- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Рішення
АУДИТОРСЬКА ПАЛАТА УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
Про затвердження Порядку сертифікації аудиторів банків
Керуючись Законом України "Про аудиторську діяльність" від 22 квітня 1993 року
N 3125-XII (в редакції Закону від 14.09.2006
N 140-V, Аудиторська палата України
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Порядок сертифікації аудиторів банків (додається).
2. Направити затверджений Порядок сертифікації аудиторів банків до Національного банку України на погодження.
3. Секретаріату Аудиторської палати України після погодження Порядку сертифікації аудиторів банків з Національним банком України забезпечити оприлюднення цього рішення.
4. Це рішення набирає чинності через 10 днів після погодження Порядку сертифікації аудиторів банків з Національним банком України.
5. Контроль за виконанням цього рішення залишаю за собою.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Аудиторської палати
України
11.10.2007 N 183/3
ПОРЯДОК
сертифікації аудиторів банків
Загальні положення
Цим Порядком АПУ встановлює єдині умови для проведення сертифікації аудиторів банків.
1. Визначення термінів
1.1. Досвід практичної роботи - встановлений цим Порядком термін роботи кандидата до подання заяви в АПУ про намір отримати сертифікат аудитора банків.
1.2. Кандидат - фізична особа, яка має намір отримати сертифікат аудитора банків і подала заяву до АПУ.
1.3. Кваліфікаційний іспит - письмовий іспит, який проводять з метою визначення необхідного обсягу знань для отримання сертифіката аудитора банків за програмою підготовки аудиторів, які здійснюватимуть аудит банків, затвердженою АПУ за погодженням з НБУ.
1.4. Контрольне тестування - перевірка рівня знань і кваліфікаційної придатності аудитора, яка проводиться з метою продовження терміну чинності сертифіката аудитора банків у порядку, встановленому АПУ.
Контрольне тестування передбачає:
- тестування за підсумками щорічного удосконалення професійних знань практикуючими аудиторами банків за програмами, затвердженими АПУ та погодженими з НБУ, або
- перевірку рівня знань за умовами порядку проведення кваліфікаційного іспиту.
1.5. Комісія з сертифікації та удосконалення професійних знань аудиторів АПУ (далі - Комісія) - постійно діючий робочий орган АПУ, що складається виключно з членів АПУ, який забезпечує виконання функції щодо сертифікації аудиторів і продовження терміну чинності сертифіката через координацію всіх організаційних процедур, необхідних для проведення кваліфікаційного іспиту, контрольного тестування, а також узагальнення їх результатів.
1.6. Конфлікт інтересів щодо кандидатів - наявний або потенційний конфлікт між особистими (приватними) інтересами та обов'язками особи, залученої до організації й проведення сертифікації аудиторів банків, або будь-який вид стосунків між кандидатом та особою, залученою до організації й проведення сертифікації аудиторів банків, що може перешкоджати об'єктивному виконанню обов'язків особою, залученою до організації й проведення сертифікації аудиторів банків.
1.7. Ділова репутація - сукупність документально підтвердженої інформації про особу, що дає можливість зробити висновок про професійні здібності особи, її порядність та відповідність її діяльності вимогам чинного законодавства України.
1.8. Організаційні процедури - дії, які мають виконати учасники кваліфікаційного іспиту, що забезпечують проведення сертифікації аудиторів, які здійснюватимуть аудит банків.
1.9. Сертифікат аудитора банків (далі - сертифікат) - офіційний документ, який визначає кваліфікаційну придатність аудитора на проведення аудиту банків. Сертифікат (додаток 1) не підлягає передачі для його використання іншими аудиторами.
1.10. Сертифікація аудиторів, які здійснюватимуть аудит банків (далі - сертифікація), - визначення кваліфікаційної придатності кандидата для проведення аудиту банків шляхом перевірки відповідності його освіти, досвіду практичної роботи вимогам Закону України
"Про аудиторську діяльність", цього Порядку і складання кандидатом письмового кваліфікаційного іспиту.
1.11. Структура знань - перелік дисциплін, знаннями з яких має володіти кандидат. Вона охоплює знання з аудиту, суміжних із ним галузей та враховує специфіку організації й діяльності банків.
