспекція з нагляду за ядерною безпекою (Держатомінспекція) видає ліцензії на підготовку визначених посад персоналу АЕС, узгоджує типові програми підготовки визначених посад персоналу, положення про порядок перевірки знань керівниками та спеціалістами норм, правил і стандартів з безпеки та здійснює державний нагляд за дотриманням нормативних актів, а також вимог та умов виданих ліцензій.
3. Контрольні процедури ліцензування
3.1. Для отримання ліцензії на підготовку визначених посад персоналу заявник повинен мати умови для здійснення вказаної діяльності, що відповідають Ліцензійним вимогам, а також пройти контрольні процедури ліцензування, що включають подання та розгляд заявних документів, перевірку наявності умов для отримання ліцензії в організації-заявника, процедури видачі ліцензії.
3.2. Подання заявної документації
3.2.1. Заявник, за наявності умов для підготовки персоналу за однією або кількома визначеними посадами, надсилає до Держатомінспекції заявні документи.
В окремих випадках, за погодженням з Держатомінспекцією, допускається подання заявних документів для отримання ліцензії на проведення окремих етапів підготовки, передбачених типовою програмою. Разом з тим заявник повинен обгрунтувати необхідність поетапного здійснення ліцензованої діяльності.
3.2.2. До заявних документів належать:
- заява керівника організації-заявника на отримання ліцензії за формою, вказаною у додатку 1 до цього Положення про ліцензування;
- положення про навчально-тренувальний підрозділ;
- довідка про заплановану на кожен з трьох наступних років потребу заявника в підготовці персоналу за кожною посадою відповідно до заяви про отримання ліцензії на підготовку визначених посад персоналу (далі - заявлені посади), а також інформація про перспективні плани неліцензованої навчальної діяльності заявника;
- довідка про наявність та кваліфікацію інструкторського (викладацького) персоналу, який відповідає ліцензійним вимогам і здійснюватиме підготовку за кожною заявленою посадою;
- довідка про наявність, кількість та обладнання приміщень (класів) для проведення теоретичної підготовки, комп'ютерних та тренажерних занять, про наявність архіву-бібліотеки, що відповідає ліцензійним вимогам;
- довідка (довідки) за кожною заявленою посадою про наявність узгодженої у встановленому порядку типової програми (програм) підготовки, а також комплекту експлуатаційної документації та навчально-методичних матеріалів, що відповідає ліцензійним вимогам, включаючи наявність та готовність відповідних технічних засобів навчання (тренажерів, автоматизованих навчальних та контролювальних систем), необхідних для досягнення всіх передбачених типовою програмою (програмами) підготовки цілей навчання.
3.2.3. Документи, які входять до заяви на отримання ліцензії, мають підтверджувати здатність заявника здійснювати підготовку визначених посад персоналу і повинні містити вичерпну інформацію (достатню для оцінки) по суті заяви. Вони заповнюються у довільній формі.
3.2.4. Документи за п.3.2.2 готуються у 2 примірниках, з яких:
- один примірник надсилається на адресу Держатомінспекції;
- другий примірник залишається в заявника.
3.2.5. Заява підписується керівником організації-заявника та завіряється гербовою печаткою.
3.2.6. Усі додатки до заяви підписуються керівником підрозділу.
3.3. Розгляд документів
3.3.1. Держатомінспекція протягом 15 днів з дня надходження заявних документів повинна вивчити їх і дати оцінку щодо повноти комплекту цих документів та відповідності встановленим вимогам, при цьому має бути:
- перевірено, чи є комплект заявних документів повним, відповідно до вимог п.3.2.2;
- оформлене та затверджене у встановленому порядку положення про підрозділ;
- проведено оцінку інформації про кожен заявний документ поданого пакета щодо повноти, недвозначності та відповідності вимогам норм і правил безпеки.
3.3.2. Позитивне рішення за результатами розгляду заявної документації надсилається на адресу організації-заявника.
3.3.3. Якщо внаслідок розгляду заявної документації виявлено, що заявник частково не готовий до виконання ліцензованої діяльності з підготовки заявлених посад, то Держатомінспекція повідомляє заявника про позитивне рішення щодо частини заявлених посад, а також причини відмови щодо іншої частини заявлених посад.
3.3.4. Якщо внаслідок розгляду заявної документації виявлено, що заявник не готовий повністю до виконання ліцензованої діяльності щодо заявлених посад, то Держатомінспекція відхиляє заяву з письмовим викладом причин відмови.
