- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 293 від 12.08.97 м.Київ | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21 серпня 1997 р. за N 331/2135 |
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державної
податкової служби
N 979 від 22.12.2010 )
Про затвердження Положення про порядок реєстрації та обліку постійних представництв нерезидентів в Україні як платників податку на прибуток
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Державної
податкової адміністрації
N 23 від 16.01.98
N 216 від 25.04.2006
N 427 від 24.07.2006 )
1. Затвердити Положення про порядок реєстрації та обліку постійних представництв нерезидентів в Україні як платників податку на прибуток, що додається.
2. Заступнику начальника управління міжнародних зв'язків Гладуну Ю.В. подати цей наказ до Міністерства юстиції України для державної реєстрації.
3. Начальнику управління справами Коваленку В.В. у п'ятиденний термін після державної реєстрації наказу забезпечити його тиражування та надсилання державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі.
Виконуючий обов'язки Голови | Ф.О.Ярошенко |
Затверджено
наказом Державної податкової
адміністрації України від
12 серпня 1997 року N 293
( Положення в редакції Наказу Державної податкової адміністрації
N 23 від 16.01.98 )
Положення про порядок реєстрації та обліку постійних представництв нерезидентів в Україні як платників податку на прибуток
1. Загальні положення
1.1. Положення про порядок реєстрації та обліку постійних представництв нерезидентів в Україні як платників податку на прибуток (далі - Положення) розроблено відповідно до Закону України
"Про оподаткування прибутку підприємств".
1.2. Постійне представництво нерезидента в Україні це постійне місце діяльності, через яке повністю або частково здійснюється господарська діяльність нерезидента на території України. До постійних представництв, зокрема, відносяться: місце управління, філіал, офіс, завод, фабрика, майстерня, шахта, нафтова чи газова свердловина, кар'єр або інше місце розвідки чи видобутку корисних копалин.
1.3. Положення визначає єдиний порядок реєстрації та обліку постійних представництв нерезидентів в Україні як платників податку на прибуток. Дія цього Положення не поширюється на представництва іноземних організацій та фірм, які не здійснюють господарську діяльність в Україні.
1.4. Постійне представництво нерезидента до початку своєї господарської діяльності стає на облік як платник податку на прибуток в податковому органі за своїм місцезнаходженням у порядку, визначеному цим Положенням.
1.5. Під місцезнаходженням постійного представництва розуміється фактичне місце здійснення господарської діяльності.
1.6. З питань обліку постійних представництв нерезидентів в Україні як платників податку на прибуток, не визначених цим Положенням, застосовуються норми Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19.02.98
N 80, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.03.98 за N 172/2612 (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 17.11.98
N 552, із змінами (далі - Порядок обліку).
( Главу 1 доповнено пунктом 1.6 згідно з Наказом Державної податкової адміністрації
N 216 від 25.04.2006; із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної податкової адміністрації
N 427 від 24.07.2006 )
2. Реєстрація постійного представництва
2.1. Реєстрація постійного представництва нерезидента як платника податку здійснюється на підставі подання таких документів:
заяви про реєстрацію постійного представництва нерезидента як платника податку на прибуток за формою, що додається (додаток 1);
витягу з торговельного (банківського) реєстру країни за місцезнаходженням офіційно зареєстрованого головного органу управління (контори) нерезидента;
довідки від банківської установи, в якій офіційно відкрито рахунок нерезидента;
довіреності на здійснення представницьких функцій в Україні, оформленої згідно із законами країни, де офіційно зареєстровано контору нерезидента.
2.2. Зазначені документи, крім заяви, мають бути нотаріально засвідчені за місцем їх видачі, легалізовані належним чином у консульських установах, які представляють інтереси України, якщо міжнародними договорами України не передбачено інше, і супроводжуватися перекладом українською мовою, який завіряється печаткою офіційного перекладача.
2.3. Постійне представництво нерезидента в Україні, яке має свідоцтво, видане центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики, протягом 10 днів від дати реєстрації, зазначеної у такому свідоцтві, замість документів, визначених пунктами 2.1 та 2.2 цього Положення, подає до органу державної податкової служби для реєстрації як платника податку на прибуток такі документи:
заяву про реєстрацію постійного представництва нерезидента як платника податку на прибуток за формою, що додається (додаток 1);
копію свідоцтва про реєстрацію представництва;
копію довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (далі - ЄДРПОУ).