1.12. Суміжні з аудитом галузі знань - знання з бухгалтерського обліку, фінансів та інформаційних технологій, основ економіки й управління, права і оподаткування.
1.13. Учасники кваліфікаційного іспиту - коло осіб, які беруть участь у підготовці екзаменаційних завдань, організації та проведенні іспиту, а також здійснюють перевірку виконаних кандидатами екзаменаційних завдань та розкодування екзаменаційних робіт.
Учасники кваліфікаційного іспиту визначаються Порядком формування груп для проведення кваліфікаційного іспиту (додаток 2). Їх поділяють на такі групи:
1) робоча група фахівців для підготовки тестів і ситуаційних завдань (далі - робоча група);
2) робоча група для здійснення контролю за проведенням кваліфікаційного іспиту із сертифікації аудиторів банків (далі - організаційна група);
3) робоча група фахівців для перевірки екзаменаційних завдань (робіт) кваліфікаційного іспиту із сертифікації аудиторів банків (далі - група з перевірки);
4) робоча група фахівців для розкодування екзаменаційних завдань (робіт) кваліфікаційного іспиту із сертифікації аудиторів банків (далі - група з розкодування).
1.14. Інші терміни вживаються в цьому Положенні згідно із Законом України
"Про аудиторську діяльність", нормативними актами, прийнятими АПУ відповідно до нього, стандартами аудиту та нормами професійної етики аудиторів.
2. Кваліфікаційні вимоги та порядок подання кандидатами документів для отримання сертифіката
2.1. Право на отримання сертифіката мають фізичні особи, які мають повну вищу економічну або юридичну освіту (не нижче освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста чи магістра), документ про здобуття якої визнається в Україні,та досвід практичної роботи не менш як три роки поспіль у банківській сфері на посадах ревізора, бухгалтера, юриста, фінансиста, економіста, аудитора або які мають практичний досвід у наданні банкам будь-яких послуг чи консультацій, пов'язаних із бухгалтерським обліком у банках, банківським аудитом, консультацій з банківського менеджменту, консультацій з фінансової діяльності банків, оподаткування банків тощо, працюючи на посадах ревізора, бухгалтера, юриста, фінансиста, економіста, аудитора, асистента (помічника) аудитора не менш як три роки, а також склали кваліфікаційний іспит.
2.2. Для отримання дозволу на складання кваліфікаційного іспиту кандидат подає до АПУ такі документи:
- заяву за встановленою формою (додаток 3);
- копію диплома про освіту, засвідчену нотаріально або на останньому місці роботи;
- копію трудової книжки, засвідчену нотаріально або на останньому місці роботи;
- довідку про підтвердження участі в наданні послуг чи консультацій банкам (у разі потреби);
- копію платіжного документа про внесення плати за сертифікацію (для кожного етапу кваліфікаційного іспиту);
- копію першої сторінки паспорта, засвідчену нотаріально або на останньому місці роботи.
Кандидат несе встановлену законами України відповідальність за достовірність поданих відомостей, викладених у заяві та інших поданих ним документах.
2.3. Питання щодо надання особам дозволу на складання кваліфікаційного іспиту на отримання сертифіката аудитора банків розглядається за умови відсутності в АПУ документально підтверджених фактів про наявність у кандидата незадовільної ділової репутації.
2.4. У разі відсутності хоча б одного з документів, зазначених у пункті 2.2 цього Порядку, чи неналежного їх оформлення заява до розгляду не приймається.
2.5. Розмір оплати за сертифікацію та продовження терміну чинності сертифіката визначається АПУ. У разі, якщо кандидат не склав кваліфікаційного іспиту, оплата за проходження сертифікації не повертається.
3. Порядок розгляду документів кандидатів і формування груп для складання кваліфікаційного іспиту
3.1. Розгляд відповідних документів кандидатів, формування груп для складання кваліфікаційного іспиту, надання дозволу на складання кандидатами кваліфікаційного іспиту здійснює Комісія за погодженням з Комітетом з питань аудиту банків НБУ (далі - Комітет).
3.2. Отримання документів, ведення поточних справ із проведення сертифікації, внесення інформації щодо відповідних сертифікатів до комп'ютерної бази даних аудиторів, формування груп кандидатів для складання кваліфікаційного іспиту, видачу сертифікатів та їх дублікатів тощо здійснює Секретаріат АПУ.
