- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
29 січня 2014 р.
за № 180/24957
Про затвердження Порядку проведення атестації тренерів (тренерів-викладачів)
( Преамбула із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства молоді та спорту
№ 840 від 16.02.2023 )
1. Затвердити Порядок проведення атестації тренерів (тренерів-викладачів), що додається.
2. Структурним підрозділам Міністерства молоді та спорту, Міністерству освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, структурним підрозділам молоді та спорту обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій забезпечити проведення атестації тренерів (тренерів-викладачів) відповідно до цього Порядку.
4. Департаменту олімпійського спорту (Уманець Н.Д.) забезпечити в установленому законодавством порядку державну реєстрацію цього наказу в Міністерстві юстиції України.
5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра молоді та спорту України з відповідного напряму діяльності.
Міністр молоді та спорту |
Р.С. Сафіуллін |
ПОГОДЖЕНО: Перший заступник Голови Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні Голова Професійної спілки працівників культури України Перший заступник Голови Спільного представницького органу об'єднань профспілок Заступник Міністра соціальної політики України - керівник апарату Заступник Міністра фінансів України |
О. Мірошниченко Л.Ф. Перелигіна Г.В. Осовий В. Коломієць С.О. Рибак |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства молоді
та спорту України
13.01.2014 № 45
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
29 січня 2014 р.
за № 180/24957
ПОРЯДОК
проведення атестації тренерів (тренерів-викладачів)
( У тексті Порядку слова "структурний підрозділ з фізичної культури і спорту" у всіх відмінках замінено словами "структурний підрозділ молоді та спорту" у відповідних відмінках; слова "структурний підрозділ з фізичної культури та спорту" у всіх відмінках замінено словами "структурний підрозділ молоді та спорту" у відповідних відмінках згідно з Наказом Міністерства молоді та спорту
№ 1704 від 29.03.2023 )
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає механізм проведення атестації тренерів (тренерів-викладачів) закладів фізичної культури і спорту для визначення їх професійної підготовленості, присвоєння відповідної кваліфікаційної категорії на основі результативних показників спортсменів, підготовку яких вони здійснювали.
2. Атестація тренерів (тренерів-викладачів) - це система заходів, спрямованих на всебічне комплексне оцінювання ефективності їх діяльності, за якою визначаються рівень їх кваліфікації, відповідність займаній посаді у штатній команді національних збірних команд України з видів спорту та присвоюється кваліфікаційна категорія тренерам (тренерам-викладачам) закладів фізичної культури і спорту.
3. Обов’язковій атестації підлягають тренери штатної команди національних збірних команд України і тренери (тренери-викладачі), які працюють в закладах фізичної культури і спорту незалежно від підпорядкування та форми власності.
4. Атестації не підлягають:
тренери (тренери-викладачі), стаж роботи яких на посаді тренера-викладача становить менше ніж 2 роки;
тренери штатної команди національних збірних команд з видів спорту, які працюють на зазначених посадах на підставі укладених з ними контрактів менше ніж 2 роки поспіль.
5. Атестація проводиться один раз на чотири роки за результативними показниками роботи тренерів (тренерів-викладачів) за останні чотири роки.
У разі покращення результативних показників спортсменів, підготовку яких здійснює тренер (тренер-викладач), він має право на проходження позачергової атестації для присвоєння відповідної кваліфікаційної категорії до закінчення строку дії наявної категорії.
