1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
ТА У СПРАВАХ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАСЛІДКІВ
ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
Н А К А З
03.12.2008 N 882/715
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
17 лютого 2009 р.
за N 147/16163
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 275/600 від 03.04.2018 )
Про затвердження Інструкції про порядок взаємодії Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи і Міністерства охорони здоров'я України щодо запобігання та реагування на надзвичайні ситуації, які пов'язані з інфекційними хворобами, отруєннями людей та іншими медико-санітарними наслідками
Відповідно до Законів України "Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру", "Про правові засади цивільного захисту", Основ законодавства України про охорону здоров'я, "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", "Про захист населення від інфекційних хвороб", постанов Кабінету Міністрів України від 3 серпня 1998 року N 1198 "Про єдину державну систему запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру", від 2 листопада 2006 року N 1539 "Про затвердження Положення про Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи", від 2 листопада 2006 року N 1542 "Про затвердження Положення про Міністерство охорони здоров'я України", з метою удосконалення взаємодії Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи та Міністерства охорони здоров'я України щодо запобігання і оперативного реагування на надзвичайні ситуації, які пов'язані із хворобами та отруєннями людей,
НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити Інструкцію про порядок взаємодії Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи і Міністерства охорони здоров'я України щодо запобігання та реагування на надзвичайні ситуації, які пов'язані з інфекційними хворобами, отруєннями людей та іншими медико-санітарними наслідками (далі - Інструкція), що додається.
2. Визначити телефонні номери для взаємоінформування та організації взаємодії у разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій, пов'язаних з інфекційними хворобами, отруєннями людей та іншими медико-санітарними наслідками:
2.1. Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи:
Оперативно-чергова служба: тел. (044) 247-30-50, тел.факс 247-32-11;
Департамент охорони здоров'я та медико-біологічного захисту: тел. (044) 247-30-40, тел.факс 247-31-87.
2.2. Міністерства охорони здоров'я України:
Оперативно-чергова служба Українського науково-практичного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Міністерства охорони здоров'я України: тел. (044) 518-57-08, 518-47-11;
Департамент державного санітарно-епідеміологічного нагляду Міністерства охорони здоров'я України: тел. (044) 253-39-00, 253-52-03, 253-17-84.
3. Встановити, що віднесення подій в Україні, пов'язаних з інфекційними хворобами та отруєннями людей, до надзвичайних ситуацій здійснюється Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи за погодженням у разі необхідності з Міністерством охорони здоров'я України на підставі Державного класифікатора надзвичайних ситуацій ДК 019-2001, затвердженого наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 19.11.2001 N 552.
4. Затвердити порядок подачі інформації до Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи:
4.1. Територіальні центри екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, Республіканська санітарно-епідеміологічна станція Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські санітарно-епідеміологічні станції подають оперативну інформацію відповідно до Повідомлення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайної ситуації, пов'язаної з інфекційними хворобами, отруєннями людей та іншими медико-санітарними наслідками, перебіг її ліквідації (додаток 1) та Оперативної інформації про інфекційні хвороби, отруєння людей та інші медико-санітарні наслідки надзвичайної ситуації (додаток 2) до головних управлінь МНС в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і МОЗ.
4.2. Головним управлінням МНС в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі:
негайно подавати оперативну інформацію про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій, пов'язаних з інфекційними хворобами, отруєннями людей та іншими медико-санітарними наслідками, перебіг їх ліквідації по телефону до оперативно-чергової служби Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи з подальшим письмовим підтвердженням відповідно до додатків 1 і 2 протягом однієї години;
у разі надходження вищезазначеної інформації від інших джерел повідомити структурні підрозділи охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій та державної санітарно-епідеміологічної служби з метою підтвердження факту виникнення надзвичайної ситуації.
5. Наказ Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи та Міністерства охорони здоров'я України від 28 січня 2002 року N 28/25 "Про взаємодію при виникненні надзвичайних ситуацій, пов'язаних з отруєннями та інфекційною захворюваністю людей" скасувати.
6. Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи перед поданням до Кабінету Міністрів України інформації про виникнення надзвичайних ситуацій, пов'язаних з інфекційними хворобами, отруєннями людей та іншими медико-санітарними наслідками, узгоджує її з Міністерством охорони здоров'я України.
