1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ ПО НАГЛЯДУ ЗА ОХОРОНОЮ ПРАЦІ
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 4 від 25.01.94
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
11 лютого 1994 р.
за N 24/233
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державного комітету з нагляду за охороною праці N 276/708 від 30.12.2003 )
Про затвердження Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання коштів державного, галузевих, регіональних фондів охорони праці та фондів охорони праці підприємств
( Додатково див. Роз'яснення Держнаглядохоронпраці N 01-13/4438 від 16.10.95 )
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 жовтня 1993 р. N 838 "Про затвердження Положення про державний, галузеві, регіональні фонди охорони праці та фонди охорони праці підприємств"
НАКАЗУЄМО:
Затвердити Інструкцію про порядок перерахування, обліку та витрачання коштів державного, галузевих, регіональних фондів охорони праці та фондів охорони праці підприємств, погоджену з Національним банком України, що додається.
Голова Держнаглядохоронпраці
України
Заступник Міністра фінансів
України

А.Дюба

В.Матвійчук
ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом Держнаглядохоронпраці
і Мінфіна України
від 25 січня 1994 р. N 4
ІНСТРУКЦІЯ
про порядок перерахування, обліку та витрачання коштів державного, галузевих, регіональних фондів охорони праці та фондів охорони праці підприємств
I. ДЖЕРЕЛА СТВОРЕННЯ ДЕРЖАВНОГО, ГАЛУЗЕВИХ, РЕГІОНАЛЬНИХ ФОНДІВ ОХОРОНИ ПРАЦІ ТА ФОНДІВ ОХОРОНИ ПРАЦІ ПІДПРИЄМСТВ
Відповідно до Закону "Про охорону праці", постанови Кабінету Міністрів України від 7 жовтня 1993 року N 838 державний, галузеві, регіональні фонди охорони праці та фонди охорони праці підприємств (надалі - фонди) формуються:
1.1. Кошти державного фонду формуються за рахунок:
відрахувань коштів госпрозрахункових підприємств, установ і організацій (надалі - підприємства);
коштів, передбачених у державному бюджеті окремим рядком, що виділяються на фінансування Національних програм поліпшення безпеки, гігієни праці та виробничого середовища;
коштів, одержаних від застосування органами державного нагляду за охороною праці штрафних санкцій до підприємств за порушення нормативних актів про охорону праці, невиконання розпоряджень посадових осіб органів державного нагляду за охороною праці з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, а також від штрафів за нещасні випадки на виробництві та випадки професійних захворювань, що сталися з вини підприємств, штрафів з працівників, винних у порушенні вимог щодо охорони праці;
добровільних внесків окремих підприємств, громадських організацій та громадян, а також інших надходжень.
Кошти державного фонду згідно з кошторисом, затвердженим Державним комітетом по нагляду за охороною праці з погодженням з Міністерством фінансів, спрямовуються на:
фінансування заходів щодо комплексного розв'язання завдань охорони праці на основі Національних програм з цих питань;
сприяння становленню і розвитку спеціалізованих підприємств і виробництв, творчих колективів, науково-технічних центрів, експертних груп;
заохочення трудових колективів і окремих осіб, які плідно працюють над розв'язанням проблем охорони праці;
організацію роз'яснювальної роботи у трудових колективах і серед населення на здійснення інших заходів відповідно до завдань фонду.
1.2. Кошти галузевих фондів формуються за рахунок:
відрахувань коштів госпрозрахункових підприємств галузі;
коштів, одержаних від застосування органами державного нагляду за охороною праці штрафних санкцій до підприємств за порушення нормативних актів про охорону праці, за нещасні випадки та випадки професійних захворювань, а також коштів від стягнення цими органами штрафів з працівників, винних у порушенні вимог щодо охорони праці;
добровільних внесків окремих підприємств, громадських організацій та громадян, а також інших надходжень.
Кошти галузевих фондів згідно з кошторисами, затвердженими міністерствами, іншими центральними органами державної виконавчої влади, об'єднаннями державних підприємств, що виконують функції управління майном цих підприємств, спрямовуються на фінансування галузевих програм поліпшення безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, які погоджуються з Державним комітетом по нагляду за охороною праці.
1.3. Кошти створених в разі потреби регіональних фондів Республіки Крим, областей, міст і районів формуються за рахунок:
відрахувань коштів госпрозрахункових підприємств регіона;
коштів місцевого бюджету, що виділяються у місцевому бюджеті окремим рядком;
коштів, одержаних від застосування органами державного нагляду за охороною праці штрафних санкцій до підприємств за порушення нормативних актів про охорону праці, за нещасні випадки та випадки професійних захворювань, а також коштів від стягнення цими органами штрафів з працівників, винних у порушенні вимог щодо охорони праці;
добровільних внесків підприємств, громадських організацій та громадян, а також інших надходжень.
Кошти регіональних фондів згідно з кошторисами, затвердженими Радою Міністрів Республіки Крим, обласними та районними державними адміністраціями, виконкомами Рад народних депутатів міст і районів, спрямовуються на фінансування програм заходів з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, що мають міжгалузеве значення.
1.4.
