1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
05.12.2019 № 1021
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
03 лютого 2020 р.
за № 108/34391
Про затвердження Порядку затвердження програм навчання та інструктажів з питань пожежної безпеки, організації та контролю за їх виконанням
Відповідно до статті 40 Кодексу цивільного захисту України та пункту 16 Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444, з метою встановлення вимог щодо організації навчання з питань пожежної безпеки посадових осіб та працівників, підвищення їх рівня знань і обізнаності щодо забезпечення пожежної безпеки та зменшення кількості пожеж на об’єктах державної власності та суб’єктів господарювання
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок затвердження програм навчання та інструктажів з питань пожежної безпеки, організації та контролю за їх виконанням, що додається.
2. Управлінню взаємодії з Державною службою України з надзвичайних ситуацій Міністерства внутрішніх справ України (Скакун В.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Міністр А. Аваков
ПОГОДЖЕНО:

Перший заступник Голови
Спільного представницького органу
всеукраїнських профспілок
та профспілкових об’єднань

Керівник Секретаріату
Спільного представницького органу
сторони роботодавців на національному рівні

Голова Державної служби України
з надзвичайних ситуацій

Міністр освіти і науки України

Т.в.о. Голови
Державної регуляторної служби України





О.О. Шубін



Р. Іллічов


М. Чечоткін

Г. Новосад


О.М. Мірошніченко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
внутрішніх справ України
05 грудня 2019 року № 1021
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
03 лютого 2020 р.
за № 108/34391
ПОРЯДОК
затвердження програм навчання та інструктажів з питань пожежної безпеки, організації та контролю за їх виконанням
І. Загальні положення
1. Цей Порядок установлює механізм затвердження керівниками підприємств, установ та організацій програм спеціального навчання (пожежно-технічний мінімум) та програм навчання посадових осіб з питань пожежної безпеки (далі - програми навчання з питань пожежної безпеки), порядок організації і контролю за виконанням й дотриманням вимог, установлених програмами навчання з питань пожежної безпеки та організації проведення інструктажів з питань цивільного захисту, пожежної безпеки й дій у надзвичайних ситуаціях (далі - інструктажі).
2. Цей Порядок спрямований на реалізацію в Україні системи навчання з питань пожежної безпеки посадових осіб і працівників, підвищення їх рівня знань й обізнаності щодо забезпечення пожежної безпеки та зменшення кількості пожеж на об’єктах державної власності та суб’єктів господарювання.
3. У цьому Порядку терміни вживаються в таких значеннях:
викладач - особа з відповідним рівнем освіти в галузі знань "Цивільна безпека" (за спеціальностями "Цивільна безпека", "Пожежна безпека"), що має стаж роботи в органах та підрозділах цивільного захисту не менше ніж три роки, пройшла спеціальну підготовку на територіальних курсах, у навчально-методичних центрах цивільного захисту та безпеки життєдіяльності (далі - спеціальна підготовка) відповідно до пункту 14 Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444;
посадова особа - особа, яка постійно чи тимчасово обіймає в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, та на яку покладено завдання й обов’язки щодо забезпечення пожежної безпеки, виконання вимог законодавства у сфері пожежної безпеки;
працівники, зайняті на роботах з підвищеною пожежною небезпекою,- працівники, що здійснюють роботи в приміщеннях, будинках та зовнішніх установках з категорією щодо вибухопожежної, пожежної небезпеки А, Б, В, Аз, Бз та Вз, у вибухонебезпечних та пожежонебезпечних зонах або здійснюють електро-, газозварювальні роботи та роботи з відкритим вогнем, а також інші працівники, діяльність яких потребує додаткових знань з питань пожежної безпеки та навичок на випадок виникнення пожежі;
суб’єкт, який навчає,- юридична або фізична особа - підприємець, діяльність якої спрямована на організацію навчання та перевірки знань посадових осіб і працівників з питань пожежної безпеки.