7. Наказ довести до підпорядкованих органів та підрозділів Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи і Міністерства охорони здоров'я України.
8. Директору Департаменту охорони здоров'я та медико-біологічного захисту Громазіну О.А. та начальнику Управління правового забезпечення Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Сухомлину О.М. забезпечити подання наказу до Міністерства юстиції України на державну реєстрацію у встановлений законодавством строк.
9. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи та заступника Міністра охорони здоров'я України згідно з розподілом функціональних обов'язків.
Міністр України з питань
надзвичайних ситуацій
та у справах захисту
населення від наслідків
Чорнобильської катастрофи
Міністр охорони здоров'я
України




В.Шандра

В.Князевич
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства України
з питань надзвичайних
ситуацій та у справах
захисту населення
від наслідків Чорнобильської
катастрофи,
Міністерства охорони
здоров'я України
03.12.2008 N 882/715
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
17 лютого 2009 р.
за N 147/16163
ІНСТРУКЦІЯ
про порядок взаємодії Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи і Міністерства охорони здоров'я України щодо запобігання та реагування на надзвичайні ситуації, які пов'язані з інфекційними хворобами, отруєннями людей та іншими медико-санітарними наслідками
I. Загальні положення
1.1. Інструкція визначає порядок взаємодії Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи та Міністерства охорони здоров'я України під час виконання спільних завдань при функціонуванні міністерств у режимах повсякденної діяльності, підвищеної готовності та діяльності у надзвичайній ситуації (далі - НС) з ліквідації медико-санітарних наслідків.
1.2. Взаємодія МНС і МОЗ - це узгоджені та взаємозв'язані відповідно до мети, місця, часу, обсягів і способів виконання спільні заходи з попередження й ліквідації медико-санітарних наслідків НС.
1.3. Метою взаємодії МНС і МОЗ з попередження та ліквідації медико-санітарних наслідків НС є забезпечення ефективного використання сил і засобів, рятування життя та збереження здоров'я людей, надання ураженим і постраждалим усіх видів медичної допомоги в необхідних обсягах і в оптимальні терміни, ліквідація епідемічних осередків інфекційних захворювань та забезпечення санітарного й епідемічного благополуччя населення у зонах НС.
1.4. Взаємодія МНС і МОЗ здійснюється на основі принципів:
єдиних підходів до реалізації державної політики у сфері попередження та ліквідації НС, охорони здоров'я населення і профілактики захворювань;
пріоритету збереження життя і здоров'я населення при виникненні та під час ліквідації НС техногенного і природного характеру;
єдиних підходів і критеріїв при прогнозуванні та оцінюванні медико-санітарної обстановки при різних НС, визначенні можливостей рятувальних і медичних підрозділів, формувань та закладів.
1.5. Залучення сил і засобів МНС і МОЗ для попередження та ліквідації медико-санітарних наслідків НС здійснюється відповідно до чинного законодавства.
1.6. Взаємодія здійснюється:
на рівні центральних органів виконавчої влади - між МНС та МОЗ;
на регіональному рівні - між головними управліннями МНС в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі та Міністерством охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, структурними підрозділами з питань охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій, територіальними центрами екстреної медичної допомоги, Республіканською санітарно-епідеміологічною станцією Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими санітарно-епідеміологічними станціями;
на місцевому рівні - між територіальними підрозділами МНС, розташованими за місцем дислокації, та структурними підрозділами з питань охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій, районними (міськими) санітарно-епідеміологічними станціями.
1.7. МНС і МОЗ здійснюють взаємний обмін інформацією та оповіщення по лінії оперативних служб з метою своєчасного доведення інформації про загрозу або виникнення НС.
