1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
03.01.2013 № 2
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
17 січня 2013 р.
за № 131/22663
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства № 2203 від 30.10.2020 )
Про затвердження Порядку надання територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, послуг з професійної орієнтації осіб
На виконання частини другої статті 33 Закону України "Про зайнятість населення"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок надання територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, послуг з професійної орієнтації осіб, що додається.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства соціальної політики України від 19 вересня 2011 року № 356 "Про затвердження Положення про надання соціальних послуг з професійної орієнтації у державній службі зайнятості", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 07 грудня 2011 року за № 1419/20157.
3. Департаменту ринку праці та зайнятості (Лазебна М.В.) забезпечити подання цього наказу до Міністерства юстиції України на державну реєстрацію в установленому законодавством порядку.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра - керівника апарату Коломійця В.М.
5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
МіністрН. Королевська
ПОГОДЖЕНО:

Заступник Міністра освіти і науки,
молоді та спорту України

Перший заступник Голови
Спільного представницького органу
репрезентативних всеукраїнських об’єднань
профспілок на національному рівні

Перший заступник Голови
Спільного представницького органу
сторони роботодавців на національному рівні



Б.М. Жебровський




С.М. Кондрюк



О. Мірошниченко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
соціальної політики України
03.01.2013 № 2
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
17 січня 2013 р.
за № 131/22663
ПОРЯДОК
надання територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, послуг з професійної орієнтації осіб
І. Загальні положення
1.1. Цей Порядок визначає організаційно-правові засади надання територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах (далі - територіальні органи) послуг з професійної орієнтації населення (далі - профорієнтаційні послуги).
1.2. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції (далі - центральний орган), та його територіальні органи при здійсненні професійної орієнтації керуються Конституцією , законами України "Про зайнятість населення" , "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та іншими законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, постановами правління Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд), іншими нормативно-правовими актами, а також цим Порядком.
1.3. У цьому Порядку терміни "професійна орієнтація", "професійне інформування", "професійне консультування" та "професійний відбір" вживаються у значеннях, визначених частиною першою статті 32 та частиною першою статті 33 Закону України "Про зайнятість населення" .
1.4. Профорієнтаційні послуги надаються усім соціальним групам та віковим категоріям осіб, які звернулися до територіальних органів, а також групам осіб, які потребують професійної орієнтації, за письмовим зверненням їх представників до центрального та/або територіальних органів.
1.5. Основними завданнями професійної орієнтації є:
забезпечення умов для професійного самовизначення особи, вибору або зміни нею виду трудової діяльності, професії, кваліфікації, роботи та/або напряму професійного навчання;
сприяння досягненню балансу між професійними якостями, уподобаннями та індивідуальними особливостями людини і потребами ринку праці у працівниках відповідних професій і кваліфікацій;

................
Перейти до повного тексту