Чисельність групи кандидатів для складання кваліфікаційного іспиту має не перевищувати 40 осіб та бути не меншою ніж 20 осіб.
3.3. Документи, які подають кандидати для проходження сертифікації, Комісія розглядає протягом 15 робочих днів із дня їх надходження.
3.4. Якщо Комісія отримала документальне підтвердження незадовільної ділової репутації, фактів подання недостовірної інформації в документах кандидата, які було виявлено під час проведення сертифікації, то вона відмовляє кандидату в наданні дозволу на складання кваліфікаційного іспиту або у видачі сертифіката (у разі виявлення таких фактів після складання кваліфікаційного іспиту) з обґрунтуванням зазначеного рішення.
3.5. Комісія не пізніше ніж за 10 днів до дати складання іспитів надсилає до Комітету для погодження перелік кандидатів, які мають отримати дозвіл на складання кваліфікаційного іспиту (далі - дозвіл).
3.6. Розгляд і погодження Комітетом переліку кандидатів здійснюється протягом 5 робочих днів. Після отримання від Комітету інформації про погодження переліку кандидатів Комісія приймає рішення про надання їм відповідного дозволу.
3.7. У разі відсутності зауважень щодо поданих кандидатом документів дозвіл вручається кандидату або його уповноваженому представнику особисто. У дозволі зазначається дата, час і місце проведення кваліфікаційного іспиту. Дозвіл має бути підписаний головою Комісії або його заступником.
3.8. Якщо Комісія прийняла рішення про відмову в наданні кандидату дозволу або сертифіката, вона повідомляє його про це письмово в 10-денний термін із зазначенням підстав для відмови.
3.9. Рішення про відмову у видачі кандидату дозволу або сертифіката надсилається листом чи надається йому особисто або його уповноваженому представнику в установленому порядку.
4. Порядок складання кваліфікаційного іспиту та перевірки його результатів
4.1. Дату й місце проведення кваліфікаційного іспиту визначає АПУ за погодженням з НБУ.
4.2. Рішення АПУ про визначення дати складання кандидатами кваліфікаційного іспиту має бути доведено до НБУ та оприлюднене на офіційному веб-сайті АПУ протягом 5 робочих днів із дати його прийняття, але не пізніше як за 10 днів до його складання.
4.3. У день складання кваліфікаційного іспиту кандидат має з'явитися в зазначене у дозволі місце проведення кваліфікаційного іспиту в установлений час і зареєструватися. Кандидат, який має складати кваліфікаційний іспит, при собі обов'язково повинен мати оригінал дозволу, паспорт або інший документ, що засвідчує його особу.
Кандидат, у якого відсутній паспорт або інший документ, що може засвідчити його особу, до складання кваліфікаційного іспиту не допускається.
4.4. До початку складання кваліфікаційного іспиту кандидати повинні ознайомитися з Правилами поведінки кандидатів на кваліфікаційному іспиті (додаток 4).
4.5. Кваліфікаційний іспит проводиться в два етапи. Перший етап - письмове тестування (або тестування на ПК у разі вибору такого виду тестування АПУ за погодженням із НБУ) за переліком екзаменаційних питань (тестів), другий - письмове вирішення ситуаційних завдань. Тести та ситуаційні завдання затверджуються Комісією за погодженням із Комітетом.
4.6. Кандидати при складанні кваліфікаційного іспиту мають продемонструвати, що вони:
- мають відповідні знання з аудиту, суміжних з аудитом галузей знань з урахуванням специфіки організації та діяльності банків;
- здатні застосовувати свої знання і навички на практиці;
- можуть застосовувати свої знання для вирішення комплексних завдань із різних предметів;
- здатні брати до уваги та використовувати наявність альтернативних рішень;
- обізнані зі стандартами аудиту.
4.7. Результати першого етапу кваліфікаційного іспиту (тестування) повідомляються кандидатам персонально Комісією протягом 15 календарних днів із дня його проведення. Кандидатам, які успішно склали перший етап кваліфікаційного іспиту (тестування), одночасно повідомляють дату та місце проведення другого етапу кваліфікаційного іспиту.