Оповіщення та взаємний обмін інформацією організовується:
на державному рівні - між оперативно-черговою службою МНС та вузлом інформаційно-аналітичної обробки інформації МОЗ в Урядовій інформаційно-аналітичній системі з питань надзвичайних ситуацій (Диспетчерська служба Українського науково-практичного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф МОЗ);
на регіональному рівні - між головними управліннями МНС в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі та Міністерством охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, структурними підрозділами з питань охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій, територіальними центрами екстреної медичної допомоги, Республіканською санітарно-епідеміологічною станцією Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими санітарно-епідеміологічними станціями;
на місцевому рівні - між територіальними підрозділами МНС, розташованими за місцем дислокації, та структурними підрозділами з питань охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій, районними (міськими) санітарно-епідеміологічними станціями.
II. Заходи взаємодії у режимах діяльності МНС і МОЗ
2.1. У режимі повсякденної діяльності
2.1.1. МНС і МОЗ:
направляють до складу координаційних комісій Державної служби медицини катастроф та робочих груп своїх повноважних представників;
на підставі прогнозу виникнення НС оцінюють їх можливі медико-санітарні наслідки та розробляють плани медико-санітарного забезпечення населення в надзвичайних ситуаціях або у разі загрози їх виникнення;
здійснюють взаємний обмін інформацією про НС з медико-санітарними наслідками в Україні та поза її межами;
погоджують порядок спільних дій щодо медичного захисту населення з визначенням основних завдань, переліку сил і засобів, необхідних для надання медичної допомоги постраждалим при НС, місця і часу організації та проведення санітарно-гігієнічних і протиепідемічних заходів;
організовують та проводять навчання особового складу прийомам надання невідкладної медичної допомоги;
організовують та здійснюють спільні тактико-спеціальні і тренувальні навчання з питань ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій;
розробляють, узгоджують і реалізовують програми з питань медичного та біологічного захисту населення і територій при НС;
беруть участь у виконанні науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт з питань медичного та біологічного захисту населення при НС;
здійснюють міжнародне співробітництво з питань медичного та біологічного захисту населення при НС.
2.1.2. МОЗ відповідно до покладених на нього завдань:
розробляє та затверджує за погодженням з МНС положення про функціональну підсистему єдиної державної системи запобігання і реагування на НС техногенного та природного характеру;
розробляє та погоджує з МНС План медико-санітарного забезпечення населення в надзвичайних ситуаціях або у разі загрози їх виникнення. Аналогічні плани на територіальному рівні розробляються органами управління охорони здоров'я та погоджуються з територіальними органами управління МНС. Медичні заклади розробляють та погоджують з місцевими підрозділами МНС плани дій з попередження та ліквідації наслідків НС;
визначає потребу у силах і засобах для ліквідації медико-санітарних наслідків НС та розробляє принципи їх застосування і використання;
розробляє методи надання невідкладної медичної допомоги постраждалим при НС, санітарно-гігієнічні та протиепідемічні вимоги щодо забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення при НС;
здійснює постійний моніторинг за факторами навколишнього середовища, що впливають на стан здоров'я людей (радіаційним фоном, хімічним забрудненням атмосферного повітря, забрудненням води у відкритих водоймищах, водопровідних мережах, продуктів харчування збудниками інфекційних хвороб та хімічними сполуками);
створює резерви лікарських засобів, виробів медичного призначення та медичного обладнання для запобігання та ліквідації медико-санітарних наслідків НС техногенного та природного характеру;
організовує підготовку медичних працівників лікувально-профілактичних та санітарно-епідеміологічних закладів, у тому числі особового складу медичних формувань, які входять до складу Державної служби медицини катастроф, немедичних працівників, з яких формуються аварійно-рятувальні формування, щодо оволодіння ними навичками надання невідкладної медичної допомоги.
2.1.3. МНС відповідно до покладених на нього завдань:
надає інформацію про загрозу або виникнення НС на потенційно небезпечних об'єктах та характер уражаючих факторів;
погоджує Плани медико-санітарного забезпечення населення в надзвичайних ситуаціях або у разі загрози їх виникнення;
бере участь у розробці методик надання невідкладної медичної допомоги при проведенні аварійно-рятувальних робіт з ліквідації наслідків НС техногенного та природного характеру;
організовує навчання особового складу аварійно-рятувальних служб навичкам надання невідкладної медичної допомоги при НС;
утримує мобільний госпіталь, який належить до сфери управління МНС, розробляє вимоги щодо його застосування при НС, здійснює його матеріально-технічне забезпечення;
проводить підготовку на курсах цивільного захисту керівного складу і спеціалістів структурних підрозділів з питань охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій;
здійснює перевірку готовності органів управління та закладів МОЗ до медико-санітарного забезпечення населення при НС.
