1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ПИТАНЬ РЕГУЛЮВАННЯ
ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 3 від 08.02.96


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
10 квітня 1996 р.
за N 174/1199
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг N 1034 від 29.08.2017 )
Про затвердження Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії регулювання електроенергетики N 483 від 07.04.99 N 1215 від 20.12.2000 N 280 від 25.03.2002 N 449 від 13.04.2006 N 1624 від 08.12.2006 N 740 від 25.06.2009 N 820 від 15.07.2010 N 1239 від 09.09.2010 ) ( В тексті Постанови слова "розподільчий рахунок" в усіх відмінках та числах замінено словами "поточний рахунок із спеціальним режимом використання" у відповідних відмінках та числах згідно з Постановою НКРЕ N 280 від 25.03.2002 )
Згідно з Указом Президента України від 14 березня 1995 року N 213/95 Національна комісія з питань регулювання електроенергетики України,
ПОСТАНОВЛЯЄ:
Затвердити Умови та Правила здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії, які були доопрацьовані з урахуванням зауважень, пропозицій та доповнень заінтересованих міністерств та відомств (додаються).
Голова Комісії З.Буцьо
Затверджено
Постановою Національної
комісії з питань регулювання
електроенергетики України
від 8 лютого 1996 року N 3
Умови та Правила
здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії
1. Загальні положення
1.1. Умови та Правила здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії (далі - Умови та Правила) розроблені відповідно до Законів України "Про підприємництво", "Про електроенергетику", "Про природні монополії".
( Пункт 1.1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацкомелектроенергетики N 1215 від 20.12.2000 )
1.2. Якщо будь-яке з положень цих Умов та Правил втрачає чинність, воно виключається з Умов та Правил, а решта залишаються чинними.
1.3. Ліцензія не може передаватися третім особам.
1.4. В Умовах і Правилах вживаються такі визначення:
Встановлена потужність генеруючого підприємства Сума встановленої потужності енергетичних блоків (максимальної потужності блоків), як це визначено в договорах або Правилах оптового ринку електричної енергії України, що враховує всі блоки, які знаходяться у генеруючому підприємстві (в сумнівних випадках при визначенні належності блоків певній станції остаточним є рішення НКРЕ)
Власні потреби електростанцій в електричній енергії Витрати електричної енергії на задоволення потреб її виробників відповідно до методик та нормативів, які затверджуються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі електроенергетики.
Генеруючий блок (генераторна установка) Одиниця електрогенеруючого обладнання, що складається з одного або більшої кількості генераторів, вироблення електроенергії, на яких можна окремо вимірювати
Граничні показники Визначені в Умовах та Правилах здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії величина встановленої потужності електростанцій або обсяг річного відпуску нею електричної енергії в об'єднану енергетичну систему України, вище яких продаж електричної енергії має здійснюватися на Оптовому ринку.
Грубе порушення Умов та Правил Одноразове порушення Умов та Правил, яке свідчить про явне й умисне нехтування їх вимогами з боку ліцензіата та/або призвело до наслідків у вигляді значної шкоди, завданої державі, навколишньому природному середовищу, юридичним чи фізичним особам; грубим порушенням уважається також невиконання ліцензіатом у встановлений строк рішення НКРЕ про усунення порушень.
Договір між членами Оптового ринку електроенергії Угода сторін, яка визначає мету та умови діяльності, права, обов'язки та відповідальність сторін і погоджується з центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління в електроенергетиці, НКРЕ, Антимонопольним комітетом України.
Допоміжні засоби Технічні та інші засоби і заходи для виробництва реактивної потужності, регулювання частоти, напруги, прискореного пуску, підтримання резерву потужності тощо, необхідні для дотримання норм надійності енергосистеми.
Оптовий постачальник Суб'єкт Оптового ринку електричної енергії, який отримав ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з оптового постачання електричної енергії та здійснює оптове постачання електричної енергії відповідно до Договору між членами Оптового ринку електроенергії .
Загальна Ліцензована електроенергетична потужність Сумарна встановлена потужність електростанцій усіх Ліцензованих генеруючих підприємств (включаючи гідро- та атомні генеруючі підприємства, а також теплоелектроцентралі, за винятком потужності блок-станцій)
Ліцензія Єдиний документ дозвільного характеру, який видається НКРЕ і дає право на здійснення зазначеного в ньому певного виду підприємницької діяльності протягом установленого строку.
