- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
СЛУЖБА БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
26 січня 2007 р.
за N 62/13329
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Служби безпеки
N 1112 від 25.06.2018 )
Про затвердження Положення про продовольче забезпечення в системі Служби безпеки України на мирний час
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Служби
безпеки
N 301 від 20.04.2007
N 155 від 03.03.2008 )
( У тексті наказу слова "Адміністративно-господарське
управління" в усіх відмінках замінено словами "Департамент
господарського забезпечення" у відповідному відмінку
згідно з Наказом Служби безпеки
N 155
від 03.03.2008 )
Відповідно до статті
10 Закону України
"Про Службу безпеки України", постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2002
N 426 "Про норми харчування військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань та осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту" та з метою впорядкування продовольчого забезпечення в системі Служби безпеки України на мирний час
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про продовольче забезпечення в системі Служби безпеки України на мирний час, що додається.
2. Начальникам органів, підрозділів, закладів Служби безпеки України організувати продовольче забезпечення відповідно до норм цього Положення.
3. Начальнику Департаменту господарського забезпечення Служби безпеки України забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на начальників Департаменту господарського забезпечення та Фінансово-економічної служби Служби безпеки України.
5. З наказом ознайомити особовий склад Служби безпеки України в частині, що стосується.
Т.в.о. Голови Служби | В.Наливайченко |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Служби безпеки України
22.12.2006 N 809
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
26 січня 2007 р.
за N 62/13329
ПОЛОЖЕННЯ
про продовольче забезпечення в системі Служби безпеки України на мирний час
( У тексті Положення слова "Адміністративно-господарське управління" та "адміністративно-господарські підрозділи" в усіх відмінках замінено словами "Департамент господарського забезпечення" та "підрозділи господарського забезпечення" у відповідних відмінках згідно з Наказом Служби безпеки
N 155 від 03.03.2008 )
( У тексті Положення абревіатуру "АГУ" замінено абревіатурою "ДГЗ" згідно з Наказом Служби безпеки
N 155 від 03.03.2008 )
1. Основні положення
1.1. Це Положення визначає завдання, організацію та порядок продовольчого забезпечення в системі Служби безпеки України на мирний час.
1.2. Основними завданнями продовольчого забезпечення є забезпечення підрозділів Центрального управління Служби безпеки України, регіональних органів, органів військової контррозвідки, а також навчальних, наукових, науково-дослідних та інших закладів, установ, організацій Служби безпеки України (далі - органи, підрозділи, заклади) продовольством, технікою та майном продовольчого призначення (далі - техніка та майно), а також організація харчування військовослужбовців та інших категорій осіб, які у встановленому порядку мають право на таке забезпечення (далі - військовослужбовці та інші особи), відповідно до визначених норм.
1.3. Продовольче забезпечення включає:
обрахування потреби, закупівлю, заготівлю, зберігання продовольства, техніки та майна;
планування та забезпечення продовольством, технікою та майном, а також організацію ремонту техніки та майна;
організацію харчування особового складу;
обрахування потреби у коштах на закупівлю та заготівлю продовольства, техніки та майна, на виплату грошової компенсації замість норм харчування, ремонт техніки та майна;
розробку норм харчування для військовослужбовців Служби безпеки України та норм забезпечення підрозділів технікою та майном;
розробку норм годування тварин, які включені до штату;
організацію і ведення обліку, звітності та контролю за напрямом діяльності.
1.4. Продовольче забезпечення здійснюють:
у підрозділах Центрального управління Служби безпеки України - Департамент господарського забезпечення Служби безпеки України (далі - ДГЗ);
в органах, підрозділах та закладах - їх підрозділи господарського забезпечення.
Органи, підрозділи, заклади, які самостійно не ведуть господарство, зараховуються на продовольче забезпечення в порядку відповідно до чинного законодавства.
Органи, підрозділи, заклади, які заново утворюються, зараховуються на продовольче забезпечення на підставі наказу Голови Служби безпеки України.
