1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНА ІНСПЕКЦІЯ ЯДЕРНОГО РЕГУЛЮВАННЯ УКРАЇНИ
НАКАЗ
28.12.2011 № 195
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
25 січня 2012 р.
за № 113/20426
Про затвердження Умов та порядку видачі ліцензій на провадження діяльності посадових осіб експлуатуючої організації
Відповідно до статті 9 Закону України "Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії", пункту 5 Плану заходів щодо забезпечення відкритості і доступності інформації, пов'язаної з використанням ядерної енергії, а також підвищення рівня культури ядерної безпеки в атомній енергетиці, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року № 736-р, та з метою забезпечення державного регулювання у сфері використання ядерної енергії
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Умови та порядок видачі ліцензій на провадження діяльності посадових осіб експлуатуючої організації, що додаються.
2. Департаменту з питань безпеки ядерних установок (Шевченко І.А.) забезпечити подання цього наказу в п’ятиденний строк на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Голови – Головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України Гашева М.Х.
Голова О.А. Миколайчук
ПОГОДЖЕНО:

Віце-президент
Національної академії наук України,
академік НАН України

Перший заступник Керівника
Спільного представницького органу
всеукраїнських профспілок
та профспілкових об'єднань

Перший заступник Голови
Спільного представницького органу
сторони роботодавців на національному рівні

