1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Інструкція


МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
N 125 від 20.04.2001


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
5 травня 2001 р.
за N 391/5582
Затверджено
Наказ Міністра оборони України
20.04.01 N 125 ( z0390-01 )
Інструкція
з організації та несення служби воєнізованою охороною на об'єктах Збройних Сил України
________________
Далі - Інструкція
1. Загальні положення
1.1. Охорона об'єктів організовується з метою забезпечення надійного зберігання озброєння, військової техніки та інших матеріальних засобів, що розташовані на цих об'єктах, і недопущення проникнення на об'єкти сторонніх осіб. Несення вартової служби з охорони об'єктів вимагає від особового складу воєнізованої охорони глибокого знання і точного виконання вимог чинного законодавства України, в тому числі нормативно-правових актів Міністерства оборони України з питань організації воєнізованої охорони об'єктів Збройних Сил України (далі - об'єкти).
1.2. Для несення вартової служби відряджаються варти. Вартою називається озброєний підрозділ воєнізованої охорони, відряджений для забезпечення охорони та захисту об'єктів Збройних Сил України.
1.3. Варта воєнізованої охорони підпорядковується командиру військової частини (начальнику об'єкта), начальнику загону (команди, групи) воєнізованої охорони та черговому військової частини (об'єкта) і його помічнику (якщо він офіцер або прапорщик).
1.4. Організація та несення вартової служби підрозділами воєнізованої охорони здійснюються відповідно до вимог чинного законодавства України, в тому числі нормативно-правових актів Міністерства оборони України з питань організації воєнізованої охорони об'єктів Збройних Сил України.
На підставі розкладу варт штабом військової частини для кожної варти складаються табель постів, схема розміщення постів та інструкція начальнику варти, план посилення охорони об'єктів варти, які затверджуються командиром військової частини (начальником об'єкта).
1.5. Варта несе службу від 12 до 24 годин. До робочого часу вартових зараховується година за годину весь час перебування на варті, але не більше 12 або 24 годин незалежно від того, скільки часу вартовий перебуває безпосередньо на посту і скільки у вартовому приміщенні.
Особовий склад воєнізованої охорони може бути призначений у варту з моменту закінчення несення служби не раніше як:
через 24 години - при 12-годинному графіку;
через 48 годин - при 24-годинному графіку.
1.6. До складу варти призначаються: начальник варти - з осіб середнього і молодшого начальницького складу, а в деяких випадках - з числа підготовлених стрільців;
помічник начальника варти - з осіб молодшого начальницького складу або підготовлених стрільців;
помічник начальника варти зі служби вартових собак - з числа інструкторів службового собаківництва;
вартові, контролери контрольно-пропускних пунктів - з числа стрільців.
У варту забороняється призначати осіб, які не пройшли початкового навчання, не засвоїли матеріальної частини зброї та правил користування нею, а також хворих.
1.7. Для безпосередньої охорони та оборони об'єктів із складу варти виставляються чатові.
Чатовим називається озброєний стрілець воєнізованої охорони, який виконує завдання із забезпечення охорони та захисту дорученого йому поста.
Постом називається все доручене для охорони та захисту чатовому, а також місце або ділянка місцевості, на якій він виконує свої обов'язки.
До постів також належать об'єкти та ділянки місцевості, що їх охороняє варта, на яких встановлено технічні засоби охорони або є вартові собаки.
2. Озброєння загону (команди, групи) варти
2.1. Особовий склад варти має бути в установленій формі одягу, озброєний справною і приведеною до нормального бою штатною зброєю. Контролери контрольно-пропускних пунктів та особи добового наряду, які несуть службу на внутрішніх постах, озброюються за рішенням командира військової частини (начальника об'єкта).
