- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Рішення
КОЛЕГІЯ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
21.03.2008 протокол N 3/1-4 |
Вища освіта України - європейський вимір: стан, проблеми, перспективи
Заслухавши і обговоривши доповідь Міністра освіти і науки І.О.Вакарчука "Вища освіта України - європейський вимір: стан, проблеми, перспективи", колегія відзначає, що у 2007 році в системі вищої освіти продовжувалась робота, спрямована на розширення доступу громадян до здобуття вищої освіти, підвищення її якості і впровадження новітніх інформаційних технологій, реалізацію нових підходів до формування державного замовлення на підготовку і випуск фахівців з вищою освітою; демократизацію управління системою вищої освіти, поліпшення соціального забезпечення педагогічних, науково-педагогічних працівників та студентів вищих навчальних закладів.
Враховуючи концептуальні завдання програми діяльності Уряду, Міністерством освіти і науки визначено п'ять пріоритетів розвитку галузі.
Підготовлено проекти Законів України "Про внесення змін до Закону України "Про вищу освіту" в контексті положень Болонського процесу, "Про післядипломну освіту", "Про внесення змін та доповнень до деяких законодавчих актів України (щодо формування та розміщення державного замовлення на прийом на навчання та випуск фахівців)", "Про внесення змін до Законів України "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про спеціальний режим інноваційної діяльності технологічних парків". Постановою Кабінету Міністрів України затверджено
Перелік спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста, та підготовлено проект Переліку спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра.
На період до 2010 року визначено План дій щодо забезпечення якості вищої освіти України та її інтеграції в європейське і світове освітнє співтовариство. Відповідно до цього Плану дій розроблено проекти положень "Про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах", "Про відрахування, поновлення та переведення студентів", "Про працевлаштування випускників вищих навчальних закладів України".
Здійснено кроки щодо подальшого скорочення і впорядкування мережі вищих навчальних закладів, яка у 2007 році зменшилася з 920 вищих навчальних закладів до 904.
Розширено доступ до вищої освіти за кошти державного бюджету. На денну форму навчання державних вищих навчальних закладів за державним замовленням на програму молодшого спеціаліста зараховано 62 відсотки, бакалавра - 59 відсотків студентів.
Відповідно до міжнародних зобов'язань України, у 2007 році на навчання до вищих навчальних закладів було зараховано 462 особи з числа іноземних громадян. Всього у 2007/2008 навчальному році у вищих навчальних закладах України I-IV рівнів акредитації навчалося майже 40 тис. іноземних студентів з 129 країн світу.
Загалом контингент студентів вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації у 2007/2008 навчальному році налічує понад 2,8 млн. осіб, у тому числі за денною формою навчається більш, ніж 1,6 млн. студентів.
Спостерігалась позитивна динаміка у науковій діяльності та підготовці науково-педагогічних кадрів; продовжено роботу щодо розвитку наукових досліджень та підготовки кадрів вищої кваліфікації. За підсумками 2007 року обсяги фінансування на проведення фундаментальних досліджень зросли до 137 млн.грн., а на виконання прикладних розробок - до 65 млн.грн. Було захищено 2188 кандидатських і 278 докторських дисертацій, а ефективність діяльності аспірантури і докторантури зросла з 18 до 24 відсотків.
Поліпшено соціальне забезпечення освітян та збільшено обсяги фінансування вищої освіти. Так, видатки на оплату праці освітянам у 2007 році збільшено на 2,1 млрд.грн. Протягом року тричі збільшувались розміри посадових окладів.
Зроблено конкретні кроки щодо поліпшення стану освіти, у тому числі вищої, у 2008 році. Зокрема, впродовж 100 днів діяльності Уряду прийнято рішення про запровадження зовнішнього незалежного оцінювання знань випускників закладів загальної середньої освіти та всеохопний перехід на зарахування до вищих навчальних закладів за результатами зовнішнього незалежного оцінювання знань; збільшення розміру оплати праці педагогічних та науково-педагогічних працівників з січня 2008 року - на 12 відсотків, з квітня - на 2 відсотки, з жовтня - на 4 відсотки, а з грудня - ще на 11 відсотків; стипендії учням і студентам у 3 рази, учням і студентам з числа дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування - в середньому у 4 рази, а видатки на пільговий проїзд студентів та учнів - на 20 відсотків.
Водночас колегія відзначає, що незважаючи на позитивні тенденції, у вищій школі ще зберігаються недоліки і проблеми.