3.3.5. Повторне подання документів на отримання ліцензії припустиме після повного усунення причин відмови.
3.4. Перевірка наявності умов для отримання ліцензії
3.4.1. Держатомінспекція не пізніше ніж через 30 днів з дня прийняття позитивного рішення щодо заявної документації має провести в заявника перевірку щодо відповідності підготовки за заявленими посадами Ліцензійним вимогам.
3.4.2. Конкретні терміни, програма перевірки, а також персональний склад комісії визначається наказом начальника Держатомінспекції.
3.4.3. Інформація щодо конкретних термінів проведення перевірки, складу комісії, програми перевірки (процедури), а також рівня технічного сприяння проведенню перевірки повинна бути заздалегідь повідомлена заявникові.
3.4.4. Перевірка має проводитися відповідно до інспекційної програми (процедури).
3.5. Видача ліцензії
3.5.1. Підбиття підсумків перевірки (як заявної документації, так і умов заявника) комісія має засвідчити довідкою, в якій мають бути викладені результати перевірки готовності заявника до виконання ліцензованої діяльності щодо заявлених посад з констатацією конкретних порушень вимог НД, що заважають якісній підготовці визначених посад персоналу, а також висновки та пропозиції щодо можливості видачі ліцензії на ліцензовану діяльність.
3.5.2. На підставі підсумків виконаних контрольних процедур ліцензування начальник Держатомінспекції приймає, відповідно до заяви, рішення про видачу ліцензії на підготовку визначених посад персоналу, умови підготовки за якими відповідають вимогам НД.
3.5.3. Щодо тих заявлених посад, умови підготовки яких не відповідають вимогам НД, Держатомінспекція має дати обгрунтовану письмову відмову у видачі ліцензії.
3.5.4. Отримання ліцензії, в якій було відмовлено, відповідно до пункту 3.3.4, можливе лише після подання до Держатомінспекції інформації про усунення порушень, які слугували підставою для відмови. При цьому рішення про видачу ліцензії, а також про необхідність виконання контрольних процедур ліцензування відповідно до п.3.3 в кожному конкретному випадку приймає начальник Держатомінспекції.
3.5.5. Ліцензія є документом суворої звітності, підписується начальником Держатомінспекції і завіряється гербовою печаткою Держатомінспекції.
3.5.6. Ліцензія видається на 2 роки.
3.5.7. Форма та зміст ліцензії визначені в додатку 2 до цього Положення про ліцензування.
3.5.8. Ліцензія оформляється в одному примірнику, який із супровідним листом надсилається заявнику.
3.5.9. Ксерокопії виданої ліцензії надсилаються:
- до Адміністрації ядерного регулювання Мінекобезпеки України;
- начальнику інспекції Мінекобезпеки України на відповідній АЕС.
3.5.10. Один примірник ксерокопії ліцензії залишається у справі Держатомінспекції.
3.5.11. Не допускається видача ліцензіату кількох ліцензій на підготовку визначених посад (етапів підготовки) персоналу АЕС.
3.5.12. Ліцензія вважається недійсною, якщо термін її дії скінчився.
4. Умови дії ліцензії
4.1. Умовами дії ліцензії є:
- відповідність ліцензіата Ліцензійним вимогам та цьому Положенню;
- відсутність систематичних (не більше двох за будь-який період часу протягом 12 місяців) та зафіксованих у звітах про розслідування порушень у роботі АЕС, пов'язаних з недостатньою кваліфікацією персоналу АЕС, підготовка якого проводилася ліцензіатом на підставі виданої ліцензії;
- подання ліцензіатом до Держатомінспекції щорічних звітів про проведену підготовку посад персоналу відповідно до виданої ліцензії за період, що минув з моменту її видачі.
4.1.1. За 30 днів до закінчення кожного року дії ліцензії ліцензіат повинен подати до Держатомінспекції звіт, у якому має бути вміщена підсумкова, з моменту отримання ліцензії, інформація про:
1) кількість підготовленого і такого, що перебуває на підготовці, персоналу за кожною посадою, на підготовку якої видано ліцензію, його персональний склад, календарні терміни та тривалість етапів підготовки за кожною з індивідуальних програм із зазначенням відповідної тривалості за типовою;

................
Перейти до повного тексту