1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ ПО НАГЛЯДУ ЗА ОХОРОНОЮ ПРАЦІ
Н А К А З
N 13 від 29.01.96
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
12 лютого 1996 р.
за N 63/1088
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства соціальної політики N 1231 від 27.10.2016 )
Про затвердження Типової інструкції з безпечного ведення робіт для кранівників (машиністів) портальних кранів
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 232 від 01.10.2007 )
Згідно з пунктом 4 Положення про Державний комітет України по нагляду за охороною праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 травня 1993 року N 328, та Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 16 грудня 1993 року N 128,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Типову інструкцію з безпечного ведення робіт для кранівників (машиністів) портальних кранів, що додається.
2. Зазначену Типову інструкцію ввести в дію з 1 квітня 1996 року.
3. З метою поліпшення роботи щодо запобігання нещасним випадкам і аваріям при експлуатації, ремонті та монтажі вантажопідіймальних кранів підприємствам, установам, організаціям, які є власниками кранів та які їх експлуатують, розробити з урахуванням специфіки виробництва на основі Типової інструкції і затвердити в установленому порядку виробничі інструкції для кранівників портальних кранів і видати їх цим робітникам під розписку та встановити контроль за їх виконанням.
4. Контроль за виконанням даного наказу покласти на заступника Голови комітету Штефана П.Т.
Голова Комітету С.П.Ткачук
Затверджено
наказом Державного комітету України
по нагляду за охороною праці від
29 січня 1996 року N 13
Типова інструкція
з безпечного ведення робіт для кранівників (машиністів) портальних кранів
( У Типовій інструкції слово "власник" замінено словами "суб'єкт господарювання" у відповідних відмінках; слово "робітники" замінено словом "працівники" у відповідних відмінках; слова "особою, відповідальною за безпечне проведення робіт з переміщення вантажів кранами" замінено словами "працівником, відповідальним за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами" у відповідних відмінках; слова "особі, відповідальній за утримання вантажопідіймальних кранів в справному стані" замінено словами "працівнику, відповідальному за утримання вантажопідіймальних кранів у справному стані" у відповідних відмінках згідно з Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 232 від 01.10.2007 )
1. Загальні положення
1.1. Ця Інструкція розроблена на основі Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів, затверджених наказом Держгірпромнагляду від 18.06.2007 N 132, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 09.07.2007 за N 784/14051 (далі - Правила).
( Пункт 1.1 в редакції Наказу Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 232 від 01.10.2007 )
1.2. Для керування та обслуговування портальних кранів суб'єкт господарювання зобов'язаний призначити кранівників, які мають посвідчення на право керування краном даного типу.
У випадках, передбачених інструкцією з монтажу та експлуатації крана, або, виходячи із місцевих умов експлуатації крана, суб'єкт господарювання повинен призначити помічника кранівника.
Навчання та атестація кранівників і їх помічників проводяться у порядку, встановленому Правилами.
( Пункт 1.2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 232 від 01.10.2007 )
1.3. При перебуванні крана у приватній власності обов'язки кранівника, його помічника може виконувати суб'єкт господарювання за умови, що він пройшов навчання та атестацію як кранівник у порядку, встановленому Правилами.
1.4. Для підвішування вантажу на гак крана призначаються стропальники; при призначенні двох і більше стропальників один з них призначається старшим. Стропальниками можуть бути й інші працівники (такелажники, монтажники, докери-механізатори тощо), які пройшли навчання за професією, кваліфікаційною характеристикою якої передбачено виконання робіт зі стропування вантажу.
У разі, коли кран перебуває у приватній власності, обов'язки стропальника може виконувати суб'єкт господарювання за умови, що він пройшов навчання та атестацію як стропальник у порядку, встановленому Правилами.
( Пункт 1.4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 232 від 01.10.2007 )
1.5. У випадках, коли зона, що обслуговується краном, повністю не проглядається з кабіни кранівника і відсутній радіо- або телефонний зв'язок між кранівником і стропальником, для передавання сигналів стропальника працівником, відповідальним за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами, призначається сигнальник.