Так, не було вирішено питання щодо передачі відомчих вищих навчальних закладів у підпорядкування МОН, не реалізовано експеримент з надання автономії окремим навчальним закладам.
Через відсутність законодавчої і нормативної бази не запроваджується у повному обсязі трициклова система вищої освіти.
До цього часу вища школа не забезпечена повністю підручниками українською мовою навіть з нормативних дисциплін, в окремих вищих навчальних закладах, у тому числі й зі статусом національних, навчання не проводиться українською мовою.
Існують недоліки і порушення у формуванні і виконанні державного замовлення, організації вступної кампанії, фінансової і господарської діяльності.
За інформацією Міністерства внутрішніх справ, у 2007 році в закладах освіти було викрито 741 злочин економічної спрямованості, у тому числі 603 - у сфері службової діяльності, серед яких 295 - про хабарництво, а до кримінальної відповідальності притягнуто 158 осіб.
Перевірками, проведеними комісіями МОН та ДАК, встановлено, що у ряді вищих навчальних закладів всіх форм власності й підпорядкування та їх відокремлених структурних підрозділах якість знань студентів залишається незадовільною, що стало причиною анулювання ліцензій та припинення освітньої діяльності таких навчальних закладів.
Ще недостатньою є інтеграція вищої освіти, науки і виробництва як способу підвищення якості підготовки та підвищення конкурентоспроможності фахівців з вищою освітою на ринку праці.
Враховуючи зазначене, колегія У Х В А Л Ю Є:
1. Прийняти за основу подальшої діяльності програмні завдання, визначені у доповіді Міністра освіти і науки І.О.Вакарчука "Вища освіта України - європейський вимір: стан, проблеми, перспективи".
2. Адміністративно-господарському департаменту (Ханюк В.А.) спільно з іншими структурними підрозділами міністерства до 1 квітня 2008 року розробити заходи на виконання пріоритетів діяльності міністерства на 2008 рік, затверджених Урядом з урахуванням позитивних результатів діяльності Уряду за 100 днів.
3. Міністерству освіти і науки Автономної Республіки Крим, управлінням освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій:
3.1. Рішення колегії МОН "Вища освіта України - європейський вимір: стан, проблеми, перспективи" обговорити на засіданні колегій та визначити конкретний план дій щодо поліпшення функціонування вищих навчальних закладів в регіоні, спрямування їх діяльності насамперед на задоволення потреб місцевого ринку праці.
3.2. Вжити заходів щодо:
розширення доступу до здобуття вищої освіти, забезпечення прозорості й відкритості вступної кампанії 2008 року та прийому на навчання до вищих навчальних закладів за результатами зовнішнього незалежного оцінювання;
вивчення регіональних потреб у фахівцях з вищою освітою з метою забезпечення відповідності обсягів підготовки запитам регіональних ринків праці;
розроблення і реалізації регіональних програм соціального захисту викладачів і студентів;
розвитку наукових досліджень у вищих навчальних закладах та підвищення їх результативності у вирішенні проблем регіональної економіки;
налагодження ефективної співпраці вищих навчальних закладів з роботодавцями і регіональними центрами зайнятості.
4. Керівникам вищих навчальних закладів, незалежно від підпорядкування та форми власності:
4.1. Обговорити на засіданні вчених (педагогічних) рад вищих навчальних закладів питання інтеграції вищої освіти України з європейським освітнім простором та визначити шляхи поліпшення підготовки фахівців з вищою освітою, підвищення ефективності наукової діяльності з урахуванням потреб регіонів.
4.2. Забезпечити підготовку і проведення вступної кампанії 2008 року відповідно до
Умов прийому до вищих навчальних закладів, зокрема організувати роботу приймальних комісій з урахуванням специфіки цьогорічного конкурсного відбору за результатами зовнішнього незалежного оцінювання та широким залученням громадськості до роботи приймальної комісії, зокрема до розгляду апеляцій.
4.3. Вжити заходів щодо безумовного виконання статті
10 Конституції України щодо державної мови, насамперед забезпечивши викладання навчальних дисциплін та проведення позанавчальних заходів у вищих навчальних закладах українською мовою.
До 19 квітня 2008 року подати міністерству інформацію про перелік дисциплін, які викладаються державною мовою та іншими мовами, а також інформацію про частку гуманітарних, природничих і технічних дисциплін та математики, викладання яких здійснюється державною мовою. Зазначити також причини викладання дисциплін недержавною мовою.