Міністр надзвичайних ситуацій України

Перший заступник
Голови Служби безпеки України




А.Г. Наумовець




Г.В. Осовий



О.В. Мірошниченко

В. Балога


В. Хімей
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державної інспекції
ядерного регулювання України
28.12.2011 № 195
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
25 січня 2012 р.
за № 113/20426
УМОВИ ТА ПОРЯДОК
видачі ліцензій на провадження діяльності посадових осіб експлуатуючої організації
І. Загальні положення
1.1. Ці Умови та порядок розроблені відповідно до Законів України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку", "Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії", Положення про Державну інспекцію ядерного регулювання України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 403.
1.2. Ці Умови та порядок визначають вимоги до діяльності посадових осіб експлуатуючої організації, до службових обов’язків яких належить здійснення організаційно-розпорядчих функцій, пов’язаних із забезпеченням ядерної та радіаційної безпеки, а також діяльність яких може здійснюватися лише на підставі ліцензії.
1.3. У цих Умовах та порядку терміни вживаються в такому значенні:
ліцензійні вимоги - сукупність встановлених нормативно-правовими актами організаційних, кваліфікаційних та особливих вимог та умов провадження діяльності посадових осіб експлуатуючої організації зі здійснення організаційно-розпорядчих функцій, пов'язаних із забезпеченням ядерної та радіаційної безпеки;
ліцензована посадова особа - особа, що обіймає посаду, визначену організаційною структурою та штатним розписом експлуатуючої організації, та до службових обов'язків якої належить здійснення організаційно-розпорядчих функцій, пов'язаних із забезпеченням ядерної та радіаційної безпеки, а також діяльність якої може здійснюватися лише на підставі ліцензії.
Інші терміни та визначення вживаються у значеннях, наведених у Загальних положеннях безпеки атомних станцій, затверджених наказом Державного комітету ядерного регулювання від 19.11.2007 № 162, зареєстрованих у Міністерстві юстиції 25.01.2008 за № 56/14747.
1.4. Дія цих Умов та порядку поширюється на всіх учасників процесу ліцензування:
експлуатуючу організацію ядерної установки або сховища для захоронення радіоактивних відходів;
міністерства та інші уповноважені органи управління експлуатуючою організацією (далі - уповноважені органи управління експлуатуючою організацією);
Держатомрегулювання України;
посадових осіб експлуатуючої організації, до службових обов’язків яких належить здійснення організаційно-розпорядчих функцій, пов’язаних із забезпеченням ядерної та радіаційної безпеки.
1.5. До переліку посадових осіб експлуатуючої організації, діяльність яких підлягає ліцензуванню, включаються посадові особи, визначені в статті 9 Закону України "Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії".
ІІ. Організаційні вимоги
2.1. Експлуатуюча організація:
розробляє систему кваліфікаційних вимог, програму професійної підготовки, перевірки знань та підтримання кваліфікації для кожної ліцензованої посадової особи;
проводить відбір кандидатів, забезпечує їх підготовку та медичний огляд;
вносить плату за здійснення дозвільних процедур з ліцензування діяльності посадових осіб експлуатуючої організації, до службових обов'язків яких належить здійснення організаційно-розпорядчих функцій, пов'язаних із забезпеченням ядерної та радіаційної безпеки, у порядку та розмірі, встановлених законодавством;
створює умови для виконання ліцензованими посадовими особами ліцензійних вимог.
2.2. Особа, яка претендує на зайняття посади зі здійснення організаційно-розпорядчих функцій, пов’язаних із забезпеченням ядерної та радіаційної безпеки, виконання яких можливе лише на підставі ліцензії, має отримати допуск до роботи на ядерній установці або сховищі для захоронення радіоактивних відходів відповідно до Порядку проведення спеціальної перевірки для надання фізичним особам допуску до виконання особливих робіт на ядерних установках з ядерними матеріалами, радіоактивними відходами, іншими джерелами іонізуючого випромінювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.97 № 1471 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 15.03.2006 № 284).
2.3. Система відбору, підготовки посадових осіб експлуатуючої організації, до службових обов'язків яких належить здійснення організаційно-розпорядчих функцій, пов'язаних із забезпеченням ядерної та радіаційної безпеки, оцінки їх знань та підтримки кваліфікації має гарантувати рівень компетенції ліцензованих посадових осіб, необхідний для безпечної експлуатації ядерних установок або сховищ для захоронення радіоактивних відходів в умовах нормальної експлуатації, при порушенні нормальної експлуатації і аваріях.
ІІІ. Кваліфікаційні вимоги
3.1. Кваліфікаційні вимоги щодо освіти, стажу, досвіду роботи та професійної підготовки, які необхідні для здійснення організаційно-розпорядчих функцій, пов’язаних із забезпеченням ядерної та радіаційної безпеки, встановлюються у посадових інструкціях, що розробляються експлуатуючою організацією відповідно до встановленого системою управління порядку.
3.2. Кваліфікаційні вимоги до керівників та заступників керівників експлуатуючих організацій визначаються уповноваженим органом управління експлуатуючою організацією за погодженням з Держатомрегулюванням України, а для інших ліцензованих посадових осіб - посадовою інструкцією.