До другого етапу кваліфікаційного іспиту допускаються кандидати, які за результатами складання першого етапу кваліфікаційного іспиту (тестування) набрали не менше як 70 балів правильних відповідей.
Загальний термін складання кандидатами кваліфікаційного іспиту (перший і другий етапи) не може перевищувати три місяці.
Результат успішно складеного першого етапу кваліфікаційного іспиту дійсний упродовж одного року.
4.8. Контроль за проведенням першого та другого етапів кваліфікаційного іспиту здійснює організаційна група, кваліфікаційні вимоги до якої та персональний склад визначається в порядку, визначеному в додатку 2 до цього Положення.
У разі прийняття Комісією рішення про можливість використання під час проведення кваліфікаційного іспиту обчислювальної техніки (калькулятора) організаційна група має забезпечити її наявність у необхідній кількості до початку складання кваліфікаційних іспитів.
4.9. Організаційна група після пред'явлення кандидатом паспорта або документа, що його замінює, та оригіналу дозволу видає кожному кандидату екзаменаційні завдання під особистий підпис.
4.10. Для забезпечення об'єктивної перевірки екзаменаційних робіт (тестів і ситуаційних завдань) до початку складання кваліфікаційних іспитів призначається група з перевірки, кваліфікаційні вимоги до якої та персональний склад визначається в порядку, наведеному в додатку 2 до цього Положення.
4.11. До початку перевірки екзаменаційних робіт (тестів, ситуаційних завдань) група з перевірки має отримати від робочої групи затверджені Комісією зразки правильних відповідей та надати на погодження Комісії порядок їх оцінювання - визначення кількості балів за один тест і за відповідь на кожне запитання ситуаційного завдання. Зразки правильних відповідей і порядок їх оцінювання мають бути затверджені Комісією та передані групі з перевірки для дотримання єдиного порядку перевірки і оцінювання екзаменаційних робіт (завдань) не пізніше як за 5 днів із дня проведення кваліфікаційного іспиту.
4.12. Письмові відповіді на екзаменаційні завдання (роботу) кандидат має подати організаційній групі.
За кожною екзаменаційною роботою закріплюється кодовий номер, який відповідальна за кодування екзаменаційних завдань (робіт) особа заносить у відомість реєстрації кодів із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові кандидата.
Інформація з реєстрації кодів є конфіденційною і не підлягає розголошенню до виставлення кандидатам оцінки за екзаменаційні завдання (роботи) та її затвердження Комісією.
4.13. Під час перевірки екзаменаційних робіт у кожному тесті перевіряючим з числа групи з перевірки ставиться "+", якщо кандидатом надана правильна відповідь, або "-", якщо кандидат дав неправильну відповідь. Під час перевірки відповідей на запитання ситуаційного завдання перевіряючий з числа групи з перевірки ставить оцінку відповіді по кожному запитанню ситуаційного завдання, яка підсумовується по кожному ситуаційному завданню.
На першій сторінці закодованої екзаменаційної роботи тестів і ситуаційних завдань перевіряючий із групи з перевірки зазначає загальну кількість "+" і "-", визначає кількість набраних балів та ставить свій підпис.
За підсумками перевірки всіх екзаменаційних робіт тестів або ситуаційних завдань складається відомість кількості отриманих кандидатами балів по кожній закодованій екзаменаційній роботі, яку підписують усі члени групи з перевірки.
4.14. Кандидати, оцінка яких за надання відповіді на ситуаційні завдання становить:
70 та більше балів - вважаються такими, що склали кваліфікаційний іспит;
менше як 70балів - вважаються такими, що не склали кваліфікаційного іспиту.
4.15. Кандидати, які не склали кваліфікаційного іспиту, мають право на повторне його складання на загальних умовах, визначених цим Порядком.
4.16. Члени Комісії можуть здійснювати контрольну перевірку дотримання вимог порядку перевірки й оцінювання закодованих екзаменаційних робіт.
4.17. На основі відомостей про кількість отриманих кандидатами балів група із розкодування вносить до відомості кодування екзаменаційних робіт кількість балів напроти поставленого коду та прізвища, ім'я й по батькові кандидата.