( Абзац другий пункту 5 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства молоді та спорту
№ 4169 від 10.09.2018 )
II. Документи, що подаються на розгляд атестаційної комісії
1. До атестаційних комісій, що визначені у пункті 1 розділу IV цього Порядку, подаються такі документи:
заява про проходження атестації із зазначенням письмової згоди тренера (тренера-викладача) на обробку його персональних даних;
копія першої сторінки паспорта громадянина України;
копія трудової книжки;
копія диплома;
копії посвідчень про почесні та/або спортивні звання (у разі наявності);
копія документа про підвищення кваліфікації у закладах вищої освіти для тренерів (тренерів-викладачів), які працюють більше п’яти років після закінчення закладу вищої освіти, та/або копія ліцензії (сертифіката) міжнародної федерації з відповідного виду спорту чи копія документа про проходження навчання, що проводиться всеукраїнською спортивною федерацією із статусом національної спортивної федерації з відповідного виду спорту (у разі якщо власним статутом федерації передбачено таке навчання) за обсягом годин навчальної програми:
не менше 72 академічних годин - для вищої категорії;
не менше 36 академічних годин - для першої та другої категорій;
клопотання закладу фізичної культури і спорту, в якому працює тренер (тренер-викладач), про проходження атестації Міністерству освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, відповідному структурному підрозділу молоді та спорту обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій;
клопотання всеукраїнської спортивної федерації із статусом національної спортивної федерації з відповідного виду спорту або її відокремленого підрозділу (за наявності);
( Пункт 1 розділу II доповнено новим абзацом одинадцятим згідно з Наказом Міністерства молоді та спорту
№ 4169 від 10.09.2018 )
відомості про результативні показники спортсменів, підготовку яких здійснював тренер (тренер-викладач) останні 4 роки, та копія наказу про зарахування цих спортсменів до складу навчальних груп тренера (тренера-викладача), копії наказів та офіційних листів-направлень вихованців для підвищення спортивної майстерності до основного складу команди майстрів, до центрів олімпійської підготовки, шкіл вищої спортивної майстерності, закладів спеціалізованої освіти спортивного профілю із специфічними умовами навчання та копії підтвердних документів щодо зарахування спортсменів до цих закладів;
характеристика тренера (тренера-викладачів) за підписом керівника закладу фізичної культури і спорту;
характеристика тренера штатної команди національних збірних команд України за підписом керівника структурного підрозділу Мінмолодьспорту України, до повноважень якого належить координація розвитку видів спорту, в якій зазначаються оцінка результатів праці тренера штатної команди національних збірних команд України щодо виконання вимог укладеного з ним трудового договору (контракту), професійна компетентність.
III. Загальні вимоги до атестації тренерів (тренерів-викладачів)
1. Загальною вимогою до атестації тренерів штатної команди національних збірних команд України на визначення знань і професійних навиків відповідно до займаної посади є наявність вищої освіти за спеціальністю "Фізична культура і спорт" та освітнім ступенем "бакалавр" чи "магістр".
Відповідно до підпункту 2 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України
"Про вищу освіту" (далі - Закон) вища освіта за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста (повна вища освіта) після набрання чинності Законом прирівнюється до вищої освіти за освітнім ступенем "магістр".
( П ункт 1 розділу III доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства молоді та спорту
№ 2675 від 06.07.2016 )
( Пункт 1 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства молоді та спорту
№ 2675 від 06.07.2016 )
2. Загальними вимогами до атестації тренерів (тренерів-викладачів) закладів фізичної культури і спорту на визначення їх кваліфікаційного рівня для присвоєння кваліфікаційних категорій є:
наявність вищої освіти за спеціальністю "Фізична культура і спорт" та освітнім ступенем "бакалавр" чи "магістр";
( Абзац другий пункту 2 розділу III в редакції Наказу Міністерства молоді та спорту
№ 2675 від 06.07.2016 )
виконання результативних показників роботи тренерів (тренерів-викладачів), які враховуються при присвоєнні кваліфікаційних категорій, згідно з додатком 1 до цього Порядку.
3. Тренерам (тренерам-викладачам), які працюють в закладах фізичної культури і спорту та пройшли атестацію, присвоюються такі кваліфікаційні категорії з виду спорту:
вища категорія;
перша категорія;
друга категорія.
4. Тренерам (тренерам-викладачам), прийнятим на роботу до закладів фізичної культури і спорту до 01 січня 2011 року, які не мають спеціальної освіти, але володіють достатнім практичним досвідом роботи, якісно і в повному обсязі виконують свої посадові обов’язки, кваліфікаційні категорії присвоюються за умови:
виконання результативних показників роботи;
проходження підвищення кваліфікації у закладі вищої освіти та/або навчання, що проводиться всеукраїнською спортивною федерацією із статусом національної спортивної федерації з відповідного виду спорту (у разі якщо власним статутом федерації передбачено таке навчання з видачею відповідного документа).
