1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 389 від 28.12.96 Зареєстровано в Міністерстві
м.Київ юстиції України
28 січня 1997 р.
за N 13/1817
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державної служби статистики N 85 від 17.02.2023 )
Про затвердження Інструкції про облік роздрібного товарообороту і товарних запасів
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 04.05.93 N 326 "Про Концепцію побудови національної статистики України та Державну програму переходу на міжнародну систему обліку і статистики" НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про облік роздрібного товарообороту і товарних запасів, що додається.
2. Поширити дію Інструкції на підприємства, установи, організації незалежно від їх відомчої підпорядкованості, форм власності і господарювання, які знаходяться на території України.
3. Установити, що Інструкція набирає чинності в порядку, встановленому законодавством.
4. Управлінню статистики торгівлі та послуг (Москот В.Ф.) своєчасно забезпечити Київське мале поліграфічне підприємство "Друкар" затвердженою Інструкцією для виготовлення необхідного тиражу.
5. Економічному управлінню (Шевченко Т.М.) забезпечити фінансування робіт по виготовленню та розсилці Інструкції Держкомстату Автономної Республіки Крим, обласним, Київському та Севастопольському міським управлінням статистики.
6. З введенням в дію вказаної Інструкції не застосовується Інструкція про облік роздрібного товарообороту і товарних запасів, що затверджена постановою Держкомстату СРСР від 18.09.90 N 204.
7. Скасувати наказ Мінстату України від 16.09.96 N 272 "Про затвердження Інструкції про облік роздрібного товарообороту і товарних запасів".
8. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Кавуна М.Г.
Міністр О.Г.Осауленко
Затверджено
наказом Міністерства
статистики України
від 28.12.96 N 389
Інструкція
про облік роздрібного товарообороту і товарних запасів
У період становлення ринкової економіки, коли відбувається розширення кола учасників торгової діяльності і споживчий ринок в Україні набуває різноманітних форм, для забезпечення відповідності показників статистики торгівлі міжнародним рекомендаціям виникла необхідність переглянути методологічні підходи щодо обліку роздрібного товарообороту.
Інструкція про облік роздрібного товарообороту і товарних запасів розроблена на виконання заходів, передбачених Концепцією побудови національної статистики та Державною програмою переходу України на міжнародну систему обліку і статистики, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 04.05.93 N 326 та від 08.06.95 N 403, з метою одержання найбільш повної інформації про стан організованого споживчого ринку на державному і регіональних рівнях.
1. Загальні положення
1.1. Роздрібний товарооборот - це виручка від продажу безпосередньо населенню споживчих товарів для особистого споживання як за готівку, так і за розрахункові чеки установ банків, через організований споживчий ринок, тобто спеціально організовану торгову мережу (магазини, аптеки, палатки, кіоски, автозаправні станції, їдальні, кафе, ресторани тощо) усіма діючими підприємствами незалежно від відомчої підпорядкованості, форм власності та господарювання, а також виручка, одержана через касу неторгових підприємств, організацій, установ від продажу безпосередньо населенню товарів власного виготовлення, закуплених на стороні або одержаних по бартеру (враховується як продаж поза торговою мережею).
До складу роздрібного товарообороту включається також відпуск товарів по безготівковому розрахунку із роздрібної мережі і мережі громадського харчування окремим категоріям установ (п.2.2 цієї Інструкції).
1.2. У роздрібному товарообороті враховується продаж як нових товарів, так і уживаних - скуплених у населення, прийнятих торговими підприємствами від населення на комісію.
1.3. Роздрібний товарооборот визначається у цінах фактичної реалізації за моментом відпуску товарів покупцеві, незалежно від часу сплати грошей.
Обсяг роздрібного товарообороту визначається за звітний період на основі первинних документів (товарно-грошового звіту і прикладених до нього документів), які підтверджують здачу виручки і витрати, що зроблені з виручки (квитанції установ банків, поштового відділення, видаткового касового ордеру і т.ін.), продаж товарів за безготівковим розрахунком, у кредит.
1.4. Роздрібний товарооборот розподіляється на товарооборот роздрібної торгівлі і товарооборот громадського харчування.