Відомість із розкодування екзаменаційних робіт кваліфікаційних іспитів з сертифікації аудиторів банків (першого та другого етапів) підписують усі члени групи з розкодування та надають Комісії для розгляду й подальшого затвердження результатів іспитів.
4.18. Комісія складає протокол і затверджує результати складання кандидатом першого етапу кваліфікаційного іспиту. Протокол із результатами складання другого етапу кваліфікаційного іспиту Комісія виносить на затвердження на засідання АПУ.
4.19. Після затвердження на засіданні АПУ протоколу Комісії за результатами складання кваліфікаційного іспиту Секретаріат АПУ видає сертифікати.
4.20. Результати другого етапу кваліфікаційного іспиту є конфіденційною інформацією і повідомляються персонально кандидатам Комісією АПУ упродовж місяця з дня його проведення.
4.21. Виконані кандидатом екзаменаційні завдання (робота) і документи щодо кваліфікаційних іспитів є власністю АПУ. Екзаменаційні завдання зберігаються в архіві АПУ упродовж одного року.
5. Порядок розгляду апеляцій
5.1. Кандидати, які не склали кваліфікаційного іспиту (перший або другий етап), мають право на апеляцію до Комісії в разі, якщо вони надали обґрунтовані докази можливого підвищення оцінки за окремі відповіді. Кандидат, що апелює, повинен надати апеляцію до Комісії в письмовій формі упродовж місяця після затвердження та повідомлення йому результатів іспиту.
5.2. Апеляційна комісія - це комісія, що створюється Комісією для вирішення спірних питань і розгляду апеляцій кандидатів.
5.3. Склад апеляційної комісії затверджує голова Комісії. Апеляційна комісія складається із голови, членів комісії, а також працівника Секретаріату АПУ. Кількісний склад апеляційної комісії має бути не менше як 3 особи.
5.4. Комісія встановлює спеціальний день для розгляду апеляції кандидата апеляційною комісією у 10-денний термін після отримання апеляції. Розгляд апеляції може здійснюватися в присутності кандидата, що апелює.
5.5. За результатами розгляду апеляції кандидата апеляційна комісія має право прийняти одне із таких рішень:
- залишити результати кваліфікаційного іспиту без змін;
- вважати кандидата таким, що склав кваліфікаційний іспит.
5.6. Висновок апеляційної комісії у 5-денний термін із дня його складання направляється до Комісії для прийняття відповідного рішення.
5.7. Комісія після розгляду висновку апеляційної комісії приймає остаточне рішення та повідомляє про це кандидата.
6. Порядок видачі сертифікатів і їх дублікатів
6.1. Комісія розглядає підсумки проведення кваліфікаційного іспиту та виносить питання про їх затвердження на черговому засіданні АПУ. Після затвердження на засіданні АПУ протоколу Комісії з результатами складання кваліфікаційного іспиту Секретаріат АПУ видає сертифікати.
6.2. Бланк сертифіката аудитора є офіційним документом. Облік бланків здійснює бухгалтерія АПУ.
6.3. Сертифікат містить такі реквізити:
- номер;
- прізвище, ім'я та по батькові аудитора;
- дату, номер рішення АПУ про видачу сертифіката;
- термін чинності або продовження терміну чинності сертифіката.
6.4. Термін чинності сертифіката становить п'ять років.
6.5. Датою видачі сертифіката вважається дата прийняття АПУ відповідного рішення.
6.6. Сертифікат підписує Голова АПУ та завідувач Секретаріату АПУ. Підписи засвідчуються печаткою АПУ.
6.7. Сертифікат реєструється в Книзі реєстрації сертифікатів аудиторів банків (далі - Книга реєстрації сертифікатів аудиторів) і його дані заносяться в комп'ютерну базу даних. Отримання аудитором сертифіката засвідчується його підписом у Книзі реєстрації сертифікатів аудиторів або підписом уповноваженої ним особи.
6.8. Аудитор має звернутися до Комісії за сертифікатом упродовж 15 робочих днів із дня прийняття АПУ відповідного рішення, у разі незвернення аудитора у зазначений термін сертифікат зберігається в Секретаріаті АПУ.
