1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


КОМІТЕТ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
НАУКИ І ОСВІТИ
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
01.11.2006 N 295
Про забезпечення розвитку
вітчизняної науки
Заслухавши доповіді президента Національної академії наук України академіка НАН України Б.Є.Патона й голови Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти К.С.Самойлик, Президія Національної академії наук України та Комітет Верховної Ради України з питань науки і освіти за участю Міжфракційного об'єднання народних депутатів України "За науку України" відзначають, що наука у суспільстві виконує важливу функцію і є визначальним елементом соціально-економічного розвитку держави.
В Україні в основному збережено вітчизняний науково-технічний потенціал. Набули розвитку сучасні напрями досліджень, необхідні для забезпечення інтелектуальної незалежності країни, розвитку державності, національної культури.
Разом з тим проголошений різними урядами України курс на інноваційний розвиток здебільшого не підкріплювався ефективними заходами і мав декларативний характер. Як наслідок, недотримання норм законодавства та відсутність дієвої системи управління науковою і науково-технічною сферою унеможливили її використання в інтересах інноваційного розвитку суспільства.
На сучасному етапі вкрай необхідно створити умови для активного включення вітчизняної науки в розбудову держави та вирішення актуальних питань соціально-економічного розвитку України. Вітчизняна наука спроможна це зробити, проте її реальний внесок значно збільшиться за умов здійснення державою ефективної й цілеспрямованої інноваційної політики, а також ліквідації численних організаційних і фінансових обмежень, що стримують ініціативу наукових установ.
Важливі заходи щодо забезпечення розвитку наукової, науково-технічної та інноваційної сфер передбачені постановою Верховної Ради України від 16.06.04 N 1786-IV ( 1786-15 ) "Про дотримання законодавства щодо розвитку науково-технічного потенціалу та інноваційної діяльності та Указом Президента України від 11.07.06 N 606/2006 ( 606/2006 ) "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 квітня 2006 року "Про стан науково-технологічної сфери та заходи щодо забезпечення інноваційного розвитку України".
Водночас наука України має активніше адаптуватися до нових умов господарювання, оперативно спрямовувати свій потенціал на вирішення найбільш гострих і актуальних питань державного будівництва, знаходити нові організаційні форми, використовувати внутрішні можливості для практичної реалізації результатів наукових досліджень та сприяти інноваційному розвитку держави.
Комітет Верховної Ради України з питань науки і освіти та Президія Національної академії наук України У Х В А Л И Л И:
I. Схвалити висловлені у доповідях та в обговоренні оцінки стану, завдань та перспектив розвитку наукової, науково-технічної та інноваційної сфер в Україні.
Визнати першорядними для справи піднесення науково-технічного потенціалу країни, забезпечення виходу України на шляхи інтенсивного інноваційного розвитку питання подальшого вдосконалення законодавчого і нормативно-правового забезпечення науково-технічної та інноваційної діяльності й належного виконання прийнятих законодавчих актів у цій сфері.
II. Відповідним підкомітетам Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти:
1. Посилити контрольні функції щодо дотримання у повному обсязі норм законів України у сфері наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності.
З цією метою в першому півріччі 2007 р. заслухати інформацію про виконання Законів України "Про наукову і науково-технічну діяльність" ( 1977-12 ), "Про інноваційну діяльність" ( 40-15 ), "Про пріоритетні напрями інноваційної діяльності в Україні" ( 433-15 ) та постанови Верховної Ради України "Про дотримання законодавства щодо розвитку науково-технічного потенціалу та інноваційної діяльності" від 16 червня 2004 р. N 1786-IV ( 1786-15 ).
2. Ініціювати внесення змін до законодавчих та нормативних документів стосовно створення системи стратегічного прогнозування та визначення пріоритетів науково-технічного та інноваційного розвитку, посилення експертних функцій Національної академії наук та галузевих академій наук України.
3. Внести зміни до статті 15 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" ( 1977-12 ) з метою формування ефективного механізму координації Міжвідомчою радою з координації фундаментальних досліджень та Національною академією наук України фундаментальних досліджень у галузі природничих, технічних та соціогуманітарних наук.
4. З метою подальшого вдосконалення системи підтримки наукових досліджень молодих учених ініціювати прийняття постанов Верховної Ради України щодо започаткування іменних стипендій та премій Верховної Ради України для талановитих молодих учених.
5. При розгляді проекту Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" підтримати норму щодо надання дозволу Національній академії наук України закуповувати без застосування процедури тендера у безпосередніх виробників імпортне наукове обладнання для виконання пріоритетних фундаментальних досліджень і прикладних розробок за переліком, що затверджується Президією Національної академії наук України, звільнивши від сплати ввізного мита та податку на додану вартість операції із закупівлі цього обладнання.
6. Внести зміни до Закону України "Про спеціальний режим інноваційної діяльності технологічних парків" ( 991-14 ), передбачивши при цьому визначення чіткого механізму державної реєстрації технологічних парків та їх проектів і необхідність перереєстрації раніше затверджених інвестиційних та інноваційних проектів.
7. Сприяти прискоренню розгляду проектів законів щодо використання об'єктів права інтелектуальної власності, створених за рахунок коштів Державного бюджету.
8. Внести зміни до Закону України "Про державне регулювання діяльності у сфері трансферу технологій" ( 143-16 ) у частині зарахування до Державного бюджету України певного відсотка коштів, одержаних від трансферу технологій, майнові права на які належать державі.

................
Перейти до повного тексту