( Пункт 2.3 глави 2 в редакції Наказу Державної податкової адміністрації
N 216 від 25.04.2006 )
2.4. Вказані документи подаються до податкового органу, де на кожному з них робиться відмітка про їх одержання (дата, штамп податкового органу).
2.5. Одержані податковим органом документи у 5-денний термін від дня їх одержання перевіряються на відповідність вимогам, встановленим цим Положенням.
2.6. Після перевірки документів на останньому аркуші заяви робиться одна з таких відміток:
"До реєстрації та взяття на облік";
"До повернення документів".
При цьому у разі поставлення відмітки "До повернення документів" вказується причина повернення документів.
2.7. Постійне представництво враховує зауваження, викладені на останньому аркуші, та повторно подає документи для розгляду та прийняття рішення про його реєстрацію.
2.8. Не пізніше 20-денного терміну від дня прийняття рішення про реєстрацію та взяття на облік постійного представництва як платника податку податковий орган за місцезнаходженням присвоює йому Реєстраційний номер та включає в реєстр постійних представництв (далі - Реєстр).
Якщо постійне представництво нерезидента в Україні як відокремлений підрозділ іноземної юридичної особи в Україні включене до ЄДРПОУ, Реєстраційним номером такого постійного представництва є ідентифікаційний код ЄДРПОУ.
( Пункт 2.8 глави 2 доповнено абзацом другим згідно з Наказом Державної податкової адміністрації
N 216 від 25.04.2006 )( Пункт 2.8 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної податкової адміністрації
N 216 від 25.04.2006 )
2.9. Факт реєстрації постійного представництва нерезидента в Україні як платника податку на прибуток підтверджується свідоцтвом, яке видається податковим органом за його місцезнаходженням за формою, що додається (додаток 2).
2.10. Постійне представництво нерезидента в Україні, яке на дату реєстрації як платника податку на прибуток не було включене до ЄДРПОУ, після такої реєстрації включається до ЄДРПОУ згідно з Положенням про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.96
N 118 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.06.2005
N 499.
( Пункт 2.10 глави 2 в редакції Наказу Державної податкової адміністрації
N 216 від 25.04.2006 )
2.11. У результаті взаємодії інформаційних систем органів державної податкової служби та органів державної статистики органи державної податкової служби отримують відомості про включення до ЄДРПОУ постійних представництв нерезидентів в Україні.
Якщо внаслідок звірки даних Реєстру та даних ЄДРПОУ органом державної податкової служби встановлено факт включення постійного представництва нерезидента до ЄДРПОУ, яке на дату реєстрації як платника податку на прибуток не було включене до ЄДРПОУ, або постійним представництвом нерезидента подана до органу державної податкової служби довідка з ЄДРПОУ, у Реєстрі проводиться заміна Реєстраційного номера на ідентифікаційний код ЄДРПОУ, про що вноситься відповідний запис до Реєстру. Надалі такий платник податків ідентифікується та обліковується в органах державної податкової служби за ідентифікаційним кодом ЄДРПОУ.
( Главу 2 доповнено пунктом 2.11 згідно з Наказом Державної податкової адміністрації
N 216 від 25.04.2006 )
3. Порядок заповнення заяви
3.1. Заява про реєстрацію постійного представництва нерезидента в Україні (далі - заява) заповнюється в одному примірнику. Дія заяви визначається позначкою "Х" у відповідному полі.
3.2. У пункті 1 наводиться назва постійного представництва, а у разі, якщо діяльність нерезидента здійснюється через фізичну особу, вказується її прізвище, ім'я та по батькові.
3.3. У пункті 2 наводиться назва податкового органу, де реєструється постійне представництво нерезидента як платник податку на прибуток.
3.4. У пункті 3 наводяться види господарської діяльності постійного представництва та інші повноваження, які надані нерезидентом постійному представництву. Вказується кількість працівників згідно із штатним розписом на момент реєстрації.
3.5. У пункті 4 наводяться назва, код МФО відповідних банків та номери рахунків. Цей пункт заповнюється податковим органом після одержання інформації банків, де постійному представництву відкрито рахунок, а ті, що визначені пунктом 2.3, заповнюють під час подання заяви самостійно.