6.9. У разі втрати сертифіката, термін чинності якого не закінчився, на підставі звернення аудитора до Комісіїй інформації про публікацію оголошення про втрату сертифіката та визнання його недійсним у фаховому виданні АПУ - журналі "Аудитор України" - або офіційному виданні НБУ - журналі "Вісник Національного банку України" - та рішення Комісії до бази даних аудиторів вносять зміни, а аудитору банків видається новий сертифікат.
За видачу нового сертифіката стягується плата в розмірі 50 відсотків від суми оплати, встановленої за проведення сертифікації.
6.10. У разі зміни прізвища, ім'я чи по батькові аудитора або значного пошкодження сертифіката аудитора на підставі звернення аудитора до Комісіїй рішення Комісії до бази даних аудиторів вносяться зміни з одночасною заміною сертифіката на новий (видачею дубліката).
За заміну сертифіката (видачу дубліката) стягується плата в розмірі 10 відсотків від суми оплати, встановленої за проведення сертифікації.
6.11. Після видачі нового сертифіката або його заміни, у випадках, зазначених у п. 6.9, п. 6.10, Комісія приймає рішення про визнання недійсним оригіналу сертифіката, що був утрачений або пошкоджений, про що роблять відповідний запис у Книзі реєстрації сертифікатів аудиторів.
7. Продовження терміну чинності сертифіката
7.1. Організація продовження терміну чинності сертифікатів аудиторів банків покладається на Комісію.
7.2. Термін чинності сертифіката продовжується на п'ять років. За продовження терміну чинності сертифіката стягується плата в розмірі 50 відсотків від суми, що встановлена за проведення сертифікації.
7.3. Аудитори, термін чинності сертифіката яких закінчується, в разі, якщо вони успішно проходили контрольні тестування за підсумками щорічного удосконалення професійних знань, не раніше як за три і не пізніше як за один місяць до закінчення терміну його чинності мають подати до Комісії на продовження терміну чинності сертифіката такі документи:
- заяву встановленого зразка (додаток 5);
- копію трудової книжки, засвідчену нотаріально або на останньому місці роботи;
- сертифікат, термін чинності якого закінчується;
- звіт про надання аудитором банків аудиторських послуг банкам;
- копії свідоцтв про щорічне удосконалення професійних знань аудиторів;
- документ про внесення плати за продовження чинності сертифіката;
- копію першої сторінки паспорта, засвідчену нотаріально або на останньому місці роботи.
7.4. Після отримання від аудитора заяви про продовження терміну чинності сертифіката та інших документів і їх розгляду Комісія має право призначити вдруге складання аудитором кваліфікаційного іспиту в разі, якщо:
- до аудитора застосовувалися стягнення АПУ щодо обмеження здійснення аудиторської діяльності або мали місце претензії з боку НБУ стосовно здійснення аудиту банків;
- аудитор протягом двох років поспіль не виконував вимоги щодо щорічного удосконалення професійних знань;
- аудитор несвоєчасно подав до АПУ документи на продовження терміну чинності сертифіката.
7.5. У разі, якщо Комісія має документальне підтвердження незадовільної ділової репутації аудитора, вона відмовляє такому аудитору в продовженні терміну дії сертифіката відповідно до пункту 3.4 цього Порядку.
7.6. Комісія приймає рішення про продовження терміну чинності сертифіката за умови наявності в АПУ підтвердження щодо щорічного надання аудитором банків будь-яких аудиторських послуг банкам за період терміну чинності сертифіката й відсутності до нього зауважень.
7.7. Видачу сертифікатів, термін чинності яких продовжено, здійснює Секретаріат АПУ після прийняття АПУ відповідного рішення.
7.8. Сертифікат, термін чинності якого продовжено, підписують Голова АПУ та завідувач Секретаріату АПУ. Запис про продовження терміну чинності сертифіката роблять у Книзі реєстрації сертифікатів аудиторів банків, а його отримання засвідчується підписом аудитора або уповноваженої ним особи.
7.9. У разі прийняття Комісією рішення про відмову аудитору в продовженні терміну чинності сертифіката таке рішення доводиться до його відома рекомендованим листом із зазначенням підстави відмови в 10-денний термін із дня його прийняття.
................Перейти до повного тексту