2.2. Зброя та боєприпаси загону (команди, групи) воєнізованої охорони зберігаються у вартовому приміщенні в окремій кімнаті для зберігання зброї, обладнаній відповідно до вимог чинного законодавства України, в тому числі нормативно-правових актів Міністерства оборони України щодо організації обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України. Ставниці зі зброєю, ящики з боєприпасами загону (команди, групи), а також кімната для зберігання зброї замикаються і запечатуються: ставниця і кімната для зберігання зброї - печаткою начальника варти, ящики з боєприпасами - печаткою начальника загону (команди, групи) воєнізованої охорони.
Зброя особового складу варти, у тому числі того, хто несе службу з багнетом, зберігається у ставниці, а бойові патрони для видачі вартовим - у замкненому і запечатаному печаткою начальника варти металевому ящику в кімнаті начальника варти.
Ключі від замків кімнати для зберігання зброї та боєприпасів загону (команди, групи), ставниць зі зброєю і ящиків з боєприпасами варти зберігаються у начальника варти. Передавати ключі іншим особам забороняється. Запасні ключі зберігаються у начальника загону (команди, групи) у запечатаному тубусі (пеналі) у металевому ящику (сейфі), що замикається.
2.3. В опис майна та інвентарю заносяться зброя й ящики з боєприпасами загону (команди, групи), що зберігаються в кімнаті зберігання зброї, а також ящик із запасом бойових патронів варти, який приймає начальник варти від начальника попередньої варти.
2.4. Під час зміни варти зброя приймається начальником варти поштучно за номерами й комплектністю; запас бойових патронів - у запечатаних ящиках, а бойових патронів, призначених для видачі вартовим, - поштучно.
2.5. Наявність і стан зброї та боєприпасів загону (команди, групи) воєнізованої охорони перевіряються:
начальником штабу військової частини (начальником об'єкта або його заступником), начальником загону - не менше одного разу на місяць;
начальником команди (групи), заступником начальника - не менше одного разу на місяць.
Про результати перевірки робляться відповідні записи в книзі огляду (перевірки) зброї, яка постійно міститься у кімнаті для зберігання зброї та боєприпасів.
3. Пароль, змінний жетон, числова перепустка
3.1. Пароль - це таємне слово, яке служить для начальника варти засобом для переконання, що варта, яка прибула для заміни, справді призначена з цією метою.
Крім того, пароль є засобом переконання в тому, що особа, яка прибула з наказом від командира військової частини (начальника об'єкта), чергового частини (об'єкта), дійсно уповноважена на те відповідним начальником.
Для кожної варти добирається окремий пароль.
3.2. Записки з новими й старими паролями вручаються начальнику загону (команди) або черговому військової частини (об'єкта), який заступає на чергування, начальником штабу частини (начальником об'єкта або його заступником) у призначений час перед розводом.
3.3. Усі особи, які знають пароль, зобов'язані зберігати його в найсуворішій таємниці. Під час опитування пароль повідомляється запискою без його оголошення, після чого записка негайно знищується.
3.4. Змінний жетон установлюється для зміни чатових і є свідченням того, що особа, яка прибула на пост та пред'явила його, дійсно прибула зі складу варти для зміни чатового.
3.5. Змінний жетон видається начальником варти або його помічником кожному вартовому в разі відправлення чергової зміни на пости і повертається вартовим, який змінився з поста, після повернення до вартового приміщення.
3.6. Змінні жетони за кількістю постів зберігаються в кімнаті начальника варти у спеціальному ящику, закритому на замок. Ключі від ящика містяться у начальника варти або його помічника.
3.7. Числовою перепусткою називається число від 8 до 27, яке служить для впізнавання один одного особами варти або особами, які перевіряють службу (начальника варти і його помічника).
Числова перепустка призначається начальником варти і доводиться до вартових кожного разу перед відправленням змін на пости.
3.8. У разі наближення до поста будь-яких осіб, крім тих, яким чатовий підпорядкований, він за 10-15 кроків зупиняє їх і називає непарне число, яке менше призначеної перепустки. Особа, яка прибула на пост, на вимогу чатового відрекомендовується та називає число, яке в сумі з числом, що назвав чатовий, складає числову перепустку.