( Щодо втрати чинності пункту 1.4 в частині, яка забороняє придбання спецодягу за рахунок фондів охорони праці підприємств, див. Роз'яснення Держнаглядохоронпраці N 01-13/4438 від 16.10.95 )
Кошти фондів охорони праці госпрозрахункових підприємств формуються за рахунок:
частини прибутку від підприємницької діяльності, що визначається колективними договорами;
відрахувань коштів підприємств;
коштів, одержаних від застосування органами державного нагляду за охороною праці штрафних санкцій до підприємств за порушення нормативних актів про охорону праці.
Кошти фондів охорони праці підприємств використовуються тільки на виконання комплексних заходів, що забезпечують досягнення встановлених нормативів з охорони праці, а також на подальше підвищення охорони праці на виробництві і не можуть використовуватися на підтримання основних фондів у належному технічному стані, навчання кадрів, придбання спецодягу, молока, змиваючих і знешкоджуючих засобів, надання різних пільг і компенсацій, благоустрій та озеленення території, природоохоронні та інші заходи, безпосередньо не пов'язані з покращенням умов і підвищенням рівня безпеки праці на виробництві. Комплексні заходи погоджуються з місцевими органами Державного комітету по нагляду за охороною праці.
2. ПОРЯДОК ВИЗНАЧЕННЯ РОЗМІРІВ КОШТІВ ФОНДІВ ТА ЇХ ОБЛІКУ
2.1. Асигнування, передбачені державним бюджетом на фінансування Національної програми поліпшення безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, перераховуються в установленому порядку Міністерством фінансів щоквартально на спеціальний рахунок Державного комітету по нагляду за охороною праці.
2.2. Госпрозрахункові підприємства, незалежно від форм власності, відраховують до фондів кошти в розмірі одного відсотка від фактичного обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг), за виключенням суми податку на добавлену вартість і акцизного збору, з віднесенням до витрат виробництва і обігу.
Від загальної суми відрахувань підприємства направляють:
60 відсотків - до фонду охорони праці підприємств;
10 відсотків - до фонду охорони праці Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя;
30 відсотків - до галузевого фонду охорони праці.
Галузевий фонд 50 відсотків одержаних сум перераховує до державного фонду.
Філіали підприємств, що не є юридичними особами, перераховують кошти у таких розмірах:
70 відсотків - до фонду охорони праці підприємств;
30 відсотків - до галузевого фонду охорони праці.
Галузевий фонд 50 відсотків одержаних сум перераховує до державного фонду.
Посередницькі, оптові, постачально-збутові і торговельні госпрозрахункові підприємства визначають суми відрахувань, виходячи з розміру валового доходу, одержаного ними від реалізації товарів, виконаних робіт, наданих послуг, за виключенням суми податку на добавлену вартість і акцизного збору.
Наукові організації і установи здійснюють відрахування тільки по наукових і прикладних розробках, виконаних для підприємств і організацій інших галузей народного господарства не за рахунок бюджетних асигнувань.
2.3. Кошти від застосування органами державного нагляду за охороною праці штрафних санкцій до підприємств перераховуються підприємствами у фонди в таких розмірах:
50 відсотків загальної суми штрафу - до фонду підприємства, з якого стягнуто штраф;
20 відсотків - до фонду охорони праці Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя;
30 відсотків - до галузевого фонду охорони праці.
Галузевий фонд 50 відсотків одержаної суми перераховує до державного фонду.
2.4. Кошти від сплати штрафів за нещасні випадки та професійні захворювання, які сталися на виробництві, підприємства перераховують на рахунки фондів у таких розмірах:
50 відсотків загальної суми штрафу - до фонду охорони праці Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя;
50 відсотків - до галузевого фонду охорони праці.
Галузевий фонд 50 відсотків одержаної суми перераховує до державного фонду.
2.5. Кошти від стягнення органами державного нагляду за охороною праці штрафу з працівників, винних у порушенні вимог щодо охорони праці, підприємства перераховують на рахунки фондів у таких розмірах:
50 відсотків загальної
суми штрафу
- до фонду охорони праці Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя;
50 відсотків - до галузевого фонду охорони праці.
Галузевий фонд 50 відсотків одержаної суми перераховує до державного фонду.
2.6. Якщо госпрозрахункове підприємство не перебуває у віданні органу управління, воно зобов'язане за погодженням з місцевим органом Державного комітету по нагляду за охороною праці та спорідненим по галузі фондом перераховувати внески до цього фонду.
У разі відсутності галузевого або регіонального фонду належна їм частина коштів надсилається державному фонду.
При створенні у Республіці Крим, області міських та районних фондів розміри відрахувань коштів до них визначає Рада Міністрів Республіки Крим, обласна державна адміністрація в загальних межах відрахувань для Республіки Крим, області, передбачених цією Інструкцією.
2.7. У бухгалтерському обліку відрахування до фонду охорони праці у розмірі 1 відсотка виручки від реалізації продукції (робіт, послуг) відображаються по дебету рахунків 26 "Загальногосподарські витрати", 44 "Витрати обігу" і кредиту рахунку 96 "Цільове фінансування і цільові надходження" з включенням до елементу затрат "Інші витрати" собівартості продукції (робіт, послуг).

................
Перейти до повного тексту