- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ
ПО НАГЛЯДУ ЗА ОХОРОНОЮ ПРАЦІ
Держнаглядохоронпраці
Н А К А З
N 79 від 30.05.95 Зареєстровано в Міністерстві
м.Київ юстиції України
1 серпня 1995 р.
за N 272/808
Про затвердження Інструкції з навчання працівників шахт
Згідно з пунктом 4 Положення про Державний комітет України по нагляду за охороною праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.05.93
N 328,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію з навчання працівників шахт у редакції згідно з додатком.
2. Начальнику управління по нагляду у вугільній промисловості Суслову Г.М. забезпечити:
подання Інструкції на державну реєстрацію у встановленому порядку;
додержання вимог щодо включення Інструкції до реєстру ДНАОП, передбачених розділом 2.7 Положення про порядок опрацювання, прийняття, перегляду та скасування державних міжгалузевих і галузевих нормативних актів про охорону праці, затвердженого наказом Комітету від 16.03.94
N 19.
Голова Комітету С.П. Ткачук
Затверджено
наказом Державного комітету
України по нагляду за
охороною праці
від 30 травня 1995 р. N 79
Інструкція з навчання працівників шахт*)
*) Далі - Інструкція.
1. Загальні положення
1.1. Ця Інструкція поширюється на підприємства та організації Міністерства вугільної промисловості, юридичних та фізичних осіб, які є власниками вугільних шахт та копалень (далі-власник).
1.2. Відповідно до статті
20 Закону України
"Про охорону праці" (далі-Закону) усі працівники при прийнятті на роботу і в процесі роботи проходять на підприємстві інструктаж (навчання) з питань охорони праці. Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні проходити попереднє спеціальне навчання і один раз на рік перевірку знань відповідних нормативних актів про охорону праці.
Шахта - є підприємство з підвищеною небезпекою робіт, і всі її працівники потребують професійного добору.
1.3. Власник зобов'язаний створити в кожному структурному підрозділі і на робочому місці умови праці відповідно до вимог нормативних актів про охорону праці.
Отже, власник зобов'язаний організувати навчання відповідно до цієї Інструкції і несе відповідальність за її додержанням. Допуск до роботи осіб, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці, забороняється.
2. Професійна підготовка робітників
2.1. Професійна підготовка робітників в навчальних закладах, підпорядкованих Міністерству вугільної промисловості України (далі-навчальні заклади), містить у собі навчання професії в установленому цією Інструкцією порядку та складання кваліфікаційного іспиту з отриманням посвідчення про надання професії та кваліфікаційного розряду на право виконання робіт з підвищеною небезпекою.
2.2. Робітники, які вперше поступають на підземні роботи та не мають гірничих професій, проходять навчання по одній із цих первинних професій (перший ступінь), не пов'язаних з підвищеною небезпекою праці (стволовий, гірничоробочий підземний, машиніст підземних установок, робочий на маркшейдерських роботах та інше).
До навчання по другому ступеню з професій, пов`язаних з підвищеною небезпекою праці (гірничоробочий очисного вибою, машиніст гірничих виймальних машин, забійник на відбійних молотках, гірничомонтажник підземний, прохідник, машиніст електровоза, машиніст підйомних машин, електрослюсар підземний, гірничоробочий по ремонту гірничих виробок, майстер-підривник та інше), допускаються робітники, які мають стаж підземної роботи не менше одного року (включаючи виробничу практику під час навчання первинній професії).
2.3. До перепідготовки на третьому та підвищення кваліфікації з метою присвоєння більш високого розряду на четвертому ступенях навчання допускаються робітники з стажем роботи за професією (розрядом), отриманим на попередньому ступені, не менше шести місяців.
2.4. Особи, які мають професії (або спеціальності), близькі за профілем підземним професіям (електрослюсарі, машиністи електровозів, конвейєрів, компресорів або інших машин та установок), та стаж роботи за професією не менше двох років, можуть допускатися для навчання на другому ступені за відповідною професією, минаючи перший ступінь.
2.5. Особи, які мають вищу освіту III та IV або I та II рівнів акредитації, допускаються до складання кваліфікаційного іспиту екстерном по гірничих первинних професіях за умови попереднього стажування на робочому місці під керівництвом спеціаліста або кваліфікованого робітника тривалістю не менше двох місяців.
2.6. До навчання по професії майстра-підривника допускаються особи, які мають середню освіту, не молодші 22 років, і стаж на підземних роботах не менше 2 років.
2.7. Навчання проводиться за програмами, розробленими навчальним закладом, та затвердженими його керівником, або директором шахти при індивідуальній формі навчання. Програми повинні бути погоджені з органом Держнаглядохоронпраці з урахуванням вимог кваліфікаційних характеристик відповідних професій.
Навчання суміжним (іншим) професіям допускається за скороченими програмами.
2.8. Програми повинні включати теоретичні та практичні заняття та виробничу практику на робочих місцях.
Для проведення теоретичних та практичних занять навчальний заклад повинен мати навчальну матеріальну базу (навчальні кабінети, лабораторії, майстерні, навчальні полігони).
2.9. Навчання усім підземним професіям проводиться з відривом від виробництва.
2.10. Допускається навчання без відриву від виробництва при підвищенні кваліфікації з метою надання наступного розряду з професій: гірничоробочий очисного вибою, машиніст гірничих виймальних машин, гірничомонтажник підземний, прохідник, машиністи електровоза, підйомних машин, електрослюсар підземний, гірничоробочий по ремонту гірничих виробок.
Іспити повинна приймати кваліфікаційна комісія під головуванням представника органу Держнаглядохоронпраці.
2.11. До кваліфікаційних іспитів допускаються особи, які пройшли теоретичну та практичну підготовку в обсязі, передбаченому програмою.
Кваліфікаційна комісія у складі керівника підприємства та служби охорони праці (заступників) або спеціалістів призначається наказом керівника навчального закладу та узгоджується з місцевим органом Держнаглядохоронпраці.
Особам, які при перевірці знань з питань охорони праці показали задовільні результати, видаються посвідчення згідно з додатком N 2 до Типового положення про навчання, інструктаж та перевірку знань працівників з питань охорони праці, затвердженим наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 4 квітня 1994 р.
N 30.
Протоколи екзаменаційних комісій зберігаються у навчальному закладі протягом 40 років.
2.12. Робітники, які оформляються для роботи на об'єктах шахтної поверхні, підконтрольні органам Держнаглядохоронпраці, проходять підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації у порядку, передбаченому п.п. 2.7, 2.8, 2.11 цієї Інструкції, а ті, які оформляються на об'єкти не підконтрольні органам Держнаглядохоронпраці, проходять підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації у навчальному закладі або за індивідуальною формою навчання у порядку, передбаченому п.2.7 цієї Інструкції.
3. Навчання з охорони праці
3.1. Навчання з охорони праці включає: навчання в навчальних закладах, в навчальному пункті шахти, вступний інструктаж на робочому місці, іспит з охорони праці, стажування, спеціальне навчання з безпеки робіт на викидо- та ударонебезпечних пластах.
3.2. Навчання з охорони праці проводиться з метою ознайомлення усіх працівників, які оформляються на шахту, студентів та учнів, що проходять виробничу практику, а також працівників сторонніх організацій, які виконують роботи на шахті (далі - працівники), з специфікою та умовами праці на шахті та на робочому місці, правилами поведінки в особливо небезпечних підземних умовах та спеціальними заходами з охорони праці, що впроваджуються на шахті.
................Перейти до повного тексту