1.5. Забезпечення Служби безпеки України продовольством, технікою та майном здійснюється за схемою:
ДГЗ - підрозділи господарського забезпечення - підрозділ - військовослужбовець.
1.6. Розміри поточних запасів продовольства визначаються з урахуванням їх призначення, особливостей розташування (дислокації) підрозділів (умов підвозу, завдань, які виконуються).
1.7. ДГЗ має право давати роз'яснення з питань продовольчого забезпечення та здійснювати контроль за їх виконанням.
Проекти наказів, які містять питання продовольчого забезпечення Служби безпеки України, узгоджуються з ДГЗ.
1.8. Органи, підрозділи, заклади, які ліквідовуються, зобов'язані:
здати зайве продовольство, техніку та майно, книжки атестатів;
надати до ДГЗ остаточний звіт про продовольство, тару, бланки суворого обліку із зазначенням їх реєстраційних номерів, звіт про наявність техніки та майна.
Після перевірки поданих документів ДГЗ знімає підрозділ з продовольчого забезпечення і видає йому атестат (на продовольство, тару, техніку та майно).
1.9. Військовослужбовці зараховуються (виключаються) на продовольче забезпечення наказом керівника органу, підрозділу, закладу, який має право видавати накази по особовому складу.
Підставою для видання наказу про зарахування (виключення) на продовольче забезпечення є атестат на продовольство, а також припис або посвідчення про відрядження або відпускний квиток військовослужбовця.
Атестат на продовольство є документом, який засвідчує, до якого числа і за якими нормами військовослужбовець або підрозділ забезпечені харчуванням (грошовою компенсацією замість норми харчування, загальновійськовим набором сухих продуктів).
Атестат дає право військовослужбовцю, підрозділу на отримання харчування або грошової компенсації замість норми харчування, або загальновійськового набору сухих продуктів як на новому місці служби військовослужбовця, так і під час перебування у службовому відрядженні, у відпустці і на стаціонарному лікуванні у закладах охорони здоров'я Служби безпеки України.
У разі втрати атестата на продовольство військовослужбовці зараховуються на продовольче забезпечення наказом керівника органу, підрозділу, закладу на підставі їх рапорту, у якому вказується причина відсутності атестата, до якого числа і за якими нормами харчування вони були забезпечені продовольством (грошовою компенсацією, загальновійськовим набором сухих продуктів), і акта, який складається комісією у двох примірниках під керівництвом представника підрозділу роботи з особовим складом підрозділу. Складений акт затверджується керівником органу, підрозділу, закладу та скріплюється гербовою печаткою. Одночасно перший примірник акта із запитом на дублікат атестата надсилається до органу, підрозділу, закладу, яким видано атестат на продовольство.
Протягом доби з дня отримання запиту та першого примірника акта орган, підрозділ, заклад повинен відправити дублікат атестата на продовольство. У разі відсутності першого примірника акта дублікат атестата на продовольство не видається. У разі встановлення факту зловживання з атестатом на продовольство (приховування атестата, його знищення тощо), невідповідності даних рапорту військовослужбовця і даних дубліката атестата на продовольство, виявлених фактів перевитрати норм харчування особи несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.
1.10. Військовослужбовці офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, у разі призначення до складу добового наряду, а військовослужбовці рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, крім того, під час перебування в таборах для відпрацювання завдань з бойової (навчально-бойової) підготовки зараховуються на продовольче забезпечення наказом керівника органу, підрозділу, закладу, при цьому атестат на продовольство не виписується.
Військовослужбовцям офіцерського складу кадрової служби, військовослужбовцям військової служби за контрактом, які прибули в медичні центри, санаторії і будинки відпочинку за путівками, оплаченими повністю або частково, а також на лікування у заклади охорони здоров'я Служби безпеки України атестат на продовольство не надається.
