- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
Н А К А З
Міністра оборони України
N 181 від 11.08.93 р. | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31 серпня 1993 р. за N 118 |
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністра оборони
N 322 від 30.09.2002 )
Про затвердження Інструкції щодо порядку застосування окремих статей Тимчасового положення про проходження військової служби солдатами, матросами, сержантами і старшинами
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міноборони
N 284 від 20.08.2001 )
1. Затвердити Інструкцію щодо порядку застосування окремих статей Тимчасового положення про проходження військової служби солдатами, матросами, сержантами і старшинами (додається).
2. Заступникам Міністра оборони України, начальникам управлінь Міністерства оборони та Головного штабу Збройних Сил України, командуючим видами Збройних Сил України, військами військових округів, об'єднаннями, командирам з'єднань та частин, Кримському республіканському, обласним та Київському міському військовим комісарам вивчити Інструкцію зі всіма військовослужбовцями Збройних Сил України.
3. Наказ розіслати до окремої роти, районного (міського) військового комісаріату.
ПЕРШИЙ ЗАСТУПНИК МІНІСТРА ОБОРОНИ УКРАЇНИ генерал-полковник | А. ЛОПАТА |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністра оборони
України
11.08.1993 N 181
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
31 серпня 1993 р.
за N 118
ІНСТРУКЦІЯ
щодо порядку застосування окремих статей Тимчасового положення про проходження військової служби солдатами, матросами, сержантами і старшинами
1. Ця Інструкція визначає порядок застосування у Збройних Силах України окремих статей Тимчасового положення про проходження військової служби солдатами, матросами, сержантами і старшинами (надалі Положення), затвердженого Указом Президента України від 13 травня 1993 року за N 174/93.
Присвоєння військових звань
2. Підготовка офіцерів запасу з осіб, звільнюваних у запас (пункт 27 Положення), проводиться шляхом організації перед звільненням 45-денних зборів при частинах (з'єднаннях) і створення учбових груп у видах Збройних Сил та оформлення відповідних документів через кадрові органи.
Призначення на посади, переведення та переміщення
3. Поновлення сержантів і старшин, понижених на посадах у дисциплінарному порядку (пункт 37 Положення), на колишніх чи рівнозначних посадах проводиться рішенням командира (начальника), який застосував до них це стягнення.
4. Переведення військовослужбовців строкової служби з однієї військової частини в іншу за сімейними обставинами (підпункт 2 пункту 38 Положення) проводиться на підставі клопотань, порушених військовими комісаріатами, а за станом здоров'я - на підставі постанов військово-лікарських комісій.
5. При появі в частині відповідних вакантних сержантських (старшинських) посад сержанти (старшини) на посадах солдатів, матросів на сержантській (старшинській) посаді з пониженням (пункт 39 Положення) поновлюються на колишніх чи рівнозначних посадах.
Відпустки.
6. Право на щорічну 30-денну відпустку без врахування часу на проїзд (підпункт 2 пункту 54 Положення) мають військовослужбовці строкової служби, віднесені до другої і третьої категорій осіб, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
При півторарічному строці служби повторна відпустка за решту 6 місяців надається їм тривалістю не менше 15 діб.
Військовослужбовцям строкової служби, які входять до вищеназваних категорій, також надається відпустка, визначена статтею 10 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей", тривалістю, в яку не входить час, потрібний для проїзду до місця відпочинку і назад:
- солдатам і матросам - 20 діб;
- сержантам і старшинам - 25 діб.
Відпустка військовослужбовцям строкової служби, віднесеним до другої і третьої категорії осіб, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, надається протягом усього періоду служби за рішенням відповідних командирів (начальників) з врахуванням інтересів служби.
7. При особливих умовах служби (пункт 62 Положення) відпустку надають відповідно до діючих положень.
Звільнення з військової служби.
