1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА І ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 103/44/62 від 03.04.96
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 квітня 1996 р.
за N 184/1209
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства N 385/1287/879 від 12.10.2015 )
Про затвердження Типових правил біржової торгівлі сільськогосподарською продукцією
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.95 N 916 "Про прискорення організації біржового сільськогосподарського ринку" (пункт 3) з метою реалізації положень Концепції організації біржового сільськогосподарського ринку,
НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити Типові правила біржової торгівлі сільськогосподарською продукцією, що додаються.
2. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра сільського господарства і продовольства Подоленюка Л.М., заступника Міністра економіки Пошивайла В.К., першого заступника Міністра фінансів Сивульського М.І.
Міністр сільського господарства
і продовольства України
Міністр економіки України
Міністр фінансів України

П.І.Гайдуцький
В.М.Гурєєв
П.К.Германчук
Затверджено
наказом Міністерства сільського
господарства і продовольства
України, Міністерства економіки
України і Міністерства фінансів
України від 3.04.96 р.
N 103/44/62
Типові правила
біржової торгівлі сільськогосподарською продукцією
1. Загальні положення
1.1. Правила є основним документом, що регулює порядок здійснення біржових операцій стосовно торгів сільськогосподарської продукції, встановлює правила поведінки учасників торгів, посадових осіб і працівників бірж, визначає зміст біржових угод та встановлює гарантії їх виконання.
1.2. Правила є обов'язковими для всіх бірж, створених згідно із Законом України "Про товарну біржу", та зареєстрованих відповідно до статті 8 Закону України "Про підприємництво", на які поширюється дія постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.95 N 768 "Про заходи щодо розвитку ринку сільськогосподарської продукції в Україні".
1.3. Біржі можуть затверджувати свої правила лише тоді, якщо вони не протирічать цим Правилам.
1.4. Правила розроблені на підставі Закону "Про товарну біржу", інших законодавчих актів України.
2. Біржові посередники
2.1. Біржова торгівля здійснюється шляхом проведення біржових операцій членом біржі:
- за замовленням клієнта, від свого імені та за власний рахунок або від свого імені та за рахунок клієнта (брокерська діяльність);
- від свого імені та за власний рахунок для власних потреб чи з метою подальшого перепродажу (брокерська діяльність).
Член біржі, статутом якого не передбачена посередницька діяльність, має право займатися виключно брокерською діяльністю з реальним товаром.
2.2. Оплата клієнтами послуг членів біржі за виконання замовлень з купівлі-продажу сільськогосподарської продукції на біржі проводиться у вигляді комісійної винагороди, розмір якої може регулюватися Правилами біржової торгівлі. Інші послуги, які надають посередники, оплачуються за згодою обох сторін відповідно до чинного законодавства України.
2.3. Член біржі зобов'язаний не пізніше одного дня після виконання (невиконання у встановлені строки) замовлення повідомити про це свого клієнта погодженими засобами зв'язку, якщо інше не передбачено договором з клієнтом.
2.4. Обслуговування клієнтів членом біржі проводиться згідно з укладеним між ними договором, в якому визначаються права, обов'язки та відповідальність сторін.
Зазначений договір обов'язково включає положення щодо права, зобов'язання та відповідальності сторін, митному оформленню продукції в разі, якщо ця продукція буде куплена особою - нерезидентом України. За умови наявності цих положень право на декларування може набувати біржовий посередник (член біржі).
3. Учасники біржових торгів
3.1. Учасниками біржової торгівлі можуть бути тільки члени біржі. Членство на біржі регламентується установчими документами, цими Правилами та іншими документами, затвердженими біржовим комітетом.
3.2. Учасники біржових торгів:
а) брокери - фізичні особи, зареєстровані на біржі відповідно до її статуту, обов'язки яких полягають у виконанні доручень членів біржі, яких вони представляють, щодо здійснення біржових операцій шляхом підшукування контрактів і поданні здійснюваних ними операцій для реєстрацій на біржі.
Кількість брокерів кожної аграрної біржі визначається біржовим комітетом (радою біржі).
Брокери вправі пересвідчитися в наявності та якості запропонованого товару, а також у платоспроможності покупця, пропонувати альтернативні умови контрактів та здійснювати будь-які інші дії, що не суперечать інтересам клієнтів.