Військовослужбовці та інші особи, які вперше набули право на продовольче забезпечення за рахунок держави, зараховуються на продовольче забезпечення без атестата.
Без атестата на продовольство зараховуються також військовослужбовці та інші особи, доставлені в заклади охорони здоров'я Служби безпеки України внаслідок захворювань (травми, отруєння, інфекційні хвороби тощо).
У цих випадках заклад охорони здоров'я Служби безпеки України зобов'язаний витребувати атестат на продовольство з відповідного органу, підрозділу, закладу, а останній - протягом доби надіслати його до закладу охорони здоров'я Служби безпеки України.
1.11. Військовослужбовці та інші особи, які мають право на одержання встановлених норм харчування за рахунок держави у вигляді гарячої їжі, у разі вибуття у відрядження, на лікування тощо знімаються з продовольчого забезпечення з будь-якого приймання їжі (сніданку, обіду або вечері), залежно від часу вибуття, на підставі наказу про вибуття з видачею атестата на продовольство.
При звільненні (виключенні зі списків особового складу органу, підрозділу, закладу) військовослужбовців та інших осіб вони забезпечуються харчуванням до дня виключення їх зі списків особового складу.
У разі вибуття військовослужбовців у складі команди (підрозділу) атестат на продовольство виписується один на всю команду (підрозділ).
До атестата додається список військовослужбовців, який підписується тими самими посадовими особами, що й атестат, а також старшим команди (підрозділу), що вибуває, і завіряється гербовою печаткою.
1.12. Військовослужбовцям строкової військової служби, які звільняються в запас, атестат на продовольство не видається, а про забезпечення їх харчуванням (загальновійськовим набором сухих продуктів або грошовою компенсацією) робиться запис у приписі.
2. Забезпечення військовослужбовців та інших осіб Служби безпеки України продовольством
2.1. Забезпечення військовослужбовців та інших осіб Служби безпеки України продовольством здійснюється відповідно до Норм харчування військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002
N 426 (далі - Норми харчування).
2.2. Нормами харчування визначені асортимент та кількість продовольства, яке відпускається для харчування однієї людини на добу. Норми харчування діляться на основні (норми N 1-6, 9), додаткові (норми N 7, 8), сухі і бортові пайки (раціони) (норми N 10-14). У примітках до норм передбачені додаткові продукти, які видаються відповідним категоріям військовослужбовців та іншим особам, які пойменовані в цих примітках.
2.3. У Службі безпеки України забезпечення харчуванням військовослужбовців та інших осіб за встановленими нормами харчування здійснюється за рахунок держави у межах встановлених обсягів бюджетних призначень на вказані цілі.
Військовослужбовцям та іншим особам норми харчування видаються через відповідні їдальні або замість установлених норм харчування (основні й додаткові продукти) виплачується грошова компенсація у розмірі вартості цих норм.
2.4. Курсанти військових навчальних закладів, а також курсанти підрозділів у складі вищих навчальних закладів (далі - курсанти військових навчальних закладів) за весь період навчання (до отримання навчальним закладом наказу про присвоєння офіцерського звання) до дня їх випуску забезпечуються безкоштовним харчуванням або грошовою компенсацією замість нього. Списки на виплату грошової компенсації щомісячно на наступний місяць оголошуються наказом керівника військового навчального закладу на підставі особистих рапортів курсантів військових навчальних закладів. Виплата грошової компенсації повинна здійснюватися на підставі наказу у поточному місяці за минулий місяць.
2.5. Виплата встановленої вартості норм харчування за час відпустки військовослужбовцям строкової військової служби, курсантам військових навчальних закладів не проводиться, крім військовослужбовців строкової військової служби і курсантів військових навчальних закладів з числа сиріт, осіб, позбавлених батьківського піклування, або в яких один із батьків загинув при виконанні обов'язків військової служби, а також під час перебування зазначеної категорії громадян у відпустці у зв'язку з хворобою.