Ліцензіат Суб'єкт підприємницької діяльності, зареєстрований у встановленому порядку, який отримав ліцензію на виробництво електричної енергії та зобов'язаний дотримуватися ліцензійних умов і виконувати рішення НКРЕ.
Ліцензована діяльність Підприємницька діяльність з виробництва електричної енергії, на здійснення якої ліцензіат отримав право від НКРЕ.
Оптове постачання електричної нергії Купівля електричної енергії, формування її оптової ціни та продаж електричної енергії за оптовою ціною енергопостачальникам.
Оптовий ринок електричної енергії України (далі - ОРЕ) Ринок, що створюється суб'єктами господарської діяльності для купівлі-продажу електричної енергії на підставі Договору .
Правила Оптового ринку електричної енергії України Невід'ємна частина Договору між членами Оптового ринку електроенергії , яка визначає механізм функціонування Оптового ринку електричної енергії України, порядок розподілу навантажень між генеруючими джерелами, правила формування ринкової ціни на електричну енергію.
Порушення Умов та Правил Дія ліцензіата чи його бездіяльність, яка посягає на встановлені НКРЕ Умови та Правила та рішення НКРЕ і за яку законодавством та цими Умовами та Правилами передбачено застосування до нього санкцій.
Повторне порушення Умов та Правил Порушення ліцензійних умов, яке раніше допускав ліцензіат і протягом року вчинив його знову.
Споріднене підприємство а) будь-яке підприємство, яке прямо або опосередковано, повністю або частково (не менше ніж 25 відсотків): володіє частками (акціями, паями) статутного фонду або активами (майном) іншого суб'єкта підприємницької діяльності; управляє частками (акціями, паями) статутного фонду іншого суб'єкта підприємницької діяльності; користується на правах оренди активами (майном) іншого суб'єкта підприємницької діяльності; б) будь-яке підприємство: частки (акції, паї) статутного фонду або активи (майно) якого прямо або опосередковано, повністю або частково (не менше ніж 25 відсотків) перебувають у власності іншого суб'єкта підприємницької діяльності; частки (акції, паї) статутного фонду якого прямо або опосередковано, повністю або частково (не менше ніж 25 відсотків) перебувають в управлінні іншого суб'єкта підприємницької діяльності; активи (майно) якого прямо або опосередковано, повністю або частково (не менше ніж 25 відсотків) перебувають у користуванні на правах оренди іншого суб'єкта підприємницької діяльності; в) будь-яке підприємство, пов'язане хоча б з одним ліцензіатом або з одним з підприємств, зазначених у частинах "а", "б" цього визначення, відносинами контролю відповідно до статті 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції"
Перехресні субсидії Переміщення доходу від реалізації виробленої електричної енергії для фінансової підтримки інших видів діяльності в межах однієї компанії або між спорідненими підприємствами для фінансової підтримки одного підприємства за рахунок іншого. Випадки, коли генеруюче підприємство, яке, згідно з договором про використання генеруючих потужностей, зобов'язане продавати електроенергію на ринку за єдиним тарифом від, можливо, декількох електростанцій, не становлять перехресних субсидій. Також перехресними субсидіями не вважаються прямі субсидії та інші кошти, які видаються компанії за рахунок державних коштів
Поточні рахунки із спеціальним режимом використання Оптового ринку електричної енергії Рахунки суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють постачання електричної енергії на закріпленій території та оптове постачання електричної енергії, відкриті в уповноваженому банку і призначені виключно для накопичення коштів, отриманих за електричну енергію від споживачів, та розрахунків з учасниками ОРЕ.
Централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління Оперативне управління об'єднаною енергетичною системою України із забезпеченням надійного і безперебійного, з додержанням вимог енергетичної безпеки, постачання електричної енергії споживачам.
Цінова заявка Комерційна пропозиція виробника на виробіток електроенергії, яка надається розпоряднику системи розрахунків відповідно до Правил Оптового ринку електричної енергії .