8. Звільнення військовослужбовців строкової служби в запас (пункт 91 Положення) проводиться:
а) одержавши наказ Міністра оборони України про проведення чергового звільнення виданий на підставі Указу Президента України, командири, начальники, штаби відпрацьовують плани звільнення військовослужбовців строкової служби в запас, в яких визначають:
- кількість особового складу, яка підлягає звільненню в запас;
- строки звільнення, кількість звільнених щоденно з урахуванням забезпечення бойової готовності військових частин (кораблів);
- порядок та строки розгортання збірних пунктів (у разі необхідності) для відправлення військовослужбовців, звільнених у запас;
- заходи по забезпеченню організованого відправлення звільнених військовослужбовців;
- підбір супроводжуючого складу (у разі необхідності) та його підготовку;
- проведення роботи серед звільнених військовослужбовців для залучення кращих з них до військової служби за контрактом, а також прапорщиками та мічманами.
При складанні плану звільнення в запас необхідно враховувати, щоб загальний строк служби кожного конкретного військовослужбовця не перевищував установленого Законом
"Про загальний військовий обов'язок та військову службу" терміну строкової військової служби, враховуючи і час перебування в дорозі з військкомату в частину після призову та із частини у військкомат після звільнення.
б) відправлення військовослужбовців, які вислужили установлені Законом України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу" строки строкової військової служби, повинно проводитися урочисто, з нагородженням відмінників бойової підготовки, оголошенням наказу Міністра оборони України про присвоєння офіцерських звань сержантам, старшинам, солдатам і матросам, які здали іспити на звання офіцера запасу;
в) начальники штабів військових частин зобов'язані за 10 днів до звільнення в запас особисто перевірити у осіб, яких звільняють у запас, наявність документів та правильність їхнього заповнення;
г) документи на військовослужбовців, які підлягають звільненню в запас, оформляють відповідно до вимог діючої Настанови щодо обліку особового складу;
д) перед звільненням у запас військовослужбовцям роз'яснюють пільги та привілеї, які передбачено для них чинним законодавством.
9. Зміна місця проживання сім'ї військовослужбовця або його одруження (підпункт 2 пункту 93 Положення) повинні бути підтверджені документально.
10. Командир військової частини, одержавши повідомлення начальника військово-лікувального закладу про звільнення в запас підлеглого військовослужбовця, який знаходився на лікуванні (підпункт 2 пункту 95 Положення), вилучає його зі списків частини, знімає з усіх видів забезпечення, відсилає необхідні документи в рай(міськ)військкомат, а особисті речі - на адресу сім'ї військовослужбовця.
11. Якщо надійшов рапорт військовослужбовця або заява його батьків про дострокове звільнення військовослужбовця в запас за сімейними обставинами (підпункт 4 пункту 96 Положення), то командир військової частини зобов'язаний уточнити (в разі необхідності) викладені в рапорті або заяві мотиви дострокового звільнення і в триденний строк відіслати ці документи до рай(міськ)військкомату за місцем призову (проживання) військовослужбовця.
Районний (міський) військовий комісар після отримання документів від командира військової частини або заяви безпосередньо від батьків військовослужбовця про його дострокове звільнення утворює комісію, до складу якої входять представники рай(міськ)військкомату, місцевої державної адміністрації, яка в десятиденний строк зобов'язана ретельно перевірити сімейне становище військовослужбовця і скласти акт обстеження у двох екземплярах, який підписують всі особи, що проводили перевірку. Перший екземпляр акта з висновками військового комісара і підтверджуючими документами відсилають на розгляд обласного (міського, республіканського) військового комісара, а другий екземпляр залишається за місцем складання.
Обласний військовий комісар зобов'язаний протягом трьох днів розглянути надіслані матеріали про дострокове звільнення військовослужбовця в запас і, в разі наявності законних підстав, відіслати їх зі своїми висновками про необхідність дострокового звільнення командиру військової частини за місцем служби військовослужбовця.