2.6. Військовослужбовцям строкової військової служби, які мають право на отримання норм харчування за рахунок держави, на шлях прямування до місця проведення відпустки і назад виплачується грошова компенсація або видається загальновійськовий набір сухих продуктів.
Грошова компенсація замість норм харчування на шлях прямування військовослужбовцям строкової служби виплачується за місцем служби військовослужбовця. При цьому загальний час перебування у дорозі, за який нараховується грошова компенсація замість норм харчування, не повинен перевищувати строку, обчисленого з розрахунку норм пересування (з урахуванням пересадок) на добу в установленому порядку.
Час перебування в дорозі обчислюється як повна доба, при цьому час понад 6 годин уважається повною добою.
2.7. За час, що минув, продукти згідно з нормами харчування не видаються, грошова компенсація може виплачуватися за термін, що не перевищує загального строку позовної давності відповідно до чинного законодавства.
2.8. Військовослужбовці та інші особи мають право на одержання тільки однієї норми харчування. Військовослужбовцям, які мають право на отримання норм харчування за рахунок держави, за час перебування на лікуванні у військових і цивільних медичних закладах, у тому числі за час перебування в санаторіях та будинках відпочинку за путівками, наданими за рахунок держави, норми харчування за місцем служби не видаються.
2.9. Військовослужбовці, продовольче забезпечення яких здійснюється на підставі міждержавних угод України (у складі підрозділів міжнародних миротворчих сил, перебування у службовому відрядженні тощо), забезпечуються продовольством за нормами та в порядку, визначеними цими угодами.
2.10. Грошова компенсація замість норм харчування за окреме приймання їжі при триразовому харчуванні не виплачується.
2.11. Військовослужбовцям строкової військової служби, курсантам військових навчальних закладів, які мають зріст 190 см і вище, дозволяється видавати додаткове харчування в розмірі половини норми, передбаченої для них. Додаткове харчування призначається наказом керівника органу, підрозділу, закладу за висновками військово-лікарської комісії на термін не більше трьох місяців. У разі потреби видача додаткового харчування зазначеним особам може бути продовжена на підставі рішення військово-лікарської комісії.
2.12. Слухачі військових навчальних закладів, які не мають права на отримання встановлених норм харчування, можуть забезпечуватися через їдальні військових навчальних закладів за плату з розрахунку вартості норм харчування.
3. Планування й організація забезпечення продовольством і продуктами сезонної заготівлі
3.1. Забезпечення органів, підрозділів, закладів продовольством здійснюється згідно з планами забезпечення. Плани забезпечення складаються:
ДГЗ - у цілому щодо Служби безпеки України;
підрозділами господарського забезпечення органів, підрозділів, закладів - на потреби цих органів, підрозділів, закладів.
3.2. Розрахунок потреби та забезпеченості продовольством складається на планований період.
Періодичність, методика, порядок і строки складання планів (розрахунків потреби) забезпечення визначаються ДГЗ.
3.3. Вихідними даними для складання планів забезпечення продовольством є:
чисельність особового складу за списком на початок планованого періоду;
норми харчування та додаткові продукти відповідно до кожної норми;
чисельність за списком і норми годування штатних тварин;
організаційні заходи, проведення яких передбачається у планованому періоді;
кількість добової видачі за нормами харчування, замість якої виплачується грошова компенсація;
розміри встановлених перехідних запасів продовольства;
обсяги поставок продовольства;
фактична кількість продовольства на початок планованого періоду;
кількість і найменування продовольства, зекономленого за попередній період;
кількість продовольства для заміни одних продуктів іншими при харчуванні;
кількість продовольства, яке необхідно освіжити та закласти на довгострокове зберігання;
кількість продовольства, яке витрачається на переробку;
норми природних втрат продовольства під час транспортування, переробки і зберігання;
повідомлення про централізовані постачання продовольства.
3.4. Повідомлення органів, підрозділів, закладів про обсяги поставок продовольства надається ДГЗ.