( Пункт 1.4 із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацкомелектроенергетики N 483 від 07.04.99, N 1215 від 20.12.2000, N 1624 від 08.12.2006 )
2. Умови здійснення ліцензованої діяльності
Здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії можливо при виконанні таких умов:
2.1. Ліцензуванню підлягає діяльність суб'єктів підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії, які:
мають у своїй власності чи користуванні обладнання встановленої потужності не менше 5 МВт;
мають у своїй власності чи користуванні обладнання, що виробляє електричну енергію з використанням альтернативних джерел (крім доменного та коксівного газів) встановленої потужності не менше 10 МВт, або мають намір продажу виробленої електричної енергії зазначеним обладнанням незалежно від встановленої потужності на оптовому ринку електричної енергії України.
( Розділ 2 доповнено пунктом 2.1 згідно з Постановою Нацкомелектроенергетики N 1215 від 20.12.2000; в редакції Постанови НКРЕ N 740 від 25.06.2009 )
2.2. Ліцензіат разом із спорідненими підприємствами може здійснювати ліцензовану діяльність, якщо обсяги виробленої ними електричної енергії не перевищують 33 відсотки (50 відсотків для енергокомпанії атомних електростанцій) загального обсягу електричної енергії, виробленої всіма виробниками електричної енергії в Україні за минулий календарний рік.
( Пункт із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацкомелектроенергетики N 483 від 07.04.99, N 1215 від 20.12.2000; в редакції Постанови НКРЕ N 1239 від 09.09.2010 ) ( Пункт 2.3 виключено на підставі Постанови НКРЕ N 1239 від 09.09.2010 ) ( Пункт 2.4 виключено на підставі Постанови НКРЕ N 1239 від 09.09.2010 )
2.3. НКРЕ може переглядати умови, викладені в пп.2.2-2.4 не раніше ніж через 5 років.
( Пункт із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацкомелектроенергетики N 1215 від 20.12.2000 )
2.4. Вся електрична енергія, яка вироблена на електростанціях ліцензіата, потужність чи обсяг відпуску яких більші за граничні показники, а також на вітроелектростанціях незалежно від величини встановленої потужності чи обсягів відпуску електричної енергії, повинна продаватися на Оптовому ринку електричної енергії України.
Виняток може становити електроенергія, яка:
- споживається для власних потреб електростанцій в електричній енергії;
- вироблена на електростанціях із установленою потужністю нижче 20 МВт;
- вироблена на електростанціях, у яких загальний відпуск електроенергії в об'єднану енергетичну систему України становив менше 100 млн. кВт/год за попередній рік;
- вироблена на теплоелектроцентралях (далі - ТЕЦ), які входять до складу енергопостачальників, для споживання на території здійснення ліцензованої діяльності.
У разі продажу електричної енергії оптовому постачальнику ліцензіат укладає договір купівлі-продажу електричної енергії з оптовим постачальником електричної енергії відповідно до договору, на підставі якого створюється оптовий ринок електричної енергії.
Кошти за продану електричну енергію ліцензіат отримує з поточного рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії.
( Пункт в редакції Постанови Нацкомелектроенергетики N 1215 від 20.12.2000 )
2.5. Ліцензіат ніяким чином і ні в якій формі не взаємодіє з іншим ліцензіатом при підготовці і(або) поданні цінової заявки, за винятком випадків, передбачених чинним законодавством.
2.6. Ліцензіат не має права протидіяти іншим ліцензіатам брати участь в постачанні електроенергії через Оптовий ринок електричної енергії України.
2.7. Ліцензіат не має права надавати Спорідненому підприємству Перехресні субсидії за рахунок ліцензованої діяльності, а також отримувати Перехресні субсидії від Спорідненого підприємства для ліцензованої діяльності.
2.8. Ліцензіат не здійснює в жодній формі монопольної діяльності, як це визначено в Законі України "Про захист економічної конкуренції" та інших актах чинного законодавства, зокрема, рішеннях Антимонопольного комітету та НКРЕ.
( Пункт із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики N 1624 від 08.12.2006 )
2.9. Через шість місяців після отримання ліцензії ліцензіат складає і надсилає до НКРЕ письмовий звіт. В цьому звіті ліцензіат повідомляє про виконання вимог викладених пп.2.8-2.10 протягом попередніх шести місяців. НКРЕ в будь-який час може звільнити ліцензіата від зобов'язання надавати такий звіт тимчасово або безстроково, про що надсилається письмове повідомлення.

................
Перейти до повного тексту