1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КОЛЕГІЯ РАХУНКОВОЇ ПАЛАТИ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
27.12.2004 N 28-6
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
28 січня 2005 р.
за N 115/10395
( Постанова втратила чинність на підставі Рішення Рахункової палати N 8-8 від 10.11.2015 )
Про затвердження Стандарту Рахункової палати "Порядок підготовки і проведення перевірок та оформлення їх результатів"
Відповідно до статей 6, 7, 9, 16, 26, 29 Закону України "Про Рахункову палату" Колегія Рахункової палати розглянула Стандарт Рахункової палати "Порядок підготовки і проведення перевірок та оформлення їх результатів" і
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Стандарт Рахункової палати "Порядок підготовки і проведення перевірок та оформлення їх результатів" (додається).
2. Головним контролерам - директорам департаментів, фахівцям Рахункової палати, які здійснюють контрольну діяльність, неухильно дотримуватися вимог цього Стандарту.
3. Головному контролеру - директору департаменту з питань фінансового та бюджетного законодавства Пилипенку В.П. забезпечити реєстрацію Стандарту Рахункової палати "Порядок підготовки і проведення перевірок та оформлення їх результатів" у Міністерстві юстиції України відповідно до Указу Президента України від 3 жовтня 1992 року N 493 "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади".
4. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Колегії Рахункової палати України від 03.12.99 N 25-1 "Про розгляд Інструкції про порядок проведення перевірок, ревізій Рахунковою палатою", зареєстровану в Міністерстві юстиції України 21.12.99 за N 891/4184.
5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на першого заступника Голови Рахункової палати Першина В.Л.
Голова Рахункової палати В.К.Симоненко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Колегії
Рахункової палати
27.12.2004 N 28-6
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
28 січня 2005 р.
за N 115/10395
СТАНДАРТ
Рахункової палати "Порядок підготовки і проведення перевірок та оформлення їх результатів"
1. Загальні положення
1.1. Цей Стандарт розроблений у відповідності до Закону України "Про Рахункову палату", Бюджетного кодексу України, інших нормативно-правових актів, які регулюють взаємовідносини у сфері контролю за використанням державних коштів.
Стандарт встановлює правила та процедури проведення перевірок Рахунковою палатою з урахуванням стандартів аудиту INTOSAI (Міжнародної організації вищих органів контролю державних фінансів).
1.2. Рахункова палата здійснює зовнішній контроль у формі ревізії, перевірки (далі - перевірка), яка є одним із видів діяльності Рахункової палати.
Перевірка - це встановлення та аналіз фактів у процесі виконання Державного бюджету України та їх оцінка з точки зору законності, ефективності та доцільності.
Залежно від місця проведення перевірки можуть бути камеральні та виїзні.
Камеральна перевірка - це перевірка, яка проводиться Рахунковою палатою на підставі звітності та інших документів без виходу на об'єкт.
Виїзна перевірка - це перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням об'єкта, що перевіряється.
У залежності від повноти охоплення предмета перевірки вони можуть бути суцільні або вибіркові.
У залежності від поставлених перед перевіркою завдань вони можуть бути комплексні або тематичні, у тому числі в порядку контролю.
Перевірки бувають плановими та позаплановими.
1.3. Метою перевірки є встановлення стану справ щодо використання коштів Державного бюджету України, загальнодержавних цільових фондів, валютних та кредитно-фінансових ресурсів, інших державних коштів, пов'язаних з Державним бюджетом України та його оцінка з точки зору законності, ефективності та доцільності, а також оцінка стану внутрішнього контролю об'єкта перевірки, надання пропозицій щодо усунення порушень чинного законодавства України.
1.4. Предметом перевірки є порядок використання коштів Державного бюджету України, загальнодержавних цільових фондів, валютних та кредитно-фінансових ресурсів, інших державних коштів, пов'язаних з Державним бюджетом України, їх рух, нормативно-правові акти, розпорядчі та інші документи, пов'язані з діяльністю учасників бюджетного процесу в цій сфері.
1.5. Об'єктами перевірки Рахункової палати є:
Апарат Верховної Ради України, Адміністрація Президента України, Державне управління справами, Секретаріат Кабінету Міністрів України, апарат Ради національної безпеки і оборони України, Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Національний банк України, уповноважені банки та інші фінансові установи, що здійснюють обслуговування коштів Державного бюджету України, апарати Конституційного, Верховного та Вищого господарського судів України, інші судові органи, центральні органи виконавчої влади, апарат Генеральної прокуратури України, інші правоохоронні та контрольні органи України, Вища рада юстиції, Центральна виборча комісія, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування в частині використання ними коштів Державного бюджету України, а також інші бюджетні установи - розпорядники коштів Державного бюджету України усіх рівнів, інші юридичні особи, незалежно від форм власності, в разі отримання ними коштів Державного бюджету України, кредитів під гарантію держави; громадські організації, політичні партії та інші в частині використання коштів Державного бюджету України, а також загальнодержавні цільові фонди, інші об'єкти в тій частині їх діяльності, яка стосується використання коштів Державного бюджету України.
