1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ СТАНДАРТИЗАЦІЇ,
МЕТРОЛОГІЇ ТА СЕРТИФІКАЦІЇ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 633 від 24.12.2001


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
10 січня 2002 р.
за N 18/6306
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики N 298 від 11.10.2005 )
Про затвердження Правил користування засобами вимірювальної техніки у сфері торгівлі, громадського харчування та надання послуг (ПМУ 21 - 2001)
З метою реалізації положень статей 9, 10 і 20 Закону України від 11.02.98 N 113/98-ВР "Про метрологію та метрологічну діяльність" та встановлення єдиних узагальнених вимог до порядку користування засобами вимірювальної техніки у сфері торгівлі, громадського харчування та надання послуг споживачам
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Правила користування засобами вимірювальної техніки у сфері торгівлі, громадського харчування та надання послуг (ПМУ 21 - 2001), що додаються.
2. Начальнику управління метрології, єдиного часу та еталонних частот Салганику Б.Ш. забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Визнати такими, що втратили чинність, Правила користування засобами вимірювальної техніки у сфері торгівлі (ПМУ 2 - 96), затверджені наказом Держстандарту України від 20 вересня 1996 року N 393 та зареєстровані у Міністерстві юстиції України 30 вересня 1996 року за N 561/1586.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника голови Держстандарту України Сидоренка Г.С.
Голова Комітету П.С.Кабан
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Держстандарту України
24.12.2001 N 633
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
10 січня 2002 р.
за N 18/6306
ПРАВИЛА
КОРИСТУВАННЯ ЗАСОБАМИ ВИМІРЮВАЛЬНОЇ ТЕХНІКИ У СФЕРІ ТОРГІВЛІ, ГРОМАДСЬКОГО ХАРЧУВАННЯ ТА НАДАННЯ ПОСЛУГ (ПМУ 21 - 2001)
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Правила користування засобами вимірювальної техніки у сфері торгівлі, громадського харчування та надання послуг (далі - Правила) розроблені відповідно до статей 9, 10 та 20 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" (далі - Закон) і встановлюють загальні правила користування засобами вимірювальної техніки у торговельній (виробничо-торговельній, заготівельній) діяльності під час обслуговування громадян.
Правила є обов'язковими для суб'єктів господарювання, незалежно від форм власності та відомчої підпорядкованості, у тому числі і іноземних юридичних осіб, що надають послуги громадянам на території України (далі - суб'єкти господарювання), до яких відносяться:
магазини (продовольчі, непродовольчі, змішані, спеціалізовані, неспеціалізовані, універмаги, універсами, будинки торгівлі, торговельні центри-комплекси тощо);
палатки, кіоски, пункти прирізки скла та пункти продажу листових та рулонних будівельних матеріалів;
лотки, розвозки тощо;
заклади (підприємства) громадського харчування: фабрики-кухні, фабрики-заготівельні, їдальні, ресторани, шашличні, кафе, закусочні, бари, буфети, відкриті літні майданчики, кіоски громадського харчування;
оптові бази, товарні склади, склади-холодильники, склади-магазини, елеватори тощо;
ринки та ринкові майданчики;
пункти прокату засобів вимірювальної техніки ринків;
скупки, ломбарди, ювелірні майстерні;
нафтобази, автозаправні станції для відпуску бензину, дизельного пального, стисненого та скрапленого вуглеводневого газу, газонаповнювальні станції для відпуску побутового скрапленого газу (далі - нафтобази та АЗС) тощо;
ательє мод, майстерні з ремонту побутової техніки та радіоелектронної апаратури, хімчистки та пральні;
виробничі, заготівельні та інші організації системи споживчої кооперації України;
аптеки, аптечні кіоски;
державні лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи, що надають послуги громадянам під час торгівлі на ринках;
підприємства, що надають послуги з перевезень авіаційним, залізничним, автомобільним, річковим, морським транспортом;
інші суб'єкти господарювання.