4.4. З метою підвищення рівня фахової підготовки студентів розширити практику застосування комп'ютерної техніки для створення віртуальних лабораторних комплексів, тренажерів, ефективного інформаційного забезпечення навчально-виховного процесу і наукових досліджень, підвищення ролі і значення бібліотек, забезпечення широкого доступу студентів до мережі Інтернет.
4.5. Розробити і запровадити у вищому навчальному закладі систему стимулювання наукових досліджень з пріоритетних напрямів науки і техніки та підтримку опублікування результатів досліджень вчених у наукових виданнях з високим рейтингом.
4.6. Визначити форми заохочення професорсько-викладацького складу вищих навчальних закладів до створення електронних підручників, навчальних посібників, тренінгових комп'ютерних програм, навчальних відеофільмів, аудіозаписів та інших матеріалів для розміщення в мережі Інтернет.
4.7. До 15 травня 2008 року подати міністерству заявки на участь в конкурсі щодо отримання сучасних приладів для проведення наукових досліджень.
4.8. Розширити участь вищих навчальних закладів у виконанні міжнародних наукових, науково-технічних і навчальних програм та проектів шляхом укладання міжнародних довгострокових договорів про науково-технічне співробітництво, надавати студентам, аспірантам, докторантам державні стипендії на конкурсній основі для цільового навчання за кордоном.
4.9. Сприяти посиленню мотивації студентської молоді до участі у науково-дослідній роботі. Розробити і впровадити нові технології пошуку та підтримки талановитої студентської молоді. Забезпечити формування системи заохочення обдарованих студентів та науково-педагогічних працівників, студенти яких стали переможцями міжнародних студентських змагань.
4.10. Створити сприятливі умови для навчання та проживання студентів з числа осіб з особливими потребами, зокрема обладнати пандуси, поручні, санітарні і медичні кімнати для хворих, вирішити питання забезпечення сурдоперекладом, апаратами для осіб із вадами слуху.
Про проведену роботу поінформувати міністерство до 10 вересня 2008 року.
4.11. Посилити роль наглядових рад, як дієвої форми забезпечення громадського контролю за діяльністю вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації. До 1 червня 2008 року подати на затвердження в установленому порядку оновлені склади наглядових рад.
4.12. Удосконалити форми і методи функціонування студентського самоврядування у вищих навчальних закладах. Забезпечити участь студентів в управлінні діяльністю навчального закладу.
4.13. Ширше застосовувати нові форми і методи виховної роботи, зокрема щодо вивчення національних традицій, культурних надбань українського народу, усвідомлення цінностей та почуття національної гідності, виховання високої культури державної мови тощо.
4.14. На підтримку ініціативи Президента України щодо проведення з 15 березня по 15 квітня 2008 року місячника з оздоровлення довкілля провести благоустрій зелених зон, парків, скверів, створення нових зелених насаджень у коленому населеному пункті, а також озеленення територій вищих навчальних закладів та гуртожитків із залученням студентської молоді.
4.15. Забезпечити розширення партнерських зв'язків з роботодавцями, активно залучати їх до формування змісту вищої освіти, проведення практики студентів, стажування викладачів і наукових працівників, створення Центрів працевлаштування та планування кар'єри випускників вищої школи.
4.16. Активізувати співпрацю з профспілковими організаціями з усіх питань забезпечення належного статусу педагогічних та науково-педагогічних працівників, підвищення рівня соціально-економічного захисту освітян, студентів. Забезпечити виконання положень Галузевої угоди в частині, що стосується розробки нових та удосконалення чинних нормативно-правових актів в галузі трудових відносин.
4.17. Розробити і реалізувати комплексні заходи щодо попередження і недопущення в системі вищої освіти випадків фінансових зловживань і хабарництва.
5. Департаменту вищої освіти (Болюбаш Я.Я.):
5.1. Забезпечити нормативно-правовий супровід адаптації системи вищої освіти України до норм, стандартів та основних принципів Європейського освітнього простору.
До 1 червня 2008 року розробити та в установленому порядку внести на розгляд Верховної Ради України проект нової редакції Закону України "Про вищу освіту".
До 1 вересня 2008 року розробити нормативні документи щодо організації навчального процесу у вищих навчальних закладах.
5.2. До 1 травня 2008 року створити міжгалузеву робочу групу для розроблення концептуальних засад формування нового переліку бакалаврських і магістерських програм з урахуванням європейських норм.
................Перейти до повного тексту