Наприклад, числова перепустка 23. Чатовий називає число 11, а особа, яка наближається, повинна назвати число 12 (12+11=23).
4. Підготовка варт
4.1. Командири військових частин (начальники об'єктів) і начальники загонів (команд, груп), від яких відряджаються варти, несуть особисту відповідальність за добір і розподіл особового складу варт, його підготовку до несення служби, за справний стан зброї та боєприпасів і завчасне прибуття варт на розвід.
4.2. Підготовка особового складу варти організовується начальником загону (команди, групи) воєнізованої охорони, проводиться ним особисто або його заступником і складається з теоретичних і практичних занять, що проводяться протягом однієї години (30 хвилин теоретичні та 30 хвилин практичні заняття) у день заступання в наряд перед розводом згідно з розпорядком дня військової частини.
Теоретичні заняття проводяться у класі для підготовки варт, обладнаному в одному з приміщень військової частини (об'єкта).
Практичні заняття проводяться у вартовому містечку військової частини (об'єкта), яке обладнується поблизу вартового приміщення.
Для проведення занять з особовим складом варти за рішенням командира військової частини (начальника об'єкта) залучаються начальники служб, офіцери управління військової частини (об'єкта).
5. Розвід, зміна варт і чатових
5.1. Розвід варт проводиться з метою перевірки готовності варт до несення служби, переходу їх у підпорядкування особам, зазначеним у пункті 1.3 Інструкції і надання вартам права зміни попередніх варт. Місце та час розводу варт визначаються командиром військової частини (начальником об'єкта), при цьому місце розводу повинно бути біля вартового приміщення.
Розвід варт проводиться начальником загону (команди, групи) або черговим військової частини (об'єкта), які вручають начальнику варти записки з паролями. Тривалість розводу не повинна перевищувати 40 хвилин.
5.2. Начальник нової варти після прибуття з розводу залишає варту перед входом на територію об'єкта, що охороняється, або перед вартовим приміщенням, відрекомендовується начальнику попередньої варти і повідомляє йому пароль для зміни.
Начальник попередньої варти переконується в правильності пароля та допускає нову варту до вартового приміщення для шикування на майданчику перед вартовим приміщенням і шикує свою варту на майданчику перед фронтом нової варти.
Після доповідей начальників варт про готовність до приймання та здавання варти нова варта заходить до вартового приміщення, попередня - до кімнати для попередньої варти.
5.3. Після прибуття до вартового приміщення начальник нової варти дізнається у начальника попередньої варти про числову перепустку, видає першій зміні зброю та боєприпаси, шикує її, визначає завдання вартовим, роздає їм змінні жетони, доводить до них стару і нову числові перепустки, виводить зміну з вартового приміщення, подає команду на заряджання зброї і контролює правильність її зарядження, після чого відправляє зміну на пости. Зброя заряджається (розряджається) у спеціальному освітленому місці, обладнаному кулевловлювачами, перед вартовим приміщенням; а під час переїздів змін на машинах - у спеціально обладнаних місцях на постах.
Карабін заряджається на повну ємність магазина. Після зарядження карабіна затвор повільно закривається (при цьому патрон у патронник не досилається), знімається запобіжник, спускається курок, і карабін ставиться на запобіжник.
Пістолет заряджається спорядженим магазином, затвор під час зарядження назад не відводиться. Перед зарядженням пістолет ставиться на запобіжник.
5.4. Після приймання документів, зброї та боєприпасів, обладнання, інвентарю та майна вартового приміщення і зміни постів начальники варт підписують постову відомість попередньої варти, причому начальник нової варти вносить до неї зауваження про всі виявлені під час зміни недоліки, і доповідають про зміну варт начальнику загону (команди, групи) воєнізованої охорони або його заступнику. Начальник загону (команди, групи), прийнявши доповідь про зміну варти, контролює здавання особовим складом попередньої варти зброї та боєприпасів у кімнату для зберігання зброї і підбиває підсумки несення ними служби. Постові відомості зберігаються у штабі військової частини протягом року, що настає за поточним роком.