Правила не поширюються на філіали Українського державного підприємства поштового зв'язку (УДППЗ), порядок користування засобами вимірювальної техніки в яких установлюється Правилами застосування та утримання засобів вимірювань маси у філіалах Українського державного підприємства поштового зв'язку (УДППЗ), "Укрпошта" та їхніх структурних підрозділах, затвердженими наказом Державного комітету зв'язку та інформатизації України від 16.06.99 N 111 та зареєстрованими в Мін'юсті України 29.10.99 за N 742/4035.
1.2. У цьому документі є посилання на:
ГОСТ 427-75 "Линейки измерительные металлические. Технические условия";
ДСТУ 2681-94 "Метрологія. Терміни та визначення";
ДСТУ 2708-99 "Метрологія. Повірка засобів вимірювальної техніки. Організація та порядок проведення";
ДСТУ 3215-95 "Метрологія. Метрологічна атестація засобів вимірювальної техніки. Організація та порядок проведення";
ДСТУ 3400-2000 "Метрологія. Державні випробування засобів вимірювальної техніки. Основні положення, організація, порядок проведення і розгляду результатів";
ГОСТ 7502-89 "Рулетки измерительные металлические. Технические условия";
ГОСТ 9018-89 "Колонки топливораздаточные. Общие технические условия";
ГОСТ 10223-97 "Дозаторы весовые дискретного действия. Общие технические требования";
ГОСТ 24104-88 "Весы лабораторные общего назначения и образцовые. Общие технические условия";
ГОСТ 29329-92 "Весы для статического взвешивания. Общие технические требования";
ГОСТ 8.400-80 "ГСИ. Мерники металлические образцовые. Методы и средства поверки";
ТУ 205 У 397-85 "Метри брускові дерев'яні МБД-1";
МИ 1864-88 "ГСИ. Колонки топливораздаточные. Методика поверки";
МИ 2002-89 "ГСИ. Системы информационно-измерительные. Организация и порядок проведения метрологической аттестации";
Інструкцію про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і в організаціях України, затверджену наказом Держнафтогазпрому, Міністерства економіки, Міністерства транспорту, Держстандарту, Держкомстату України від 02.04.98 N 81/38/101/235/122, зареєстровану в Мін'юсті України 07.10.99 за N 685/3978 (далі - Інструкція);
Інструкцію про порядок одержання, використання, обліку та зберігання дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння, затверджену наказом Мінфіну від 06.04.98 N 84, зареєстровану в Мін'юсті України 28.04.98 за N 271/2711 (далі - Інструкція Мінфіну України).
1.3. Наведені в цьому документі терміни вживаються в такому значенні:
1.3.1. Вимірювання - відображення фізичних величин їхніми значеннями за допомогою експерименту та обчислень із застосуванням спеціальних технічних засобів (стаття 1 Закону).
1.3.2. Засіб вимірювальної техніки (далі - ЗВТ) - технічний засіб, який застосовується під час вимірювань і має нормовані метрологічні характеристики (стаття 1 Закону.
1.3.3. Вимірювальна інформаційна система - сукупність ЗВТ, засобів контролю, діагностування та інших технічних засобів, об'єднаних для створення сигналів вимірювальної та інших видів інформації (ДСТУ 2681).
1.3.4. Міра (величини) - вимірювальний пристрій, що реалізує відтворення та (або) збереження фізичної величини заданого значення (ДСТУ 2681).
1.3.5. Повірка ЗВТ - встановлення придатності ЗВТ, на які поширюється державний метрологічний нагляд, до застосування на підставі результатів контролю їхніх метрологічних характеристик (стаття 1 Закону).
1.3.6. Метрологічна атестація ЗВТ - дослідження ЗВТ з метою визначення їхніх метрологічних характеристик та встановлення придатності цих засобів до застосування (стаття 1 Закону).