( Пункт 1.5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 232 від 01.10.2007 )
1.6. Для виконання обов'язків кранівника та його помічника можуть бути призначені працівники, які досягли 18 років. Перед призначенням на роботу вони повинні пройти медичний огляд з метою визначення відповідності їх фізичного стану вимогам, що ставляться до цих професій.
1.7. Під час роботи кранівник та його помічник повинні мати при собі посвідчення на право керування краном.
1.8. Допуск до роботи кранівників та їх помічників і стропальників оформляється наказом по цеху або підприємству. Допуск кранівників до обслуговування і ремонту електроустаткування крана може бути здійснений лише з дозволу головного енергетика підприємства у порядку, встановленому Правилами безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затвердженими наказом Держнаглядохоронпраці від 09.01.98 N 4, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 10.02.98 за N 93/2533.
У випадку, коли кран перебуває у приватній власності і його обслуговування згідно з договором ведеться підприємством, що має відповідний дозвіл органів держнаглядохоронпраці, порядок допуску до роботи кранівників, їх помічників визначається договором між суб'єктом господарювання крана та підприємством, що обслуговує цей кран.
( Пункт 1.8 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 232 від 01.10.2007 )
1.9. Перед допуском до роботи кранівників та їх помічників проводиться перевірка знань Правил, інструкцій для стропальників, інструкцій заводів-виробників з експлуатації вантажопідіймальних кранів, інших нормативно-правових актів з охорони праці та нормативних документів у порядку, встановленому Типовим положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженим наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 N 15 "Про затвердження Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та Переліку робіт з підвищеною небезпекою", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.02.2005 за N 231/10511.
( Пункт 1.9 в редакції Наказу Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 232 від 01.10.2007 ) ( Пункт 1.10 вилучено на підставі Наказу Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 232 від 01.10.2007 )
( Пункт 1.11 вилучено на підставі Наказу Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 232 від 01.10.2007 )
1.10. Навчений та атестований кранівник повинен:
1.10.1. Знати виробничу інструкцію, а також інструкцію заводу-виготовлювача з монтажу та експлуатації крана, Правила експлуатації електроустановок споживачів та інші відомчі документи, що стосуються організації безпечної експлуатації портальних кранів.
1.10.2. Знати будову крана, будову і призначення його механізмів та приладів безпеки.
1.10.3. Володіти навичками, необхідними для керування механізмами крана та догляду за ним.
1.10.4. Знати фактори, що впливають на стійкість крана і причини втрати стійкості.
1.10.5. Знати асортимент і призначення мастильних матеріалів, що застосовуються для змащування частин, що труться.
1.10.6. Знати встановлений Правилами порядок обміну сигналами зі стропальниками.
1.10.7. Знати безпечні способи стропування і зачіплювання вантажів.
1.10.8. Уміти визначати придатність до роботи канатів, знімних вантажозахоплювальних пристроїв (стропів, траверс, захватів тощо) і тари.
1.10.9. Знати встановлений Правилами порядок проведення робіт краном поблизу ліній електропередачі (далі - ЛЕП).
1.10.10. Знати прийоми звільнення від дії струму осіб, які потрапили під напругу, і способи надання їм першої допомоги.
1.11. Кранівник контролює роботу свого помічника і стропальника, відповідає за дії учня, що проходить у нього стажування, і за порушення вказівок щодо керування та обслуговування крана, викладених у виробничій інструкції та інструкції заводу-виготовлювача.
2. Обов'язки кранівника перед пуском крана в роботу
2.1. Перед тим як стати до роботи, кранівник повинен пересвідчитись у справності всіх механізмів, металоконструкцій та інших частин крана, а також у стані кранової колії. Для цього кранівник повинен:
2.1.1. Оглянути механізми крана, гальма, їх кріплення, а також ходову частину, тягові та буферні пристрої.
2.1.2. Перевірити наявність і справність огорож механізмів.
2.1.3. Перевірити мащення передач, підшипників і канатів, а також стан мастильних пристосувань і сальників.