5. Випускникам акредитованих закладів вищої освіти з фізичної культури і спорту, факультетів фізичного виховання і спорту інших закладів вищої освіти, які здобули вищу освіту за спеціальністю "Фізична культура і спорт" та освітнім ступенем "бакалавр" чи "магістр", за наявності диплома при прийомі вперше на посаду тренера-викладача присвоюється друга кваліфікаційна категорія, але не більше ніж на 4 роки.
6. За особами, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю, пологами і догляду за дитиною, зберігається присвоєна кваліфікаційна категорія до наступної атестації. Час перебування у зазначених відпустках не включається до міжатестаційного періоду.
7. Для тренерів (тренерів-викладачів), які тимчасово працювали за фахом за кордоном, на підставі рішення атестаційної комісії, яка розглядає документи тренера (тренера-викладача), відповідним наказом може бути підтверджено рішення попередньої атестаційної комісії про присвоєння кваліфікаційної категорії, але не більше ніж на 2 роки.
8. У разі невиконання результативних показників на відповідну категорію, передбачених у додатку 1 до цього Порядку, тренерам (тренерам-викладачам), які мають звання "Заслужений працівник фізичної культури і спорту" та/або спортивне звання "Заслужений тренер", може бути присвоєно першу або вищу кваліфікаційну категорію з виду спорту, на 2 роки за умови виконання результативних показників на один рівень нижче, але не більше ніж один раз.
( Пункт 8 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства молоді та спорту
№ 2675 від 06.07.2016 )
9. Тренерам (тренерам-викладачам), які мають відповідну кваліфікаційну категорію з певного виду спорту і перейшли на тренерську (тренерсько-викладацьку) роботу зі спортсменами з інших видів спорту, зберігається присвоєна кваліфікаційна категорія на строк її дії, але не більше ніж на 2 роки.
Присвоєна тренеру (тренеру-викладачу) кваліфікаційна категорія з певного виду спорту не може розповсюджуватися на його роботу за сумісництвом в іншому виді спорту, крім видів спорту, які є складовими сучасного п’ятиборства, триатлону та біатлону.
Присвоєна тренеру (тренеру-викладачу) кваліфікаційна категорія зі спортивної акробатики розповсюджується на його роботу із спортсменами у таких видах спорту: спортивна гімнастика, синхронне плавання, стрибки на батуті, стрибки у воду, фристайл.
10. Мінімальний строк роботи тренера (тренера-викладача) із спортсменом повинен становити не менше 2 років до дати виконання таким спортсменом результативних показників, визначених у додатку 1 до цього Порядку.
11. Тренери (тренери-викладачі) можуть утворювати бригади з окремого виду спорту.
Бригадна праця вважається колективною. Бригада утворюється наказом керівника закладу фізичної культури і спорту в кількості не більше 5 осіб в сучасному п'ятиборстві, триатлоні, легкоатлетичному багатоборстві, спортивній гімнастиці, фігурному катанні на ковзанах та не більше 3 осіб в інших видах спорту. Цим наказом також затверджується список спортсменів, з якими працюють члени бригади.
Кваліфікаційна категорія може бути присвоєна кожному члену бригади за рішенням колективу бригади. При цьому строк роботи тренера (тренера-викладача) у складі цієї бригади має становити не менше 2 років. Виписка з рішення загальних зборів бригади підписується кожним її членом, засвідчується підписом керівника закладу фізичної культури і спорту і подається до атестаційної комісії разом із копією наказу про утворення бригади.
Результативні показники певного спортсмена можуть бути враховані лише одному члену бригади.
12. У неолімпійських видах спорту кваліфікаційні категорії присвоюються тренерам (тренерам-викладачам) за результативні показники спортсменів, передбачені вдодатку 1 до цього Порядку, що показані в номерах програми, за умови участі в них спортсменів не менше ніж з 10 країн на міжнародних спортивних змаганнях або 10 областей (у тому числі Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя) на всеукраїнських спортивних змаганнях.
