1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
Р І Ш Е Н Н Я
08.12.2009 N 1561
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
19 січня 2010 р.
за N 48/17343
( Рішення втратило чинність на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 818 від 14.05.2013 )
Про затвердження Змін до Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з організації торгівлі на фондовому ринку
Відповідно до статей 3, 4, 7, 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", статей 16, 20 - 27 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", Законів України "Про господарські товариства", "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", "Про акціонерні товариства" та інших нормативно-правових актів Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Зміни до Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з організації торгівлі на фондовому ринку, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.05.2006 N 347, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 11.08.2006 за N 974/12848 (із змінами) (додаються).
2. Ліцензіатам привести свою діяльність у відповідність з вимогами абзаців другого та третього пункту 1 глави 2 зазначених Ліцензійних умов протягом трьох місяців з дати набрання чинності цим рішенням.
3. Ліцензіатам привести свою діяльність у відповідність до вимог абзацу десятого пункту 5 глави 2 зазначених Ліцензійних умов у частині вимог до площі приміщення відокремленого підрозділу організатора торгівлі протягом шести місяців з дати набрання чинності цим рішенням.
4. Ліцензіатам, які здійснюють кліринг та розрахунки за договорами щодо похідних (деривативів), які укладаються на них, привести свою діяльність у відповідність з вимогами пунктів 8 і 9 глави 2 зазначених Ліцензійних умов протягом року з дати набрання чинності цим рішенням.
5. Ліцензіатам привести свою діяльність у відповідність до вимог пункту 10 глави 2 зазначених Ліцензійних умов протягом року з дати набрання чинності цим рішенням.
6. Управлінню ліцензування діяльності професійних учасників фондового ринку (О.Сальчук) забезпечити подання цього рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
7. Управлінню із забезпечення діяльності Голови Комісії, організації роботи засідань Комісії та міжнародних зв'язків (Н.Піскун) забезпечити опублікування цього рішення відповідно до законодавства.
8. Це рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
9. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Комісії В.Петренка.
Голова Комісії
ПОГОДЖЕНО:
Голова Державного комітету
України з питань регуляторної
політики та підприємництва
Голова Державного комітету
фінансового моніторингу України
В.о. Голови Антимонопольного
комітету України
Сергій Петрашко