Брокерам забороняється розголошувати комерційні таємниці щодо здійснюваних за їх участю біржових операцій клієнтів, одночасно обслуговувати двох або більше клієнтів, інтереси яких суперечать один одному.
б) біржові маклери - працівники біржі, які ведуть торги, фіксують усну згоду брокерів на укладення угоди на певних умовах та мають право призупиняти торги не більш, ніж на десять хвилин.
3.3. Особи, що забезпечують проведення біржових торгів - працівники біржі за своїми функціональними обов'язками.
3.4. Порядок допуску в торговий зал біржі відвідувачів та представників засобів масової інформації визначається біржею. Відвідувачам заборонено прямо чи безпосередньо втручатися в хід біржових торгів. Маклер має право при необхідності прийняти рішення про випровадження відвідувачів із залу під час торгів.
4. Товари, що допускаються до торгів
4.1. До біржових торгів допускається сільськогосподарська продукція визначеного переліку (затверджується біржею) стандартної якості, що є реальним товаром, а також стандартні контракти на цю продукцію, що допущені біржею у встановленому порядку до торгів.
4.2. За рішенням біржового комітету до торгів може бути допущена також продукція, що забезпечує виробництво сільгосппродукції, кількість якої не повинна перевищувати 40 відсотків від загального обсягу товару.
4.3. Стандарти щодо мінімальної кількості сільськогосподарської продукції, яка виставляється на торги, затверджуються біржовим комітетом.
5. Порядок формування біржових цін та їх оприлюднення
5.1. Ціни на біржі формуються вільно. Їх рівень визначається на кожен вид сільськогосподарської продукції співвідношенням попиту та пропозиції на даний момент біржових торгів.
5.2. На біржі використовуються такі поняття цін: ціни продавця (пропозиції), ціни покупця (попиту), ціни біржових угод, котирувальні ціни.
5.3. Ціною продавця на біржовий товар визнається ціна, що вказана учасником біржових торгів у заявці на продаж, а також названа ним під час торгів з метою стимуляції продажу.
5.4. Під ціною покупця розуміють ціни, що вказані покупцем в заявках по купівлі, а також ті, які називаються ним безпосередньо під час торгів при обговоренні пропозиції продавця.
5.5. Ціною біржової угоди є остання з тих, які названі покупцем (продавцем) цін під час біржових торгів на конкретну позицію товару, що зафіксована біржовим маклером.
5.6. Котирувальна ціна - це ціна, визначена котирувальною комісією біржі шляхом аналізу цін біржових угод, цін продавців, цін покупців на підставі єдиних критеріїв та спеціальних методів. Розрізняють котирування офіційне та позаофіційне (довідкове).
5.7. Котирування офіційне проводиться по відношенню щодо цін біржових угод на визначені біржею групи сільськогосподарської продукції стандартної якості з єдиним базисом поставки після кожного біржового торгу. Процес визначення офіційної котирувальної ціни передбачає об'єктивну оцінку коливань цін протягом біржового дня.
5.8. Котирування позаофіційне (довідкове) проводиться на підставі аналізу всіх цін (попиту, пропозиції, угод) з урахуванням оцінки котирувальної комісії кон'юнктури попиту та пропозиції за трьома напрямками:
- за цінами продавців (котирувальна ціна пропозиції),
- за цінами покупців (котирувальна ціна попиту),
- за найбільш типовою на біржі в конкретний період часу ціною на конкретний вид (групу) товару (котирувальна ціна біржі).
Довідкове котирування може проводитися на підставі підсумків кількох біржових торгів.
5.9. Дані котирування не можуть бути оскаржені членом біржі та змінені за рішенням біржового комітету.
5.10. Дані офіційного котирування сповіщаються на біржі наступного понеділка після проведення торгів.
5.11. Рішенням котирувальної комісії біржа має право встановлювати граничні рівні коливання цін на товари, що офіційно котируються на біржі, відхилення від яких дає підставу для припинення торгу по даному виду товару.
5.12. Рівень цін для закупівлі сільськогосподарської продукції та продовольства на державні потреби повинен визначатись з урахуванням середньозважених цін за результатами попередніх торгів.
6. Біржові операції та біржові угоди
6.1. Біржовою операцією визнається угода, що відповідає умовам, визначених статтею 15 Закону України "Про товарну біржу".