2. ВИМОГИ ДО ЗАСОБІВ ВИМІРЮВАЛЬНОЇ ТЕХНІКИ
2.1. Для здійснення торговельних операцій застосовуються ЗВТ, які пройшли:
державні випробування згідно з ДСТУ 3400 та занесені до Державного реєстру ЗВТ, допущених до застосування в Україні;
державну метрологічну атестацію згідно з ДСТУ 3215 або повірку згідно з ДСТУ 2708.
Періодичність повірки ЗВТ під час їх експлуатації встановлюється територіальними органами Держстандарту України і повинна бути не більшою від установленої Держстандартом України та наведеною у покажчику "Засоби вимірювальної техніки, занесені до Державного реєстру України".
2.2. До користування в торговельній діяльності допускаються ЗВТ, які мають нормовані метрологічні характеристики згідно з чинними міждержавними, державними стандартами, технічними умовами та наведеними в експлуатаційній документації на конкретний тип ЗВТ.
Забороняється застосування для торговельних операцій ЗВТ побутового призначення.
2.3. Для продажу товару застосовуються ваги з двома відліковими пристроями (один - з боку продавця, другий - з боку покупця). Показання ваг з циферблатними відліковими пристроями з обох боків не повинні відрізнятись більш як на 0,25 ціни поділки.
У вагах, що застосовуються у магазинах самообслуговування та для фасування товарів, наявність другого відлікового пристрою не обов'язкова (ГОСТ 29329).
2.4. Для продажу, приймання у переробку та закупівлі дорогоцінних металів і ювелірних виробів із них застосовуються лабораторні ваги загального призначення, які забезпечують норми точності зважування, зазначені в Інструкції Мінфіну України.
2.5. Для вимірювань об'єму рідини застосовуються міри місткості та дозатори рідини.
2.6. Вагові дозатори дискретної дії повинні мати межі допустимих відхилень дійсних значень маси дози від середнього значення (клас точності згідно з ГОСТ 10223), не гірші від значення допустимого відхилення маси нетто товару, встановленого чинними державними, міждержавними стандартами або технічними умовами на конкретні товари, що фасуються із застосуванням цих дозаторів.
2.7. Дозатори рідини машин, ліній розливу тощо, призначені для фасування рідин, повинні мати межі допустимого відхилення об'єму, не гірші від допустимого відхилення об'єму дози товару в упаковці, встановленого чинними державними та міждержавними стандартами або технічними умовами на конкретні товари, які фасують із застосуванням цих машин.
Значення межі допустимої похибки ЗВТ, які застосовуються для контролю кількості товару в упаковці, який фасують із застосуванням вагових дозаторів та дозаторів рідини, та значення межі допустимого відхилення кількості товару в упаковці мають бути у співвідношенні не гірше ніж 1:3.
2.8. Пальнороздавальні колонки для відпуску бензину, дизельного пального чи гасу на АЗС повинні мати відлікові пристрої для індикації ціни, об'єму та вартості виданої дози бензину, дизельного пального чи гасу. Основна допустима похибка колонок та її зміни, викликані змінами зовнішніх впливових факторів у межах робочих умов, повинні відповідати вимогам ГОСТ 9018 в частині колонок, призначених для обліково-розрахункових операцій.
Пальнороздавальні колонки для відпуску скрапленого газу повинні мати відлікові пристрої для індикації ціни пального, об'єму та вартості виданої дози скрапленого газу та межі допустимої похибки не гірші ніж +- 1,0%.
Маслороздавальні колонки повинні мати межі допустимої похибки не гірше ніж +- 1,0%.
Резервуари, рівнеміри та вимірювально-інформаційні системи, лічильники нафтопродуктів, лічильники скрапленого газу тощо, які застосовуються для розрахункових операцій, нафтобаз та підприємств, що здійснюють оптову торгівлю нафтопродуктами та скрапленим газом, повинні бути повірені або піддані державній метрологічній атестації у порядку, встановленому ДСТУ 2708 та ДСТУ 3215, стосовно вимірювально-інформаційних систем у порядку, встановленому МИ 2002.