До отримання повідомлень про обсяги поставок продовольства його відпуск проводиться в межах обсягів попереднього періоду.
3.5. Підрозділи господарського забезпечення після отримання повідомлення про обсяги поставок продовольства планують проведення закупівель продовольства.
3.6. Закупівля продовольства здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства.
3.7. Коригування плану забезпечення на планований період може проводитися у разі зміни чисельності за списком, норм харчування та проведення раніше не передбачених організаційних заходів.
3.8. Для відпрацювання плану забезпечення продовольством Служби безпеки України на наступний рік підрозділи господарського забезпечення до 10 лютого поточного року подають до ДГЗ заявки на потребу продовольства на наступний рік.
3.9. ДГЗ на підставі заявок складає план забезпечення.
3.10. До продуктів сезонної заготівлі, які надходять для забезпечення, належать картопля, овочі і фрукти у свіжому та переробленому вигляді.
3.11. Потреба в продуктах сезонної заготівлі обчислюється з урахуванням потреб забезпечення підрозділів протягом року до нового урожаю.
3.12. Розподіл обсягів поставок на продукти сезонної заготівлі здійснюється за річною заявкою. Порядок складання та строки подання заявки встановлюються ДГЗ.
3.13. Після отримання від ДГЗ повідомлення про обсяги поставок продуктів сезонної заготівлі підрозділи господарського забезпечення складають план забезпечення продуктами сезонної заготівлі за підпорядковані та прикріплені на продовольче забезпечення органи, підрозділи, заклади.
3.14. Залежно від місцевих умов до початку масового збирання урожаю на поточне забезпечення органів, підрозділів та закладів дозволяється закуповувати до 20 % від річної потреби ранню картоплю та овочі, вирощені на відкритому ґрунті.
3.15. Заготовлені картоплю і овочі забороняється залишати на зберігання у постачальника.
3.16. Для поліпшення харчування хворих, які перебувають на лікуванні в закладах охорони здоров'я Служби безпеки України, дозволяється їх забезпечувати через їдальні (у межах норм харчування) зеленню у зимово-весняний період та огірками у весняно-літній період за рахунок закупівлі в організаціях системи торгівлі, у спеціалізованих теплично-парникових господарствах, на ринках, у кооперативних та інших організаціях на суму, яка не перевищує 20 % загальної вартості належної їм норми харчування.
4. Планування і організація забезпечення технікою та майном
4.1. До техніки належать:
4.1.1. Польові технічні засоби:
технічні засоби для приготування і транспортування їжі в польових умовах (кухні автомобільні, причіпні, переносні, газові, кухні-їдальні пересувні, плити причіпні і переносні, їдальні автомобільні й причіпні, кип'ятильники переносні, термоси, термоси-ящики та інше);
технічні засоби підвезення продовольства й води (авторефрижератори, причепи-рефрижератори, автофургони й причепи-фургони хлібні, ізотермічні і комбіновані, причепи-склади, причепи-контейнери, автоводоцистерни, причепи-цистерни для води, цистерни переносні для води та інше).
4.1.2. Польові ремонтні засоби:
ремонтні майстерні техніки;
майстерні з ремонту холодильного і технологічного обладнання.
4.1.3. Технологічне обладнання їдалень:
механічне (універсальні кухонні машини, машини для чищення картоплі, для нарізання овочів, шинкувальні машини, м'ясорубки, машини для формування і панірування котлет, хліборізки, рибочистки, збивальні машини, машини для миття посуду та інше);
теплове (плити, котли стравоварильні, сковороди і фритюрниці електричні, шафи жарові й пекарські, кип'ятильники та інше).
4.1.4. Холодильне обладнання їдалень і продовольчих складів (шафи і камери холодильні, побутові холодильники, вітрини-прилавки, холодильні агрегати та інше).
4.1.5. Ваговимірювальні прилади (ваги настільні, товарні, гирі та інше).