6.2. Під час біржових торгів можуть бути укладені угоди, що пов'язані з:
- негайною (від 1 до 30 днів) взаємною передачею прав та обов'язків щодо реальної сільськогосподарської продукції (спотова угода);
- відстроченою (від 30 до 360 днів) взаємною передачею прав та обов'язків щодо реальної сільськогосподарської продукції (форвардна угода);
- взаємною передачею прав та обов'язків щодо стандартного контракту (ф'ючерсна угода);
- поступкою прав на майбутню передачу чи набуття прав і обов'язків щодо реального товару або стандартного контракту (опціонна угода).
Інші види угод щодо біржової сільськогосподарської продукції, контрактів чи прав вводяться біржею за погодженням з Мінсільгосппродом.
6.3. Стандартним контрактом на біржовий товар є контракт, в якому кількість, якість, базис поставки та строки виконання є стандартними. Єдиною змінною величиною стандартного контракту є ціна, що визначається в процесі біржового торгу.
Правила біржової торгівлі стандартними контрактами затверджуються додатково.
6.4. Біржова угода умовно проходить два етапи укладення. Перший - починається з оголошення біржовим маклером, що веде торги, пропозиції продавця, і закінчується в момент оголошення ним реєстраційного номера покупця та ціни продажу, одночасно брокери-покупці та -продавці підтверджують підписами на тікетах згоду на купівлю та продаж. На другому етапі угода оформляється письмово біржовим контрактом, що підписується брокером-покупцем і -продавцем та уповноваженою особою біржі.
Біржовий контракт має включати в собі положення щодо прав і обов'язків з митного оформлення експорту продукції. Зазначені положення можна викласти і окремим протоколом як додаток до контракту.
6.5. Біржова угода вступає в дію з моменту її підписання обома сторонами.
7. Місце проведення торгів
7.1. Місцем проведення торгів є торговий зал біржі. Біржа визначає місце в торговому залі для торгів окремими групами сільськогосподарської продукції. Зміна кількості та розміщення нових місць визначається не пізніше, ніж за десять днів до початку торгів. Інформація про це оприлюднюється у триденний строк.
7.2. Дні та час початку біржових торгів визначаються біржею. Зміна розпорядку повідомляється біржею учасникам у відповідності із п.7.1. цих Правил.
8. Порядок підготовки та проведення біржових торгів
8.1. Заявки на купівлю чи продаж реальної сільськогосподарської продукції подаються брокерами на біржу до початку торгів. Форму заявки, час та спосіб подачі визначає біржа.
8.2. Одночасно із заявкою брокер зобов'язаний надати такі документи:
8.2.1. - на продаж:
а) довідку сертифікованого складу про наявність заявленої кількості сільськогосподарської продукції;
б) сертифікат якості незалежної інстанції по контролю якості сільськогосподарської продукції;
8.2.2 - на купівлю - документ про оплату біржі гарантійного внеску.
8.3. Біржа має право вимагати від покупця документи, що підтверджують наявність на його рахунку в банку необхідних коштів, чи гарантію оплати від банку.
8.4. У заявці обов'язково вказується строк її дії. Продовження строку дії чи зняття заявки, а також зміна інформації брокером проводиться письмово в строки, встановлені біржею згідно з п.8.1. цих Правил.
8.5. На основі заявок формується бюлетень продажу та купівлі на даний біржовий торг, позиції якого є підставою для оголошення інформації маклером, що веде торги.
8.5.1. Бюлетень формується за групами сільськогосподарської продукції, найменуваннями та за принципом зниження цін.
8.5.2. Реквізитами бюлетеня може бути найменування, якісна характеристика, кількість, ціна, місцезнаходження сільськогосподарської продукції або місце поставки, умови оплати.
8.5.3. Бюлетень за форвардними пропозиціями формується аналогічно бюлетеню по спотовому продажу та додатково розподіляється за строком виконання.
8.6. Ціни на продукцію приймаються за базисом поставки. Бюлетень формується з врахуванням базису поставки.
8.7. Біржа зобов'язана за добу до торгів підтвердити отримання заявки від брокера. У разі відхилення від інформації його заявки, брокер повинен негайно оповістити про це біржу.
8.8. Бюлетень заявок на продаж надається брокерам біржею за 2 години до початку торгів.
8.9. Торги проводяться у валюті України.

................
Перейти до повного тексту