2.1.4. Оглянути у доступних місцях металоконструкції крана, стріли та елементи її підвіски (канати, розтяжки, блоки, серги тощо).
2.1.5. Оглянути в доступних місцях стан канатів та їх кріплення на барабані, стрілі, грейфері, а також укладку канатів у рівчаках блоків і барабанів.
2.1.6. Оглянути гак та його кріплення в обоймі, грейфер, спредер або вантажопідіймальний магніт, а також ланцюги і кільця його підвіски.
2.1.7. Перевірити справність рейкових захватів, тупикових упорів і вимикаючих лінійок кінцевих вимикачів механізму пересування, а також доступність до електричної колонки вмикання крана.
2.1.8. Перевірити комплектність противаги і надійність її кріплення.
2.1.9. Перевірити наявність і справність приладів і пристроїв безпеки на крані (обмежувачі вантажопідіймальності або вантажного моменту, висоти підіймання гака, підіймання і опускання стріли, механізму пересування, повороту; покажчик вантажопідіймальності, анемометр тощо), гальмові електромагніти, сигнальні пристрої, електричний захист.
2.1.10. Перевірити справність освітлення крана.
2.1.11. Провести зовнішній огляд (без зняття кожухів і розбирання) електричних апаратів (рубильників, контакторів, пускових опорів, кінцевих вимикачів), а також оглянути кільця і колектори електричних машин, їх щітки і кабелі живлення.
2.1.12. Перевірити наявність в кабіні та інших місцях розміщення електроустаткування діелектричних килимків.
2.2. Кранівник разом із стропальником повинен перевірити справність знімних вантажозахоплювальних пристроїв і тари, наявність на них клейм або бірок із позначенням вантажопідіймальності, дати випробування і номера, а на тарі - також власної маси і її призначення.
2.3. При прийманні працюючого крана його огляд треба проводити разом із кранівником, який здає зміну. Для огляду крана адміністрація підприємства або цеху зобов'язана надати на початку зміни необхідний час.
2.4. Огляд крана повинен здійснюватися тільки при непрацюючих механізмах і вимкнутому рубильнику в кабіні кранівника і машинному приміщенні. Огляд гнучкого кабелю живлення повинен виконуватись при вимкнутому рубильнику на колонці.
2.5. При огляді крана кранівник повинен користуватися переносною лампою з напругою, що не перевищує 42 В.
2.6. Після огляду, перед пуском крана в роботу, кранівник повинен установити штурвали й рукоятки всіх контролерів у нульове положення і лише після цього ввімкнути головний автомат.
2.7. Після ввімкнення головного автомата перевірити роботу кнопки аварійного вимкнення, яка знаходиться на пульті управління, і тільки переконавшись в її справності, почати випробування механізмів крана.
2.8. Після огляду, перед початком роботи, кранівник зобов'язаний випробувати всі механізми крана на холостому ходу та перевірити при цьому справність дії:
2.8.1. Механізмів крана та електричної апаратури.
2.8.2. Приладів і пристроїв безпеки, які є на крані. Перевірка справності дії обмежувача вантажопідіймальності (вантажного моменту) здійснюється за допомогою контрольного вантажу в строки, установлені інструкцією заводу-виготовлювача крана, з відміткою про це у вахтовому журналі. За відсутності таких вказівок в інструкції заводу-виготовлювача строки перевірки встановлюються суб'єктом господарювання крана.
2.8.3. Гальм.
2.8.4. Покажчика вильоту стріли.
2.9. При виявленні під час огляду та випробування крана несправностей чи недоліків, які перешкоджають безпечній роботі, і неможливості їх усунення своїми силами, кранівник не повинен ставати до роботи і доповісти про це працівнику, відповідальному за утримання вантажопідіймальних кранів у справному стані, й проінформувати працівника, відповідального за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами.
( Пункт 2.9 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 232 від 01.10.2007 )
2.10. Кранівник не повинен ставати до роботи на крані у разі наявності таких несправностей:
2.10.1. Тріщин або деформацій в металоконструкціях крана, послаблень болтових з'єднань в місцях роз'ємних стиків.