4.2. До майна належать:
столово-кухонний посуд та інвентар;
немеханічне обладнання їдалень і продовольчих складів, хлібозаводів (лінії самообслуговування, столи, ванни виробничі, стелажі для посуду, візки для підвезення готової їжі і збирання посуду та інше);
спеціальні намети і брезенти для укриття продовольства, техніки та майна, а також скатерки, клейонки, серветки;
запасні частини, матеріали, пристрої, інструменти і приладдя для експлуатації і ремонту техніки;
тара всіх видів, стелажі, піддони і контейнери;
книги і бланки обліку та звітності, плакати та інша документація.
4.3. Норми забезпечення технікою та майном, їх розподіл за категоріями, порядок експлуатації і ремонту, строки експлуатації встановлюються згідно з чинним законодавством. Строки експлуатації на польові технічні засоби не встановлюються, а використовуються до повного їх зносу з урахуванням ремонтного циклу.
Технічне обслуговування і поточний ремонт техніки проводяться особовим складом, що безпосередньо експлуатує цю техніку.
4.4. За технічний стан, готовність техніки до використання, організацію її технічного обслуговування і ремонту відповідає керівник органу, підрозділу, закладу та начальник підрозділу господарського забезпечення.
4.5. Забезпечення паровими, електричними, газовими казанами для приготування їжі незалежно від їх ємності здійснюється ДГЗ. Їдальні, що заново будуються, технологічним та немеханічним обладнанням забезпечуються будівельними організаціями відповідно до договорів, а заміна такого у разі непридатності - ДГЗ.
4.6. Розміщення замовлень на виготовлення і поставку техніки та майна здійснюється централізовано відповідно до вимог чинного законодавства. Деякі види техніки та майна з дозволу ДГЗ можуть бути придбані (виготовлені) на місці знаходження підрозділу.
4.7. Забезпечення органів, підрозділів, закладів технікою і майном здійснюється за планами забезпечення, які складаються:
ДГЗ - у цілому щодо Служби безпеки України;
підрозділами господарського забезпечення - на потреби органів, закладів, підрозділів.
Вихідними даними для складання планів забезпечення технікою та майном є:
норми забезпечення;
штатна чисельність;
перехідні запаси;
наявність техніки та майна згідно з обліком і їх якісний стан з урахуванням строків експлуатації на початок планового періоду.
5. Одержання і відпускання продовольства, техніки та майна
5.1. Продовольство, техніку та майно органи, підрозділи, заклади можуть одержувати:
від інших органів, підрозділів, закладів;
від постачальників різних форм власності.
5.2. Документами, які дають право на відпуск продовольства, техніки та майна, є наряди, рознарядки, розрахунки-наряди або письмовий дозвіл начальника ДГЗ з подальшою випискою наряду або рознарядки.
5.3. Документом, який дає право на одержання продовольства, техніки та майна органом, підрозділом, закладом, є довіреність.
5.4. Передача продовольства, техніки та майна з одного органу, підрозділу, закладу до іншого проводиться з письмового дозволу начальника ДГЗ.
5.5. Представник органу, підрозділу, закладу при одержанні продовольства, техніки та майна зобов'язаний:
перевірити вагу та якість продовольства, а також тару та майно, яке приймається;
перевірити наявність на м'ясних тушах клейм ветеринарно-санітарного нагляду, що засвідчують придатність м'яса для харчування особового складу, і категорію вгодованості;
перевірити технічний стан техніки, який повинен відповідати стану, зазначеному в документах, стан і комплектність належного до неї приладдя, інструменту, запасних частин, експлуатаційної документації;
стежити за правильністю укладення і кріплення вантажу під час його завантаження;
вручати у разі підвезення продовольства, техніки та майна кількома автомашинами особам, що супроводжують, або водію кожної автомашини супровідний лист.