3.3. Експлуатуюча організація забезпечує ліцензованій посадовій особі умови для вдосконалювання її знань і навичок з питань, віднесених до її компетенції, здійснює періодичну оцінку рівня її знань, кваліфікації та якості роботи.
IV. Особливі вимоги
Ліцензовані посадові особи мають усвідомлювати необхідність дотримання культури безпеки як пріоритетного принципу здійснення діяльності відповідно до вимог розділу V Загальних положень безпеки атомних станцій, затверджених наказом Державного комітету ядерного регулювання України від 19.11.2007 № 162, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 25.01.2008 за № 56/14747.
V. Процедури ліцензування
5.1. Процес ліцензування діяльності посадових осіб експлуатуючої організації складається з таких процедур:
відбір та підготовка кандидата;
перевірка знань законодавства, норм і правил з ядерної та радіаційної безпеки в екзаменаційній комісії експлуатуючої організації, уповноваженого органу управління експлуатуючою організацією (щодо керівника та заступників керівника експлуатуючої організації) у присутності та за участю державного інспектора Держатомрегулювання України в рамках здійснення державного нагляду;
подання до Держатомрегулювання України документів на отримання ліцензії;
попередній розгляд документів у Держатомрегулюванні України;
розгляд документів та підготовка пропозицій ліцензійною комісією;
прийняття рішення про видачу або відмову у видачі ліцензії.
5.2. Відбір та підготовка кандидатів на посади в експлуатуючій організації, до службових обов'язків яких належить здійснення організаційно-розпорядчих функцій, пов'язаних із забезпеченням ядерної та радіаційної безпеки, проводиться відповідно до стандартів та процедур експлуатуючої організації та уповноваженого органу управління експлуатуючою організацією.
5.3. Професійну підготовку (навчання, тренування, стажування) кандидат проходить за індивідуальною програмою, складеною на основі типової програми для кожної визначеної експлуатуючою організацією категорії посад та узгодженою Держатомрегулюванням України.
5.4. Для отримання ліцензії експлуатуюча організація або уповноважений орган управління експлуатуючою організацією (щодо керівника та заступників керівника експлуатуючої організації) подають до Держатомрегулювання України такі документи:
заяву на отримання ліцензії, підписану керівником експлуатуючої організації або уповноваженого органу управління експлуатуючою організацією (щодо керівника та заступників керівника експлуатуючої організації) та завірену печаткою (додаток 1);
документ про внесення плати за здійснення дозвільних процедур;
засвідчену в установленому законодавством порядку копію посадової інструкції;
копії протоколів з перевірки знань та документів, що підтверджують відповідність кандидата кваліфікаційним вимогам, визначеним у його посадовій інструкції;
індивідуальну програму підготовки кандидата;
копії наказів про надання допуску до особливих робіт.
5.5. Держатомрегулювання України проводить попередній розгляд поданих документів з метою оцінки відповідності їх форми та змісту встановленим вимогам і протягом п’яти робочих днів повідомляє заявника про результати попереднього розгляду.
5.6. Для підготовки пропозицій щодо прийняття рішення про видачу, відмову у видачі, внесення змін до ліцензії, зупинення, поновлення дії, анулювання ліцензії в Держатомрегулюванні України створюється ліцензійна комісія.
Результати розгляду заяви та документів оформлюються протоколом засідання ліцензійної комісії.
5.7. Держатомрегулювання України видає ліцензію або за наявності підстав, передбачених частиною першою статті 13 Закону України "Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії", надсилає повідомлення експлуатуючій організації, уповноваженому органу управління експлуатуючою організацією (щодо керівника та заступників керівника експлуатуючої організації) обґрунтовану відмову у її видачі в триденний строк після прийняття рішення.
Рішення про відмову у видачі ліцензії, поновлення дії ліцензії оформлюється в письмовому вигляді.
5.8. Рішення про відмову у видачі ліцензії може бути оскаржене заявником до суду.
5.9. Строки розгляду заяви та документів не повинні перевищувати двох місяців з дня надходження заяви та повного пакета документів, необхідних для прийняття рішення щодо видачі ліцензії.
5.10. Ліцензія видається на бланках спеціального зразка, затвердженого Кабінетом Міністрів України. До ліцензії вноситься інформація , наведена у додатку 2 до цих Умов та порядку.
5.11. Ліцензія видається на строк не менше трьох років, її дія може бути продовжена шляхом внесення змін до ліцензії. У зв’язку зі змінами посадових обов’язків ліцензованої посадової особи та внесенням змін чи прийняттям нових норм і правил з ядерної та радіаційної безпеки до ліцензії можуть бути внесені зміни у встановленому законодавством порядку.
5.12. Ліцензія є документом персонального характеру і не може бути передана або поширена на іншу особу.
5.13. Оригінал ліцензії видається експлуатуючій організації та зберігається протягом усього періоду роботи ліцензованої посадової особи на відповідній посаді та трьох років після її звільнення (переведення).
VI. Умови ліцензії