13. Тренерам (тренерам-викладачам), які здійснюють підготовку спортсменів одночасно з основним тренером (тренером-викладачем), кваліфікаційна категорія за результативні показники спортсменів присвоюється на категорію нижче, ніж у основного тренера (тренера-викладача).
14. Тренер (тренер-викладач), який пропрацював не менше двох років зі спортсменами, що вперше виконали спортивний розряд в обраному виді спорту, і передав їх іншим тренерам для подальшого підвищення їх спортивної майстерності, має право на присвоєння кваліфікаційних категорій за результатами виступу таких спортсменів на змаганнях різного рівня протягом двох наступних років з дати передання.
Тренеру (тренеру-викладачу), якому передано спортсмена, зараховуються тільки ті результати, які показані спортсменом після одного року тренувань під його керівництвом.
( Розділ III доповнено новим пунктом 14 згідно з Наказом Міністерства молоді та спорту
№ 4169 від 10.09.2018 )
15. Фахівцям, які перейшли на роботу тренером (тренером-викладачем) або поєднують роботу за сумісництвом, характер якої визначено у додатку 2 до цього Порядку, присвоюються відповідні кваліфікаційні категорії.
ІV. Атестаційні комісії та порядок їх роботи
1. Атестацію здійснює постійно діюча атестаційна комісія, що утворюється:
Мінмолодьспортом України - для атестації тренерів штатної команди національних збірних команд України та тренерів-викладачів Державної школи вищої спортивної майстерності (далі - атестаційна комісія Мінмолодьспорту);
Міністерством освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, відповідним структурним підрозділом молоді та спорту обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій - для атестації тренерів (тренерів-викладачів) закладів фізичної культури і спорту незалежно від підпорядкування та форми власності, які розташовані у відповідній адміністративно-територіальній одиниці (далі - територіальна атестаційна комісія).
( Абзац третій пункту 1 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства молоді та спорту
№ 2675 від 06.07.2016 )
2. Кількісний і персональний склад атестаційної комісії затверджується:
атестаційна комісія Мінмолодьспорту - наказом Мінмолодьспорту України;
територіальна атестаційна комісія - наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, відповідного структурного підрозділу молоді та спорту обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
3. До складу комісій входять фахівці сфери фізичної культури і спорту.
При розгляді документів тренера (тренера-викладача), який атестується, на засідання атестаційної комісії можуть запрошуватися представники всеукраїнської спортивної федерації із статусом національної спортивної федерації з відповідного виду спорту або її відокремленого підрозділу (за наявності) (за згодою).
( Пункт 3 розділу IV доповнено новим абзацом другим згідно з Наказом Міністерства молоді та спорту
№ 4169 від 10.09.2018 )
Атестаційну комісію Мінмолодьспорту очолює заступник Міністра з відповідного напряму діяльності.
Територіальну атестаційну комісію очолює заступник керівника Міністерства освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим з питань молоді та спорту, керівник структурного підрозділу молоді та спорту обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або його заступник з відповідного напряму діяльності.
4. Основними завданнями атестаційної комісії є:
розгляд документів, що надійшли на атестацію, та їх перевірка;
розгляд питання щодо відсутності клопотання всеукраїнської спортивної федерації із статусом національної спортивної федерації з відповідного виду спорту або її відокремленого підрозділу;
проведення атестації протягом 30 робочих днів від дня надходження документів;
проведення моніторингу актуальної інформації, оприлюдненої на офіційному вебсайті Національного антидопінгового центру щодо порушення тренером (тренером-викладачем) антидопінгових правил;
прийняття рішення та порушення клопотання перед керівництвом Мінмолодьспорту, Міністерства освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, структурного підрозділу молоді та спорту обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій щодо присвоєння (або відмови у присвоєнні) кваліфікаційної категорії тренеру (тренеру-викладачу) закладу фізичної культури і спорту, позбавлення кваліфікаційної категорії тренера (тренера-викладача) закладу фізичної культури і спорту.