5.6. У разі доставки продовольства за місцем знаходження органу, підрозділу, закладу на продукти тваринного походження видається ветеринарне свідоцтво встановленого зразка.
5.7. Продовольство під час приймання перевіряється шляхом зважування або перерахування поштучно, у тому числі й продовольство в мішках, розфасоване стандартними вагами. Техніка служби продовольчого забезпечення перевіряється на наявність експлуатаційної документації, правильність її оформлення, технічний стан і укомплектованість.
5.8. Продовольство, техніка та майно, що надійшли до органу, підрозділу, закладу, в усіх випадках приймаються комісією відповідно до чинних нормативних документів та укладених договорів.
5.9. У разі відвантаження постачальником одержувачу незапланованих вантажів або вантажів, які не відповідають за якістю вимогам нормативних актів, вони повертаються постачальнику в установленому порядку.
5.10. Продовольство підвозиться органам, підрозділам, закладам спеціальним транспортом. На весь спеціальний транспорт, а також на причепи, контейнери або спеціально обладнані ящики, призначені для підвезення продовольства, оформляється санітарний паспорт на транспорт органу, підрозділу, закладу, призначений для перевезення продуктів, які швидко псуються, і хліба (додаток 1). У транспорт і ящики, на які немає цих санітарних паспортів, продовольство не відпускається. Одержання і видача продовольства проводиться у чистому спецодязі. Використання не підготовленого в санітарному відношенні транспорту для підвезення продовольства забороняється.
5.11. Продукти, які швидко псуються, підвозяться рефрижераторами, ізотермічними і комбінованими транспортними засобами.
Для підвезення хліба використовуються спеціально обладнані автофургони. Підвезення хліба, м'яса й риби в кількості, що не потребує спеціального транспорту, дозволяється у спеціально обладнаних ящиках зі щільними кришками.
5.12. У разі закінчення строку придатності харчового продукту до споживання, порушення умов зберігання, зміни якісних властивостей продукт підлягає вилученню з обігу.
Вилучені з обігу харчові продукти підлягають відповідній державній санітарно-гігієнічній, ветеринарно-санітарній і товарній експертизі для визначення шляхів їх подальшого використання, утилізації або знищення у порядку, визначеному законодавством України.
Якщо в результаті зазначених експертиз буде встановлено, що вилучені харчові продукти відповідають установленим для них вимогами якості та безпеки, у порядку, визначеному чинним законодавством, дозволяється їх використання за призначенням.
У разі вилучення з обігу харчових продуктів призначається розслідування, за результатами якого приймаються відповідні рішення.
6. Організація зберігання продовольства, техніки та майна
6.1. Зберігання продовольства, техніки та майна організовується на продовольчих складах.
До продовольчих складів належать продовольчі склади органів, підрозділів, закладів.
Робота продовольчих складів здійснюється в установленому порядку.
6.2. Для зберігання продовольства, техніки та майна на продовольчих складах обладнуються універсальні й спеціалізовані сховища (навіси).
До спеціалізованих сховищ належать: стаціонарні холодильники, овочесховища, сховища для зберігання олії, пункти для квашення та засолювання овочів і фруктів.
Усі сховища повинні забезпечувати надійне зберігання продовольства, техніки та майна, їх правильне розміщення і використання засобів механізації вантажно-розвантажувальних робіт.
6.3. На продовольчому складі повинні бути:
основне сховище;
сховище для олії, солоних огірків і помідорів;
овочесховище для зберігання свіжих картоплі і овочів;
квасильно-засолювальний пункт;
холодильник з відділеннями для м'яса, свіжої риби та інших продуктів, які швидко псуються;
сховище для техніки служби продовольчого забезпечення;
навіси для перебирання і просушування картоплі й переробки овочів, зберігання дерев'яної тари.
Продовольчі склади будуються за типовими проектами.
Вимушені відхилення від типових проектів, будівельних норм та правил узгоджуються з органами Державної санітарно-епідеміологічної служби МОЗ України.