2.9. ЗВТ, незалежно від країни-виробника, допускаються до застосування у торговельній діяльності тільки після їх повірки чи державної метрологічної атестації в порядку, встановленому відповідно до ДСТУ 2708 та ДСТУ 3215, щодо вимірювально-інформаційних систем - у порядку, встановленому МИ 2002.
2.10. Позитивні результати повірки ЗВТ засвідчуються відбитком повірочного тавра та (або) свідоцтвом про повірку відповідно до нормативних документів на методики повірки на конкретний тип ЗВТ. Відбиток повірочного тавра наноситься на ЗВТ та (або) у відповідному розділі експлуатаційної документації. У випадку, коли доступ до вимірювального механізму ЗВТ підлягає пломбуванню, відбиток повірочного тавра ставиться на пломбу. Якщо в результаті повірки ЗВТ визнається непридатним до застосування, то територіальний орган Держстандарту України видає довідку про непридатність ЗВТ та (або) гасить тавро попередньої повірки. Форма свідоцтва про повірку встановлена ДСТУ 2708.
Якщо відбиток повірочного тавра або пломба з відбитком повірочного тавра пошкоджені чи свідоцтво втрачено, ЗВТ вважається неповіреним.
2.11. Позитивні результати державної метрологічної атестації засвідчуються свідоцтвом про державну метрологічну атестацію та відбитком повірочного тавра на пломбі, що обмежує доступ до місць регулювання, які змінюють метрологічні характеристики ЗВТ.
2.12. Усі ЗВТ, що застосовуються у торговельній діяльності, повинні мати заводський та інвентарний номер або тільки інвентарний номер (у випадках, коли заводський номер не передбачено) та експлуатаційну документацію підприємства-виробника, якою встановлюються умови і правила їх застосування.
2.13. Усі ЗВТ закріпляються за конкретним працівником, який зобов'язаний знати правила роботи, порядок технічного обслуговування та строки їх подання на повірку.
2.14. У разі виявлення причин, що роблять ЗВТ непридатним до застосування, працівник зобов'язаний негайно припинити торговельні операції до усунення причин непридатності та проведення повірки.
2.15. ЗВТ перед початком роботи встановлюються на робочому місці та налагоджуються до роботи згідно з вимогами експлуатаційної документації підприємств-виробників.
2.16. Суб'єкти господарювання, які здійснюють торговельну діяльність і надають послуги споживачам, повинні мати контрольні ваги для вимірювань маси, контрольні мензурки, мірні стакани або кухлі для вимірювань об'єму та контрольні метри або рулетки для вимірювань довжини та площі.
Інформація про місцезнаходження контрольних ЗВТ повинна бути вивішена у місці, видному і доступному для покупців.
Контрольні ваги повинні бути електронні або механічні безгирні і мати ціну поділки не більше 2 г та найбільшу межу зважування не менш ніж 10 кг.
3. ПІДГОТОВКА ДО РОБОТИ ЗАСОБІВ ВИМІРЮВАЛЬНОЇ ТЕХНІКИ
3.1. ЗВТ для вимірювань маси (ваги, гирі, ваговимірювальні комплекси тощо)
3.1.1. Ваги, гирі, ваговимірювальні комплекси та інші ЗВТ вимірювань маси, що застосовуються для визначення кількості товару в присутності покупця, повинні встановлюватися на робочих місцях таким чином, щоб покупець мав змогу спостерігати весь процес вимірювання маси та відпуску товару.
3.1.2. Забороняється встановлення ЗВТ для вимірювань маси, які мають шкалу або електронний відліковий пристрій, під кутом до покупця та закривати шкалу або електронний відліковий пристрій товаром, інвентарем, сторонніми предметами тощо.
У ваг з циферблатним відліковим пристроєм забороняєтся закривати пломбу з відтиском повірочного тавра.

................
Перейти до повного тексту