Підставою для прийняття рішення щодо відмови у присвоєнні кваліфікаційної категорії тренеру (тренеру-викладачу) є:
невиконання вимог цього Порядку;
виявлення недостовірної інформації в документах, які подано для присвоєння кваліфікаційної категорії;
довічна спортивна дискваліфікація спортсмена, особистим тренером якого є особа, що атестується, у тому числі за порушення антидопінгових правил.
Підставою для прийняття рішення щодо позбавлення тренера (тренера-викладача) кваліфікаційної категорії є:
довічна спортивна дискваліфікація спортсмена, особистим тренером (тренером-викладачем) якого є особа, що атестована, у тому числі за порушення антидопінгових правил;
( Абзац дванадцятий пункту 4 розділу IV в редакції Наказу Міністерства молоді та спорту
№ 5558 від 15.09.2023 )
спортивна дискваліфікація протягом останніх чотирьох років за порушення антидопінгових правил спортсмена, особистий тренер (тренер-викладач) якого є особа, що атестована;
( Абзац тринадцятий пункту 4 розділу IV в редакції Наказу Міністерства молоді та спорту
№ 5558 від 15.09.2023 )
довічна спортивна дискваліфікація тренера (тренера-викладача), у тому числі за порушення антидопінгових правил;
( Пункт 4 розділу IV доповнено абзацом чотирнадцятим згідно з Наказом Міністерства молоді та спорту
№ 1806 від 25.03.2024 )
відсторонення або тимчасове відсторонення тренера (тренера-викладача) за порушення тренером (тренером-викладачем) антидопінгових правил;
( Пункт 4 розділу IV доповнено абзацом п’ятнадцятим згідно з Наказом Міністерства молоді та спорту
№ 1806 від 25.03.2024 )
набрання законної сили обвинувального вироку суду стосовно тренера (тренера-викладача) за вчинення кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки України, що передбачені у розділі I Особливої частини
Кримінального кодексу України .
5. Засідання атестаційної комісії вважається правоможним, якщо в її роботі бере участь не менше половини її членів.
Рішення атестаційних комісій приймається простою більшістю голосів присутніх членів шляхом відкритого голосування. У разі рівного розподілу голосів голос голови атестаційних комісій є ухвальним.
6. Атестаційна комісія Мінмолодьспорту розглядає на засіданні документи, подані для проходження атестації тренера штатної команди національних збірних команд України, заслуховує інформацію керівника відповідного структурного підрозділу Мінмолодьспорту України про роботу цього тренера, а також самого тренера, який атестується. На засідання атестаційної комісії Мінмолодьспорту можуть запрошуватися державний та головний тренери з відповідного виду спорту.
У разі відсутності тренера штатної команди національних збірних команд України на засіданні атестаційної комісії Мінмолодьспорту без поважних причин атестаційна комісія Мінмолодьспорту має право провести атестацію без нього на підставі документів, поданих структурним підрозділом Мінмолодьспорту України, до повноважень якого належить координація розвитку видів спорту.
7. У разі відсутності тренера (тренера-викладача), який атестується, на засіданні територіальної атестаційної комісії без поважних причин вона має право провести атестацію без цього тренера (тренера-викладача) на підставі поданих документів.
8. Рішення атестаційної комісії Мінмолодьспорту України для тренера штатної збірної національної команди оформляється протоколом засідання атестаційної комісії Міністерства молоді та спорту України за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку, який підписується головою та секретарем атестаційної комісії.
9. Рішення територіальної атестаційної комісії та рішення атестаційної комісії Мінмолодьспорту України для тренерів (тренерів-викладачів) Державної школи вищої спортивної майстерності оформляються протоколом засідання атестаційної комісії з визначення кваліфікаційного рівня тренерів (тренерів-викладачів) для присвоєння кваліфікаційних категорій за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку, який підписується головою та секретарем атестаційної комісії.
................Перейти до повного тексту