6.4. Залежно від призначення сховища продовольчого складу обладнуються:
підлоговими і поличними стелажами, ятками, контейнерами, засіками, дошниками та іншим обладнанням;
ваговимірювальними приладами;
термометрами і психрометрами;
інструментом для упаковування і розпаковування продовольства, майна та ремонту тари;
найпростішими приладами, інструментами для визначення якості продовольства (щупи, лупи, магніти, ложки, тарілки, набір сит тощо);
інвентарем і спеціальним одягом для проведення робіт у складському приміщенні, дошниках і бетонних ямах (драбина, гумові чоботи, килимки гумові, протигази, вила луджені тощо);
обладнанням для перебирання і просушування картоплі й переробки овочів;
інвентарем для прибирання приміщень;
шафами для спеціального робочого одягу і господарського інвентарю;
набором обладнання для витратної комори;
колодами зі столом для рубання м'яса;
столами, стільцями і шафами для обладнання робочих місць персоналу складу;
санітарно-технічним обладнанням для дотримання особистої гігієни працівниками сховищ: раковиною (рукомийником), милом та рушником. На кораблях (суднах) комори (камери) для зберігання продовольства обладнуються згідно із санітарними вимогами і правилами, які повинні узгоджуватись з органами Державної санітарно-епідеміологічної служби МОЗ України;
засобами пожежогасіння;
медичною аптечкою;
природною або примусовою механічною припливно-витяжною вентиляцією;
комплектом тари для видачі продуктів до їдальні.
Усі сховища повинні бути обладнані охоронно-пожежною сигналізацією.
У кожному сховищі повинна бути така документація:
посадові обов'язки начальника складу;
посадові обов'язки комірника;
інструкції і плакати щодо тримання складських приміщень;
правила зберігання продовольства (техніки та майна);
порядок ведення боротьби зі шкідниками продовольства та зерна;
методика підтримання оптимальної температури і вологості повітря;
схеми розміщення продовольства, техніки, майна й обладнання у приміщеннях сховища;
інструкція щодо правил експлуатації електросилових установок і техніки безпеки при роботі в сховищі (розробляється і затверджується у підрозділі);
інструкція щодо правил техніки безпеки під час роботи в дошниках або бетонних ямах, або квасильно-засолювальних пунктах (розробляється і затверджується у підрозділі);
інструкція, за якою діє особовий склад під час евакуації майна в разі пожежі, стихійного лиха, отримання сигналів оповіщення, а також радіоактивного, хімічного та бактеріологічного ураження, і склад пожежного розрахунку (розробляється і затверджується у підрозділі);
умови, терміни зберігання і реалізації продуктів, які швидко псуються;
паспорт сховища;
стелажний (штабельний), дошниковий, закромний ярлик;
картка реєстрації температури і відносної вологості повітря у сховищі;
книга обліку наявності й руху матеріальних засобів;
книга запису результатів перевірки посадовими особами;
опис внутрішнього обладнання, інвентарю, інструменту, закріплених за сховищем.
Холодильні камери повинні мати: термометри, дерев'яні ґрати, дека для збирання м'ясного соку, гачки з нержавіючої сталі (луджені) для підвішування м'яса. Холодильні агрегати обладнуються знімальною ґратчастою загорожею і повинні бути надійно заземлені.
Техніка та майно для зберігання групуються за підрозділами, за видами, типами, модифікаціями, цільовим призначенням та обліком, строками виготовлення і категоріями.
Техніка та майно довгострокового зберігання зберігаються окремо від техніки та майна поточного утримання.
Техніка та майно зберігаються комплектно. Допускається зберігання комплектувальних виробів, які вимагають особливих умов зберігання, окремо із зазначенням у штабельній картці місця зберігання основного комплекту.
6.5. Складські приміщення, обладнання сховищ повинні відповідати санітарно-гігієнічним вимогам і забезпечувати протипожежну безпеку.
................Перейти до повного тексту