2. Товарооборот роздрібної торгівлі
2.1. До складу роздрібного товарообороту роздрібної торгівлі по продажу товарів населенню за готівку включається:
2.1.1. Продаж товарів із роздрібної мережі (магазинів, аптек, палаток, ларків, кіосків, автозаправних станцій, автоматів, розвозної, розносної та іншої торгової мережі) за готівку, за розрахункові чеки установ банків, по перерахунках з рахунків вкладників установ банків (за їх дорученнями); продаж товарів через підприємства і секції посилкової торгівлі при універмагах та інших магазинах; а також продаж товарів на бортах літаків і в пасажирських поїздах.
Продаж товарів населенню за розрахункові чеки установ банків, по перерахунках з рахунків вкладників (за їх дорученнями) враховується як продаж за готівку.
Вартість товарів (включаючи вартість посилкових ящиків), що відправлені через секції і підприємства посилкової торгівлі, включається в обсяг товарообороту на момент здачі їх підприємством торгівлі відділенню зв'язку.
Продаж товарів на бортах літаків і в пасажирських поїздах враховується в роздрібному товарообороті магазину-складу на момент здачі йому грошової виручки бортпровідниками і провідниками поїздів.
Вартість розфасованих у магазинах продовольчих товарів враховується в роздрібному товарообороті, включаючи вартість упаковки.
2.1.2. Продаж населенню товарів тривалого користування (меблів, телерадіоапаратури, холодильників, транспортних засобів тощо) за зразками за моментом фактичного відпуску (доставки) їх покупцеві, незалежно від часу сплати грошей.
2.1.3. Продаж населенню товарів у кредит із розстрочкою платежів, товарів, що прийняті від населення на комісійній основі, причому в товарооборот включається повна вартість товарів за роздрібними цінами на момент фактичного одержання їх покупцями.
2.1.4. Продаж цукру з цукрових заводів, олії з олійних заводів і масложиркомбінатів (обминаючи організації споживчої кооперації) при закупівлі сільськогосподарських продуктів від населення, вартість концентрованих кормів та інших товарів, що реалізовані населенню в порядку зустрічного продажу.
2.1.5. Виручка пунктів-магазинів вторинної сировини від продажу населенню товарів за здану вторинну сировину.
2.1.6. Продаж друкованих видань (книг, газет, журналів, видань у грамзапису) за підпискою за моментом фактичної видачі підписних видань.
2.1.7. Продаж робітникам і службовцям форменого одягу як із роздрібної мережі, так і зі складів організацій, установ і підприємств за моментом фактичної видачі речей в сумі, що підлягає сплаті робітниками і службовцями.
2.1.8. Продаж споживчих товарів за іноземну валюту (у встановленому діючим законодавством порядку) включається у роздрібний товарооборот у перерахунку на гривню за курсом Національного банку України на момент продажу.
2.1.9. Продаж сільськогосподарських продуктів, худоби, птиці та інших товарів сільськогосподарськими підприємствами (колективними і міжгосподарськими підприємствами, радгоспами, спільними та іншими господарствами, створеними на базі сільськогосподарських підприємств, підсобними господарствами підприємств і організацій, що мають самостійний баланс) через торгову мережу і зі складів господарств; продаж із підсобних господарств, які належать організаціям, установам і підприємствам, при цьому виручка від продажу продукції враховується в товарообороті господарств за місцем їх знаходження в цінах фактичної реалізації (крім п.2.3.9 цієї Інструкції).
2.1.10. Продаж населенню будівельних матеріалів та інших споживчих товарів (власного виробництва, одержаних за рахунок товарообмінних операцій, закуплених за кордоном) безпосередньо об'єднаннями, підприємствами, організаціями, установами з оплатою через їх каси.
Примітка. Вартість матеріалів і виробів, що використані при наданні послуг населенню, в обсяг виручки від продажу матеріалів і виробів не включається.
2.1.11. Продаж населенню лісоматеріалів, деревного палива (зі складів, безпосередньо з лісових ділянок, ліса на корені) лісозаготівельними підприємствами.