О.Кужель

І.Б.Черкаський

О.І.Мельниченко
Протокол засідання Комісії
від 8 грудня 2009 року N 50
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Державної комісії
з цінних паперів
та фондового ринку
08.12.2009 N 1561
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
19 січня 2010 р.
за N 48/17343
ЗМІНИ
до Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з організації торгівлі на фондовому ринку ( z0974-06 )
1. У преамбулі після слів "Законів України" доповнити словами "Про акціонерні товариства".
2. У главі 2:
2.1. Пункт 1 викласти в такій редакції:
"1. Організатор торгівлі повинен провадити професійну діяльність за місцезнаходженням, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи та ліцензії (крім випадку провадження цієї діяльності відокремленим підрозділом юридичної особи, який провадить професійну діяльність на підставі відповідної копії ліцензії), у приміщенні, повністю відокремленому від приміщень інших юридичних осіб.
При цьому виконавчий орган ліцензіата повинен знаходитись у нежитловому приміщенні за цим місцезнаходженням.
За місцезнаходженням ліцензіата (його відокремленого підрозділу) повинна бути вивіска із зазначенням найменування та місця його розташування (поверх та номери кімнат, а також графік роботи)".
2.2. У пункті 5:
в абзаці другому слова "фонду (капіталу)" замінити словами "(складеного) капіталу";
абзац четвертий викласти в такій редакції:
"частка статутного (складеного) капіталу організатора торгівлі, що належить одному торговцю цінними паперами, не може перевищувати 5 відсотків статутного (складеного) капіталу організатора торгівлі";
в абзацах сьомому та восьмому слова "фонді (капіталі)" замінити словами "(складеному) капіталі";
абзац десятий викласти в такій редакції:
"організатор торгівлі для провадження професійної діяльності на фондовому ринку повинен мати у власності або користуванні нежитлове приміщення: за місцезнаходженням, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи та ліцензії, загальною площею не менше ніж 100 кв.м (крім випадку провадження тільки електронних торгів, коли приміщення може бути площею не менше ніж 50 кв.м), та за місцезнаходженням відокремленого підрозділу, який провадить діяльність з організації торгівлі на фондовому ринку на підставі відповідної копії ліцензії, площею не менше ніж 50 кв.м (крім випадку провадження тільки електронних торгів, коли приміщення може бути площею не менше ніж 25 кв.м)";
абзаци дванадцятий та тринадцятий доповнити словами "(крім випадку провадження тільки електронних торгів)";
у абзаці чотирнадцятому слова "фонду (капіталу)" замінити словами "(складеного) капіталу, але розмір власного капіталу не може бути меншим розміру, встановленого абзацом третім цього пункту";
у абзаці дев'ятнадцятому речення друге та третє виключити;
доповнити пункт новим абзацом двадцятим такого змісту:
"Керівник організатора торгівлі повинен мати стаж роботи на фондовому ринку не менше трьох років, а за останні два роки цієї діяльності не повинен мати факту анулювання сертифіката на право здійснювати професійну діяльність з цінними паперами в Україні - з організації торгівлі цінними паперами, бути керівником професійного учасника фондового ринку, якого ліквідовано за рішенням суду або до якого застосовувалась санкція у вигляді анулювання ліцензії на види професійної діяльності на фондовому ринку. При цьому, якщо звільнено керівника організатора торгівлі, виконувачем його обов'язків може бути призначено особу без відповідного стажу, яка сертифікована в установленому Комісією порядку, на строк не більше трьох місяців".
У зв'язку з цим абзаци двадцятий та двадцять перший уважати відповідно абзацами двадцять першим та двадцять другим;
в абзаці двадцять першому слова "філії або іншого" виключити.
2.3. Доповнити главу трьома новими пунктами такого змісту:
"8. Фондова біржа для здійснення клірингу та розрахунків за договорами щодо похідних (деривативів), які укладаються на ній, повинна:
створити (визначити) відповідний структурний підрозділ біржі для здійснення клірингу та розрахунків за договорами щодо похідних (деривативів). Усі працівники такого підрозділу повинні мати сертифікат на право здійснювати професійну діяльність з цінними паперами в Україні - з організації торгівлі цінними паперами (у тому числі керівник підрозділу), при цьому мінімальна кількість фахівців, виключною функцією яких буде здійснення клірингу та розрахунків за договорами щодо похідних (деривативів), у такому підрозділі повинна бути не менше 2 осіб;
мати автоматизовані системи, які забезпечують здійснення клірингу та розрахунків за договорами щодо похідних (деривативів), зокрема надійність зберігання, швидкість обробки і достатній рівень автоматизації процесів збору, передачі та обробки інформації.
Фондова біржа створює гарантійний фонд для зниження ризиків невиконання зобов'язань за угодами щодо похідних (деривативів), стосовно яких біржею здійснюється кліринг та розрахунки, у разі якщо відсутнє повне забезпечення виконання зобов'язань.
9. Для здійснення клірингу та розрахунків за договорами щодо похідних (деривативів) фондова біржа повинна розробити та затвердити такі внутрішні документи:
положення про здійснення клірингу та розрахунків за договорами щодо похідних (деривативів);
положення про гарантійний фонд (у разі його створення);
положення про систему обробки інформації при здійсненні клірингу та розрахунків за договорами щодо похідних (деривативів);
положення про систему безпеки та захист інформації при здійсненні клірингу та розрахунків за договорами щодо похідних (деривативів).
Положення про здійснення клірингу та розрахунків за договорами щодо похідних (деривативів) повинно містити, зокрема:
порядок здійснення біржею клірингу та розрахунків за договорами щодо похідних (деривативів);
визначення учасників клірингу;
порядок взаємодії учасників клірингу з біржею та іншими суб'єктами клірингу, а також між структурними підрозділами біржі, порядок здійснення документообігу між ними;
порядок визначення зобов'язань учасників клірингу за підсумками угод щодо похідних (деривативів);
порядок забезпечення виконання зобов'язань.
Положення про гарантійний фонд повинно визначати, зокрема:
порядок формування, розміщення та використання гарантійного фонду;
перелік активів, які допускаються як джерела формування гарантійного фонду;
розмір унесків до гарантійного фонду та порядок їх оцінки;
порядок здійснення перерахувань до гарантійного фонду;
повноваження, які надаються біржі учасниками клірингу для забезпечення виконання зобов'язань за договорами, щодо яких здійснюється кліринг та розрахунки.
Положення про систему обробки інформації при здійсненні клірингу та розрахунків за договорами щодо похідних (деривативів) повинно визначати, зокрема:
перелік та опис технічного обладнання, що використовується біржею для здійснення клірингу та розрахунків за договорами щодо похідних (деривативів);
перелік та опис програмного забезпечення, яке використовується біржею для здійснення клірингу та розрахунків за договорами щодо похідних (деривативів) та захисту інформації;
порядок використання програмного забезпечення;
вимоги до програмного та технічного забезпечення учасників клірингу.
Положення про систему безпеки та захист інформації при здійсненні клірингу та розрахунків за договорами щодо похідних (деривативів) повинно визначати, зокрема:
перелік інформації, що пов'язана із здійсненням біржею клірингу та розрахунків за договорами щодо похідних (деривативів), яка підлягає захисту, режим та порядок доступу, до такої інформації, у тому числі перелік осіб, що мають доступ до цієї інформації;
перелік заходів щодо захисту інформації при проведенні біржею клірингу та розрахунків за договорами щодо похідних (деривативів);
механізми захисту відповідних баз даних біржі від несанкціонованого доступу;
порядок відновлення інформації у разі порушення її цілісності, а також у разі несанкціонованих змін, знищення або блокування;
порядок здійснення біржею контролю за захистом інформації при проведенні клірингу та розрахунків за договорами щодо похідних (деривативів).
10. У разі наявності в організатора торгівлі електронної торговельної системи вона повинна відповідати таким вимогам:
забезпечувати відповідно до Законів України "Про інформацію" та "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах" конфіденційність трансакцій користувачів, що здійснюються за допомогою електронної торговельної системи;
забезпечувати відповідність її операційних можливостей Вимогам до програмних продуктів на фондовому ринку, затвердженим рішенням Комісії від 16.07.2003 N 349, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2003 за N 1057/8378, у разі, якщо така електронна торговельна система використовується для формування електронних форм адміністративних даних та іншої інформації для подання до Комісії;
забезпечувати електронний документообіг у системі;
мати комунікаційні можливості щодо обміну інформацією з відповідними системами депозитарних та розрахункових установ".
3. У главі 3:

................
Перейти до повного тексту