1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Н А К А З
N 442/696 від 10.11.98
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
12 березня 1999 р.
за N 162/3455
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державної митної служби N 1019/1143 від 18.09.2008 )
Про затвердження Інструкції про порядок дій митниць та залізниць України при переміщенні через митний кордон України багажу та вантажобагажу в багажних вагонах пасажирських та поштово-багажних поїздів
Відповідно до пункту 5 Статуту залізниць України, статті 16 Митного кодексу України та з метою нормативного врегулювання порядку й умов переміщення через митний кордон України багажу і вантажобагажу залізничним транспортом
НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити Інструкцію про порядок дій митниць та залізниць України при переміщенні через митний кордон України багажу та вантажобагажу в багажних вагонах пасажирських та поштово-багажних поїздів (додається).
2. Начальникам залізниць, регіональних митниць, митниць ознайомити з вимогами Інструкції посадових осіб, працівників залізниць, митниць та забезпечити її безумовне виконання.
3. Укрзалізниці (А.В.Слободян) разом з Правовим управлінням Держмитслужби (С.В.Тимошенко) зареєструвати згідно з чинним законодавством цей наказ у Міністерстві юстиції.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Першого заступника Міністра транспорту України - Генерального директора Укрзалізниці А.В.Слободяна та заступника Голови Державної митної служби України І.М.Соболя.
Міністр транспорту України
Голова Державної митної
служби України
І.П.Данькевич

Ю.П.Соловков
Затверджено
Наказ Міністерства транспорту України
і Державної митної служби України
10.11.98 N 442/696
Інструкція про порядок дій митниць та залізниць України при переміщенні через митний кордон України багажу та вантажобагажу в багажних вагонах пасажирських та поштово-багажних поїздів
1. Загальні положення
1.1. Інструкція про порядок дій митниць та залізниць України при переміщенні через митний кордон України багажу та вантажобагажу в багажних вагонах пасажирських та поштово-багажних поїздів (далі - Інструкція) розроблена з метою чіткого визначення прав, обов'язків, а також узгодження дій працівників митниць і залізниць під час проведення ними операцій з контролю й оформлення багажу і вантажобагажу, переміщуваних через митний кордон України залізничним транспортом у багажних вагонах пасажирських і поштово-багажних поїздів.
1.2. Дія цієї Інструкції поширюється на юридичних та фізичних осіб, які переміщують через митний кордон України багаж чи вантажобагаж, що перебуває під митним контролем.
2. Терміни, що вживаються в цій Інструкції
1) Переміщення через митний кордон України - ввезення на митну територію України, вивезення з цієї території або транзит через територію України товарів та інших предметів.
2) Багаж - речі, товари, предмети та інші матеріальні цінності (далі - товари), що відправляються пасажиром за окрему плату за наявності проїзних документів, у багажному вагоні, який прямує в тому ж напрямку, що й пасажир.
3) Вантажобагаж - вантаж, що перевозиться в пасажирських і поштово-багажних поїздах.
4) Дорожня багажна (вантажобагажна) відомість (далі - дорожня відомість) - перевізний документ установленої форми, який є письмовою угодою між відправником і залізницею про перевезення багажу чи вантажобагажу. Дорожня відомість супроводжує багаж чи вантажобагаж на всьому шляху перевезення до кінцевої станції призначення.
5) Декларант - юридична чи фізична особа, яка здійснює декларування товарів або інших предметів.
6) Митне оформлення - процедура поміщення транспортних засобів, товарів в умови відповідного митного режиму та виконання митницею процедур митного контролю зі справлянням установлених мита, податків, митних та інших зборів і заповненням відповідних документів.
7) Пропуск через митний кордон України - дозвіл митниці на використання товарів та інших предметів на митній території України або за межами цієї території з метою, заявленою митниці.
8) Партія товарів - товари та інші предмети, що надходять на станцію призначення одночасно у складі однієї відправки, на адресу одного вантажоодержувача від одного вантажовідправника, з однієї станції відправлення.
9) Відправка - товари, прийняті до перевезення від одного відправника за однією дорожньою відомістю на одній станції відправлення одному одержувачу на одну станцію призначення.
10) Товарна партія - товари одного чи різних найменувань, які придбані в Україні та вивозяться (пересилаються в несупроводжуваному багажі), а також пересилаються в міжнародних поштових відправленнях громадянами України, іноземцями та особами без громадянства за митний кордон України на суму у валюті України, еквівалентну 100000 екю, перераховану за курсом Національного банку на день оформлення митної декларації.
11) Перевізник - залізниці, які беруть участь у переміщенні багажу і вантажобагажу та несуть відповідальність за доставку цих відправлень від залізничної станції (митниці) відправлення до залізничної станції (митниці) призначення відповідно до чинного законодавства України.