2.1.12. Продаж пільговим категоріям населення легкових автомобілів з ручним керуванням через торгову мережу, санітарно-гігієнічних та фармацевтичних товарів аптечними закладами і підприємствами медтехніки, палива організаціями, що постачають паливо, в розмірі фактично сплаченої населенням вартості.
2.1.13. Роздрібний продаж товарів пільговим категоріям населення в частині, що оплачена безпосередньо з бюджету або організаціями соціального забезпечення, лікарняними, профілактичними установими, у статистичній звітності відображається окремим рядком.
2.2. До складу роздрібного товарообороту роздрібної торгівлі по продажу товарів установам, організаціям, підприємствам по безготівковому розрахунку включається:
2.2.1. Продаж продуктів харчування з роздрібної торгової мережі і мережі громадського харчування окремим закладам охорони здоров'я, соціального забезпечення та освіти (лікарняним, профілактичним, будинкам відпочинку, для престарілих, загальної освіти, дошкільного виховання, виховання дітей, які залишилися без опіки батьків) для організації харчування відповідних контингентів населення.
2.2.2. Продаж продовольчих товарів суднам морського і річкового флоту, риболовецьким промисловим суднам для харчування екіпажів суден, туристів і пасажирів у суднових ресторанах, геологорозвідувальним партіям для харчування працівників експедицій, а також окремих непродовольчих товарів на поточні потреби (мило, сірники тощо) для реалізації членам екіпажів.
2.2.3. Продаж товарів подарункового асортименту до свят і новорічних подарунків для дітей.
2.2.4. Продаж молока і соків, в яких міститься пектин, виробничим підприємствам для робітників і службовців, що зайняті у цехах зі шкідливими умовами праці.
2.2.5. Продаж непродовольчих товарів суднам морського і річкового флоту для реалізації в барах, буфетах і кіосках, оскільки суднові бари, буфети і кіоски не подають звітність про роздрібний товарооборот.
2.2.6. Продаж (відпуск) із роздрібної торгової мережі товарів культурно-побутового і господарського призначення пунктам і спеціалізованим магазинам, які надають населенню товари напрокат, а також продаж товарів для комплектування баз прокату спортивного і культурно-побутового інвентаря.
2.2.7. Продаж продовольчих товарів і речей першої необхідності з роздрібної торгової мережі виправно-трудовим установам для відпуску спецконтингенту за рахунок їх особистих коштів, що зберігаються в установах банків.
2.2.8. Продаж продовольчих товарів військовим частинам для поліпшення харчування військовослужбовців за рахунок коштів, зароблених особовим складом у підсобних господарствах, на сільгоспроботах та зарахованих на окремий рахунок військових частин.
2.2.9. Продаж організаціям, установам і підприємствам друкованих видань (книжок, газет, журналів) за передплатою, продаж книжок бібліотекам, підручників загальноосвітнім школам магазинами та бібліотечними колекторами, вартість літератури, відправленої окремими примірниками (а не великими партіями) накладною платою підприємствам і організаціям за їх замовленням. При цьому в товарооборот включається вартість відправленої літератури по мірі здачі посилок та бандеролей у відділення зв'язку.
Примітка. Відпуск друкованих видань (книжок, плакатів бланків, довідкової та нормативної літератури тощо) організаціям, підприємствам за рознарядками книготоргових організацій або за їх вказівками, за нарядами і рознарядками міністерств, відомств і громадських організацій за адресою підпорядкованих їм підприємств і установ не включається в роздрібний товарооборот.
2.3. У роздрібний товарооборот роздрібної торгівлі не включається:
2.3.1. Продаж товарів по безготівковому розрахунку організаціям, установам і підприємствам (крім перелічених у п.2.2 цієї Інструкції).
2.3.2. Відпуск товарів своїм працівникам підприємствами, організаціями, установами в рахунок оплати праці.
2.3.3. Вартість тари, яка повернена постачальникам.
2.3.4. Внутрішній відпуск товарів у межах торгової організації (зі складу в магазин або в їдальню, з магазину в палатку, пересування товарів поміж магазинами, повернення товарів із магазинів на склад), а також іншим торговим організаціям у порядку передачі, відпуск товарів промисловим підприємствам для переробки на давальницьких засадах.

................
Перейти до повного тексту