1.6. Суб'єктами перевірки є посадові особи Рахункової палати, особи, залучені Рахунковою палатою до проведення перевірки як спеціалісти або експерти.
1.7. Під час проведення перевірки працівники Рахункової палати та особи, залучені до перевірки, мають право:
отримувати всю необхідну інформацію на об'єкті перевірки, від вищестоячих установ і організацій, банків, інших установ і організацій, пов'язаних з діяльністю об'єкта перевірки;
безперешкодно входити до будь-яких приміщень та сховищ об'єкта перевірки, якщо інше не передбачено законами України;
отримувати від посадових осіб об'єкта перевірки оригінали документів або їх копії та інші матеріали, дані на комп'ютерних електронних носіях, витяги з цих документів;
знайомитися із таємними документами та документами з обмеженим доступом, за умови наявності допуску до державної таємниці та інших необхідних документів;
вимагати від посадових осіб об'єкта перевірки невідкладного усунення виявлених порушень та надання у визначений термін інформації про це;
отримувати пояснення від посадових осіб об'єкта перевірки, інших установ, організацій, підприємств, пов'язаних з діяльністю об'єкта перевірки;
у разі необхідності складати протоколи про адміністративні правопорушення.
1.8. Працівники Рахункової палати при здійсненні перевірки зобов'язані:
дотримуватися принципів законності, повноти, об'єктивності, достовірності та обґрунтованості під час проведення перевірки;
на будь-якій стадії перевірки приймати від посадових осіб об'єкта перевірки подані за їх ініціативою заяви, зауваження, пояснення щодо предмета перевірки та проводити перевірку викладених у цих зверненнях питань, про що зазначати в акті перевірки;
не оприлюднювати матеріали перевірки щодо об'єкта перевірки до розгляду їх Колегією Рахункової палати;
у разі виявлення фактів, які свідчать про скоєння злочину, інформувати про це правоохоронні органи.
1.9. Посадові особи об'єкта перевірки мають право:
вимагати від суб'єкта перевірки доручення на проведення перевірки;
надавати заяви, зауваження і пояснення щодо предмета перевірки, а також за її результатами.
1.10. Посадові особи об'єкта перевірки зобов'язані:
сприяти нормальній роботі суб'єктів перевірки, не чинити їм перешкод, забезпечити їх робочими місцями та необхідними технічними засобами;
надавати необхідні документи, пояснення щодо питань, які стосуються предмета перевірки;
вживати невідкладних заходів щодо усунення виявлених порушень, відшкодування завданої шкоди та притягнення до відповідальності осіб, винних у скоєнні порушень.
Невиконання законних вимог суб'єктів перевірки або створення перешкод у їх роботі тягне за собою кримінальну, адміністративну чи дисциплінарну відповідальність.
1.11. Член Рахункової палати, відповідальний за проведення перевірки, визначає питання, які вимагають спеціальних знань, та надає пропозиції щодо залучення, у зв'язку з цим, на договірних засадах до проведення перевірки на будь-якій її стадії спеціалістів і експертів.
1.12. Рішення про залучення до проведення перевірки спеціалістів та експертів приймають Голова Рахункової палати чи його заступники за поданням члена Рахункової палати, відповідального за проведення перевірки.
1.13. Характер роботи спеціалістів та експертів, питання, які вони повинні дослідити, та термін надання ними висновків визначаються керівником контрольної групи суб'єкта перевірки та обумовлюються в договорі.
2. Підготовка до проведення перевірки 2.1. Підстави для проведення перевірки
2.1.1. Перевірки Рахунковою палатою проводяться планово та позапланово.
Планові перевірки проводяться на підставі річних та поточних планів роботи Рахункової палати та її Колегії, річних і поточних планів роботи департаментів та інших структурних підрозділів, які мають на це повноваження.
Позапланові перевірки включаються до плану роботи та проводяться за рішенням Колегії Рахункової палати у випадках, передбачених Законом України "Про Рахункову палату".
2.1.2. Перевірка проводиться відповідно до програми. Проект програми розробляється у департаменті або іншому структурному підрозділі Рахункової палати під керівництвом члена Рахункової палати, відповідального за проведення перевірки, на підставі затверджених планів роботи Рахункової палати, її Колегії та рішень Колегії Рахункової палати про проведення позапланових перевірок.