6.1. Умовами видачі та продовження дії ліцензії на право провадження діяльності посадових осіб експлуатуючої організації, до службових обов'язків яких належить здійснення організаційно-розпорядчих функцій, пов'язаних із забезпеченням ядерної та радіаційної безпеки, є:
відповідність ліцензованої посадової особи цим вимогам;
відсутність порушень ліцензованою посадовою особою законодавства, норм і правил з ядерної та радіаційної безпеки, які призвели або могли привести до порушень експлуатаційних меж та/або умов безпечної експлуатації ядерної установки або сховища для захоронення радіоактивних відходів, підвищення ризику додаткового опромінення персоналу та населення;
дотримання принципів культури безпеки та вимог системи управління якістю при роботі на ліцензованій посаді;
систематичне вдосконалення знань та вмінь відповідно до індивідуальної програми підтримання кваліфікації;
успішне проходження в установленому законодавством порядку перевірки знань норм і правил з ядерної та радіаційної безпеки, медичного огляду.
6.2. До ліцензії можуть бути включені її додаткові умови.
VII. Умови та порядок внесення змін до ліцензії
7.1. У разі виникнення під час дії ліцензії змін у відомостях, що містяться в цій ліцензії, в тому числі у зв’язку з призначенням особи на іншу ліцензовану посаду, експлуатуюча організація або уповноважений орган управління експлуатуючою організацією (щодо керівника та заступників керівника експлуатуючої організації) протягом десяти робочих днів з дня виникнення цих обставин подають до Держатомрегулювання України заяву про внесення відповідних змін до ліцензії (додаток 3).
7.2. До заяви додаються копії засвідчених в установленому законодавством порядку документів, які підтверджують зазначені зміни, та оригінал ліцензії, до якої вносяться зміни.
7.3. Держатомрегулювання України протягом трьох робочих днів з дня надходження заяви приймає рішення про внесення змін чи про відмову. Внесення змін до ліцензії здійснюється шляхом відповідного запису в оригінал ліцензії.
VIII. Умови та порядок зупинення дії ліцензії та її анулювання
8.1. Дія ліцензії на провадження діяльності посадових осіб експлуатуючої організації може бути зупинена, а сама ліцензія анульована Держатомрегулюванням України.
8.2. Дія ліцензії зупиняється на термін не більше трьох років у випадках звільнення ліцензованої посадової особи або переведення її на посаду, робота на якій не ліцензується.
8.3. Дія ліцензії може бути зупинена у випадку порушення ліцензованою посадовою особою умов ліцензії до прийняття рішення Держатомрегулюванням України про поновлення її дії.
8.3.1. Експлуатуюча організація (уповноважений орган управління експлуатуючою організацією щодо керівника та заступників керівника експлуатуючої організації) при виявленні порушень ліцензованою посадовою особою умов ліцензії відсторонює її від виконання службових обов’язків щодо здійснення організаційно-розпорядчих функцій, пов’язаних із забезпеченням ядерної та радіаційної безпеки, виконання яких може здійснюватися лише на підставі ліцензії, та повідомляє про це Держатомрегулювання України протягом 24 годин. Повідомлення повинно містити інформацію про характер порушення умов ліцензії та про дату відсторонення.
8.3.2. Якщо порушення умов ліцензії виявлені державними інспекторами з ядерної та радіаційної безпеки, рішення про відсторонення ліцензованої посадової особи від виконання службових обов’язків щодо здійснення організаційно-розпорядчих функцій, пов’язаних із забезпеченням ядерної та радіаційної безпеки, приймають Головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України або його заступники. Про прийняте рішення протягом 24 годин письмово повідомляється експлуатуюча організація або уповноважений орган управління експлуатуючою організацією (щодо керівника та заступників керівника експлуатуючої організації).
Рішення про відсторонення посадової особи від виконання службових обов’язків щодо здійснення організаційно-розпорядчих функцій, пов’язаних із забезпеченням ядерної та радіаційної безпеки, підлягає негайному виконанню.
8.3.3. На підставі інформації, отриманої відповідно до підпунктів 8.3.1 та 8.3.2 цього пункту, експлуатуючою організацією проводиться розслідування порушення умов ліцензії ліцензованою посадовою особою. Результати розслідування надсилаються до Держатомрегулювання України.
За результатами розслідування Держатомрегулювання України приймає рішення щодо зупинення, анулювання дії ліцензії чи скасування рішення про відсторонення. У разі зупинення дії ліцензії зазначаються умови, за яких дія ліцензії поновлюється.
8.4. Умовою для поновлення дії ліцензії, зупиненої у зв'язку з порушеннями її умов, є усунення виявлених порушень у строк, зазначений у рішенні про зупинення дії ліцензії, або виконання у повному обсязі компенсуючих заходів, які узгоджуються з Держатомрегулюванням України.
8.5. Ліцензія може бути анульована при:
поданні експлуатуючою організацією (уповноваженим органом управління експлуатуючою організацією щодо керівника та заступників керівника експлуатуючої організації) відповідної заяви;
неусуненні порушень умов ліцензії у встановлений строк;
виявленні фактів подання до Держатомрегулювання України недостовірної інформації, на підставі якої була видана ліцензія;

................
Перейти до повного тексту