4. Організація своєчасного проведення навчання, перевірки знань з питань пожежної безпеки та інструктажів на підприємстві, в установі та організації покладається на їх керівників, а в їхніх структурних підрозділах (цех, дільниця, лабораторія, майстерня тощо) - на керівника відповідного підрозділу.
5. Порядок проведення навчання, перевірки знань з питань пожежної безпеки та інструктажів установлюється наказом керівника підприємства, установи та організації з урахуванням вимог цього Порядку.
6. Керівники підприємств, установ та організацій складають і затверджують переліки посад, під час призначення на які особи повинні проходити навчання, перевірку знань з питань пожежної безпеки та інструктажі (із зазначенням періодичності їх проходження).
7. Допуск до роботи осіб, які не пройшли навчання, перевірку знань з питань пожежної безпеки та інструктажі, заборонено.
II. Порядок затвердження програм навчання з питань пожежної безпеки
1. Програми навчання з питань пожежної безпеки, що їх затверджують керівники підприємств, установ та організацій, мають враховувати посадові обов’язки, вид діяльності посадових осіб та працівників, галузеві особливості підприємств, установ та організацій, включати вивчення нормативних актів, що містять вимоги щодо пожежної безпеки та практичних дій із запобігання виникненню пожежі та дій під час її виникнення, зокрема щодо:
заходів пожежної безпеки на підприємстві, в установі, організації;
утримання приміщень будинків і споруд, а також територій підприємств, установ, організацій;
заходів пожежної безпеки на робочому місці;
утримання шляхів евакуації;
утримання та експлуатації інженерного обладнання (електромереж, електрообладнання, систем опалення і кондиціювання, газового обладнання тощо);
утримання та експлуатації технічних засобів протипожежного захисту (систем протипожежного захисту, засобів зв’язку й оповіщення, внутрішнього та зовнішнього протипожежного водопостачання);
проведення вогневих, фарбувальних та будівельно-монтажних робіт;
порядку оповіщення про пожежу та виклику пожежної охорони;
порядку дій під час пожежі;
засобів пожежогасіння, протипожежного устаткування та інвентарю, порядку їх використання під час пожежі;
організації роботи добровільних формувань, у тому числі добровільної пожежної охорони, місцевої пожежної охорони тощо;
заходів пожежної безпеки в побуті;
інші вимоги пожежної безпеки (з урахуванням галузевої особливості підприємств, установ та організацій).
2. Програми навчання з питань пожежної безпеки суб’єктів, які навчають, що подаються на погодження до ДСНС, розробляються відповідно до цього Порядку.
Структура програм навчання з питань пожежної безпеки включає:
пояснювальну записку, у якій визначаються загальна характеристика навчального процесу, технології навчання, його мета, обсяг часу на реалізацію програми та контроль за результатами навчання;
навчально-тематичний план з розподілом навчального часу за темами та видами занять (аудиторні, практичні, самостійні);
зміст програми, що розкриває суть кожної навчальної теми за обсягом часу, установленим навчально-тематичним планом програми;
форми підсумкового контролю (тести, співбесіди, практичні завдання);
перелік чинних нормативно-правових актів, навчальної літератури, за якими здійснюються навчання та перевірка знань з питань пожежної безпеки.
До програм навчання з питань пожежної безпеки також додаються відомості про відповідний рівень освіти і стаж роботи викладачів суб’єктів, які навчають, проходження ними спеціальної підготовки, а також наявні навчальні приміщення, іншу навчально-матеріальну базу.
3. Протягом 30 днів з дня надходження проєктів програм навчання з питань пожежної безпеки ДСНС письмово інформує суб’єкта, який навчає, про результати опрацювання та погодження цих програм.
У разі відмови надсилається інформація щодо зауважень до проєктів програм.
4. Суб’єкти, які навчають, відповідають за якість відпрацювання програм, навчально-методичне забезпечення та коригують програми відповідно до змін у законодавстві, але не рідше ніж один раз на три роки.

................
Перейти до повного тексту