2.10.2. Тріщин в елементах підвіски стріли (сергах, тягах), відсутності шплінтів і затискачів у місцях кріплення канатів або ослабленні їх кріплення.
2.10.3. Стріловий і вантажний канати мають кількість обривів дротин та поверхневе спрацювання, що перевищує встановлені Правилами норми, обірвану сталку чи місцеве пошкодження (норми бракування канатів вантажопідіймальних кранів викладені в додатку N 10 до Правил).
2.10.4. Механізми підіймання вантажу або зміни вильоту мають дефекти (несправності), що загрожують безпеці при роботі крана.
2.10.5. Деталі гальма механізму підіймання вантажу або стріли мають дефекти.
2.10.6. Гак має зношення в зіві, що перевищує 10% первісної висоти перерізу або пошкоджене кріплення гака в обоймі.
2.10.7. Несправні або відсутні передбачені паспортом крана або інструкцією заводу-виготовлювача з експлуатації крана прилади та пристрої безпеки, гальмові електромагніти, сигнальні пристрої, електричний захист.
2.10.8. Відсутня огорожа механізмів або голих струмоведучих частин електроустаткування, а також відсутнє або пошкоджене заземлення.
2.10.9. Несправні кранові колії.
2.10.10. Пошкоджені або відсутні протиугонні захвати і тупикові упори.
2.10.11. Несправне освітлення.
2.10.12. Відсутні пломби на обмежувачі вантажопідіймальності (вантажного моменту).
2.10.13. Забруднене скло кабіни кранівника та несправні склоочищувачі.
2.10.14. Виявлені інші несправності, за наявності яких у відповідності з вимогами інструкції заводу-виготовлювача з монтажу та експлуатації крана його робота не повинна допускатися до усунення цих несправностей.
2.11. Для усунення несправностей електроустаткування, підключення портального крана до джерела живлення, заміни плавких уставок (запобіжників), підключення електронагрівача кранівник зобов'язаний викликати електромонтера. Виконувати ці роботи кранівнику забороняється.
2.12. Здійснивши приймання крана, кранівник робить відповідний запис у вахтовому журналі про результати огляду і після одержання завдання від працівника, відповідального за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами, стає до роботи.
2.13. Кранівник зобов'язаний до початку роботи перевірити наявність посвідчення на право проведення робіт у стропальника, якщо стропальник уперше стає до роботи з ним. Якщо для стропування вантажів призначені працівники, які не мають посвідчення стропальника, то кранівник не повинен ставати до роботи.
2.14. До початку роботи кранівник зобов'язаний пересвідчитися в достатній освітленості робочої зони. При недостатньому освітленні, сильному снігопаді або тумані кранівник, не починаючи роботу, повинен сповістити про це працівника, відповідального за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами.
2.15. При виявленні на порталі, поворотному крузі, перехідних містках або інших ділянках крана сторонніх предметів, кранівник повинен прибрати їх або закріпити. В зимовий час він повинен очистити проходи по трапах, настилах, перехідних містках від снігу та льоду, попередивши заздалегідь про це стропальників.
2.16. Підійматися на кран та спускатися з крана необхідно тільки по справному трапу або драбині, не маючи в руках, кишенях або за поясом будь-яких предметів. Інструмент, вахтовий журнал і ключ повинні знаходитися у спеціальній сумці, підвішеній на ремені.
3. Обов'язки кранівника під час роботи
3.1. Кранівник портального крана під час роботи зобов'язаний:
3.1.1. Пуск і гальмування всіх механізмів крана виконувати плавно, без ривків та поштовхів, працювати уважно й не відвертати увагу від керування краном.
3.1.2. Перш, ніж виконувати будь-який рух крана, пересвідчитися, що цьому рухові не перешкоджають частини пароплавів, вагонів, сусідні крани і укладені вантажі.
3.1.3. Виконувати роботу тільки за вказівкою працівника, відповідального за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами.

................
Перейти до повного тексту