Командир військової частини, розглянувши протягом трьох днів одержані від обласного комісара документи, подає їх зі своїми висновками для остаточного вирішення питання за підпорядкуванням у штаб військового округу (оперативного командування, ВПС, ППО, ВМС) або начальнику управління мобілізації та комплектування Головного штабу Збройних Сил України (якщо військова частина центрального підпорядкування).
На підставі отриманого дозволу командир військової частини достроково звільняє військовослужбовця в запас за сімейними обставинами.
У разі відсутності законних підстав на дострокове звільнення військовослужбовця в запас за сімейними обставинами обласний (районний) військовий комісар, штаб військового округу (оперативного командування) зобов'язаний повідомити заявника про своє рішення та мотивувати відмову.
Особливості проходження служби за контрактом.
12. На військову службу за контрактом у добровільному порядку (пункт 97 Положення) приймаються незаміжні, бездітні жінки та дружини військовослужбовців, окрім тих, які мають дітей дошкільного віку, придатні за станом здоров'я до військової служби, з освітою не нижче середньої, морально стійкі, такі що позитивно показали себе за місцем роботи чи навчання, віком від 19 до 35 років включно, а також військовозобов'язані у віці не старше 35 років, які добре володіють військовою спеціальністю, морально стійкі, такі що позитивно показали себе на виробництві, навчанні та відповідають необхідним вимогам щодо служби у відповідних видах Збройних Сил України.
Посади солдатів, матросів, сержантів та старшин, які підлягають заміщенню військовослужбовцями, що прийняті на службу за контрактом, комплектуються відповідно до розрахунків, визначених Головним штабом Збройних Сил України.
Заборонити використання військовослужбовців, які проходять службу за контрактом, не за прямими посадовими призначеннями, окрім випадків підтримання бойової готовності. У такому разі вида ється письмовий наказ по військовій частині.
( Абзац четвертий пункту 12 втратив чинність на підставі Наказу Міноборони
N 284 від 20.08.2001 )
Прийняття на військову службу за контрактом солдатів, матросів, сержантів та старшин із військ інших міністерств та відомств провадиться на загальних підставах з солдатами, матросами, сержантами та старшинами Збройних Сил України.
Особам, яких прийнято на військову службу за контрактом, видаються документи установленого зразка, які засвідчують особистість.
Особові справи та інші облікові документи на військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, ведуться відповідно до Настанови по обліку особового складу.
Військовослужбовці, які проходять службу за контрактом, мають право вступу до заочних і вечірніх вищих учбоих закладів за профілями, близькими їх військовій спеціальності, або які сприяють підвищенню спеціальних знань щодо характеру виконаної роботи.
Персональний дозвіл на вступ до заочнихата вечірніх вищих учбових закладів військовослужбовцям, які проходять службу за контрактом, дають командири окремих батальонів, командири полків та начальники рівних з ними дисциплінарних прав і вище.
Військовослужбовцям, які проходять службу за контрактом, що отримали дозвіл на навчання у заочних і вечірніх вищих, учбових закладах, видають для надання у відповідний учбовий заклад довідку-дозвіл установленої форми.
Якщо військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, в зв'язку з навчанням не справляються зі своїми безпосередніми посадовими обов'язками або проявляють недисциплінованість, то командири (начальники) мають право звернутися в учбові заклади з клопотанням про їхнє відрахування.
Військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, носять установлену форму одягу зі знаками розрізнення відповідно до присвоєних військових званнів. У вільний від служби час дозволено поза розташуванням частини носити цивільний одяг.
Військовослужбовцям-жінкам, які проходять службу в штабах і госпіталях, а також у військових частинах і установах, де носіння військової форми не викликає необхідністю, за вказівкою ст ршого начальника (командира військової частини) дозволено носити на службі цивільний одяг.
За скоєння злочину військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, несуть кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.
Військовослужбовці, які проходять службу за контрактом, до дисциплінарного батальону не направляються.
За спричинені матеріальні збитки військовослужбовці, які проходять службу за контрактом, несуть відповідальність згідно з Положенням про матеріальну відповідальність військовослужбовців.
................Перейти до повного тексту