12) Приймач-здавач вагона - службовець станції, який приймає багаж та вантажобагаж до перевезення в багажному вагоні та видає його на станціях зупинки поїзда представникам станції або пасажиру.
13) Митниця відправлення - митний орган на території України, з якого починається переміщення товарів, що перебувають під митним контролем.
14) Митниця призначення - митний орган на території України, де закінчується переміщення товарів, що перебувають під митним контролем.
15) Залізнична станція відправлення - залізнична станція на території України, з якої починається переміщення товарів, що перебувають під митним контролем.
16) Залізнична станція призначення - залізнична станція на території України, де закінчується переміщення товарів, що перебувають під митним контролем.
17) Вантажна митна декларація (далі - ВМД) - заява, що містить відомості про товари та інші предмети і транспортні засоби та мету їх переміщення через митний кордон України або про зміну митного режиму щодо цих товарів, а також інформацію, необхідну для здійснення митного контролю, митного оформлення, митної статистики, нарахування митних платежів.
18) Документ контролю за доставкою товарів між митницями (залізничними станціями) (далі - ДКД) - митний документ (провізна відомість, четвертий основний аркуш ВМД або роздрукований витяг з електронної копії попереднього повідомлення (далі - ПП), порядок заповнення якого встановлюється Держмитслужбою), що містить відомості про характеристики товарів, відправника, одержувача, транспортний засіб тощо, потрібні для надійного контролю за доставкою цих товарів між митницями.
19) Митне забезпечення - пломби, печатки, штампи, голографічні мітки та інші засоби ідентифікації, що використовуються митними органами для відображення та закріплення результатів митного контролю та митного оформлення.
3. Умови перевезення багажу та вантажобагажу під митним контролем
3.1. Будь-які багаж і вантажобагаж, що переміщуються через митний кордон України, підлягають митному контролю та митному оформленню з боку митних органів України.
Оформлені відповідним чином на залізничній станції (в митниці) відправлення товари переміщуються до залізничної станції (митниці) призначення під митним контролем.
3.2. Багаж і вантажобагаж, що переміщуються під митним контролем, можуть прийматися до перевезення у відправника та видаватися одержувачу тільки на визначених залізничних станціях, що розташовані відповідно в зонах діяльності митниці відправлення і митниці призначення. Перелік таких залізничних станцій визначається Укрзалізницею за погодженням з Держмитслужбою.
3.3. Для проведення митного оформлення багажу та вантажобагажу митниці подаються вантажна або пасажирська митна декларація, документи, які містять відомості про відправника, одержувача, транспортний засіб, вартість товарів, їх вагові характеристики тощо, а також, при необхідності, дозвільні документи, на підставі яких багаж чи вантажобагаж може бути пропущений через митний кордон України.
Після проведеного митного оформлення комплект документів (або копії з них), на підставі яких здійснювалося митне оформлення, залишається в справах митниці.
3.4. Як правило, багаж і вантажобагаж, що переміщуються через митний кордон України, перебувають під митним забезпеченням в ящиках, мішках, тюках, іншій упаковці, облаштованих таким чином, щоб товари, розміщені в них, не можна було вилучити з опечатаного вантажного місця або помістити в нього без залишення видимих слідів розпечатання чи пошкодження митного забезпечення.
Допускається за рішенням посадової особи митного органу переміщення багажу і вантажобагажу під забезпеченням митних органів інших країн, вантажовідправників або транспортних організацій, які прийняли такий багаж чи вантажобагаж до перевезення. Такі забезпечення, зокрема пломби, визнаються митними органами України в разі їх відповідності вимогам, що висуваються до митного забезпечення митними органами України.
3.5. Контроль за доставкою багажу чи вантажобагажу з митниці відправлення в митницю призначення здійснюється відповідно до чинних нормативних актів Державної митної служби України.
3.6. Термін доставки багажу і вантажобагажу між станціями відправлення і призначення визначається відповідно до правил, що діють на залізницях. При цьому перевізник не повинен перевищувати граничного терміну доставки багажу і вантажобагажу між залізничними станціями (митницями) відправлення і призначення, визначеного законодавством України.
У разі виникнення на шляху прямування багажних чи вантажобагажних відправок аварії чи обставин непереборної сили, що впливають на термін доставки в митницю призначення або ж взагалі унеможливлюють доставку всієї партії товарів чи її частини, перевізник зобов'язаний вжити всіх можливих заходів для схоронності цих товарів і негайно повідомити про обставини, що склались, митницю, в зоні діяльності якої відбулось припинення перевезення. Термін доставки в разі можливості подальшого переміщення продовжується на термін дії обставин аварії чи непереборної сили, про що робиться відповідна відмітка в ДКД інспектором митниці, в зоні діяльності якої сталася аварія чи мали місце обставини непереборної сили.