5.5. Вартові на пости для зміни чатових прямують самостійно, кожен на свій пост. Після прибуття на пост для зміни чатового вартовий називає числову перепустку і пред'являє (але не передає) чатовому змінний жетон.
Чатовий, переконавшись у правильності пред'явленого йому жетона, приступає до здавання поста, а вартовий приймає пост. Після прийняття поста новий чатовий передає вартовому, який змінився з поста, змінний жетон і доповідає про прийняття поста засобами зв'язку начальнику варти, а вартовий, який змінився з поста, самостійно прямує до вартового приміщення.
5.6. Тривалість перебування чатового на посту встановлює командир військової частини (начальник об'єкта) залежно від пори року, стану погоди і температури повітря. Однак безперервне перебування чатового на посту без зміни не повинно перевищувати 4 годин. Якщо температура повітря -20 град.С і нижче (під час вітру і у разі меншого морозу), а також +30 град.С і вище (у затінку), то зміна чатових зовнішніх постів проводиться через 2 години. Указівку про зміну чатових через 2 години в цих випадках дає черговий військової частини (об'єкта), про що начальником варти робиться відповідний запис у постовій відомості.
5.7. Вартовий, який прибув з поста, доповідає начальнику варти або його помічнику про здавання поста, здає йому змінний жетон, після чого під контролем начальника варти або його помічника розряджає зброю, ставить її у ставницю і здає боєприпаси.
6. Внутрішній порядок у вартах
6.1. Склад варти розміщується у вартовому приміщенні.
У вартовому приміщенні обладнуються:
загальна кімната для особового складу варти;
кімната начальника варти та його помічника;
кімнати для відпочинку, загального користування та кімната (місце) для переодягання (окремо для чоловіків і жінок);
кімната для зберігання зброї та боєприпасів загону (команди, групи) воєнізованої охорони;
кімната технічних засобів охорони (де це необхідно).
Крім того, у вартовому приміщенні воєнізованої охорони повинні бути:
їдальня з обладнанням для приготування (підігріву) їжі;
місця для вмивання, куріння, чищення зброї та взуття;
сушарня;
кімната для зберігання майна варти;
кімната для попередньої варти.
Вартове приміщення обладнується запасним виходом, що замикається зсередини, та забезпечується електричним джерелом освітлення за кількістю кімнат, засобами пожежогасіння, запасом палива, резервними засобами освітлення (лампи, ліхтарі) та інвентарем для прибирання.
Територія, що прилягає до вартового приміщення, має бути з огорожею, висота якої не менше двох метрів.
Перед входом до вартового приміщення має бути обладнання для чищення взуття від бруду. Поблизу вартового приміщення встановлюють контейнер для сміття.
6.2. Особовий склад варти не може залишати вартове приміщення без дозволу начальника варти.
Начальник варти має право відпускати особовий склад з вартового приміщення для приймання їжі, якщо на території об'єкта є їдальня громадського харчування, а також в разі захворювання.
6.3. Відпочинок особового складу організовує начальник варти. Дозволяється відпочивати лежачи (спати), не знімаючи спорядження та не роздягаючись, знявши взуття:
начальнику варти - не більше 6 годин у визначений інструкцією начальникові варти час;
помічнику начальника варти - не більше 6 годин з дозволу начальника варти;
вартовим - не більше 6 годин при 24-годинному графіку і не більше 4 годин при 12-годинному графіку з дозволу начальника варти або його помічника.
7. Застосування фізичної сили та зброї особовим складом варти
7.1. Застосуванню фізичної сили та зброї, якщо дозволяють обставини, мають передувати попередження про намір їх використання. Без попередження фізичну силу, зброю можуть застосовувати в разі виникнення загрози життю або здоров'ю особового складу воєнізованої охорони, нападу на чатового, на об'єкти, які охороняють, вартове приміщення або зміну, що прямує до постів (з постів).

................
Перейти до повного тексту