3.6. У пункті 5 наводяться всі реквізити місця розташування платника податку: поштовий індекс, область, район, місто або інший населений пункт, район міста, вулиця (проспект, майдан, провулок тощо), будинок, корпус, офіс/квартира.
3.7. У пункті 6 наводиться інформація про керівника (представника) та бухгалтера: ідентифікаційний номер із Державного реєстру фізичних осіб у разі, якщо керівник (представник) та бухгалтер включені до цього реєстру; прізвище, ім'я та по батькові; контактні телефони. Ознака факсу "Х" проставляється в разі, коли телефон одночасно є факсом.
3.8. Пункт 7 заповнюється працівником податкового органу. Тут наводяться: прізвище, ім'я та по батькові працівника, який вводив дані про платника податку в автоматизовану систему, підпис, дата введення даних; прізвище, ім'я та по батькові особи, відповідальної за реєстрацію платника податку, підпис, дата. Також вказується реєстраційний номер постійного представництва як платника податку на прибуток.
3.9. У пункті 8 наводиться назва нерезидента мовою оригіналу (із зазначенням мови) та українською мовою. Наводяться всі реквізити місця розташування нерезидента: поштовий індекс, країна, регіон (земля, область, штат), район, населений пункт, вулиця (проспект, майдан тощо), будинок, корпус, офіс/квартира. Вказуються також контактні телефони, номери факсів; адреса електронної пошти. Зазначається юридичний статус нерезидента, його ідентифікаційний номер у країні місцезнаходження фірми (у разі його наявності). Вказуються назви банку із зазначенням номерів рахунків. Зазначається сфера його діяльності.
3.10. При внесенні змін або доповнень до заяви у поле "Дія" вноситься відповідна позначка, обов'язково заповнюються показники 1-3 та поля, які зазнали змін та доповнень.
3.11. У кінці заяви обов'язково проставляється дата подання заяви, підпис керівництва, відбиток печатки.
4. Реєстр постійних представництв
4.1. Для ведення обліку постійних представництв створюється Реєстр. Реєстр - це автоматизована система збору, накопичення та обробки даних про постійні представництва.
( Пункт 4.1 глави 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної податкової адміністрації
N 216 від 25.04.2006 )
4.2. Реєстр створюється з метою:
обліку в податкових органах України постійних представництв, що здійснюють господарську діяльність на території України;
забезпечення єдиних принципів ідентифікації постійних представництв нерезидентів;
забезпечення повного обліку платників податку, правильності обчислення та своєчасності надходження податку;
взаємодії на єдиних методологічних засадах з інформаційними базами даних Національного банку України, Міністерства економіки України, Державної митної служби України, Фонду державного майна України, Державного комітету статистики України, інших міністерств і відомств України;
організації суцільного і вибіркового аналізу;
забезпечення виконання обов'язків податкових та інших державних органів України.
4.3. Створення і ведення Реєстру здійснюється центральним податковим органом України, органами державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та органами державної податкової служби в районах, містах і районах у містах.
4.4. Центральний податковий орган України здійснює:
розробку організаційних та методологічних принципів ведення Реєстру, забезпечення організації обліку постійних представництв;
встановлення структури Реєстраційного номера постійного представництва як платника податку;
встановлення постійному представництву як платнику податку на прибуток ознаки постійного представництва;
розробку технології та програмно-технічних засобів ведення Реєстру;
створення та ведення центральної бази даних податкових органів, обробку інформації бази даних (накопичення, аналіз даних, що надходять із регіональних органів податкової служби, контроль за достовірністю та актуалізацією даних, їх зберігання, захист, контроль права доступу тощо);
автоматизоване ведення Реєстру;
організацію взаємодії з базами даних Національного банку України, Міністерства фінансів України, Державної митної служби України, Державного комітету статистики України та інших міністерств і відомств України;
розробку інструктивних, нормативних документів для створення, ведення та користування даними Реєстру.