Якщо багаж чи вантажобагаж не вивантажувався і не розкривався митними органами на шляху прямування для виконання митних правил, то всі претензії щодо терміну доставки і збереження пред'являються перевізнику.
3.7. Якщо під час перевезення багажу чи вантажобагажу виникає потреба зміни залізничної станції призначення (переадресування) і пов'язаного з цим (або без цього) митного режиму, а також у разі помилкової доставки не за місцем призначення, начальник станції зобов'язаний звернутись до митного органу, в зоні якого перебуває в цей момент багаж чи вантажобагаж, з письмовою заявою для здійснення митного переоформлення документів. Інформація про переоформлення документів пересилається в митницю (на станцію) відправлення та в митницю (на станцію) призначення в установленому порядку.
3.8. Митний контроль на прикордонних залізничних станціях повинен проводитися за час стоянки поїзда. Цей час установлюється графіком руху поїздів за погодженням з Державною митною службою України та іншими заінтересованими органами.
У разі виявлення порушення митних правил чи контрабанди тривалість стоянки може збільшуватися до завершення складання протоколу про порушення митних правил та вилучення об'єкта порушення.
Тривалість стоянки залізничних транспортних засобів не може скорочуватися на шкоду здійсненню митного оформлення.
3.9. Працівники залізниці на вимогу посадових осіб митниці зобов'язані здійснювати навантаження, вивантаження, перевантаження, виправлення пошкоджень упаковки, упакування та переупакування товарів, що підлягають митному оформленню, а також відкривати приміщення, місткості та інші місця, де вони можуть знаходитися. Зазначені операції, а також зміна ідентифікаційних знаків або маркування здійснюються тільки з дозволу митниці та за рахунок перевізника.
Усі витрати перевізника працівниками залізниці заносяться до дорожньої відомості й стягуються з одержувача на станції призначення при видачі багажу чи вантажобагажу.
3.10. У разі перевезення багажу чи вантажобагажу з перевантаженням на шляху прямування та виявлення при цьому працівниками станції неоформлених перевізних чи митних документів, а також порушень упаковки перевізник повинен звернутись до митниці, в зоні діяльності якої відправка в цей момент перебуває. При цьому залізнична станція має забезпечити належні умови для діяльності на її території посадових осіб митниці.
4. Зберігання та реалізація багажу та вантажобагажу
4.1. Багаж чи вантажобагаж, що тимчасово не перевозиться (у тому числі і не пропущений через митний кордон України), зберігається з дозволу митного органу та під його контролем у визначених складах митниці чи залізничної станції.
Передання багажу та вантажобагажу на склад для зберігання під митним контролем здійснюється у присутності посадової особи митного органу. Залізнична станція зберігає багаж чи вантажобагаж в обладнаних складських приміщеннях за умови виконання вимог, що забезпечують здійснення митного контролю в повному обсязі згідно з вимогами чинного митного законодавства, зокрема нормативних актів Держмитслужби.
Склад, призначений для зберігання багажу чи вантажобагажу під митним контролем, повинен мати всі необхідні умови для забезпечення митного контролю.
4.2. Реалізація багажу чи вантажобагажу, що зберігається на складах митниці чи залізниці під митним контролем і за яким своєчасно не звернувся одержувач чи особа, ним уповноважена, здійснюється митним органом згідно з чинним законодавством України.
5. Митний контроль та оформлення багажу та вантажобагажу на внутрішній залізничній станції
5.1. При вивезенні з України
5.1.1. Товари, що вивозитимуться з України, пред'являються відправником у зону митного контролю - спеціально відведене місце (приміщення) на території залізничної станції, де працівники залізниці та митниці проводять спільно контроль та оформлення.
Заявлені до перевезення юридичними особами товари, вартість яких перевищує 100 дол.США, декларуються митниці шляхом заявлення відомостей про них у вантажній митній декларації, дорожній відомості, товаросупровідних та інших документах.
У разі вивезення юридичними особами товарів вартістю менше 100 дол.США декларування здійснюється шляхом заявлення відомостей про такі товари в дорожній відомості, товаросупровідних та інших документах.
Заявлені до перевезення громадянами товари декларуються митниці шляхом подання заповненої в установленому порядку пасажирської митної декларації, дорожньої відомості, товаросупровідних та інших необхідних документів. За оформлення товарів, що являють собою товарну партію, стягуються відповідні митні платежі.
На товари, що вивозяться, митницею оформляється ДКД у встановленому порядку.
Посадові особи залізничної станції та митниці відправлення в межах своєї компетенції зобов'язані надати вичерпну інформацію відправнику багажу чи вантажобагажу про те, які документи слід подати та оформити для безперешкодного перевезення багажу чи вантажобагажу на всьому шляху до станції призначення іншої держави.

................
Перейти до повного тексту