2.2. У режимі підвищеної готовності
2.2.1. МНС і МОЗ:
формують оперативні групи для виявлення причин погіршення обстановки в районі можливого виникнення надзвичайної ситуації, які аналізують обстановку, що склалась, прогнозують розвиток НС, структуру санітарних втрат серед населення, санітарно-епідемічну обстановку у районі НС і на прилеглих до неї територіях;
складають план термінових заходів для попередження (зменшення) медико-санітарних наслідків НС, у якому визначають склад медичних сил та засобів, які необхідно перевести в режим підвищеної готовності, територіальних органів управління силами медичної служби, що взаємодіють при НС, порядок спільних дій щодо медико-санітарного забезпечення населення в районі виникнення НС, порядок взаємного обміну інформацією між міністерствами та участь відповідних служб МНС і МОЗ з організації контролю за рівнем радіоактивного, хімічного та бактеріологічного забруднення питної води, продуктів харчування, об'єктів довкілля тощо;
перевіряють та при необхідності поповнюють матеріально-технічні резерви, необхідні для ліквідації НС.
2.2.2. МОЗ відповідно до покладених на нього завдань:
надає МНС інформацію щодо прогнозу медико-санітарних наслідків НС, розрахунків сил і засобів Державної служби медицини катастроф, установ та закладів охорони здоров'я, Державної санітарно-епідеміологічної служби України, які планує задіяти для ліквідації медико-санітарних наслідків НС;
здійснює приведення сил та засобів Державної служби медицини катастроф, установ та закладів охорони здоров'я, Державної санітарно-епідеміологічної служби України відповідного регіону в режим підвищеної готовності до ліквідації медико-санітарних наслідків НС;
оперативно визначає сили, засоби закладів охорони здоров'я і державної санітарно-епідеміологічної служби, які можуть бути залучені з інших територій для ліквідації медико-санітарних наслідків НС;
організовує та здійснює санітарно-гігієнічні і протиепідемічні заходи у районах, що межують із зоною НС;
посилює моніторинг за радіаційним фоном, хімічним забрудненням атмосферного повітря, бактеріологічним та хімічним забрудненням води з відкритих джерел і водопровідних мереж, продуктів харчування.
2.2.3. МНС відповідно до покладених на нього завдань:
а) при надходженні інформації від органів управління МНС у регіонах:
аналізує інформацію та надає попередні розпорядження до підпорядкованих органів управління і підрозділів, при необхідності приводить у готовність до розгортання відповідні сили і засоби служби цивільного захисту;
через оперативно-чергову службу МНС оповіщає МОЗ про загрозу НС, інформує про прийняті рішення з підготовки до ліквідації наслідків НС;
б) при надходженні інформації від МОЗ:
уточнює та аналізує інформацію;
надає попередні розпорядження до підпорядкованих органів управління і підрозділів у регіонах;
при необхідності приводить у готовність до розгортання сили і засоби служби цивільного захисту;
через оперативно-чергову службу інформує МОЗ про прийняті рішення з підготовки до ліквідації наслідків НС.
2.3. У режимі діяльності у надзвичайній ситуації
2.3.1. МНС і МОЗ:
формують оперативні групи та переміщують їх у район НС із завданням здійснити оцінку реальної обстановки, скласти прогноз розвитку НС та її медико-санітарних наслідків;
подають пропозиції щодо ліквідації медико-санітарних наслідків НС до проекту рішення відповідної комісії, яка здійснює керівництво ліквідацією НС;
визначають сили та засоби медичної служби, які необхідно задіяти для ліквідації наслідків НС, порядок їх висування в осередок НС та порядок роботи з ліквідації медико-санітарних наслідків НС;
організовують медичне та санітарно-протиепідемічне забезпечення постраждалих при НС;

................
Перейти до повного тексту