4.5. Органи державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі здійснюють:
ведення бази даних (накопичення, аналіз даних, що надходять з органів державної податкової служби в районах, містах і районах у містах, контроль за достовірністю та актуалізацією даних, захист, контроль права доступу тощо);
облік постійних представництв, які розташовані на їх території;
формування файлів платників податку на прибуток для передачі до Реєстру в центральний податковий орган України;
передачу змін і доповнень до Реєстру в центральний податковий орган України;
взаємодію з базами даних відповідних органів місцевої державної влади.
4.6. Органи державної податкової служби в районах, містах і районах у містах здійснюють:
прийом документів для реєстрації, їх перевірку на відповідність вимогам, встановленим цим Положенням;
обробку даних реєстраційних заяв та формування файлів платників податку на прибуток для передачі органам державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі;
присвоєння постійному представництву як платнику податку на прибуток ознаки постійного представництва;
присвоєння постійному представництву Реєстраційного номера постійного представництва як платнику податку на прибуток;
формування бази даних постійних представництв та ведення бази даних;
взаємодію з базами даних відповідних органів місцевої державної влади.
5. Внесення змін та доповнень
5.1. При зміні або доповненні даних заяви про реєстрацію постійного представництва нерезидента в Україні як платника податку воно зобов'язане у 10-денний термін (після їх виникнення) подати до податкового органу за своїм місцезнаходженням документи з указаними змінами (доповненнями) та додаткову реєстраційну заяву з позначкою "зміни" або "доповнення". До такої заяви додається довідка з ЄДРПОУ.
( Пункт 5.1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної податкової адміністрації
N 216 від 25.04.2006 )
5.2. У разі зміни місцезнаходження (із зміною адміністративного району) постійного представництва нерезидента в Україні зняття такого платника податків з обліку в органі державної податкової служби за попереднім місцезнаходженням та взяття його на облік в органі державної податкової служби за новим місцезнаходженням проводиться у загальному порядку, визначеному
Порядком обліку. При цьому процедури зняття з обліку, узяття на облік постійного представництва нерезидента в Україні розпочинаються та проводяться органами державної податкової служби при надходженні від такого платника податків до органу державної податкової служби за новим місцезнаходженням документів згідно із пунктом 5.1 цього Положення.
( Главу 5 доповнено пунктом 5.2 згідно з Наказом Державної податкової адміністрації
N 216 від 25.04.2006; із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної податкової адміністрації
N 427 від 24.07.2006 )
5.3. У разі отримання додаткової заяви про реєстрацію постійного представництва нерезидента як платника податку на прибуток з позначкою "зміни" або "доповнення" орган державної податкової служби за місцезнаходженням постійного представництва нерезидента в Україні у десятиденний термін після отримання такої заяви вносить зміни до Реєстру, а також видає нове свідоцтво про реєстрацію постійного представництва нерезидента в Україні як платника податку на прибуток в обмін на свідоцтво, яке було видане раніше, якщо виникли зміни в даних постійного представництва нерезидента, що вказуються у такому свідоцтві.
( Главу 5 доповнено пунктом 5.3 згідно з Наказом Державної податкової адміністрації
N 216 від 25.04.2006 )
5.4. Дані Реєстру можуть бути оновлені (доповнені, змінені) органами державної податкової служби на підставі даних ЄДРПОУ або інформації центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.
( Главу 5 доповнено пунктом 5.4 згідно з Наказом Державної податкової адміністрації
N 216 від 25.04.2006 )
6. Виключення з Реєстру постійного представництва
6.1. Нерезидент, у разі прийняття рішення про зупинення господарської діяльності через постійне представництво, письмово у довільній формі повідомляє про це податковий орган, де зареєстроване його постійне представництво як платник податку, із зазначенням дати зупинення такої діяльності та повертає свідоцтво про таку реєстрацію.
6.2. Податковий орган за місцезнаходженням постійного представництва приймає рішення про виключення з Реєстру такого постійного представництва у 10-денний термін після подання декларації про прибуток разом з розрахунком нарахованого податку на прибуток та повного розрахунку з бюджетом.
6.3. Після виключення з Реєстру постійного представництва нерезидента орган державної податкової служби видає довідку про зняття з обліку платника податків за формою, установленою
Порядком обліку, яку постійне представництво нерезидента подає до відповідного органу державної статистики для виключення з ЄДРПОУ. Засвідчена копія такої довідки направляється органом державної податкової служби до відповідного органу державної статистики.
................Перейти до повного тексту