Програма перевірки підписується членом Рахункової палати, відповідальним за проведення перевірки, та затверджується Головою Рахункової палати, Першим заступником або заступником Голови, а в разі потреби - Колегією Рахункової палати.
2.2. Попереднє вивчення об'єктів та предмета перевірки
2.2.1. Перед складанням програми перевірки член Рахункової палати, відповідальний за її проведення, організовує попереднє вивчення об'єктів та предмета перевірки за такими питаннями:
1) предмет перевірки;
2) перелік об'єктів, які підлягають перевірці;
3) напрями діяльності кожного об'єкта перевірки;
4) джерела отримання інформації;
5) строки перевірки;
6) склад контрольної групи суб'єкта перевірки;
7) інші питання.
2.2.2. Під час попереднього вивчення об'єктів та предмета перевірки проводиться аналіз:
1) нормативно-правових актів, що стосуються предмета перевірки;
2) даних щодо бюджетних призначень та фактичних витрат з Державного бюджету України, що стосуються об'єктів та предмета перевірки;
3) фінансової та статистичної звітності, що складаються об'єктом перевірки;
4) структури об'єкта перевірки;
5) виконання об'єктом перевірки бюджетних програм та інших повноважень у частині, що стосується використання державних коштів;
6) матеріалів попередніх перевірок, проведених Рахунковою палатою з питань, які перевіряються, а також результатів перевірок, що проводилися іншими контрольними органами;
7) матеріалів засобів масової інформації.
За необхідності проводяться консультації з незалежними установами, організаціями та спеціалістами з метою виявлення досягнень у сфері, що перевіряється, і можливості їх застосування для удосконалення діяльності об'єктів перевірки.
Відповідні запити щодо отримання інформації, яка стосується об'єкта та предмета перевірки, на стадії попереднього вивчення, підписує член Рахункової палати, відповідальний за проведення перевірки.
2.2.3. Під час попереднього вивчення в межах предмета перевірки досліджуються такі питання:
1) наскільки діяльність об'єкта перевірки відповідає вимогам чинного законодавства України. Стан розроблення та прийняття на їх виконання документів, необхідних для ефективного здійснення цієї діяльності;
2) розподіл функцій, повноважень та відповідальності на кожному рівні управління об'єкта перевірки;
3) система звітності та моніторингу діяльності об'єкта перевірки з метою отримання об'єктивної та достовірної інформації про результати його діяльності;
4) процедури та заходи щодо забезпечення збереження фінансових та матеріальних ресурсів тощо.
2.3. Вимоги до програми проведення перевірки
2.3.1. За результатами попереднього вивчення членом Рахункової палати, відповідальним за проведення перевірки, складається програма перевірки.
2.3.2. Програма перевірки визначає, зокрема:
1) мету перевірки;
2) предмет перевірки;
3) перелік конкретних питань, які будуть перевірятися та обумовлюють обсяг перевірки;
4) об'єкт перевірки;
5) терміни проведення перевірки та складання акта і звіту за її результатами;
6) планові трудовитрати;
7) склад контрольної групи суб'єкта перевірки.
Якщо метою перевірки передбачено визначення ефективності використання коштів, у програмі перевірки передбачаються критерії оцінки ефективності використання державних коштів.
Якщо під час проведення перевірки виникає потреба доповнення або скорочення програми перевірки, внесення відповідних змін проводиться у порядку, передбаченому для затвердження програми. Термін проведення перевірки може бути змінений членом Рахункової палати, відповідальним за проведення перевірки.
2.3.3. Ефективність як економічна категорія може визначатися за допомогою таких елементів:
1) продуктивність - це співвідношення між випуском продукції, наданням послуг та іншими результатами діяльності розпорядника або одержувача коштів Державного бюджету України та використаними на їх виробництво матеріальними, фінансовими та трудовими ресурсами;
2) результативність - ступінь відповідності фактичних результатів діяльності розпорядника або одержувача бюджетних коштів запланованим результатам;
3) економність - досягнення розпорядником або отримувачем бюджетних коштів запланованих результатів за рахунок використання найменшого обсягу бюджетних коштів або досягнення найкращого результату за рахунок використання заданого обсягу бюджетних коштів.
За результатами перевірки оцінка ефективності використання бюджетних коштів може бути зроблена на підставі оцінки як усіх цих елементів у комплексі, так і кожного окремо або лише одного з них.
Критеріями ефективності крім тих, які визначені паспортами бюджетних програм, можуть бути також нормативно встановлені та обґрунтовані внутрішніми документами об'єкта, що перевіряється, стандарти якості роботи та контролю, на підставі яких можливо здійснити порівняльний аналіз та оцінити ступінь реалізації завдань, функцій, окремих видів діяльності, фінансових операцій об'єктами перевірки, тобто досягнутих результатів.

................
Перейти до повного тексту